Füldugulás

Füldugulás

Szerző: dr. Fülöp Györgyi | Módosítva: 2023.11.22 14:38

A füldugulás kellemetlen tünetével bármely életkorban találkozhatunk. Ekkor azt észleljük, hogy hallásunk lecsökken, esetleg egyéb kísérő tünetek is jelentkezhetnek (fájdalom, szédülés,stb.). A füldugulásnak egészen egyszerű veszélytelen oka is lehet, de több betegség következményeképp jelentkező tünet is lehet. A füldugulás okának meghatározása után lehet bármilyen kezelést elindítani, vagy eljárást javasolni.

 

Füldugulás okai:

Kapcsolódó cikkek, amiket érdemes elolvasnia

Fülzsír okozta füldugulás

A leggyakoribb és legártalmatlanabb okok egyike, a fülzsír okozta füldugulás. Hallójáratunk természetes folyamatai során termeli a fülzsírt, melynek védelmi funkciója van a külsőfül baktériumoktól és irritációtól való megóvásában. A fülcsatornából a fülzsír magától kiürül illetve távozik. Ez azonban néha nem tud megvalósulni. A fültisztító vatta pálcikák használatát a fül-orr-gégész szakorvosok nem ajánlják, ugyanis nagyon gyakran a halláscsökkenés oka az, hogy a pálcikával betömörített fülzsír elzárja a hallójáratot. A vattapálcikák továbbá nem sterilek, használatuk fertőzések bejuttatását is okozhatja. A fülzsír elzáródás okozta füldugulás a fül kimosásával szűntethető meg, amit szakorvos végez.

Gyulladás okozta füldugulás

A középfül gyulladása és felső légúti hurut is okozhat füldugulást. Gyulladás esetén a fülkürt nyálkahártyája megduzzad és ezzel a külvilág és a dobüreg közötti nyomás kiegyenlítődés nem tud létrejönni. A füldugulás ebben az esetben akár a teljes gyógyulásig is fennálhat.

Dobüregben lévő folyadék okozta füldugulás

A dogüregben található a dobhártya, ami egsézséges fül esetében szabadon rezeg, továbbítva a fülben a külvilág rezgéseit. Amikor a dobüregben folyadék szaporodik fel, létre jön a halláscsökkenés. Gyerekeknél középfülgyulladás esetén gyakori, hogy gennyes váladék alakul ki a döbüregben. Más vírusos vagy bakteriális felsőlégúti gyulladások esetében a fülkürt duzzag meg és elzárja a dobüreget. A fenti esetek diagnózisához fül-orr-gégészeti tympanometriás vizsgálat szükséges.Fülbe jutott idegen test okozta füldugulás

Gyerekeknél gyakoribb, hogy a fülbe jutott jákék-darabka, étel, apróbb tárgyak bejutnak a gyermek füljáratába. Komolyabb esetekben mindig forduljunk ilyenkor szakorvoshoz aki segít az eltávolításban. Felnőttek esetében többnyire csak a fülzsírba beleragadő külső szennyeződések (homok, apró rovar) okoznak gondot.

Légnyomásváltozás és füldugulás

A nyomásváltozás is okozhat füldugulást. Hirtelen mozgás után, emelkedőn felfelé haladva, repülőgépen utazás közben fel- és leszálláskor észlelhető. Ezek idővel elmúlnak a nyomás kiegyenlítődése után.

Ideggyógyászat és füldugulás

A Meniere szindrómára is lehet következtetni füldugulás, szédülés, halláscsökkenés, fülzúgás és hányinger esetén.

A füldugulás okának kivizsgálása és a szüskéges fül-orr-gégészeti beavatkozások a legmodernebb felszereltséggel érhetőek el a Fül-orr-gégeközpont Magánrendelőben, kiváló szakorvosokkal.

Téma szakértői

Dr. Augusztinovicz Monika

Dr. Augusztinovicz Monika

fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Holpert Valéria

Dr. Holpert Valéria

fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Fülöp Györgyi

Dr. Fülöp Györgyi

fül-orr-gégész, audiológus

Hírek

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK