Hirtelen jelentkező láz, köhögés, légszomj esetén ne a Fül-orr-gége Központba foglaljon időpontot, hanem maradjon otthonában / tartózkodási helyén és mielőbb keresse fel telefonon háziorvosát, illetve hívja a 06 80 277 455, 06 80 277 456 telefonszámot
Egy falat sem megy le, mintha kaktusz nőtt volna a torkomban – légúti betegségek kapcsán sokan tapasztalják a kellemetlen érzést. A fájdalmas nyelésnek azonban több oka is lehet, melyekről dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa számolt be.
A nyelés közben érzett fájdalomnak több oka lehet. Első lépésben fontos tisztázni, hogy pontosan melyik területen jelentkezik: a szájban, torokban, a nyelőcső mentén, de a mellkas középső részén is felléphet a nyelés kapcsán érzett fájdalom.
JELENTKEZZEN BE ONLINE |
A torokban jelentkező fájdalom oka gyakran valamilyen légúti fertőzés. A torokfájás lehet az első tünet, ami a megbetegedést jelzi, gyakran egy-két nap elteltével követi a többi panasz: például orrfolyás és köhögés. Ilyen esetben általában tüneti kezeléssel – pihenés, bőséges folyadékfogyasztás és torokfertőtlenítő tabletta, szükség esetén fájdalomcsillapító szedése – mellett néhány nap alatt javulnak a tünetek. Ha ez nem így történik, vagy épp ellenkezőleg, más panaszok vagy rosszabbodás jelentkezik, mindenképp forduljunk orvoshoz!
A vírusos eredetű légúti megbetegedések mellett, létezik baktériumfertőzés következtében fellépő torokgyulladás is. A betegség kiváltói a Streptococcus baktériumok. Felnőtteknél a fertőzés tünetei a hirtelen fellépő torokfájás, esetleg láz és duzzadt nyaki nyirokcsomók. Gyermekeknél a torokfájás mellett láz és émelygés, hányás is felléphet. A kórokozó torokváladékból kimutatható, kezeléséhez antibiotikumot kell szedni.
Igen gyakori, főleg a serdülők, fiatal felnőttek körében. Az Epstein-Barr vírus által okozott fertőzés könnyen terjed, akár egy rosszul elmosott pohárral vagy csókkal (innen ered a „csókbetegség” elnevezés) is átadható a kórokozó. A nyelési fájdalom mellett ezek a tünetek is felléphetnek: láz, fejfájás, duzzadt mandulák és nyirokcsomók, izomfájdalom és fáradtság. A legtöbb ember idővel jobban érzi magát speciális kezelés nélkül is, az esetek többségében elég csak a tüneteket kezelni.
A vírusnak nyolc típusa létezik, közülük az egyes okoz az ajkak mentén, a száj belsejében sebeket és nyelési fájdalmat. A sebek rendszerint néhány nap múlva eltűnnek, patikában kapható készítményekkel gyorsítható a felépülés. Érdemes még ez idő alatt a savas ételeket, például a citrusféléket kerülni, és minél többet pihenni.
Ugyanazon víruscsalád része, amely a herpesz és mononukleózis fertőzéseket okozza. A CMV tünete lehet még fáradtság, izomfájdalom, láz, hányinger és hányás. A megfelelő étkezés és a sok pihenés segíti a szervezetet a fertőzés leküzdésében, de terhesség vagy gyengült immunrendszer esetén keresse fel orvosát, mivel ilyen esetekben a CMV különösen súlyos lehet.
Cukorbetegség, vagy nyelőcső betegség esetén gyakori, de szteroidok szedése kapcsán (vagy az inhalátorok nem megfelelő használata miatt asztmásoknál) is felléphet gombás betegség a szájüregben. A fájdalmas nyelés mellett ízvesztés, az ajkak sarkainak kirepedezése, szájszárazság is jelentkezhet. Kezelőorvos által felírt gombaellenes szerrel kezelhető.
Nem csak a félrenyelés, akár egy nagyobb méretű tabletta lenyelése (vagy átmeneti megtapadása, elakadása a torokban) is irritációt okozhat a nyelőcső nyálkahártyáján. Vitaminok bevétele is okozhat ilyen panaszokat, de antibiotikumok és nem-szteroid gyulladáscsökkentők bevételét követően is jelentkezhet. Ennek elkerülése érdekében javasolt legalább fél-egy pohár vízzel bevenni a tablettát és pár percig ülő helyzetben maradni, miután bevettük.
A gastroesophagealis reflux (GERD) betegség jellegzetes tünete a gyomorégés. A nyelőcsőbe visszajutó savas gyomortartalom a nyelőcső és a torok nyálkahártyáját is irritálja, tartós rekedtséget, torokfájást és fájdalmas nyelést is okozhat. A problémát az alábbi tünetek is jelezhetik: mellkasi fájdalom, savas íz a szájban, hányinger.
Ha hetek óta érezzük, hogy fájdalmas a nyelés, akkor a kivizsgálást ne halogassuk, mert súlyos betegségek tünete is lehet. A torok vagy a nyelőcső területét érintő daganatos elváltozásokat is jelezhet.
További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>
Rendelés típusa:
Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk
További vélemények"Kedves, kellemes személy, minden kérdésre szívesen válaszolt, minden lehetséges vizsgálatot elvégzett, jó tanácsokat adott."
A nyelv sokat elárul a szervezetünk állapotáról. Ha megváltozik a színe és a felülete, az akár nyelvgyulladást is jelezhet. Arról, hogy mi a teendő ilyen esetben, dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa nyilatkozott.
Fülfájás és halláscsökkenés jelzi a dobhártya gyulladását. Dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy milyen okok vezethetnek a betegség kialakulásához és hogyan lehet kezelni a tüneteket.
A hallásvizsgálat elvégzése minden csecsemő számára ajánlott, még 4 hetes kora előtt. Vannak azonban bizonyos állapotok, melyek kapcsán fokozott a halláscsökkenés rizikója. Dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy melyek ezek és hogyan változik ilyen esetben a kontrollvizsgálatok menete.
Tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket, hogy a hatályban lévő jogszabályok szerint rendelőinkben továbbra is kötelező a maszk használata mind az ott dolgozók, mind pedig a hozzánk érkező betegek és kísérőik számára. Kérjük szíves megértésüket és az előírás betartását!