Figyelmetlen gyerek? Nem, csak rosszul hall!

Figyelmetlen gyerek? Nem, csak rosszul hall!

Dr. Holpert Valéria Létrehozva: 2019.10.04 Módosítva: 2023.11.30

Ősszel és télen gyakran jelentkezik náthás betegség szövődményeként középfülgyulladás. Ennek egy speciális, főként gyermekeket érintő formája a fájdalom nélkül is hosszú ideig fennálló savós középfülgyulladás, melyre gyakran csak a hallás csökkenése hívja fel a figyelmet. Kivizsgálásáról és kezeléséről dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa ad felvilágosítást.

Náthától a fülfájásig

Az orrüreget a füllel az Eustach-kürt köti össze. A fülkürt csatorna különösen kisgyermekeknél igen keskeny, a nyílása könnyen elzáródhat, például egy náthás betegség következtében az orrnyálkahártya és az orrmandula duzzanata miatt is kialakulhat ez az állapot. Ha elzáródik, a nyomás kiegyenlítés a fül és az orrüreg között nem tud megfelelően működni, emiatt a dobüregben negatív nyomás alakul ki.

„Ha a fülkürt hosszabb ideig nem tud megfelelően működni, a negatív nyomás miatt a fülkürt ereiből savó lép ki, ezért nevezzük ezt a betegséget savós, heveny középfülgyulladásnak.”

Online Bejelentkezés

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

A savós középfülgyulladás tünetei

A kezdetben fülfájással járó betegségnél a fájdalom rendszerint egyre csökken, ezzel együtt fokozódik a fül teltségérzete. A savós folyadék mennyisége egyre nő, míg végül az egész dobüreget kitölti. Előrehaladottabb állapotban a fül teltségérzete, a füldugulás érzése állandóvá válik. A halláscsökkenés folyamatosan következik be, kezdetben a beteg fejtartásától függően változhat, idővel azonban az érintett fülére a gyermek rosszabbul hall.

„Ősszel és télen sok gyermek megfordul a rendelőben ilyen panaszokkal. Az óvodában, iskolában figyelnek fel rá rendszerint. A gyermek szétszórt, késik a feladatokkal, vagy nem azt csinálja, amit a többiek, mert nem értette. Úgy tűnik, figyelmetlen, pedig valójában a hallásával van probléma. A középfülben lévő folyadék ugyanis a hangvezetést gátolja, emiatt rosszabb a gyermek hallása. Nem azért nem teljesíti és reagál az utasításokra, mert engedetlen vagy figyelmetlen, hanem nem érti tisztán azokat.”

A tympanometriás vizsgálat

A savós középfülgyulladás kivizsgálása során akár endoszkóppal is áttekintjük az orrüreget és mikroszkóppal fület. Így ki lehet zárni, hogy nincs-e esetleg olyan szervi elváltozás – például orrsövényferdülés vagy orrmandula nagyobbodás - amely a tartós fülkürt elzáródást fenntartaná.

Annak eldöntésére, hogy a dobüregben valóban negatív nyomás alakult-e ki, egy objektiv hallásvizsgálati diagnosztikát végzünk. A dobüregi nyomást a tympanometria mutatja meg. A vizsgálat fájdalmatlan, gyerekeknél is elvégezhető. A kapott eredményeket a gyermek tüneteinek függvényében a kezelőorvos kiértékeli.

A = normális, ép állású, rezgőképes, nem lyukas dobhártya B = folyadék a dobüregben, 25-30dB nagyothallás C = közel normális, behúzódott, de mozgó dobhártya, 5-10 dB, elhanyagolható nagyothallás.nagyothalló gyerek

A kiváltó ok kezelése

Ha a vizsgálatok alapján igazolódik, hogy a gyermek figyelmetlenségének a hátterében a savós középfülgyulladás miatti rossz hallás áll, akkor meg kell keresni, hogy mi az, ami ezt előidézte.

„A savós középfülgyulladás lehet nátha szövődménye is, ám egyéb elváltozás is állhat a háttérben, amit a gyógyulás érdekében először kezelnünk kell. Az orrnyálkahártya tartós gyulladását és a fülkürt elzáródását légúti allergia és reflux betegség is előidézheti. Orrsövényferdülés és orrmandula nagyobbodás is állhat a háttérben. Orrmandula nagyobbodás esetén felmerülhet a tejallergia szerepe is, ezt is érdemes vizsgálni, ilyen esetben étrendi változtatással akár elkerülhető a műtét is.”

A középfülben felgyülemlett savó eltávolítása

A kiváltó okok felderítése mellett mielőbbi tüneti kezelésre is feltétlenül szükség van, mert igen ritkán, de a középfülben lévő folyadék eltávolítása nélkül akár maradandó halláskárosodás is létrejöhet. A nemzetközi szakirodalom a savós fülgyulladás esetében a három hónapos tüneti kezelést és a várakozást javasolja, amennyiben ez nem vezet ered- ményre, akkor egy ventilációs tubus beültetésére van szükség, ami a teljes gyógyulásig biztosítja a középfül megfelelő szellőzését.

„A megfelelő terápiára azért is szükség van, mert a jó hallás nemcsak az óvodai és iskolai mindennapokat könnyíti meg a gyermek számára, de nélkülözhetetlen a megfelelő beszédhez is. A beszéd során a hallószervünk visszajelzéseit is figyeljük és ez alapján módosítjuk pl. a hang erejét. A rossz hallás tehát a beszédfunkcióra is hatással van, akár hangképzési zavar létrejöttében is szerepet játszhat.

Téma szakértője

  • Dr. Holpert Valéria

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, foniáter
  • Specialitások:
    • globus szindróma kivizsgálása - gombócérzés a torokban
    • torok gyulladásos megbetegedéseinek kezelése
    • hangképzési zavarok kezelése
    • rekedtség, hangszalag bénulás
    • középfül specialista

     

    További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • gyermek és felnőtt fül-orr-gégészeti magánrendelés

    Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk

    Rendelési információ:

Orvos válaszol

Üdvözlezem tisztelt Doktor úr/nő!
Abban szeretnem segìtségét kérni,hogy igazaból 3hete fáj a torkom a nyaki nyirokcsomóim az első hétben nagyon duzzadtak voltak mostanra ez enyhült !
Voltam házi orvosomnál adott egy antibiotikus illetve egy gyulladascsökkentős kúrat amit befejeztem de elmúlni a torok fájdalom az nem múlt el maximum csak enyhült jobbik napokon!
Megvannak még a manduláim lehet az tehet róla hogy folyamatosan faj nyelésnel illetve sok beszédnél a torkom? Válaszát előre is köszönöm legyen szép napja !
Tisztelettel : Micura Richard

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész
Tisztelt Micura Richard !

A panaszai hátterében állhat egy vírus fertőzés is, ami még hosszabb torokérzékenységgel járhat. gyomorpanaszok, reflux is lehet a torokfájás oka. A beszéd után kialakuló torokfájdalom hátterében helytelen beszédtechnika, túl erőltetés is gyakran szerepel.
Amennyiben panaszai a helyes táplálkozás, bő folyadék fogyasztás és gége diéta mellett sem szűnnek fokozatosan vizsgálatot javsolnék.

Üdvözlettel

Dr Holpert Valéria

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Azonnali megoldás

"Nagyon fontos volt számomra, hogy azonnal kapjak időpontot aznapra. Hétfőn reggel 8-kor telefonáltam a rendelőbe, és 10-kor már tudtak is fogadni. A doktornő nagyon barátságos volt, és nagyon alaposan feltárta a problémát, azonnali megoldást találva. "

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

A hang világnapjának megünneplése (április 16.) brazil orvosok, logopédusok, valamint énektanárok kezdeményezésére indult el 1999-ben, amelyhez évről évre újabb országok csatlakoznak. Az idei világnap alkalmából dr. Kiss Sándor, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, audiológus szakembere osztott meg néhány érdekességet az emberi hangokról.  

További részletek
Betegbiztonságot veszélyeztető visszaélés dr. Kiss Sándor nevével

Betegbiztonságot veszélyeztető visszaélés dr. Kiss Sándor nevével

Fontos, betegek biztonságát veszélyeztető internetes visszaélésre hívja fel a Fül-Orr-Gége Központ minden páciens figyelmét.

További részletek
Fejhallgatón érkezik a halláskárosodás a gamerek életébe

Fejhallgatón érkezik a halláskárosodás a gamerek életébe

Becslések szerint 2022-ben több mint 3 milliárdan hódoltak rendszeresen a videójátékoknak, miközben egy nemrégiben közzétett tanulmány arra hívja fel a figyelmet, hogy a gamerek akár visszafordíthatatlan halláskárosodást is szenvedhetnek a helytelen fülhallgató használat miatt. Dr. Kiss Sándor, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, audiológus szakembere szerint a videójátékokkal összefüggő fülhallgató használat egyre komolyabb problémát jelent a fiatalok körében is.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Kiss Sándor
Dr. Kiss Sándor Audiológus, fül-orr-gégész
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK