Az audiológia az a fül-orr-gégészeti szakterület, mely a hallással, a halláscsökkenések diagnózisával és szűrésével foglalkozik. A vizsgálatokat audiológus specialista végzi, aki meghatározza a halláskárosodás típusát, megállapítja a halláscsökkenés mértékét.
JELENTKEZZEN BE AUDIOLÓGIAI VIZSGÁLATRA ONLINE |
A hallásproblémák vizsgálatára különböző objektív és szubjektív módszerek is léteznek.
Objektív eljárások, melyekhez nincs szükség a beteg aktív közreműködésére.
Szubjektív mérések esetén a betegek aktív közreműködésével juthatunk a vizsgálati eredményekhez.
Az audiológus szakember a megpengetett hangvillát a vizsgált személy homlokának vagy a fejtetejének közepéhez támasztja, majd a páciens visszajelzése alapján összehasonlítja a hangvillák által keltett hangosságérzetet a fül előtt és mögött. A vizsgálati módszerrel az állapítható meg, hogy a hallásproblémát a hangvezetés rendszer károsodása okozza-e, valamint a működészavar mértéke.
A vizsgálattal meghatározható a legkisebb intenzitású hang, amit a páciens hall.
A vizsgálat egy csendes, teljesen hangszigetelt fülkében történik. A fül mögötti csontos területre helyezett eszközön át érkező rezgések, illetve a fülhallgatóban hallható tiszta hangok érzékeléséről a páciensnek visszajelzést kell adnia az audiológus szakembere számára, aki a vizsgálatot végzi. A két fülön külön-külön kell meghatározni a légvezetéses hallásküszöböt és a csontvezetéses hallásküszöböt – erről audiogram készül, mely segítségével kaphatunk pontos képet a halláscsökkenés mértékéről.
A beszéd audiometria vizsgálat hasonlít a hallásküszöb vizsgálathoz, gyakran azt követően történik egy hangszigetelt szobában /kabinban/. A fülhallgatóból hallott, fonetikailag kiegyensúlyozott egy szótagú szavakat, kifejezéseket a vizsgálat első szakaszában a páciensnek jeleznie kell, ha észleli azokat. A következő vizsgálati szakaszban hallás után vissza kell mondania. Az elhangzott beszéd legalább 50%-át észlelnie és helyesen visszamondania szükséges – ekkor tekintjük a páciens számára érthetőnek.
A vizsgálat során a középfülben uralkodó nyomást mérik, a tympanometria segítségével kimutatható, hogy van-e folyadék a középfülben, a dobhártya lyukas-e, illetve a halláscsökkenés mértéke is megbecsülhető.
A fülzúgás vizsgálatára szolgál, első lépésben szubjektív hallásvizsgálatokat kell végezni – mint hallásküszöb audiometria, beszéd audiometria, majd ezt követően kerül sor a fülzúgás vizsgálatára. Audiométerrel határozzák meg a fülzúgás frekvenciáját és hangerejét a vizsgálat során, illetve mérik, hogy a fülzúgás milyen kibocsátott hang hatására tűnik el, vagy halkul.
A hallásunkban bekövetkezett bármilyen változás esetén javasolt mielőbb felkeresni fül-orr-gégész szakorvost a tünetet kiváltó okok, esetleges gyulladások vagy szervi elváltozások megállapítása miatt.
Az audiológus először kikérdezi a pácienst a panasz jellegéről, korábbi panaszokról, esetleg a családban előforduló betegségekről és felveszi a kórelőzményt. Ez alapján határozza meg a szükséges vizsgálatot és menetét.
Vezetéses halláskárosodás: enyhe vagy középsúlyos esetben gyógyszerrel vagy műtéttel javítható.
Kezelhető
Idegi halláskárosodás esetén megoldást a hallókészülék vagy középfül-implantátum jelenthet. Súlyos esetekben cochlearis implantátum beültetése.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Téma szakértője
Audiológiai vizsgálat
A dohányzás a halláscsökkenés egyik rizikótényezője. A kutatások azt mutatták, hogy a cigarettafüstnek való expozíció - akár közvetlen vagy közvetett módon – egyaránt károsíthatja a hallásunkat. Dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát az összefüggés okairól kérdeztük.
A jellegzetes orrhangzós beszéd kialakulhat akár egy egyszerű náthától is, de kezeléséhez olykor műtétre is szükség lehet. Arról, hogy mi okozhatja és hogyan történik az orrhangzós beszéd vizsgálata, dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniátert, a Fül-orr-gége Központ orvosát kérdeztük.
Szilveszter éjszakáján sokan fogadják meg, hogy a következő évtől kezdődően füstmentesen élnek. A dohányzás azonban függőség, így a leszokás kellemetlen mellékhatásokkal, elvonási tünetekkel is járhat. Ezekkel kapcsolatban kérdeztük dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniátert, a Fül-orr-gége Központ orvosát, aki azt is elmondta, hogy milyen esetben járhat gombócérzéssel a dohányzásról leszokás.
Tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket, hogy a hatályban lévő jogszabályok szerint rendelőinkben továbbra is kötelező a maszk használata mind az ott dolgozók, mind pedig a hozzánk érkező betegek és kísérőik számára. Kérjük szíves megértésüket és az előírás betartását!