Rostasejt gyulladás kezelése

Rostasejt gyulladás kezelése

Dr. Holpert Valéria Módosítva: 2023.12.07 11:33

A négy orrmelléküreg egyike az orr és a szemek közti területen található rostasejtek. Akut és krónikus panaszokat is okozhat a megbetegedése. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosát a rostasejt gyulladás kezeléséről kérdeztük.

Jellegzetes tünetek

A négy orrmelléküreg – arcüreg, homoküreg, rostasejtek és iköböl - mindegyikében jelentkezhet gyulladás. A tünetek eltérőek lehetnek, de annyira jellegzetesek, hogy ezek alapján a szakember már be tudja határolni a panaszok forrását.

  • A rostasejtek az orr két oldalán, az orr és a szemek közti területen találhatóak. Rostasejt gyulladás esetén ezért jellegzetes az orrfelőli szemzug területén jelentkező fájdalom-, teltség- és nyomásérzet.
  • A beteg nem kap levegőt az orrán keresztül, az orrdugulás mellett az orr váladékozása, orrfolyás a jellemző, féloldali is lehet esetenként.
  • A szemekhez való közelségük miatt a rostasejtek gyulladása az orrfelőli szemzúg duzzanatot, fájdalmat és vörösséget is okozhat.
  • Szaglászavarok is jellemzőek: a szaglás romlik, vagy akár teljesen hiányozhat.
  • Gyakori panasz a levertség és a gombócérzés a torokban és horkolás is jelentkezhet.

    Online Bejelentkezés

    Dr. Holpert Valéria

    Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

A rostasejt gyulladás okai

Az orrmelléküregek belső felszínét az orrnyálkahártyával megegyező nyálkahártya borítja. Ez folyamatosan váladékot termel, amelynek az a feladata, hogy az orrüregbe bejutó polleneket, levegőben lévő szennyeződéseket, port és kórokozókat csapdába ejtse. Azáltal, hogy a nedves felületén megtapadnak, megakadályozza, hogy az alsó légutakba kerüljenek. Ha viszont valamilyen okból az orrmelléküregekben gyulladás alakul ki, az orrnyálkahártya megduzzad, a termelődő orrváladék nem tud távozni, például a rostasejteken belül pangani kezd, benne kórokozók szaporodnak el.

A rostasejtek gyulladását okozhatja:

- vírusfertőzés, például: megfázás, nátha

- légúti allergia

- dohányzás (a passzív is)

- gyenge immunrendszer

- az orrjáratok beszűkülése, például orrpolip miatt

Mikor forduljunk orvoshoz?

A rostasejt gyulladás lehet akut, rövid ideje fennálló, de akár krónikussá is válhat, ilyenkor a panaszok akár 12 héten túl is megmaradnak. Panaszok esetén mindenképp indokolt az orvosi vizsgálat, mert kezelés nélkül a tünetek rosszabbodnak, illetve a gyulladás más orrmelléküregekre is átterjedhet.

Az alábbi esetekben feltétlenül kérjük szakember segítségét:

- erős fájdalom az arc területén, vagy fejfájás

- kezdetben javuló tünetek után visszaesés

- 10 napon túl sem javuló tünetek

- 3-4 napon át tartó magas láz kíséri a tüneteket.

A diagnózisrosstsejtgyulladás

A jellegzetes tünetek alapján a szakember már valószínűsíteni tudja a rostasejt gyulladás meglétét, ám ennek alátámasztására videoendoszkóp segítségével áttekinti az orrüregeket. Szükség esetén CT vizsgálatra is sor kerülhet.

A rostasejt gyulladás kezelése

  • A kiváltó októl függően a kezelőorvos antibiotikumot írhat fel, amennyiben bakteriális eredetű fertőzés okozza a gyulladást és az alább felsorolt helyi kezelések nem vezetnek eredményre.
  • A rostasejt gyulladás kezelésének fontos része az orrjáratok átjárhatóságát biztosítani, hogy az orrváladék szabadon távozhasson, a pangás megszűnjön. Ehhez orrnyálkahártya-lohasztó orrsprayre van szükség.
  • Ha a gyulladás allergiás eredetű, akkor allergia vizsgálatra is sor kerülhet. Ilyen esetben és antihisztamin szedése is javasolt, illetve az orrnyálkahártya-gyulladás tartós kezelésére szteroid orrspray.
  • Kiegészítő kezelésként tengervizes orrspray és az orrmosás is javasolt.
  • Fájdalomcsillapító gyógyszerekkel és a fájó terület melegítésével -pl. infralámpával - is javulást érhetünk el.

Megelőzhető?

- A rostasejtek gyulladása ellen úgy védekezhetünk, ha csökkentjük a légúti megbetegedések kockázatát. Gyakori kézmosás, illetve a javasolt védőoltások – influenza, pneumococcus - segíthetnek kivédeni a fertőzést.

- Kerüljük a dohányzást és a dohányfüstös helyeket.

- Ha túl száraz a lakás levegője, az orrnyálkahártya kiszáradhat, ezáltal is fogékonyabbá válhat a fertőzésekre. Ha tartósan 40% alatti a páratartalom, használjunk párásító készüléket. Ügyeljünk rá, hogy ne legyen tartósan 60% felett, mert a magas páratartalom  már kedvez a lakáson belüli allergének – poratka és penészgomba - megjelenésének.

- Krónikus rostasejt gyulladás esetén mindenképp indokolt az alapos fül-orr-gégészeti vizsgálat. A betegség ugyanis mindaddig ki fog újulni, amíg a kiváltó okot – például légúti allergia, vagy a szűkületet okozó orrpolip - nem kezeljük.

Téma szakértője

  • Dr. Holpert Valéria

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
  • Specialitások:

     

    További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • gyermek és felnőtt fül-orr-gégészeti magánrendelés
    • Gyermekellátás 3 éves kortól

    Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk

     

    Rendelési információ:

    • Széll Kálmán tér: H, Sze
    • Kolosy tér: Cs

Orvos válaszol

Tisztelt Szakértők!

Két kérdésem lenne. Az első, hogy a hipertrófiás orr miért okoz annyi légzéses panaszt (légszomj) és miért nehezebb ilyenkor a szánkon is levegőt venni? A másik pedig; hogy lehet hogy egy elavultabb antihisztamin izomba adva képes napokra felszámolni az orrdugulást, míg a modernebb orális szerek lasabban és kevésbé látványosabban hatnak? Köszönöm a válaszukat. Üdvözlettel: Ildikó

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész
Tisztelt Ildikó!


A kérdésére a válasz, mert alapvetően az ember orrlégző, ez a természetes és élettani útja a levegővételnek. Természetesen a szájon keresztül is képes levegőt venni az ember, de akkor az orr élettani funkciói kiesnek. A szájon keresztül bevett gyógyszer mindig lasabban és bizonytalanabbul hat mint az injectiós készítmény a felszívódás eltérőségei miatt.


Üdvözlettel,

Dr Holpert Valéria

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Részletes vizsgálat

"Részletes vizsgálat történt valamint további vizsgálatot tartott szükségesnek a doktornő a panasz minél teljesebb körű kivizsgálásához."

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Ezek a horkolás szempontjából kockázatos állapotok

Ezek a horkolás szempontjából kockázatos állapotok

A horkolás nem csak a hálótársat zavaró jelenség, de veszélyes is lehet a horkolóra nézve. Dr. Csóka János, a Fül-orr-gége Központ – Prima Medica főorvosa, fej-nyak sebész a horkolás szempontjából kockázatos élethelyzetekre, állapotokra, betegségekre és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

További részletek
Gégetükrözés - fájdalmatlan és fontos vizsgálat!

Gégetükrözés - fájdalmatlan és fontos vizsgálat!

A gégetükrözés szó hallatán néhányan szorongani kezdenek, holott egy fájdalmatlan és sok esetben igen fontos vizsgálatról van szó. Legyen szó krónikus rekedtségről, gombócérzésről vagy a hang bármilyen problémájáról, a gégetükrözés hasznos információkkal szolgálhat az okokról. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa beszélt a vizsgálat indikációiról és lehetőségeiről.

További részletek
Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész, horkolás specialista
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, szédülés specialista
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK