Torokfájás – mikor van szükség antibiotikumra?

Torokfájás – mikor van szükség antibiotikumra?

Dr. Holpert Valéria Módosítva: 2023.11.22 09:45

A vírusos eredetű megfázás tüneteként sokszor jelentkezik torokfájás, gyakran ez a betegség első tünete. A torokfájás lehet bakteriális eredetű is, a gyógyuláshoz ilyenkor antibiotikumra is szükség van. Milyen tünetek alapján különböztethetjük meg a vírusos fertőzést a bakteriálistól, mikor forduljunk orvoshoz?

A vírusos eredetű megfázás tüneteként sokszor jelentkezik torokfájás, gyakran ez a betegség első tünete. A torokfájás lehet bakteriális eredetű is, a gyógyuláshoz ilyenkor antibiotikumra is szükség van. Milyen tünetek alapján különböztethetjük meg a vírusos fertőzést a bakteriálistól, mikor forduljunk orvoshoz?

A betegség kiváltó okai

A torokfájás az orrfolyás mellett a leggyakoribb panasz a téli időszakban, éppen ezért annyira banálisnak tűnhet, hogy a betegek sokszor nem is fordulnak időben orvoshoz; azt gondolják, hogy fájdalomcsillapítókkal, torokfertőtlenítő tablettákkal és mézes teával könnyen átvészelik ezt az időszakot – számolt be tapasztalatairól dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa. Torokfájást akár a hideg, száraz téli levegő is előidézhet, de lehet szezonális allergia, vagy meghűlés tünete is. Bizonyos esetben azonban bakteriális fertőzés áll a háttérben, melyet leggyakrabban streptococcus okoz. Pontos diagnózist természetesen csak az orvosi vizsgálat adhat, van azonban néhány jellegzetes különbség a vírusos és a bakteriális fertőzés között.

Online Bejelentkezés

Dr. Holpert Valéria

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

1. Árulkodó jelek a mandulán, torokban

Ha a tükörben, nagyra nyitott szájjal a torkunkat vizsgáljuk és azt látjuk, hogy a mandulák duzzadtak, vörösek, fehér foltok, genny jelent meg rajtuk, vagy a torok hátsó részén, akkor javasolt orvoshoz fordulni. Ezek a tünetek nem jelentenek egyértelműen bakteriális fertőzést, ám azt egyértelműen jelzik, hogy valami nincs rendjén.

2. Köhögés, orrfolyás

A köhögés és a hátsó garatfali csorgás – amikor az eldugult orr miatt az orrváladék hátrafelé, a garat irányába távozik – következtében is jelentkezhet torokfájás. Ezek a tünetek inkább a vírusos eredetű meghűlés, nátha velejárói, ezért ilyen esetben kevésbé valószínű, hogy streptococcus fertőzés áll a háttérben.

3. Hőemelkedés, láz

A diagnózis szempontjából a láz korántsem annyira döntő jelentőségű, mint ahogyan azt sokan gondolják. Még ma is sok betegnél felmerül, hogy ha magas a láza, akkor biztosan antibiotikumra van szüksége. „A láz a szervezet védekező mechanizmusa a fertőzés leküzdésére, nem pedig iránytű annak meghatározására, hogy a fertőzés bakteriális, vagy vírusos eredetű-e. Egyéntől függően mindkét esetben lehet enyhe hőemelkedés és magas láz is előfordulhat.”

4. A fájdalom erőssége

Szúr, kapar, éget, minden nyelésnél úgy érezzük, mintha apró kaktusztüskék haladnának végig a torkunkon? A torokfájás a kiváltó októl függetlenül is lehet nagyon erős, ám a vírusos általában pár napon belül fokozatosan csökken. A bakteriális eredetű ezzel szemben általában fájdalmasabb és hosszabb ideig is tart, hányás, étvágytalanság, fejfájás is kísérheti.

5. Duzzadt nyirokcsomók

A nyirokcsomók feladata, hogy jó testőrökként elkapják és végezzenek a szervezetbe jutó kórokozókkal.antibiotikum és a fül orr gégészeti problémák Betegség esetén mindig a fertőzés helyéhez legközelebb eső nyirokcsomók lépnek működésbe, így a torokfájás kapcsán a nyak két oldalát érdemes finom nyomogatással átvizsgálni. Ha azt érezzük, hogy a nyirokcsomók duzzadtak, kissé fájdalmasak, akkor nagyobb valószínűséggel bakteriális fertőzéssel van dolgunk.

Az elmulasztott és indokolatlan antibiotikum szedés veszélyei

Az antibiotikumoknak ellenálló, rezisztens baktériumok terjedése világméretű probléma napjainkban, ennek kapcsán több figyelemfelhívó kampány is zajlik, ami az indokolatlan antibiotikumszedés veszélyeire figyelmeztet. Azonban nem csak a vírusfertőzésekre hatástalan, feleslegesen szedett antibiotikumok jelentenek veszélyt, az is súlyos szövődményeket okozhat, ha öngyógyítással próbáljuk meg otthon kezelni a bekteriális fertőzést. „A streptococcus okozta torokgyulladást leginkább az A-csoportba tartozó baktériumok, elsősorban a S. pyogenes okozza. Torok- és mandulagyulladás esetében a kórokozó a nyirokutakon keresztül terjedhet, mély nyaki gyulladás és tályog is kialakulhat szövődményként. Erős fájdalommal, duzzadt nyirokcsomókkal, levertséggel járó torokfájás esetén ezért mindenképp javasolt az orvosi vizsgálat.”

Téma szakértője

  • Dr. Holpert Valéria

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
  • Specialitások:
    • globus szindróma kivizsgálása - gombócérzés a torokban
    • torok gyulladásos megbetegedéseinek kezelése, nehezített nyelés 
    • hangképzési zavarok kezelése
    • rekedtség, hangszalag bénulás
    • középfül specialista
    • középfül, arcüreggyulladás 

     

    További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • gyermek és felnőtt fül-orr-gégészeti magánrendelés
    • Gyermekellátás 3 éves kortól

    Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk

     

    Rendelési információ:

    • Széll Kálmán tér: H, Sze
    • Kolosy tér: Cs

Orvos válaszol

Kedves Doktor Úr/Nő!
Utolsó lehetőségként írok Önöknek, már annyi helyen jártunk... mégsem jutottunk előbbre.
5 és fél éves kislányomról van szó, aki már 3 hónapja köhög. Különböző orvosoknál jártunk. Allergia vizsgálat negatív. Mellkas röntgen negatív. A pulmonológus annyit mondott, hogy granuláltnak látja a garatot. Légzésfunkciót a gyermek kora miatt nem csináltak. Mellkas röntgenen enyhe hipervaszkularizációt láttak. A fül-orr-gégész úgy tessék-lássék (tölcsér nélküli) vitsgálata után azt mondta, hogy be van gyulladva az orrnyálkahártyája. Hozzátenném, hogy a gyermek orra átjárható, nem váladékozik, nincs bedugulva. A köhögés csak nappal jelentkezik, a gyermek az éjszakákat végig alussza. Orrán légzik.
Amit kitapasztaltunk a következők:
-A köhögés nem hurutos
-Olyan erővel tör ki sokszor belőle a köhintés,hogy a szelek is mennek tőle
-Hideg étel fogyasztása vagy hideg szél is kiváltja a köhögéseket
-Bizonyos aromás ételek (hagyma, mustár) fogyasztása közben köhögési roham lesz
-Erős illatok (dezodor,öblítő) ugyszintén megköhögtetik
Sokféle gyógyszert próbáltunk, szinte kisérleti nyúl a gyerek.
A lakásból kidobtuk a tollpárnákat, a franciaágyat, a szőnyeget, kifestettünk. Sajnos szórólapozással is foglalkoztunk két évig és a sok újságot a lakásban tároltuk. Ezeknek van festék és egyéb szaguk. Most abbahagytuk, nincs több újság.
Teljesen tanácstalanok vagyunk. Kérem segítsenek. Andrea

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész
Tisztelt Szűcs Andrea !


A száraz napközbeni köhögés vírus fertőzések után fenn állhat ilyen hosszú ideig és aztán spontán szűnik. A fennállását esetleg reflux is elősegítheti. Figyeljenek oda a rendszeres egészséges étkezésre, szénsavast ne kapjon a gyermek és remélhetőleg a panaszok elmúlnak, amenyniben nincs gyulladás a háttérben.


Üdvözlettel,


Dr. Holpert Valéria

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Nagyon alapos

Azonnal fogadtak, a kérdőív kitöltése után kb. 5 perccel már a vizsgálóban voltunk. A főorvos asszony nagyon alaposan vizsgálta meg a gyereket, közérthetően és részletesen elmondta a diagnózist, a kezelés módját és a gyógyulás várható folyamatát, időtartamát.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Gégetükrözés - fájdalmatlan és fontos vizsgálat!

Gégetükrözés - fájdalmatlan és fontos vizsgálat!

A gégetükrözés szó hallatán néhányan szorongani kezdenek, holott egy fájdalmatlan és sok esetben igen fontos vizsgálatról van szó. Legyen szó krónikus rekedtségről, gombócérzésről vagy a hang bármilyen problémájáról, a gégetükrözés hasznos információkkal szolgálhat az okokról. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa beszélt a vizsgálat indikációiról és lehetőségeiről.

További részletek
Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.

További részletek
Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész, horkolás specialista
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, szédülés specialista
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK