A hátsófali garatcsorgás (postnasalis drip) egy gyakori, de gyakran alulértékelt tünet, amikor az orrban vagy az orrmelléküregekben termelődő váladék a garat hátsó falán lefelé csorog a torok irányába. A kiváltó ok pontos azonosítása fül-orr-gégészeti vizsgálattal lehetséges, a kezelés pedig mindig az oknak megfelelően történik.
Tartalom:
Mi az a hátsófali garatcsorgás?
Mi okozhat hátsófali garatcsorgást?
Milyen tünetei vannak a hátsófali garatcsorgásnak?
Mikor kell orvoshoz fordulni hátsófali garatcsorgás esetén?
Hogyan történik a hátsófali garatcsorgás kivizsgálása?
Hogyan kezelhető a hátsófali garatcsorgás?
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
A hátsófali garatcsorgás vagy hátsó garatfali csorgás (orvosi nevén postnasalis drip), során az orrban vagy az orrmelléküregben termelődő váladék (nyák) nem az orron keresztül távozik, hanem a garat hátsó falán csorog le a torok irányába. Ez alapvetően nem számít kóros jelenségnek, mivel a szervezet minden nap termel orrváladékot, amit jellemzően nem vesz észre az ember. Akkor okozhat problémát, ha a váladék túl sok, nagyon besűrűsödik vagy nem tud szabadon kiürülni az orrüregből.
Ilyen esetekben az érintett úgy érzi, mintha valami folyna le a torkán; ezt torokkaparás, gombócérzés, krákogás, köhögés kísérheti. A hátsófali garatcsorgás önmagában mindig egy tünet, ami mögött különböző okok húzódhatnak meg. Ez lehet nátha, allergia, de az arcüreget érintő gyulladás, kóros állapot is állhat a háttérben.
A hátsófali garatcsorgás mögött számtalan dolog állhat, fontos, hogy ez minden esetben egy tünet! Leggyakrabban valamilyen felső légúti megbetegedés áll a háttérben: megfázás vagy infulenza, esetleg egyéb vírusos eredetű nátha, melynek következtében a nyálkahártya megduzzad és fokozott váladéktermelődés indul be.
Az allergiás nátha is egy gyakori kiváltó tényezője lehet a hátsófali garatcsorgásnak. Ennek hátterében az áll, hogy a szervezet túl érzékenyen reagál a levegőben lévő valamely allergénre (pl. pollen), ami fokozza a nyáktermelést.
A krónikus arcüreggyulladás szintén okozhatja ezt a tünetet; ekkor az arcüregben lévő váladék nem tud megfelelően kiürülni, megreked, majd innen indul vissza a váladék a garatba, hogy távozni tudjon.
Szintén egy lehetséges ok a hátsófali garatcsorgás mögött az orrsövényferdülés vagy az orrpolip. Ilyenkor mechanikai akadály képződik, ami megakadályozza a váladék kiürülését, illetve a váladék áramlását.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
A hátsófali garatcsorgás legjellemzőbb tünetei a torok környékén jelentkeznek, a probléma nem mindig egyértelmű, kezdetben nem könnyű felismerni, hogy mi okozhatja a panaszokat. Az egyik leggyakoribb panasz az állandó torokkaparás érzése, ami alatt úgy érzi az érintett, mintha lenne valami a garat hátsó részén. Ez krákogással is együtt járhat, hiszen az érintett így próbál megszabadulni attól az érzéstől, hogy valami van a torkán.
Gyakori panasz még a gombócérzés is, ami egyes esetekben megnehezítheti a nyelést, illetve rendkívül kellemetlen érzést okozhat. Jelentkezhet még köhögés is, időszakosan, de akár tartósan is, főleg reggelente vagy lefekvéskor. Ennek oka, hogy ilyenkor a váladék jobban összegyűlik a garatban. A köhögés nem feltétlenül „hurutos”, váladékos, lehet száraz is. A garatban lévő váladék okozhat átmeneti hangszínváltozást, illetve rekedtséget is. Jelentkezhet torokfájás, különösen abban az esetben, ha a váladék már hosszabb ideje irritálja a garat nyálkahártyáját. Tartósabb hátsófali garatcsorgás esetén rossz lehelet is tapasztalható, ami a garatban lévő váladékban jelenlévő baktériumok elszaporodását jelzi.
A tünetek inkább kellemetlenek, nem fájdalmasak, nem erősek. Emiatt sokszor az érintettek nem foglalkoznak a problémával, nem fordulnak orvoshoz, azonban tartós megléte esetén, kezeletlenül, a hátsófali garatcsorgás következtében bakteriális felülfertőződés alakulhat ki.
A hátsófali garatcsorgás esetén sokan hajlamosak hosszabb ideig halogatni a fül-orr-gégészeti vizsgálatot a tünetek enyhesége miatt. Azonban, ha a panasz tartósan, hosszabb ideje fennáll, mindenképpen orvoshoz kell fordulni, különösen akkor, ha a tünetek súlyosbodnak. A hosszan tartó garatcsorgás és az ehhez társuló gombócérzés, köhögés, krákogás könnyen lehet, hogy krónikus gyulladást jelez.
Amennyiben a nyelés fájdalmassá, nehézkessé válik, tartós rekedtség, illetve sárgás-zöldes váladék tapasztalható, mindenképpen szükséges szakorvost felkeresni.
A hátsófali garatcsorgás kivizsgálása fül-orr-gégészeti szakorvosi feladat, mivel jellemzően fül-orr-gégészeti problémák állnak a tünet mögött. Az anamnézis felvétele mellett a fül-orr-gégészeti fizikális vizsgálat adhat részletes információkat. A vizsgálat során a fül-orr-gégész megvizsgálja az orrüreg, a torok, a garat, illetve a fül állapotát is. A garat hátsó falán lecsorgó váladék észlelhetővé válik a vizsgálat alatt; tapasztalt szakorvos már a szájüreg megtekintéséből is sok információt tud kinyerni: például a nyálkahártya-duzzanatot, bő váladékozást, esetleges gennyes folyamatokat is észlelni tudja.
A fizikális vizsgálat mellett orrendoszkópos vizsgálatra is zsükség lehet: ez egy vékony száloptikás eszköz, mellyel tükrözést végeznek. Ez segít a teljes orrüreg és az orrmelléküreg bejáratait, illetve a garat felső részét is megtekinteni, amit szabad szemmel nem lehet látni. A vizsgálat fájdalommentes, és sokat segít az orrpolip és az orrsövényferdülés diagnózisában is.
A hátsófali garatcsorgás kezelése mindig attól függ, hogy mi a tünetek kiváltó oka. A kezelés része tehát mind a kiváltó ok kezelése, mind pedig a tünetek enyhítése. Abban az esetben, ha a garatcsorgás oka vírusos nátha vagy egyéb felsőlégúti fertőzés, úgy nincs szükség speciális kezelésre, a tünetek pár napon belül maguktól elmúlnak.
Krónikus arcüreggyulladás esetén a kezelés már egy hosszabb távú folyamat, ugyanis a legtöbb esetben szükség van antibiotikumra, gyulladáscsökkentő orrsprayre, illetve orrmosás is szóba jöhet. Amennyiben az arcüreggyulladás visszatérő, úgy melléküregi CT vizsgálatot is elrendelhet a szakorvos. Ha a hátsófali garatcsorgás oka orrsövényferdülés vagy orrpolip, úgy műtéti korrekció a lehetséges megoldás.
Előfordulhat, hogy a panaszokat gyomor-nyelőcső reflux okozza, így ebben az esetben gasztroenterológia felkeresése javasolt.
A hátsófali garatcsorgás kezelése tehát mindig az okhoz igazodik. Sok esetben elég egy egyszerű tengerisós orröblítés, azonban vannak esetek, amikor antibiotikumos kezelés vagy akár műtét szükséges. Éppen ezért tartós vagy visszatérő hátsófali garatcsorgás esetén mindenképpen javasolt fül-orr-gégészhez fordulni. További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>> Rendelés típusa: Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk Rendelési információ:Téma szakértője
Dr. Holpert Valéria
A horkolás nem csak a hálótársat zavaró jelenség, de veszélyes is lehet a horkolóra nézve. Dr. Csóka János, a Fül-orr-gége Központ – Prima Medica főorvosa, fej-nyak sebész a horkolás szempontjából kockázatos élethelyzetekre, állapotokra, betegségekre és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.
A gégetükrözés szó hallatán néhányan szorongani kezdenek, holott egy fájdalmatlan és sok esetben igen fontos vizsgálatról van szó. Legyen szó krónikus rekedtségről, gombócérzésről vagy a hang bármilyen problémájáról, a gégetükrözés hasznos információkkal szolgálhat az okokról. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa beszélt a vizsgálat indikációiról és lehetőségeiről.
Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.