A nyelés egy rettentően összetett élettani folyamat. Feladata egyrészt a táplálék továbbítása az emésztőrendszer fel, másrészt a légutak védelme. Nyelési zavar mögött meghúzódhat anatómiai eltérés, térfoglaló folyamat, izommműködési zavar, idegműködési zavar, pszichés probléma.
A nyelési nehézség okai sokfélék lehetnek – akár súlyosak is. A nyelési nehézség – vagyis diszfágia egy nagyon kellemetlen tünet, többféle fokozata létezik az enyhe gombócérzéstől a teljes nyelési képtelenségig. Komolyabb bajt is jelezhet, de szerencsére a legtöbb esetben gyógyítható probléma áll a tünet mögött. Bármi is az oka, minél előbb érdemes szakorvoshoz fordulni.
A nyelési nehézségek hátterében leggyakrabban légúti problémák állnak, mint hátha, megfázás, torok-, garat-, illetve gégegyulladás. Ezek rendszerint fájdalommal járnak, ami nehezíti a nyelést. Az esetek nagy részében a fájdalmas nyelés magától is elmúlik a kiváltó ok függvényében, azonban ha 1-2 héten belül nem enyhülnek a panaszok, mindenképpen szükséges azt kivizsgálni.
A nyelési panaszok okainak diagnosztizálásához fül-orr-gégészeti vizsgálatra van szükség, ahol az orvos kikérdezi a beteget első körben, hogy mikor kezdődtek a panaszai, jelentkezett-e egyéb tünet, szed-e gyógyszereket, illetve vannak-e egyéb betegségei. Ezt követően történik vizsgálat, illetve az orvos által javasolt kezelés.
Fül-orr-gégészeti szempontból nyelési nehezítettséget okoz a garat és képletei gyulladása, daganatos elváltozásai.
Diagnosztikai feladat a fenti csoportok elhatárolása, a pontos ok kiderítése. Ehhez a fül-orr-gégész szakember mellett sokszor neurológus, pszichiáter szakorvos segítsége is szükséges.
Jelentkezzen be nyelési panaszok kivizsgálására
További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>> Rendelés típusa: Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunkTéma szakértője
Dr. Holpert Valéria
A közelmúltban megdöbbentő hír jelent meg az énekessel kapcsolatban. Egy nap arra ébredt, hogy elvesztette, majd rövid időn belül orrcseppek segítségével visszanyerte a hallását. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát arra kértük, segítsen értelmezni, hogy mi állhat az eset hátterében.
A mononukleózis, csókbetegség vagy Pfeiffer-féle mirigyláz néven is ismert fertőző betegség, melyet az Epstein-Barr vírus (EBV) okoz. Ez a vírus általában nyáron és őszi hónapokban terjed, és a legtöbb esetben tizenévesek és fiatal felnőttek körében okoz megbetegedéseket. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy mit tegyünk, ha a tüneteket tapasztaljuk.
A cukorbetegségről tudjuk, hogy többek között károsíthatja az idegrendszert, a veséket, az ereket és nehezen gyógyuló sebeket, lábszárfekélyt is okozhat. Kevésbé ismert szövődménye a halláskárosodás, mellyel kapcsolatban dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát kérdeztük.
Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!
Köszönettel:
Prima Medica Egészségközpontok