Az arcüreggyulladás, más néven orrmelléküreg-gyulladás gyakori fül-orr-gégészeti megbetegedés. Legtöbben átesünk rajta, akár már gyermekkorban – ekkor egyébként gyakoribb az arcüreggyulladás előfordulása -, vagy később felnőttként. A kialakulását vírusfertőzés, baktérium vagy gomba okozhatja. Megfelelő gyógykezelés mellett szövődménymentesen gyógyítható. A kezdeti szakaszában a nátha szokásos tünetei jelentkeznek. Az orrüreg nyálkahártya gyulladás következtében az arcüregek elzáródnak és a termelődő folyadék felgyülemlik. Ez okozza a fejfájást, koponya-nyomást. Több hajlamosító tényező is van az arcüreggyulladás kialakulására.
Arcüreggyulladás tünetei között az orcák megduzzadása és a nyomó- lüktető fájdalom jelentkezik, ami kisugárzik a koponya elülső és felső részére, illetve csontjaira. Ez hajoláskor, mozgások alkalmával még erősebb, mivel a koponyában ekkor megnő a nyomás. Nehéz orrlégzés jelentkezik, a szaglás pedig tompul. A tünetei továbbá az orrdugulás, majd orrfolyás, ami kezdetben vízszerű és színtelen. A nyálkahártya fertőződöttsége miatt az orr váladék elszíneződik és sűrűvé válik. Általános kísérő tünetei a gyengeségérzés, fáradtság és a láz.
Tartósan fennálló náthás tünetek és fájdalom esetén javasolt fül-orr-gégész szakorvos felkeresése a szakszerű gyógykezelés és gyógyulás érdekében. Kapcsolódó cikkünk
Az arcüreggyulladás lehetséges okai között szerepel vírus, baktérium vagy gombás fertőzés. Egyénenként változik, hogy kinek van rá hajlama is. A gyermekek hajlamosabbak elkapni. Felnőtteknél inkább a homloküreggyulladás a gyakori. Az arcüreggyulladás oka, hogy az arcüregben termelődő és felgyülemlő folyadék nem tud kiürülni az orrnyálkahártya duzzanata következményeként, valamint gyulladás is keletkezik az orrüregben, a normálisan is jelenlévő baktériumok miatt. Nátha esetén mindig érintett az arcüreg nyálkahártyája is, azonban nem minden esetben alakul ki náthából arcüreggyulladás. A fogak betegsége is elindíthatja a gyulladás kialakulását, ami mindaddig nem szűnik meg, amíg a beteg fog kezelése nem történik meg.
Az arcüreggyulladás típusait aszerint írjuk le, hogy mióta tart (akut, szubakut, krónikus vagy visszatérő) és mi okozza (baktérium, vírus vagy gomba).
A legtöbb arcüreggyulladást vírusok okozzák, például a náthát okozó vírusok. Azonban baktériumok is okozhatnak arcüreggyulladást, vagy megfertőzhetik egy vírusos arcüreggyulladás után. Ha orrfolyása, orrdugulása és arcfájdalma tíz nap után sem múlik el, akkor bakteriális arcüreggyulladása lehet. Felülfertőződés esetén a tünetei látszólag javulni látszanak, de aztán visszatérnek, és rosszabbak lesznek, mint a kezdeti tünetek. Az antibiotikumok és a dekongesztánsok általában jól hatnak a bakteriális arcüreggyulladásra. Az antibotikumok segítenek a kórokozók kiirtásában, míg a dekongesztánsok abban, hogy a váladék ürülni tudjon az arcüreg területéről.
A gomba által okozott arcüreggyulladás általában súlyosabb, mint az arcüreggyulladás más formái. Nagyobb valószínűséggel fordulnak elő azoknál, akiknek legyengült az immunrendszerük. Ilyen állapotok lehetnek például a cukorbetegség, a hosszú szteroid-kúra, de akár a HIV-fertőzöttség is.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
A kezeletlen arcüreggyulladás következtében polipok alakulhatnak ki, melyek orrlégzési nehézségeket okoznak. A krónikus gyulladás állandósult garat felé hátracsorgó váladékozás tartós köhögést, hörghurutot eredményez. Szerencsétlenebb esetben a gyulladás túllép az üreg falán, átterjed a szomszédos szervekre és szövetekre is, így agyhártyagyulladást, agytályogot, vagy szemüreg gyulladást okozhat.
Az orvos a tünetek és a kórtörténet alapján diagnosztizálja az arcüreggyulladást. A fizikális vizsgálat során az orvos ellenőrzi a fülét, az orrát és a torkát duzzanat, váladék lefolyás vagy elzáródás után kutatva. Esetleg endoszkópot is (kis, megvilágított műszer) használhat, hogy belenézzenek az orrába. Az arcüreggyulladás vizsgálatával és kezelésével az arra szakosodott orvos, a fül-orr-gégész szakorvos foglalkozik. Ő egyéb, speciális vizsgálatokat is végezhet az arcüreggyulladás diagnosztizálására.
Speciális vizsgálatok az arcüreggyulladás diagnosztizálására:
Az arcüreggyulladás kezelése akut szakaszban, bakteriális fertőzésnél leggyakrabban antibiotiummal történik. A kezelése során fontos az arcüreg szellőzésének helyreállítása, biztosítása. Ennek érdekében az arcüreggyulladás kezelése része a nyálkahártya lohasztó szerek használata, a gyulladást kiváltó illetve hajlamosító ok megszüntetése (pl. orrsövényferdülés műtét, allergia-kezelés). Az arcüreggyulladás kezelése esetében előnyös, sokszor indokolt a felgyülemlő váladék eltávolítása - pl. arcüreg mosással, orrmosó folyadék otthoni használatával.
Az arcüreggyulladás kezelésére számos lehetőség van, attól függően, hogy milyen régóta állnak fent a tünetek és azok milyen jellegűek. Enyhe esetben az arcüreggyulladást otthon is kezelheti:
Ha az arcüreggyulladás tünetei 10 nap után sem javulnak, érdemes orvoshoz fordulni, mert előfordulhat, hogy felülfertőződés áll fent.
A kezelőorvos ez esetben felírhat:
A krónikus arcüreggyulladást az alapbetegségre összpontosítva kezelik az orvosok. A kezelések közé tartozhatnak:
Az akupresszúrát, az akupunktúrát vagy az arcmasszázst hasznosnak találhatja az arcüreggyulladás tüneteinek, köztük a folyás, a nyomás és a fájdalom csökkentésében. Fontos azonban tudni, hogy az akupunktúrás kezelések hatásosságáról és mellékhatásairól még nincsen elég kutatás.
Tudjon meg többet az arcüreggyulladás kezeléséről. >>
Az okától függően néhány módon csökkentheti az arcüreggyulladás kockázatát, többek között a következőkkel:
Téma szakértői
A közelmúltban megdöbbentő hír jelent meg az énekessel kapcsolatban. Egy nap arra ébredt, hogy elvesztette, majd rövid időn belül orrcseppek segítségével visszanyerte a hallását. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát arra kértük, segítsen értelmezni, hogy mi állhat az eset hátterében.
A mononukleózis, csókbetegség vagy Pfeiffer-féle mirigyláz néven is ismert fertőző betegség, melyet az Epstein-Barr vírus (EBV) okoz. Ez a vírus általában nyáron és őszi hónapokban terjed, és a legtöbb esetben tizenévesek és fiatal felnőttek körében okoz megbetegedéseket. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy mit tegyünk, ha a tüneteket tapasztaljuk.
A cukorbetegségről tudjuk, hogy többek között károsíthatja az idegrendszert, a veséket, az ereket és nehezen gyógyuló sebeket, lábszárfekélyt is okozhat. Kevésbé ismert szövődménye a halláskárosodás, mellyel kapcsolatban dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát kérdeztük.
Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!
Köszönettel:
Prima Medica Egészségközpontok