Arcüreggyulladás kezelése és gyógyítása

Arcüreggyulladás kezelése és gyógyítása

Szerző: dr. Augusztinovicz Monika | Módosítva: 2020.03.17 18:10

Az arcüreggyulladás kezelésének elsődleges célja a bakteriális fertőzés megszüntetése és az orrmelléküregekben felgyülemlett váladék kiürítése. Az arcüreggyulladás krónikussá válhat, ha a tünetek (orrdugulás, lüktető-fájdalom, csökkent szaglás, elszíneződött orrváladék stb.) 3 hónapon belül nem csillapodnak.

A kezelés akut szakaszában, ha bakteriális fertőzés áll fenn a leggyakoribb kezelési mód az antibiotium kúra. A gyógyulás érdekében fontos az arcüreg szellőzésének helyreállítása, biztosítása. Az arcüreggyulladás kezelésének része a nyálkahártya lohasztó szerek használata és a gyulladást kiváltó illetve hajlamosító ok megszüntetése (pl. orrsövényferdülés műtét, allergia-kezelés) is. Arcüreggyulladás esetében előnyös és sok esetben indokolt is a felgyülemlő váladék eltávolítása - pl. arcüreg mosással, orrmosó folyadék otthoni használatával.

Cikkek, amiket mindenképp olvasson el!

Mivel az orrmelléküregek szerves részei a felső légutaknak, ezért a felső légúti gyulladásokat - nátha, garatgyulladás, torokgyulladás, mandulagyulladás - gyakran kíséri az orrmelléküregek érintettsége is. Ha a felsorolt betegségek következtében kialakult gyulladás miatt a melléküregek kivezető nyílása elzáródik, a melléküreget kibélelő nyálkahártya megduzzad, az üreg szellőzése gátolttá válik. A váladék ezáltal nem tud kiürülni, és a felgyülemlett nyálkában baktériumok szaporodnak el. A melléküregben fokozatosan gennygyülem keletkezik, majd a feszülés miatt fájdalom jelentkezik. Az akut arcüreggyulladás során nyálkahártya lohasztó orrcseppekkel fontos a légutak szabaddá tétele, a felgyülemlett váladék csak így tud kiürülni. Kiegészítésként adható fájdalomcsillapító, lázcsillapító, nyákoldó, szükség estén antibiotikum. Segíthet a rendszeres sóoldatos orröblítés is.

A kezelés irányelvek szerint gyógyszeres és nem-gyógyszeres lehetőségeket különböztetünk meg.

Kapcsolódó cikkünk

Gyógyszeres kezelés

A kezelés célja a nyálkahártya-duzzanat csökkentése, a szellőzés biztosítása, a váladék termelődésének csökkentése, illetve a bakteriális fertőzés teljes eltávolítása.

Akut, vírusos arcüreggyulladásnál az analgetikumok, nem-szteroid gyulladáscsökkentők, illetve a helyi vagy szisztémás nyálkahártya-ödéma csökkentők képezik a terápia alapját. Akut, bakteriális arcüreggyulladás esetén az antibiotikus terápia alkalmazandó, melnyek célja a kórokozók teljes eltávolítása, a betegség időtartamának megrövidítése, és a szövődmények megelőzése. Az enyhe/középsúlyos esetekben a bakteriális arcüreggyulladás antibiotikum nélkül is gyógyul, de az antibiotikus terápia mellett a gyógyulás gyorsabb és teljesebb. 

Nasalis szteroid (NS) terápia - A megfelelő antibiotikum mellett a szokásosnál nagyobb dózisban kiegészítő kezelésként alkalmazhatóak a lokális szteroidok, melyek segítségével gyorsabban és szignifikáns mértékben csökkenhetőek a nyálkahártya-duzzanathoz és ödémához köthető tünetek (orrdugulás, arcfájdalom és feszülés, fejfájás).

Nem-gyógyszeres kezelés

Arcüregöblítés - Nem rutin beavatkozás, így terápiás céllal csak ritkán kell elvégezni, ha a gyógyszeres kezelés nem ér el eredményt, illetve következményes súlyos panaszok esetén. 

Lokális száraz meleg kezelés (infra-, biotron-, sollux lámpa) - A helyileg alkalmazott meleg hatására a váladék felhígul és vasoconstrictor alkalmazása után könnyebben kiürül az üregekből.

A visszatérő arcüreggyulladás okai

Az arcüreggyulladás kiújulásának kezelése bizonyos esetekben csak az orrmelléküregben történő folyadék kiáramlás biztosításával műtéti úton oldható meg.  Erre ma rendelkezésre állnak a legmodernebb fül-orr-gégészeti endoszkópos eszközök.arcüreggyulladás
Az enyhe tünetekkel jelenlévő krónikus arcüreggyulladás kezelése bizonyos esetekben fogászati problémák megoldásával válhat teljessé, ugyanis a fogproblémák is okozhatják az arcüreg folyamatos gyulladását.

Ha az arcüreggyulladás időről-időre kiújul, akkor a fertőzések mellett más lehetséges kiváltó tényezőket is figyelembe kell venni. Endoszkópos betekintéssel, valamint melléküreg CT vizsgálattal képet kaphatunk közvetve az orrmelléküregek állapotáról. A vizsgálatok segíthetnek felderíteni, hogy van-e például orrsövényferdülés, amely a gátolt orrlégzés miatt szintén szerepet játszhat a betegség ismételt megjelenésében. A nyálkahártya krónikus duzzanatát okozhatja például egy fel nem ismert légúti allergia, melynek kezelése nélkül az arcüreggyulladást sem tudjuk végleg megszüntetni. Gyakori panasz az orrpolip, amely bizonyos esetekben műtéttel is kezelendő. A polip egy olyan akadályt képez az orrban, ami szintén gátolja a szabad légáramlást, beszűkíti a középső orrjáratot, ezáltal növeli a betegség megjelenésének kockázatát.

Orrpolipról bővebben itt olvashat. >>

Előfordulhat, hogy fogászati probléma, a foggyökerek krónikus gyulladásának szövődményeként jelentkezik a visszatérő arcüreggyulladás.

A visszatérő arcüreggyulladás tehát sok esetben csak tünet, valamilyen mögöttes probléma, gyulladás következménye. Feleslegesen szedett gyógyszerek, orrcseppek és a betegséggel járó rossz közérzet, fájdalom helyett, visszatérő panaszok esetén mindenképp javasolt a fül-orr-gégészeti kivizsgálás!

Téma szakértői

Dr. Vida Zsuzsanna

Dr. Vida Zsuzsanna

neurológus, szomnológus - alvásszakértő
Audiológiai vizsgálat

Audiológiai vizsgálat

Audiológia
Dr. Augusztinovicz Monika

Dr. Augusztinovicz Monika

fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

Forrás: EM szakmai protokollja Krónikus Rhinosinusitis (CRS) orrpolipózissal (NP) vagy orrpolipózis nélkül 

Hírek

Ezért tapasztalhat fülfájást, ha túlzásba viszi a klímahasználatot

Ezért tapasztalhat fülfájást, ha túlzásba viszi a klímahasználatot

A légkondicionáló berendezések könnyebben elviselhetővé teszik a forró nyári időszakokat, ám nem árt tisztában lenni ezeknek a praktikus eszközöknek az egészségre gyakorolt hatásaival. Miért okozhat fülfájást a klímahasználat? –tettük fel a kérdést dr. Holpert Valériának, a Fül-orr-Gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakemberének.

További részletek
A horkolásgátló eszközök valóban orvosolhatják a horkolást?

A horkolásgátló eszközök valóban orvosolhatják a horkolást?

A nők negyedénél, a férfiak 40 százalékánál rendszeresen jelentkezik a horkolás, ami a velük egy ágyban alvó társukra is rossz hatással van. Számtalan horkolásgátló termék érhető el az interneten, de vajon működnek is ezek a pihentető alvást ígérő termékek? Dr. Csóka János, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, fej-nyaksebész szakembere azt tanácsolja, hogy horkolás esetén inkább vizsgáltassuk ki annak okát.

További részletek
9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

A hang világnapjának megünneplése (április 16.) brazil orvosok, logopédusok, valamint énektanárok kezdeményezésére indult el 1999-ben, amelyhez évről évre újabb országok csatlakoznak. Az idei világnap alkalmából dr. Kiss Sándor, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, audiológus szakembere osztott meg néhány érdekességet az emberi hangokról.  

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Kiss Sándor
Dr. Kiss Sándor Audiológus, fül-orr-gégész
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK