Globus szindróma - Gombóc érzet a torokban

Globus szindróma - Gombóc érzet a torokban

Módosítva: 2024.02.05 16:44

A globus szindróma azt a kellemetlen érzést jelenti, mintha egy gombóc lenne a torokban. Ez nagyfokú szorongást és aggodalmat okozhat, habár a torok vizsgálatakor valójában nem találnak rendellenességet. Meg kell tudni különböztetni, hogy globus szindróma áll fent, vagy valami más elváltozás okozza a gombócérzést.

Kapcsolódó szolgáltatásaink a Fül-Orr-Gége Központban
A globus szindróma jellemzői
A globus szindróma tünetei
A globus szindróma okai
Milyen más betegség esetén jelentkezhet gombócérzés a torokban?
A globus szindróma kivizsgálása
A globus szindróma kezelése

Kapcsolódó szolgáltatásaink a Fül-Orr-Gége Központban

A globus szindróma jellemzői

A globus szindróma fő jellemzője az érzés, mintha egy láthatatlan gombóc lenne a torokban vagy a garat területén. Bár a tünet önmagában általában ártalmatlan, a globus szindrómában szenvedők számára ez jelentős szorongást és aggodalmat okozhat. Fontos tudni, hogy a globus szindróma nem jár szöveti, szerkezeti elváltozással. Olyan, mintha egy gombóc lenne a torokban, de valójában nincs ott semmi. A torok vizsgálatakor valójában nem azonosítható rendellenesség. A globus szindróma és a gombócérzés lehet állandó vagy időszakos, és sokaknál fokozódhat stressz vagy szorongás hatására. A globus szindróma nem okoz funkcionális károsodást sem, vagyis nem zavarja az evést és az ivást. A globus szindróma pontos okát nem ismerjük. Akkor mondható ki az állapot, ha sok vizsgálat elvégzése után sem találtak egyéb okot, ha kizártak minden háttérproblémát és továbbra is fennáll a gombócérzés. A globus szindróma esetén fontos hangsúlyozni, hogy nincs komoly alapprobléma. Sok esetben már ez segít azon, hogy enyhüljenek a globus szindróma tünetei.

Online Bejelentkezés

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

A globus szindróma tünetei

A globus szindróma fő tünete a gombócérzés a torokban. Ez az érzés azonban hajlamos jönni és menni. Általában a nyak elülső részén érezhető, és mozoghat, felfelé vagy lefelé. Nem befolyásolja az evést vagy ivást, és egyeseknél a tünetek evéssel vagy ivással enyhíthetők. A torokban általában nincs fájdalom. Sok esetben akkor észlelhető leginkább a gombócérzés, amikor a nyálát nyeli le valaki.

A globus szindróma egyéb tünetei közé tartozhatnak:

  • Nyelési nehézség érzése: Annak érzése, mintha nehezen menne a nyelés.
  • Érzés, mintha valami megakadna a torkodban: Az érintettek úgy érezhetik, mintha valami akadályozná a torkukban normális légzést vagy nyelést.
  • Duzzanat érzése: Bár nincs fizikai duzzanat, az érintettek úgy érzik, mintha a torkuk megduzzadt volna.

A globus szindróma okai

A globus szindróma egy viszonylag rejtélyes állapot. Globus szindróma - Fül-Orr-Gége KözpontTüneteket és nehézséget okoz az érintetteknek, amelyek sokszor enyhülnek evés vagy ivás hatásáéra. Nem tudunk azonban elváltozást kimutatni a jelenlegi módszereinkkel, így a pontos okát sem ismerjük. Egyes szakemberek úgy vélik, hogy a nyelésben részt vevő izmok koordinációs problémája okozza a globus szindróma és a gombócérzés kialakulását. A nyelésben számos izom vesz részt, és ezeknek a megfelelő sorrendben kell megfeszülniük és ellazulniuk ahhoz, hogy a nyelés normálisan történjen.

Globus szindróma esetén ezzel szemben előfordulhat, hogy a nyelőizmok egy része nem teljesen lazul el, amikor nyálat próbálnak nyelni, és így a torkukban gombócérzés keletkezik. Az étel lenyelése viszont más módon stimulálja az izmokat, ilyenkor normális izomlazulás következik be, aminek hatására elmúlik a gombócérzés. Az izomgörcsök vagy összehúzódások a nyelőcsőben szintén hozzájárulhatnak a globus szindróma kialakulásához.

Egy másik tényező, ami hozzájárulhat a globus szindróma kialakulásához, az a reflux. Úgy gondolják, hogy a gyomorból a nyelőcsőbe visszajutó sav bizonyos esetekben szintén hozzájárulhat a globus szindróma kialakulásához, a gyomorsav ugyanis hatással lehet a torok körüli izmok ellazulására. A reflux emellett irritációt okozhat a torokban, ami gombócérzést okozhat.

A globus szindróma gyakran összefügg az érzelmi stresszel és szorongással. Sok embernél a stressz vagy a szorongás miatt is kialakulhat a globus szindróma. A traumatikus élmények vagy erős érzelmi stressz is okozhatja ezt a kellemetlen érzést, vagy súlyosbíthatja a tüneteket. A fáradtság is fokozhatja a gombócérzést. Az orrból a torok hátsó részébe lefolyó váladék (az úgynevezett post nasal drip) szintén ronthatja a globus szindróma tüneteit.

Milyen más betegség esetén jelentkezhet gombócérzés a torokban?

Sokan aggódnak, amikor gombócérzést tapasztalnak a torkukban. Attól félnek, hogy a gombócérzés egy másik probléma, különösen valamilyen rákos megbetegedés jele lehet. Valóban fontos minden esetben kivizsgáltatni a gombócérzést, ám ha bebizonyosodik a globus szindróma fennállása, nincs ok az aggodalomra. A globus szindróma egy másik állapot, ami nem okoz szövődményeket és későbbi rosszindulatú elváltozásokat.

A torokban érzett gombócérzés azonban számos különböző egészségügyi problémákra vezethető vissza. Fontos megjegyezni, hogy csak orvos véleménye alapján lehet pontos diagnózist felállítani. Ha hosszú ideig fennálló vagy ismétlődő gombócérzést tapasztal a torokban, forduljon orvoshoz! Néhány lehetséges ok a gombócérzésre a torokban:

  • Garatgyulladás: A torok hátsó részén jelentkező gyulladás okozhat fájdalmat és gombócérzést.
  • Mandulagyulladás: A mandulák gyulladása szintén okozhat torokfájást és gombócérzést.
  • Nyelőcsőgyulladás: A nyelőcső gyulladása vagy irritációja is okozhat olyan érzést, mintha valami a torokban lenne.
  • Reflux betegség: A gyomorsav visszafolyása a nyelőcsőbe torokirritációt, gombócérzést okozhat.
  • Torokfertőzések: Például streptococcus baktérium okozta torokfertőzés is kiválthatja ezt az érzést.
  • Csomók vagy ciszták a nyakban: A nyaki területen található csomók vagy ciszták nyomást gyakorolhatnak a torokra, így gombócérzést okozhatnak.
  • Daganatok: Ritkán ugyan, de daganatok is okozhatnak gombócérzést a torokban.

Ahhoz, hogy pontosan azonosítani lehessen mi áll a gombócérzés hátterében általában több vizsgálatra is szükség van. Fontos a kivizsgálás során megkülönböztetni a globus szindróma állapotát a nyelési nehézségektől is (diszfágia). Elsőre nehéz lehet különbséget tenni a globus szindróma és a diszfágia között, de általában - a diszfágiás betegekkel ellentétben – globus szindróma esetén nincsenek étkezési vagy ivási problémák. Emellett a diszfágia általában állandó, és idővel rosszabbodhat, míg a globus szindróma tünetei általában hullámzóak.

Evés során az étel a szájból a nyelőcsövön keresztül a gyomorba, majd a vékony- és a vastagbélbe jut. A nyelési zavarban szenvedő embereknél a folyadék vagy szilárd ételek a szájból a nyelőcsövön keresztül a gyomorba jutása késik. Úgy érezheti a nyelési zavarban szenvedő, mintha megakadna a falat nyelés közben. Számos betegség következtében kialakulhat nyelési zavar. A probléma eredhet a nyelési folyamat bármelyik pontján, a szájtól a nyelőcsőben bárhol bekövetkező hiba miatt.

A globus szindróma kivizsgálása

A globus szindróma diagnózisa kizárásos diagnózist jelent. Nincs olyan specifikus teszt, amely kimutatná a globus szindróma fennállását. Ehelyett a diagnózist a kórtörténet és számos vizsgálat elvégzése után, más betegségek kizárása után lehet felállítani. Az előző bekezdésben összegyűjtöttük, hogy mennyi betegség okozhat hasonló tüneteket, gombócérzést a torokban. A kivizsgálás során az orvosnak fontos kizárnia, hogy vajon nem áll-e fent azok a betegségek közül valamelyik. A fül-orr-gégész szakorvos megvizsgálja a szájat, az orrot és a garatot, szükség esetén az orron keresztül egy hajlékony endoszkópot is felvezethet. Vizsgálatokat végezhet a nyelési zavar kizárása érdekében, és egyéb speciális vizsgálatokat is kérhet az orvos, például a reflux azonosításához. Amennyiben ezek a részletes vizsgálatok nem találtak elváltozást, nem mutatható ki alapbetegség, viszont a gombóc érzés továbbra is fennáll, kimondható a globus szindróma diagnózisa.

A globus szindróma kezelése

A globus szindróma, bár kellemetlen és szorongást okozhat, általában ártalmatlan. Az érintetteknek mégis érdemes szakorvos segítségét kérni a tünetek pontos diagnosztizálása és megfelelő kezelés érdekében. Az egyéni tünetek és kezelési lehetőségek nagyban változhatnak, de az orvosok célja az, hogy enyhítsék a globus szidróma tüneteit és jobb életminőséget biztosítsanak a betegek számára. Sok ember számára már az is segít, ha valaki részletesen elmagyarázza az állapotukat. Nagyon megnyugtató lehet a tudat, hogy nincs komolyabb probléma a háttérben. Mivel a gombócérzés fokozódik stressz hatására, amint elmúlik a betegségtől való félelem sok esetben a globus szindróma tünetei is enyhülnek. Sok embernél a probléma idővel magától rendeződik, de vannak kezelési lehetőségek is globus szindróma esetén. Ezek a következők lehetnek:

  • Stresszkezelés és pszichoterápia: Amennyiben a szorongás és stressz okozza a tüneteket, a kognitív-viselkedésterápia és a relaxációs technikák segíthetnek.
  • Életmódváltozások: Az egészséges életmódváltozások, mint például a rendszeres testmozgás és a helyes táplálkozás a torkot irritáló dohányzásról való leszokás hozzájárulhatnak a tünetek enyhítéséhez.
  • A torok körüli izmok fizioterápiája: Az ilyen típusú fizioterápiát általában a logopédus vagy gógytornász végzi. Segítenek megtanítani olyan technikákat, amikkel csökkenthető a gombóc érzés.

    Téma szakértője

    • Dr. Holpert Valéria

    • Szakterületek:
      • fül-orr-gégész, foniáter
    • Specialitások:
      • globus szindróma kivizsgálása - gombócérzés a torokban
      • torok gyulladásos megbetegedéseinek kezelése
      • hangképzési zavarok kezelése
      • rekedtség, hangszalag bénulás
      • középfül specialista

       

      További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>

       

      Rendelés típusa:

      • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
      • kizárólag magyar nyelvű ellátás
      • gyermek és felnőtt fül-orr-gégészeti magánrendelés

      Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk

      Rendelési információ:

Hírek

A horkolásgátló eszközök valóban orvosolhatják a horkolást?

A horkolásgátló eszközök valóban orvosolhatják a horkolást?

A nők negyedénél, a férfiak 40 százalékánál rendszeresen jelentkezik a horkolás, ami a velük egy ágyban alvó társukra is rossz hatással van. Számtalan horkolásgátló termék érhető el az interneten, de vajon működnek is ezek a pihentető alvást ígérő termékek? Dr. Csóka János, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, fej-nyaksebész szakembere azt tanácsolja, hogy horkolás esetén inkább vizsgáltassuk ki annak okát.

További részletek
9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

A hang világnapjának megünneplése (április 16.) brazil orvosok, logopédusok, valamint énektanárok kezdeményezésére indult el 1999-ben, amelyhez évről évre újabb országok csatlakoznak. Az idei világnap alkalmából dr. Kiss Sándor, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, audiológus szakembere osztott meg néhány érdekességet az emberi hangokról.  

További részletek
Betegbiztonságot veszélyeztető visszaélés dr. Kiss Sándor nevével

Betegbiztonságot veszélyeztető visszaélés dr. Kiss Sándor nevével

Fontos, betegek biztonságát veszélyeztető internetes visszaélésre hívja fel a Fül-Orr-Gége Központ minden páciens figyelmét.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Kiss Sándor
Dr. Kiss Sándor Audiológus, fül-orr-gégész
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK