A fájdalmas nyelés okai

A fájdalmas nyelés okai

Dr. Holpert Valéria Módosítva: 2023.11.30 12:31

Egy falat sem megy le, mintha kaktusz nőtt volna a torkomban – légúti betegségek kapcsán sokan tapasztalják a kellemetlen érzést. A fájdalmas nyelésnek azonban több oka is lehet, melyekről dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa számolt be.

Hol jelentkezik a fájdalom nyelés közben?

A nyelés közben érzett fájdalomnak több oka lehet. Első lépésben fontos tisztázni, hogy pontosan melyik területen jelentkezik: a szájban, torokban, a nyelőcső mentén, de a mellkas középső részén is felléphet a nyelés kapcsán érzett fájdalom.

Légúti fertőzés

A torokban jelentkező fájdalom oka gyakran valamilyen légúti fertőzés. A torokfájás lehet az első tünet, ami a megbetegedést jelzi, gyakran egy-két nap elteltével követi a többi panasz: például orrfolyás és köhögés. Ilyen esetben általában tüneti kezeléssel – pihenés, bőséges folyadékfogyasztás és torokfertőtlenítő tabletta, szükség esetén fájdalomcsillapító szedése – mellett néhány nap alatt javulnak a tünetek. Ha ez nem így történik, vagy épp ellenkezőleg, más panaszok vagy rosszabbodás jelentkezik, mindenképp forduljunk orvoshoz!

Online Bejelentkezés

Dr. Holpert Valéria

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Torokgyulladás

A vírusos eredetű légúti megbetegedések mellett, létezik baktériumfertőzés következtében fellépő torokgyulladás is. A betegség kiváltói a Streptococcus baktériumok. Felnőtteknél a fertőzés tünetei a hirtelen fellépő torokfájás, esetleg láz és duzzadt nyaki nyirokcsomók. Gyermekeknél a torokfájás mellett láz és émelygés, hányás is felléphet. A kórokozó torokváladékból kimutatható, kezeléséhez antibiotikumot kell szedni.

Mononukleózis

Igen gyakori, főleg a serdülők, fiatal felnőttek körében. Az Epstein-Barr vírus által okozott fertőzés könnyen terjed, akár egy rosszul elmosott pohárral vagy csókkal (innen ered a „csókbetegség” elnevezés) is átadható a kórokozó. A nyelési fájdalom mellett ezek a tünetek is felléphetnek: láz, fejfájás, duzzadt mandulák és nyirokcsomók, izomfájdalom és fáradtság. A legtöbb ember idővel jobban érzi magát speciális kezelés nélkül is, az esetek többségében elég csak a tüneteket kezelni.

Herpes simplex vírus (HSV)

A vírusnak nyolc típusa létezik, közülük az egyes okoz az ajkak mentén, a száj belsejében sebeket és nyelési fájdalmat. A sebek rendszerint néhány nap múlva eltűnnek, patikában kapható készítményekkel gyorsítható a felépülés. Érdemes még ez idő alatt a savas ételeket, például a citrusféléket kerülni, és minél többet pihenni.

Citomegalovírus (CMV)

Ugyanazon víruscsalád része, amely a herpesz és mononukleózis fertőzéseket okozza. A CMV tünete lehet még fáradtság, izomfájdalom, láz, hányinger és hányás. A megfelelő étkezés és a sok pihenés segíti a szervezetet a fertőzés leküzdésében, de terhesség vagy gyengült immunrendszer esetén keresse fel orvosát, mivel ilyen esetekben a CMV különösen súlyos lehet.

Gombás fertőzés

Cukorbetegség, vagy nyelőcső betegség esetén gyakori, de szteroidok szedése kapcsán (vagy az inhalátorok nem megfelelő használata miatt asztmásoknál) is felléphet gombás betegség a szájüregben. A fájdalmas nyelés mellett ízvesztés, az ajkak sarkainak kirepedezése, szájszárazság is jelentkezhet. Kezelőorvos által felírt gombaellenes szerrel kezelhető.

Tabletták vagy ételek lenyelésegombócérzés okai

Nem csak a félrenyelés, akár egy nagyobb méretű tabletta lenyelése (vagy átmeneti megtapadása, elakadása a torokban) is irritációt okozhat a nyelőcső nyálkahártyáján. Vitaminok bevétele is okozhat ilyen panaszokat, de antibiotikumok és nem-szteroid gyulladáscsökkentők bevételét követően is jelentkezhet. Ennek elkerülése érdekében javasolt legalább fél-egy pohár vízzel bevenni a tablettát és pár percig ülő helyzetben maradni, miután bevettük.

Gyomorégés, reflux

A gastroesophagealis reflux (GERD) betegség jellegzetes tünete a gyomorégés. A nyelőcsőbe visszajutó savas gyomortartalom a nyelőcső és a torok nyálkahártyáját is irritálja, tartós rekedtséget, torokfájást és fájdalmas nyelést is okozhat. A problémát az alábbi tünetek is jelezhetik: mellkasi fájdalom, savas íz a szájban, hányinger.

Daganatos betegségek

Ha hetek óta érezzük, hogy fájdalmas a nyelés, akkor a kivizsgálást ne halogassuk, mert súlyos betegségek tünete is lehet. A torok vagy a nyelőcső területét érintő daganatos elváltozásokat is jelezhet.

Téma szakértője

  • Dr. Holpert Valéria

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
  • Specialitások:
    • globus szindróma kivizsgálása - gombócérzés a torokban
    • torok gyulladásos megbetegedéseinek kezelése, nehezített nyelés 
    • hangképzési zavarok kezelése
    • rekedtség, hangszalag bénulás
    • középfül specialista
    • középfül, arcüreggyulladás 

     

    További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • gyermek és felnőtt fül-orr-gégészeti magánrendelés
    • Gyermekellátás 3 éves kortól

    Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk

     

    Rendelési információ:

    • Széll Kálmán tér: H, Sze
    • Kolosy tér: Cs

Orvos válaszol

Dr. Holpert Valéria adjunktus nő!

Hajdú-Bihar megyéből írok Önnek. A kisfiam 3 éves és születése óta orrdugulása van. Már több fül-orr-gégésznél is jártunk vele, de nem oldódott meg a problémánk. Mindenütt azt a választ kapjuk, hogy használjunk orrsprayket, orrszívást. De már ez sem használ, nyitott szájjal alszik. Tisztelettel kérném az Ön segítségét, már nem tudunk hova fordulni. Természetesen a távolság nem akadály, felvisszük, ha Ön tud a problémánkra megoldást.
Köszönettel Kontor Ibolya

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész
Tisztelt Kontor Ibolya !

A nyitott szájjal alvást okozhatja a megnagyobbodott orrmandula illetve a nagyra nőtt mandulák is. A túlzott orrcsepp használat is eredményezhet orrdugulást. Azt javaslom amennyiben a nyitott szájjal alváson kívül nincs más probléma próbáljanak csak egyszerű sós orrtisztítást végezni lefekvés előtt, kicsit emeljék meg az ágyvéget és várjunk így 1 hónapot változik-e valamennyit az orrdugulás. ! Amenyniben egyéb panaszai is vannak a gyermekének / rossz alvás, fülproblémák... / mindenképpen mielőbbi vizsgálat lenne szükséges.


Üdvözlettel

Dr Holpert Valéria





Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Egy jó élmény

"Kisfiammal voltunk fül-orr-gégészeti vizsgálaton. Nagyon pozitív volt, hogy volt idő felengedni, nem éreztem magam siettetve, volt idő minden kérdés átbeszélésére, a doktornő a kisfiamhoz is kedvesen közelített, mindent elmagyarázott. Mindent összegezve a kisfiam számára is jó élmény volt az orvosi vizsgálat. "

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Gégetükrözés - fájdalmatlan és fontos vizsgálat!

Gégetükrözés - fájdalmatlan és fontos vizsgálat!

A gégetükrözés szó hallatán néhányan szorongani kezdenek, holott egy fájdalmatlan és sok esetben igen fontos vizsgálatról van szó. Legyen szó krónikus rekedtségről, gombócérzésről vagy a hang bármilyen problémájáról, a gégetükrözés hasznos információkkal szolgálhat az okokról. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa beszélt a vizsgálat indikációiról és lehetőségeiről.

További részletek
Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.

További részletek
Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész, horkolás specialista
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, szédülés specialista
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK