Hirtelen jelentkező láz, köhögés, légszomj esetén ne a Fül-orr-gége Központba foglaljon időpontot, hanem maradjon otthonában / tartózkodási helyén és mielőbb keresse fel telefonon háziorvosát, illetve hívja a 06 80 277 455, 06 80 277 456 telefonszámot
Az arcüreggyulladás, más néven orrmelléküreg-gyulladás gyakori fül-orr-gégészeti megbetegedés. Legtöbben átesünk rajta, akár már gyermekkorban – ekkor egyébként gyakoribb az arcüreggyulladás előfordulása -, vagy később felnőttként. A kialakulását vírusfertőzés, baktérium vagy gomba okozhatja. Megfelelő gyógykezelés mellett szövődménymentesen gyógyítható. A kezdeti szakaszában a nátha szokásos tünetei jelentkeznek. Az orrüreg nyálkahártya gyulladás következtében az arcüregek elzáródnak és a termelődő folyadék felgyülemlik. Ez okozza a fejfájást, koponya-nyomást. Több hajlamosító tényező is van az arcüreggyulladás kialakulására.
Arcüreggyulladás tünetei között az orcák megduzzadása és a nyomó- lüktető fájdalom jelentkezik, ami kisugárzik a koponya elülső és felső részére, illetve csontjaira. Ez hajoláskor, mozgások alkalmával még erősebb, mivel a koponyában ekkor megnő a nyomás. Nehéz orrlégzés jelentkezik, a szaglás pedig tompul. A tünetei továbbá az orrdugulás, majd orrfolyás, ami kezdetben vízszerű és színtelen. A nyálkahártya fertőződöttsége miatt az orr váladék elszíneződik és sűrűvé válik. Általános kísérő tünetei a gyengeségérzés, fáradtság és a láz.
Tartósan fennálló náthás tünetek és fájdalom esetén javasolt fül-orr-gégész szakorvos felkeresése a szakszerű gyógykezelés és gyógyulás érdekében.
A nátha tüneteit hajlamosak vagyunk elbagatellizálni, pedig ha ilyenkor nem fordítunk kellő figyelmet arra, hogy pihenjünk és kikúráljuk ezt az egyszerű betegséget, akkor számíthatunk a szövődmények megjelenésére. Ezek egyike az erős fejfájással, orrdugulással és köhögéssel jelentkező arcüreggyulladás. A nátha gyakori szövődményeként megjelenő betegség kezeléséről dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát kérdeztük.Kapcsolódó cikkünk
Náthából könnyen lehet arcüreggyulladás
Az arcüreggyulladás lehetséges okai között szerepel vírus, baktérium vagy gombás fertőzés. Egyénenként változik, hogy kinek van rá hajlama is. A gyermekek hajlamosabbak elkapni. Felnőtteknél inkább a homloküreggyulladás a gyakori. Az arcüreggyulladás oka, hogy az arcüregben termelődő és felgyülemlő folyadék nem tud kiürülni az orrnyálkahártya duzzanata következményeként, valamint gyulladás is keletkezik az orrüregben, a normálisan is jelenlévő baktériumok miatt. Nátha esetén mindig érintett az arcüreg nyálkahártyája is, azonban nem minden esetben alakul ki náthából arcüreggyulladás. A fogak betegsége is elindíthatja a gyulladás kialakulását, ami mindaddig nem szűnik meg, amíg a beteg fog kezelése nem történik meg.
A kezelés akut szakban, bakteriális fertőzésnél leggyakrabban antibiotiummal történik.
A kezelése során fontos az arcüreg szellőzésének helyreállítása, biztosítása. Ennek érdekében az arcüreggyulladás kezelése része a nyálkahártya lohasztó szerek használata, a gyulladást kiváltó illetve hajlamosító ok megszüntetése (pl. orrsövényferdülés műtét, allergia-kezelés).
Az arcüreggyulladás kezelése esetében előnyös, sokszor indokolt a felgyülemlő váladék eltávolítása - pl. arcüreg mosással, orrmosó folyadék otthoni használatával.
Tudjon meg többet az arcüreggyulladás kezeléséről. >>
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés arcüreggyulladás kezelésére
Téma szakértői
A dobhártya szakadás, vagy orvosi nevén perforált dobhártya gyakori kiváltó okait vesszük sorra dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gége Központ orvosának segítségével.
Örökletes hajlam és környezeti tényezők is szerepet játszanak az orrpolip kialakulásában. A kezdetben enyhe tünetek idővel egyre zavaróbbá válnak, hosszú távon pedig komoly szövődmények is jelentkezhetnek. Dr. Csóka János fül-orr-gégész, a Fül-orr-gége Központ főorvosa az orrpolip kezelésére figyelmeztet.