A fájdalmas nyelés okai

A fájdalmas nyelés okai

Dr. Holpert Valéria Létrehozva: 2019.11.11 Módosítva: 2023.11.30

Egy falat sem megy le, mintha kaktusz nőtt volna a torkomban – légúti betegségek kapcsán sokan tapasztalják a kellemetlen érzést. A fájdalmas nyelésnek azonban több oka is lehet, melyekről dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa számolt be.

Hol jelentkezik a fájdalom nyelés közben?

A nyelés közben érzett fájdalomnak több oka lehet. Első lépésben fontos tisztázni, hogy pontosan melyik területen jelentkezik: a szájban, torokban, a nyelőcső mentén, de a mellkas középső részén is felléphet a nyelés kapcsán érzett fájdalom.

Légúti fertőzés

A torokban jelentkező fájdalom oka gyakran valamilyen légúti fertőzés. A torokfájás lehet az első tünet, ami a megbetegedést jelzi, gyakran egy-két nap elteltével követi a többi panasz: például orrfolyás és köhögés. Ilyen esetben általában tüneti kezeléssel – pihenés, bőséges folyadékfogyasztás és torokfertőtlenítő tabletta, szükség esetén fájdalomcsillapító szedése – mellett néhány nap alatt javulnak a tünetek. Ha ez nem így történik, vagy épp ellenkezőleg, más panaszok vagy rosszabbodás jelentkezik, mindenképp forduljunk orvoshoz!

Online Bejelentkezés

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Torokgyulladás

A vírusos eredetű légúti megbetegedések mellett, létezik baktériumfertőzés következtében fellépő torokgyulladás is. A betegség kiváltói a Streptococcus baktériumok. Felnőtteknél a fertőzés tünetei a hirtelen fellépő torokfájás, esetleg láz és duzzadt nyaki nyirokcsomók. Gyermekeknél a torokfájás mellett láz és émelygés, hányás is felléphet. A kórokozó torokváladékból kimutatható, kezeléséhez antibiotikumot kell szedni.

Mononukleózis

Igen gyakori, főleg a serdülők, fiatal felnőttek körében. Az Epstein-Barr vírus által okozott fertőzés könnyen terjed, akár egy rosszul elmosott pohárral vagy csókkal (innen ered a „csókbetegség” elnevezés) is átadható a kórokozó. A nyelési fájdalom mellett ezek a tünetek is felléphetnek: láz, fejfájás, duzzadt mandulák és nyirokcsomók, izomfájdalom és fáradtság. A legtöbb ember idővel jobban érzi magát speciális kezelés nélkül is, az esetek többségében elég csak a tüneteket kezelni.

Herpes simplex vírus (HSV)

A vírusnak nyolc típusa létezik, közülük az egyes okoz az ajkak mentén, a száj belsejében sebeket és nyelési fájdalmat. A sebek rendszerint néhány nap múlva eltűnnek, patikában kapható készítményekkel gyorsítható a felépülés. Érdemes még ez idő alatt a savas ételeket, például a citrusféléket kerülni, és minél többet pihenni.

Citomegalovírus (CMV)

Ugyanazon víruscsalád része, amely a herpesz és mononukleózis fertőzéseket okozza. A CMV tünete lehet még fáradtság, izomfájdalom, láz, hányinger és hányás. A megfelelő étkezés és a sok pihenés segíti a szervezetet a fertőzés leküzdésében, de terhesség vagy gyengült immunrendszer esetén keresse fel orvosát, mivel ilyen esetekben a CMV különösen súlyos lehet.

Gombás fertőzés

Cukorbetegség, vagy nyelőcső betegség esetén gyakori, de szteroidok szedése kapcsán (vagy az inhalátorok nem megfelelő használata miatt asztmásoknál) is felléphet gombás betegség a szájüregben. A fájdalmas nyelés mellett ízvesztés, az ajkak sarkainak kirepedezése, szájszárazság is jelentkezhet. Kezelőorvos által felírt gombaellenes szerrel kezelhető.

Tabletták vagy ételek lenyelésegombócérzés okai

Nem csak a félrenyelés, akár egy nagyobb méretű tabletta lenyelése (vagy átmeneti megtapadása, elakadása a torokban) is irritációt okozhat a nyelőcső nyálkahártyáján. Vitaminok bevétele is okozhat ilyen panaszokat, de antibiotikumok és nem-szteroid gyulladáscsökkentők bevételét követően is jelentkezhet. Ennek elkerülése érdekében javasolt legalább fél-egy pohár vízzel bevenni a tablettát és pár percig ülő helyzetben maradni, miután bevettük.

Gyomorégés, reflux

A gastroesophagealis reflux (GERD) betegség jellegzetes tünete a gyomorégés. A nyelőcsőbe visszajutó savas gyomortartalom a nyelőcső és a torok nyálkahártyáját is irritálja, tartós rekedtséget, torokfájást és fájdalmas nyelést is okozhat. A problémát az alábbi tünetek is jelezhetik: mellkasi fájdalom, savas íz a szájban, hányinger.

Daganatos betegségek

Ha hetek óta érezzük, hogy fájdalmas a nyelés, akkor a kivizsgálást ne halogassuk, mert súlyos betegségek tünete is lehet. A torok vagy a nyelőcső területét érintő daganatos elváltozásokat is jelezhet.

Téma szakértője

  • Dr. Holpert Valéria

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, foniáter
  • Specialitások:
    • globus szindróma kivizsgálása - gombócérzés a torokban
    • torok gyulladásos megbetegedéseinek kezelése
    • hangképzési zavarok kezelése
    • rekedtség, hangszalag bénulás
    • középfül specialista

     

    További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • gyermek és felnőtt fül-orr-gégészeti magánrendelés

    Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk

    Rendelési információ:

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr/Nő!

Már gyerekkoromtól kezdve énekelek, éneltanárnak tanultam, jelenleg 4 és 2 éves kisfiammal vagyok itthon. Egy olyan problémával kapcsolatban írok,ami nagyon aggaszt és le is terhel az utóbbi időben. Egyre nagyobb nehezséget okoz az éneklés. Szakmámból eredően tisztában vagyok azzal,hogy nem vagyok formában, két császármetszés után a rekeszizom sem működik olyan jól. Viszont szerintem nem ezzel van a baj. Éneklés közben rekedt és fátyolos a hangom, nem jönnek alapvető hangok, elcsuklik, feszülést érzek a torkomban. Főiskola alatt az elején sokszor volt hangszálgyulladásom, meg sem bírtam szólalni, de aztán az évek gyakorlata alatt jobb lett.
Okozhat ilyen problémát a hormonháztartás változása? Mert alapvetően szülés óta vannak inkább ilyen erőteljesen ezek a panaszok. Vagy a hangszálaimmal van valami probléma? Köszönöm a segítséget!

Tisztelettel, Tóth Noémi

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész
Tisztelt Tóth Noémi!

Vizsgálat nélkül sajnos nem tudok sokat mondani, lehet a probléma hátterében hormonális változás, de lehet énektechnikai probléma annak ellenére, hogy énektanárnál tanult. Hogy a hangszalagon van-e valami elváltozás az csak vizsgálattal deríthető ki.

Üdvözlettel

Dr Holpert Valéria

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kedves, empatikus

"Rendkivül kedves, empatikus, mindamellett maximális profizmussal kezelte a problémámat."

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

A horkolásgátló eszközök valóban orvosolhatják a horkolást?

A horkolásgátló eszközök valóban orvosolhatják a horkolást?

A nők negyedénél, a férfiak 40 százalékánál rendszeresen jelentkezik a horkolás, ami a velük egy ágyban alvó társukra is rossz hatással van. Számtalan horkolásgátló termék érhető el az interneten, de vajon működnek is ezek a pihentető alvást ígérő termékek? Dr. Csóka János, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, fej-nyaksebész szakembere azt tanácsolja, hogy horkolás esetén inkább vizsgáltassuk ki annak okát.

További részletek
9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

A hang világnapjának megünneplése (április 16.) brazil orvosok, logopédusok, valamint énektanárok kezdeményezésére indult el 1999-ben, amelyhez évről évre újabb országok csatlakoznak. Az idei világnap alkalmából dr. Kiss Sándor, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, audiológus szakembere osztott meg néhány érdekességet az emberi hangokról.  

További részletek
Betegbiztonságot veszélyeztető visszaélés dr. Kiss Sándor nevével

Betegbiztonságot veszélyeztető visszaélés dr. Kiss Sándor nevével

Fontos, betegek biztonságát veszélyeztető internetes visszaélésre hívja fel a Fül-Orr-Gége Központ minden páciens figyelmét.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Kiss Sándor
Dr. Kiss Sándor Audiológus, fül-orr-gégész
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK