Hirtelen jelentkező láz, köhögés, légszomj esetén ne a Fül-orr-gége Központba foglaljon időpontot, hanem maradjon otthonában / tartózkodási helyén és mielőbb keresse fel telefonon háziorvosát, illetve hívja a 06 80 277 455, 06 80 277 456 telefonszámot
Mivel a Humán Papilloma Vírus 16-os genotipusa felelős egyes szájüregi és gége rosszindulatú daganatos megbetegedésekért, ill. a 6-os és a 11-es genotípus egyes jóindulatú elváltozások kialakulásáért, ezért még panaszok nélkül, megelőzésképpen is fontos a fül-orr-gégészeten a rendszeres szűrővizsgálat! A különböző rizikócsoportokba tartozó személyeknél ez még nagyobb jelentőségű!
HPV-fertőzés 6-os és 11-es típusa esetén jellemzően karfiolszerű felszínű növedékek fordulnak elő. Ezek jellemzően fájdalommentesen, lassan növekednek. Megjelenhetnek a nyelv felszínén, a garatíveken, a mandulákról kinőve, a szájpadon, a gégeűrben, a hangszalagokon, tehát gyakorlatilag bárhol a nyálkahártya felszínén. Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, a Fül-orr-gégeközpont orvosa azonban arra is figyelmeztet, hogy a fertőzés nem minden esetben okoz tüneteket, ezért a vírus úgy is továbbadható, úgy is terjedhet, ha mi magunk nem is tudunk a fertőzésről.
A rizikócsoportba elsősorban a fiatalok és a középkorúak tartoznak. A szájüregi HPV fertőzés legnagyobb kockázati tényezője az orális szex és a szexuális partnerek gyakori váltogatása. A kockázat szintén magasabb dohányzók és rendszeres alkoholfogyasztók körében és egyes kutatások arra is figyelmeztetnek, hogy a fertőzés úgy is tovább terjedhet, ha pl. a vírust hordozó személlyel közös poharat használunk.
A rizikócsoportba tartozó személyek számára panaszmentesség esetén is javasolt a rendszeres szűrővizsgálat. Ez a nőgyógyászatban már elfogadott dolog, hogy rákszűrésre kell időszakosan járni, de egyre terjed a férfi nemi szerv szűrése is és a garat-gége szűrővizsgálata is. A HPV mintavétel során az orvos egy eszközzel több helyről mintát vesz a szájüregből. Az apró kefés mintavétel minimális kellemetlenséggel jár. A mintát ezután laboratóriumba küldik tipizálásra, az eredmény maximum két hét alatt érkezik meg. Problémát jelent azonban, hogy a szájüregből sokkal nehezebb kimutatni ezt a vírust, mint pl. a nemi szervekről. Mivel a vírus intracellularisan, azaz sejten belül helyezkedik el, ezért vérből sem lehet kimutatni, mint pl. a Herpes Vírus fertőzést. A negatív HPV szűrés eredmény így teljes biztonsággal nem zárja ki a fertőzés jelenlétét. Maga a gégészeti vizsgálat, a rákszűrés az elsődlegesen elvégzendő feladat - mondja dr. Fülöp Györgyi.
A HPV fertőzést az immunrendszer az esetek többségében egy-két év alatt legyőzi, bizonyos esetekben ennél tovább is fennállhat. Jelenleg nincs olyan kezelés, amely gyógyítja a HPV fertőzést. Effektív, látható, HPV fertőzésre utaló kép esetén a műtéti eltávolítás adhat jó eredményt. Ilyen esetben a szövettani vizsgálat sokszor igazolja a fertőzés jelenlétét. Mivel a HPV fertőzés növeli a szájüregi daganat kialakulását, melynek a gyógyulási esélyei korai stádiumban felismerve a legjobbak, ezért dr. Fülöp Györgyi ismételten az életmód és a rendszeres szűrővizsgálat fontosságára hívja fel a figyelmet.
További vélemények Dr. Fülöp Györgyiről >>>
Rendelés típusa:
Páciensek fogadása COVID fertőzés után:
A torokgyulladást az esetek többségében vírusok okozzák, ilyenkor jellegzetes tünet az intenzív fájdalom, a torok vérbő, vörös színű. Ha azonban a torokfájás mellett, a mandulákon sárgás-fehéres foltokat is látunk, kisebb nyaki nyirokcsomó megnagyobbodás mellett, akkor valószínű, hogy baktérium a kórokozó, tüszős mandulagyulladással lehet dolgunk. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy mit tegyünk ilyen esetben.
Koronavírus-fertőzést követően a tünetmentes vagy enyhe tünetekkel rendelkező egyének is gyakran számolnak be szaglászavarról, hirtelen kialakuló szaglásvesztésről. Ez a fertőzés lezajlását követően legtöbbször két hét alatt megszűnik, de hosszabb ideig, akár hetekig, az esetek egy részében tartósan is megmaradhat.