Torokgyulladás terhesség alatt is jelentkezhet, ám a kezelése hosszadalmas lehet, mivel a baba érdekében ilyenkor kerüljük a gyógyszerszedést. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa elmondta, hogy mi segíthet elmulasztani a kellemetlen tüneteket, és mikor forduljunk orvoshoz.
A legjellemzőbb panasz a torokfájás, ami jelentkezhet hirtelen, de kialakulhat fokozatosan, lehet egyre erősödő is. Az érzést is változatosan írják le a kismamák: a torokban viszkető, kaparó, éles, égő vagy tompa fájdalomra panaszkodnak. A torok területe a gyulladás miatt piros, ilyenkor a nyelés is fájdalmas.
A torokgyulladást az esetek többségében vírusok okozzák. Csakúgy, mint a vírusos megfázás vagy nátha és az influenza esetében, a vírusfertőzések ellen nem hat az antibiotikum. Időt kell adni a szervezetnek a gyógyulásra, a fertőzés leküzdésére, mely általában 5-7 nap alatt zajlik le. Eközben a tüneteket lehet csillapítani, a torokfertőtlenítő tabletták között találunk olyan készítményeket, melyek segítenek a fájdalmat csillapítani. Használatuk előtt mindig olvassuk el a betegtájékoztatót!
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
Torokgyulladást baktériumok is okozhatnak. Erre utal, ha a fájdalom a napok múlásával nem csökken, hanem fokozódik. Bakteriális fertőzésre utal a torok és a mandulák területén fehér foltok megjelenése, mely általában magas lázzal is jár. Ilyen esetben antibiotikumra van szükség a gyógyuláshoz. A kezelőorvos a várandósság alatt is biztonsággal szedhető készítményt fog javasolni.
Sok esetben a torokfájás lehet egy enyhe diszkomfort érzés, vagy tompa fájdalom, viszkető tünet, amit a levegőben lévő anyagok belélegzése vált ki. Okozhatja, ha túl száraz a levegő a lakásban, a por, pollenek vagy más allergének, a füst, légszennyezettség. Ilyen esetben a kiváltó forrást kell elkerülni. Ha allergének okozzák, az allergiát kell kezelni, a levegőt párásítani, ha túl száraz, és megfontolandó a lakásban légtisztító berendezés használata is.
Lezajlott vírusos vagy bakteriális fertőzések utáni időszakban is jelentkezhet, de krónikus orrmelléküreg-gyulladás, kezeltlen légúti allergia vagy orrpolip is okozhatja. Ilyen esetben az orrváladék hátra, a garat irányába csorog, ami – főleg fekvő helyzetben - ingerköhögést és torokfájást is okozhat. A kiváltó ok kezelésével szüntethető meg.
A várandósság időszakában az immunrendszer legyengül, emiatt fogékonyabbak lehetünk a különböző betegségekre, így a torokfájás is gyakrabban jelentkezhet. A hormonok változása is okozhat kellemetlen tüneteket ebben az időszakban: szájszárazság, orrdugulás, ami szintén okozhatja a diszkomfort érzést a torokban. A terhesvitaminok szedésével támogathatjuk az immunrendszert, emellett fontos az alapos kézmosás. Fogyasszunk bőségesen folyadékot, ez enyhítheti a szájszárazság tünetét is és segíthet megelőzni, hogy a kiszáradt szájnyálkahártya védtelenebbé váljon a kórokozókkal szemben.
A növekvő has mérete a belső szervekre is hatással van, ennek egyik kellemetlen megjelenési formája a terhesség alatti gyomorégés. Emellett a terhesség alatt emelkedett progeszteron hormon is segíti, hogy az izmok, így a nyelőcső izomzata is ellazuljon. Emiatt azonban a savas gyomornedv a nyelőcsőbe visszaáramlik és a mellkasban égő érzés mellett akár torokfájást, sőt még orrmelléküreg-gyulladást is okozhat. A torokgyulladás megelőzéséhez ilyen esetben fontos a reflux kezelésére vonatkozó ajánlások betartása.
A torokgyulladás az esetek többségében jól kezelhető. Terhesség alatt azonban javasolt minden esetben a tüneti kezeléshez használt gyógyszerekről orvossal egyeztetni, a betegtájékoztatót elolvasni. Így tudjuk, hogy melyek azok a gyógyszerek, amiket a várandósság alatt is biztonsággal szedhetünk.
Aszpirin és ibuprofen tartalmú fájdalom- és gyulladáscsökkentőt nem szabad szedni várandósság esetén. A paracetamol szedhető, de csak meghatározott ideig. Bizonyos savlekötők szintén, torokfertőtlenítő spray és köhögés elleni cukorka is. Használatuk előtt azonban mindig olvassuk el a betegtájékoztatót, kérjük szakember segítségét.
Mindenképp forduljunk orvoshoz, ha a torokfájás mellett az alábbi tüneteket észleljük:
- magas láz
- hidegrázás
- rossz közérzet
- fehér foltok a mandulán vagy a torokban.
További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>
Rendelés típusa:
Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk
Rendelési információ:
További vélemények"A doktornő renkívül kedves, hozzáértő, segítőkész. Hosszú hetek óta zajló betegségből gyógyított ki. Sajnálom, hogy nem hozzá mentem elsőre, hanem egy másik magánklinikára. "
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.