A fül alaki rendellenességei a gúnyolódások örök és kifogyhatatlan forrásai. A leggyakrabban előforduló ú.n. elálló fülek korrekciója az egyéb eltérésekkel együtt (túl nagy fül, "szatír- fül", "macskafül") műtétileg jól eredménnyel korrigálható.
A műtét helyi érzéstelenítésben, az injekciózás minimális kellemetlenségét leszámítva fájdalommentesen végezhető (kívánságra természetesen altatásban is!)
A metszés a fül mögött, nem látható helyen van, ritkán a fülkagyló elülső felszínén a fül természetes hajlatában, ugyancsak rejtett helyen. A műtét során a fül alakjának kívánt korrekcióját a fülkagyló- porc és esetleg bőr egy részének eltávolításával (elálló fül esetén pl.), ill. szükség szerint a porc újraformálásával (pl. hiányzó görbület képzése), fölötte a bőrseb zárásával és ezen új forma rögzítésével érjük el.
Műtét után a felhelyezett kötéssel helyi érzéstelenítés esetén haza lehet menni, altatás esetén egy éjszakát a Klinikán szükséges tölteni. A kötés eltávolítása 7-10 nap múlva esedékes, ekkor történik a varratszedés is.
A kötés eltávolítása után még 6 hétig éjszakára a füleket le kell kötni, hidegtől ajánlatos óvni (érzékeny a hőhatásokra). Mindenféle traumától óvni kell a fülkagylót (pl. olyan sportok űzése, melynek során a fülkagylót erőbehatás érheti) 2 hónapig.
A műtétnek a szokásos műtéti szövődményei (vérzés, gyulladás, trombózis, embólia) lehetnek, ám ezek a gyakorlatban rendkívül ritkán fordulnak elő. Nagyon ritkán előfordul az újonnan megformált görbület újbóli elsimulása idővel, mely ismételt műtéttel sikerrel korrigálható .
További vélemények Dr. Csóka Jánosról >>> Rendelés típusa: Téma szakértője
Dr. Csóka János
Fül-orr-gégészeti palasztikai műtétre bejelentkezhet az alábbi gombra kattintva:
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.
Az időskori nyelési nehézség (diszfágia) nem csak egy kellemetlen tünet. Súlyos szövődményekkel (alultápláltság, kiszáradás, aspirációs tüdőgyulladás) járhat, drasztikusan rontja az életminőséget, és az idős emberek elszigetelődéséhez vezethet. Becslések szerint az 50 év felettiek több mint 20 százaléka tapasztal diszfágiát. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész-foniáter szakorvosa az időskori diszfágia okairól és kezelési lehetőségeiről beszél.
A légkondicionáló berendezések könnyebben elviselhetővé teszik a forró nyári időszakokat, ám nem árt tisztában lenni ezeknek a praktikus eszközöknek az egészségre gyakorolt hatásaival. Miért okozhat fülfájást a klímahasználat? –tettük fel a kérdést dr. Holpert Valériának, a Fül-orr-Gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakemberének.