Hirtelen jelentkező láz, köhögés, légszomj esetén ne a Fül-orr-gége Központba foglaljon időpontot, hanem maradjon otthonában / tartózkodási helyén és mielőbb keresse fel telefonon háziorvosát, illetve hívja a 06 80 277 455, 06 80 277 456 telefonszámot
A füldugulás kellemetlen tünetével bármely életkorban találkozhatunk. Ekkor azt észleljük, hogy hallásunk lecsökken, esetleg egyéb kísérő tünetek is jelentkezhetnek (fájdalom, szédülés,stb.). A füldugulásnak egészen egyszerű veszélytelen oka is lehet, de több betegség következményeképp jelentkező tünet is lehet. A füldugulás okának meghatározása után lehet bármilyen kezelést elindítani, vagy eljárást javasolni.
Ciszták és duzzanatok a test bármely pontján, így a fülcimpán is kialakulhatnak. Habár megjelenésük a legtöbb esetben nem jár fájdalommal, nem utal rosszindulatú elváltozásra vagy komolyabb problémára, olykor mégis orvosi ellenőrzés és kezelést igényel. Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológust, a Fül-orr-gégeközpont orvosát a fülcimpán megjelenő cisztákról kérdeztük.Kapcsolódó cikkünk
A fülcimpán is kialakulhat ciszta
A leggyakoribb és legártalmatlanabb okok egyike, a fülzsír okozta füldugulás. Hallójáratunk természetes folyamatai során termeli a fülzsírt, melynek védelmi funkciója van a külsőfül baktériumoktól és irritációtól való megóvásában. A fülcsatornából a fülzsír magától kiürül illetve távozik. Ez azonban néha nem tud megvalósulni. A fültisztító vatta pálcikák használatát a fül-orr-gégész szakorvosok nem ajánlják, ugyanis nagyon gyakran a halláscsökkenés oka az, hogy a pálcikával betömörített fülzsír elzárja a hallójáratot. A vattapálcikák továbbá nem sterilek, használatuk fertőzések bejuttatását is okozhatja. A fülzsír elzáródás okozta füldugulás a fül kimosásával szűntethető meg, amit szakorvos végez.
A középfül gyulladása és felső légúti hurut is okozhat füldugulást. Gyulladás esetén a fülkürt nyálkahártyája megduzzad és ezzel a külvilág és a dobüreg közötti nyomás kiegyenlítődés nem tud létrejönni. A füldugulás ebben az esetben akár a teljes gyógyulásig is fennálhat.
A dogüregben található a dobhártya, ami egsézséges fül esetében szabadon rezeg, továbbítva a fülben a külvilág rezgéseit. Amikor a dobüregben folyadék szaporodik fel, létre jön a halláscsökkenés. Gyerekeknél középfülgyulladás esetén gyakori, hogy gennyes váladék alakul ki a döbüregben. Más vírusos vagy bakteriális felsőlégúti gyulladások esetében a fülkürt duzzag meg és elzárja a dobüreget. A fenti esetek diagnózisához fül-orr-gégészeti tympanometriás vizsgálat szükséges.Fülbe jutott idegen test okozta füldugulás
Gyerekeknél gyakoribb, hogy a fülbe jutott jákék-darabka, étel, apróbb tárgyak bejutnak a gyermek füljáratába. Komolyabb esetekben mindig forduljunk ilyenkor szakorvoshoz aki segít az eltávolításban. Felnőttek esetében többnyire csak a fülzsírba beleragadő külső szennyeződések (homok, apró rovar) okoznak gondot.
A nyomásváltozás is okozhat füldugulást. Hirtelen mozgás után, emelkedőn felfelé haladva, repülőgépen utazás közben fel- és leszálláskor észlelhető. Ezek idővel elmúlnak a nyomás kiegyenlítődése után.
A Meniere szindrómára is lehet következtetni füldugulás, szédülés, halláscsökkenés, fülzúgás és hányinger esetén.
A füldugulás okának kivizsgálása és a szüskéges fül-orr-gégészeti beavatkozások a legmodernebb felszereltséggel érhetőek el a Fül-orr-gégeközpont Magánrendelőben, kiváló szakorvosokkal.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Jelentkezzen be online füldugulás kezelésére
Téma szakértői
Minél korábban születik egy baba, annál gyakrabban fordulnak elő az éretlenséghez kapcsolható eltérések. A koraszülöttek körében emiatt magasabb a halláskárosodás kialakulásának kockázata. Gazdag Gábor, a Fül-orr-gége Központ audiológiai szakasszisztense elmondta, hogyan tudjuk ezt idejében felismerni, milyen időközönként javasolt a koraszülöttek hallásvizsgálata.
A legtöbb ember átlagosan 8, vagy több órát is a munkahelyén tölt megszakítás nélkül. Ha mindezt zajos vagy bizonyos vegyszerekkel terhelt munkakörnyezetben teszi, idővel hallásromlás jelentkezhet. Dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, ilyen esetben miért fontos, hogy az érintettek rendszeres hallásvizsgálaton vegyenek részt.
A horkolásnak több kiváltó oka is lehet. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa néhány gyakori kiváltó okot nevezett meg, melyeket fül-orr-gégészeti vizsgálat során lehet diagnosztizálni.
Tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket, hogy a hatályban lévő jogszabályok szerint rendelőinkben továbbra is kötelező a maszk használata mind az ott dolgozók, mind pedig a hozzánk érkező betegek és kísérőik számára. Kérjük szíves megértésüket és az előírás betartását!