HPV fertőzés: továbbadhatjuk, még ha nem is tudunk róla

HPV fertőzés: továbbadhatjuk, még ha nem is tudunk róla

Dr. Fülöp Györgyi Létrehozva: 2018.08.30 Módosítva: 2023.11.23

Mivel a Humán Papilloma Vírus 16-os genotipusa felelős egyes szájüregi és gége rosszindulatú daganatos megbetegedésekért, ill. a 6-os és a 11-es genotípus egyes jóindulatú elváltozások kialakulásáért, ezért még panaszok nélkül, megelőzésképpen is fontos a fül-orr-gégészeten a rendszeres szűrővizsgálat! A különböző rizikócsoportokba tartozó személyeknél ez még nagyobb jelentőségű!

Milyen megjelenési formái vannak?

HPV-fertőzés 6-os és 11-es típusa esetén jellemzően karfiolszerű felszínű növedékek fordulnak elő. Ezek jellemzően fájdalommentesen, lassan növekednek. Megjelenhetnek a nyelv felszínén, a garatíveken, a mandulákról kinőve, a szájpadon, a gégeűrben, a hangszalagokon, tehát gyakorlatilag bárhol a nyálkahártya felszínén. Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, a Fül-orr-gégeközpont orvosa azonban arra is figyelmeztet, hogy a fertőzés nem minden esetben okoz tüneteket, ezért a vírus úgy is továbbadható, úgy is terjedhet, ha mi magunk nem is tudunk a fertőzésről.

Online Bejelentkezés

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Kit veszélyeztet?

A rizikócsoportba elsősorban a fiatalok és a középkorúak tartoznak. A szájüregi HPV fertőzés legnagyobb kockázati tényezője az orális szex és a szexuális partnerek gyakori váltogatása. A kockázat szintén magasabb dohányzók és rendszeres alkoholfogyasztók körében és egyes kutatások arra is figyelmeztetnek, hogy a fertőzés úgy is tovább terjedhet, ha pl. a vírust hordozó személlyel közös poharat használunk.

Hogyan lehet kimutatni?

A rizikócsoportba tartozó személyek számára panaszmentesség esetén is javasolt a rendszeres szűrővizsgálat. Ez a nőgyógyászatban már elfogadott dolog, hogy rákszűrésre kell időszakosan járni, de egyre terjed a férfi nemi szerv szűrése is és a garat-gége szűrővizsgálata is. A HPV mintavétel során az orvos egy eszközzel több helyről mintát vesz a szájüregből. Az apró kefés mintavétel minimális kellemetlenséggel jár. A mintát ezután laboratóriumba küldik tipizálásra, az eredmény maximum két héthpv alatt érkezik meg. Problémát jelent azonban, hogy a szájüregből sokkal nehezebb kimutatni ezt a vírust, mint pl. a nemi szervekről. Mivel a vírus intracellularisan, azaz sejten belül helyezkedik el, ezért vérből sem lehet kimutatni, mint pl. a Herpes Vírus fertőzést. A negatív HPV szűrés eredmény így teljes biztonsággal nem zárja ki a fertőzés jelenlétét. Maga a gégészeti vizsgálat, a rákszűrés az elsődlegesen elvégzendő feladat - mondja dr. Fülöp Györgyi.

Mi történik, ha pozitív a teszt?

A HPV fertőzést az immunrendszer az esetek többségében egy-két év alatt legyőzi, bizonyos esetekben ennél tovább is fennállhat. Jelenleg nincs olyan kezelés, amely gyógyítja a HPV fertőzést. Effektív, látható, HPV fertőzésre utaló kép esetén a műtéti eltávolítás adhat jó eredményt. Ilyen esetben a szövettani vizsgálat sokszor igazolja a fertőzés jelenlétét. Mivel a HPV fertőzés növeli a szájüregi daganat kialakulását, melynek a gyógyulási esélyei korai stádiumban felismerve a legjobbak, ezért dr. Fülöp Györgyi ismételten az életmód és a rendszeres szűrővizsgálat fontosságára hívja fel a figyelmet.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő/Úr!
5 héttel ezelőtt egy vírusos megfázás következtében (mindkét garatom erősen beduzzadt, elment a hangom) egyik napról a másikra bedugult a jobb fülem. Körzetiorvos arcüreggyulladást állapított meg, a fülész eleinte fülkürthurutra gyanakodott. De mivel a dugulás azóta sem múlt el, így készült hallásvizsgálat is 3x, mindegyik nagyon jó eredménnyel. A dugulás miatti szorongás hatására előjött egy bizonytalan szédülés is, erre kaptam Nootropil infúziót és ez segít (segített) is, mert a bizonytalanság érzés elég jól csökken napról-napra. De a dugulás sajnos nem múlik. 2 hete Betarevint szedek és naponta többször nyaktornázom. A kezelőorvosom azt mondta, el fog múlni a dugulás, mert a mérések (audiogram, Tympanon, vizsgálatok) nem mutatnak eltérést a jobb fülön. De azt nem tudja megmondani, hogy mikor. Sajnos a bal fülem nem túl jó (korábban otosclerosis műtét volt rajta). Kérdésem: találkozott Ön ilyen betegséggel? Ha igen, mik a kilátások?
Köszönettel:
Zsuzsa

Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi
Kedves Zsuzsa!

Nem ritka az Ön esete! Számos alkalommal látunk füldugulásos panaszok mellett ép audiológiai és tympanometriai eredményt! Sokszor előfordul, hogy az objektív és a szubjektív mérési eredmények már nem mutatják a dobüregek hurutos, dugult állapotát, de a beteg mégis ezt érzi. Ha 2-3 hét alatt nem javul az állapota, akkor javasolt lenne kontroll audiológiai ill. fül-orr-gégészeti vizsgálata.

Üdvözlettel

Fülöp Györgyi

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Segítőkész, hozzáértő

A Doktornő nagyon kedves, segítőkész és hozzáértő volt. Igazán emberi hozzáállást tanusított a problémám iránt.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

A horkolásgátló eszközök valóban orvosolhatják a horkolást?

A horkolásgátló eszközök valóban orvosolhatják a horkolást?

A nők negyedénél, a férfiak 40 százalékánál rendszeresen jelentkezik a horkolás, ami a velük egy ágyban alvó társukra is rossz hatással van. Számtalan horkolásgátló termék érhető el az interneten, de vajon működnek is ezek a pihentető alvást ígérő termékek? Dr. Csóka János, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, fej-nyaksebész szakembere azt tanácsolja, hogy horkolás esetén inkább vizsgáltassuk ki annak okát.

További részletek
9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

A hang világnapjának megünneplése (április 16.) brazil orvosok, logopédusok, valamint énektanárok kezdeményezésére indult el 1999-ben, amelyhez évről évre újabb országok csatlakoznak. Az idei világnap alkalmából dr. Kiss Sándor, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, audiológus szakembere osztott meg néhány érdekességet az emberi hangokról.  

További részletek
Betegbiztonságot veszélyeztető visszaélés dr. Kiss Sándor nevével

Betegbiztonságot veszélyeztető visszaélés dr. Kiss Sándor nevével

Fontos, betegek biztonságát veszélyeztető internetes visszaélésre hívja fel a Fül-Orr-Gége Központ minden páciens figyelmét.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Kiss Sándor
Dr. Kiss Sándor Audiológus, fül-orr-gégész
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK