Globus szindróma - Gombóc érzet a torokban

Globus szindróma - Gombóc érzet a torokban

Módosítva: 2024.02.05 16:44

A globus szindróma azt a kellemetlen érzést jelenti, mintha egy gombóc lenne a torokban. Ez nagyfokú szorongást és aggodalmat okozhat, habár a torok vizsgálatakor valójában nem találnak rendellenességet. Meg kell tudni különböztetni, hogy globus szindróma áll fent, vagy valami más elváltozás okozza a gombócérzést.

Kapcsolódó szolgáltatásaink a Fül-Orr-Gége Központban
A globus szindróma jellemzői
A globus szindróma tünetei
A globus szindróma okai
Milyen más betegség esetén jelentkezhet gombócérzés a torokban?
A globus szindróma kivizsgálása
A globus szindróma kezelése

Kapcsolódó szolgáltatásaink a Fül-Orr-Gége Központban

A globus szindróma jellemzői

A globus szindróma fő jellemzője az érzés, mintha egy láthatatlan gombóc lenne a torokban vagy a garat területén. Bár a tünet önmagában általában ártalmatlan, a globus szindrómában szenvedők számára ez jelentős szorongást és aggodalmat okozhat. Fontos tudni, hogy a globus szindróma nem jár szöveti, szerkezeti elváltozással. Olyan, mintha egy gombóc lenne a torokban, de valójában nincs ott semmi. A torok vizsgálatakor valójában nem azonosítható rendellenesség. A globus szindróma és a gombócérzés lehet állandó vagy időszakos, és sokaknál fokozódhat stressz vagy szorongás hatására. A globus szindróma nem okoz funkcionális károsodást sem, vagyis nem zavarja az evést és az ivást. A globus szindróma pontos okát nem ismerjük. Akkor mondható ki az állapot, ha sok vizsgálat elvégzése után sem találtak egyéb okot, ha kizártak minden háttérproblémát és továbbra is fennáll a gombócérzés. A globus szindróma esetén fontos hangsúlyozni, hogy nincs komoly alapprobléma. Sok esetben már ez segít azon, hogy enyhüljenek a globus szindróma tünetei.

Online Bejelentkezés

Dr. Holpert Valéria

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

A globus szindróma tünetei

A globus szindróma fő tünete a gombócérzés a torokban. Ez az érzés azonban hajlamos jönni és menni. Általában a nyak elülső részén érezhető, és mozoghat, felfelé vagy lefelé. Nem befolyásolja az evést vagy ivást, és egyeseknél a tünetek evéssel vagy ivással enyhíthetők. A torokban általában nincs fájdalom. Sok esetben akkor észlelhető leginkább a gombócérzés, amikor a nyálát nyeli le valaki.

A globus szindróma egyéb tünetei közé tartozhatnak:

  • Nyelési nehézség érzése: Annak érzése, mintha nehezen menne a nyelés.
  • Érzés, mintha valami megakadna a torkodban: Az érintettek úgy érezhetik, mintha valami akadályozná a torkukban normális légzést vagy nyelést.
  • Duzzanat érzése: Bár nincs fizikai duzzanat, az érintettek úgy érzik, mintha a torkuk megduzzadt volna.

A globus szindróma okai

A globus szindróma egy viszonylag rejtélyes állapot. Globus szindróma - Fül-Orr-Gége KözpontTüneteket és nehézséget okoz az érintetteknek, amelyek sokszor enyhülnek evés vagy ivás hatásáéra. Nem tudunk azonban elváltozást kimutatni a jelenlegi módszereinkkel, így a pontos okát sem ismerjük. Egyes szakemberek úgy vélik, hogy a nyelésben részt vevő izmok koordinációs problémája okozza a globus szindróma és a gombócérzés kialakulását. A nyelésben számos izom vesz részt, és ezeknek a megfelelő sorrendben kell megfeszülniük és ellazulniuk ahhoz, hogy a nyelés normálisan történjen.

Globus szindróma esetén ezzel szemben előfordulhat, hogy a nyelőizmok egy része nem teljesen lazul el, amikor nyálat próbálnak nyelni, és így a torkukban gombócérzés keletkezik. Az étel lenyelése viszont más módon stimulálja az izmokat, ilyenkor normális izomlazulás következik be, aminek hatására elmúlik a gombócérzés. Az izomgörcsök vagy összehúzódások a nyelőcsőben szintén hozzájárulhatnak a globus szindróma kialakulásához.

Egy másik tényező, ami hozzájárulhat a globus szindróma kialakulásához, az a reflux. Úgy gondolják, hogy a gyomorból a nyelőcsőbe visszajutó sav bizonyos esetekben szintén hozzájárulhat a globus szindróma kialakulásához, a gyomorsav ugyanis hatással lehet a torok körüli izmok ellazulására. A reflux emellett irritációt okozhat a torokban, ami gombócérzést okozhat.

A globus szindróma gyakran összefügg az érzelmi stresszel és szorongással. Sok embernél a stressz vagy a szorongás miatt is kialakulhat a globus szindróma. A traumatikus élmények vagy erős érzelmi stressz is okozhatja ezt a kellemetlen érzést, vagy súlyosbíthatja a tüneteket. A fáradtság is fokozhatja a gombócérzést. Az orrból a torok hátsó részébe lefolyó váladék (az úgynevezett post nasal drip) szintén ronthatja a globus szindróma tüneteit.

Milyen más betegség esetén jelentkezhet gombócérzés a torokban?

Sokan aggódnak, amikor gombócérzést tapasztalnak a torkukban. Attól félnek, hogy a gombócérzés egy másik probléma, különösen valamilyen rákos megbetegedés jele lehet. Valóban fontos minden esetben kivizsgáltatni a gombócérzést, ám ha bebizonyosodik a globus szindróma fennállása, nincs ok az aggodalomra. A globus szindróma egy másik állapot, ami nem okoz szövődményeket és későbbi rosszindulatú elváltozásokat.

A torokban érzett gombócérzés azonban számos különböző egészségügyi problémákra vezethető vissza. Fontos megjegyezni, hogy csak orvos véleménye alapján lehet pontos diagnózist felállítani. Ha hosszú ideig fennálló vagy ismétlődő gombócérzést tapasztal a torokban, forduljon orvoshoz! Néhány lehetséges ok a gombócérzésre a torokban:

  • Garatgyulladás: A torok hátsó részén jelentkező gyulladás okozhat fájdalmat és gombócérzést.
  • Mandulagyulladás: A mandulák gyulladása szintén okozhat torokfájást és gombócérzést.
  • Nyelőcsőgyulladás: A nyelőcső gyulladása vagy irritációja is okozhat olyan érzést, mintha valami a torokban lenne.
  • Reflux betegség: A gyomorsav visszafolyása a nyelőcsőbe torokirritációt, gombócérzést okozhat.
  • Torokfertőzések: Például streptococcus baktérium okozta torokfertőzés is kiválthatja ezt az érzést.
  • Csomók vagy ciszták a nyakban: A nyaki területen található csomók vagy ciszták nyomást gyakorolhatnak a torokra, így gombócérzést okozhatnak.
  • Daganatok: Ritkán ugyan, de daganatok is okozhatnak gombócérzést a torokban.

Ahhoz, hogy pontosan azonosítani lehessen mi áll a gombócérzés hátterében általában több vizsgálatra is szükség van. Fontos a kivizsgálás során megkülönböztetni a globus szindróma állapotát a nyelési nehézségektől is (diszfágia). Elsőre nehéz lehet különbséget tenni a globus szindróma és a diszfágia között, de általában - a diszfágiás betegekkel ellentétben – globus szindróma esetén nincsenek étkezési vagy ivási problémák. Emellett a diszfágia általában állandó, és idővel rosszabbodhat, míg a globus szindróma tünetei általában hullámzóak.

Evés során az étel a szájból a nyelőcsövön keresztül a gyomorba, majd a vékony- és a vastagbélbe jut. A nyelési zavarban szenvedő embereknél a folyadék vagy szilárd ételek a szájból a nyelőcsövön keresztül a gyomorba jutása késik. Úgy érezheti a nyelési zavarban szenvedő, mintha megakadna a falat nyelés közben. Számos betegség következtében kialakulhat nyelési zavar. A probléma eredhet a nyelési folyamat bármelyik pontján, a szájtól a nyelőcsőben bárhol bekövetkező hiba miatt.

A globus szindróma kivizsgálása

A globus szindróma diagnózisa kizárásos diagnózist jelent. Nincs olyan specifikus teszt, amely kimutatná a globus szindróma fennállását. Ehelyett a diagnózist a kórtörténet és számos vizsgálat elvégzése után, más betegségek kizárása után lehet felállítani. Az előző bekezdésben összegyűjtöttük, hogy mennyi betegség okozhat hasonló tüneteket, gombócérzést a torokban. A kivizsgálás során az orvosnak fontos kizárnia, hogy vajon nem áll-e fent azok a betegségek közül valamelyik. A fül-orr-gégész szakorvos megvizsgálja a szájat, az orrot és a garatot, szükség esetén az orron keresztül egy hajlékony endoszkópot is felvezethet. Vizsgálatokat végezhet a nyelési zavar kizárása érdekében, és egyéb speciális vizsgálatokat is kérhet az orvos, például a reflux azonosításához. Amennyiben ezek a részletes vizsgálatok nem találtak elváltozást, nem mutatható ki alapbetegség, viszont a gombóc érzés továbbra is fennáll, kimondható a globus szindróma diagnózisa.

A globus szindróma kezelése

A globus szindróma, bár kellemetlen és szorongást okozhat, általában ártalmatlan. Az érintetteknek mégis érdemes szakorvos segítségét kérni a tünetek pontos diagnosztizálása és megfelelő kezelés érdekében. Az egyéni tünetek és kezelési lehetőségek nagyban változhatnak, de az orvosok célja az, hogy enyhítsék a globus szidróma tüneteit és jobb életminőséget biztosítsanak a betegek számára. Sok ember számára már az is segít, ha valaki részletesen elmagyarázza az állapotukat. Nagyon megnyugtató lehet a tudat, hogy nincs komolyabb probléma a háttérben. Mivel a gombócérzés fokozódik stressz hatására, amint elmúlik a betegségtől való félelem sok esetben a globus szindróma tünetei is enyhülnek. Sok embernél a probléma idővel magától rendeződik, de vannak kezelési lehetőségek is globus szindróma esetén. Ezek a következők lehetnek:

  • Stresszkezelés és pszichoterápia: Amennyiben a szorongás és stressz okozza a tüneteket, a kognitív-viselkedésterápia és a relaxációs technikák segíthetnek.
  • Életmódváltozások: Az egészséges életmódváltozások, mint például a rendszeres testmozgás és a helyes táplálkozás a torkot irritáló dohányzásról való leszokás hozzájárulhatnak a tünetek enyhítéséhez.
  • A torok körüli izmok fizioterápiája: Az ilyen típusú fizioterápiát általában a logopédus vagy gógytornász végzi. Segítenek megtanítani olyan technikákat, amikkel csökkenthető a gombóc érzés.

    Téma szakértője

    • Dr. Holpert Valéria

    • Szakterületek:
      • fül-orr-gégész, foniáter
    • Specialitások:
      • globus szindróma kivizsgálása - gombócérzés a torokban
      • torok gyulladásos megbetegedéseinek kezelése
      • hangképzési zavarok kezelése
      • rekedtség, hangszalag bénulás
      • középfül specialista

       

      További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>

       

      Rendelés típusa:

      • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
      • kizárólag magyar nyelvű ellátás
      • gyermek és felnőtt fül-orr-gégészeti magánrendelés

      Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk

       

      Rendelési információ:

      • Széll Kálmán tér: H, Sze
      • Kolosy tér: Cs

Hírek

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK