A négy orrmelléküreg egyike az orr és a szemek közti területen található rostasejtek. Akut és krónikus panaszokat is okozhat a megbetegedése. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosát a rostasejt gyulladás kezeléséről kérdeztük.
A négy orrmelléküreg – arcüreg, homoküreg, rostasejtek és iköböl - mindegyikében jelentkezhet gyulladás. A tünetek eltérőek lehetnek, de annyira jellegzetesek, hogy ezek alapján a szakember már be tudja határolni a panaszok forrását.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
Az orrmelléküregek belső felszínét az orrnyálkahártyával megegyező nyálkahártya borítja. Ez folyamatosan váladékot termel, amelynek az a feladata, hogy az orrüregbe bejutó polleneket, levegőben lévő szennyeződéseket, port és kórokozókat csapdába ejtse. Azáltal, hogy a nedves felületén megtapadnak, megakadályozza, hogy az alsó légutakba kerüljenek. Ha viszont valamilyen okból az orrmelléküregekben gyulladás alakul ki, az orrnyálkahártya megduzzad, a termelődő orrváladék nem tud távozni, például a rostasejteken belül pangani kezd, benne kórokozók szaporodnak el.
- vírusfertőzés, például: megfázás, nátha
- légúti allergia
- dohányzás (a passzív is)
- gyenge immunrendszer
- az orrjáratok beszűkülése, például orrpolip miatt
A rostasejt gyulladás lehet akut, rövid ideje fennálló, de akár krónikussá is válhat, ilyenkor a panaszok akár 12 héten túl is megmaradnak. Panaszok esetén mindenképp indokolt az orvosi vizsgálat, mert kezelés nélkül a tünetek rosszabbodnak, illetve a gyulladás más orrmelléküregekre is átterjedhet.
- erős fájdalom az arc területén, vagy fejfájás
- kezdetben javuló tünetek után visszaesés
- 10 napon túl sem javuló tünetek
- 3-4 napon át tartó magas láz kíséri a tüneteket.
A jellegzetes tünetek alapján a szakember már valószínűsíteni tudja a rostasejt gyulladás meglétét, ám ennek alátámasztására videoendoszkóp segítségével áttekinti az orrüregeket. Szükség esetén CT vizsgálatra is sor kerülhet.
- A rostasejtek gyulladása ellen úgy védekezhetünk, ha csökkentjük a légúti megbetegedések kockázatát. Gyakori kézmosás, illetve a javasolt védőoltások – influenza, pneumococcus - segíthetnek kivédeni a fertőzést.
- Kerüljük a dohányzást és a dohányfüstös helyeket.
- Ha túl száraz a lakás levegője, az orrnyálkahártya kiszáradhat, ezáltal is fogékonyabbá válhat a fertőzésekre. Ha tartósan 40% alatti a páratartalom, használjunk párásító készüléket. Ügyeljünk rá, hogy ne legyen tartósan 60% felett, mert a magas páratartalom már kedvez a lakáson belüli allergének – poratka és penészgomba - megjelenésének.
- Krónikus rostasejt gyulladás esetén mindenképp indokolt az alapos fül-orr-gégészeti vizsgálat. A betegség ugyanis mindaddig ki fog újulni, amíg a kiváltó okot – például légúti allergia, vagy a szűkületet okozó orrpolip - nem kezeljük.
További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>
Rendelés típusa:
Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk
Rendelési információ:
További vélemények"Szeretném megköszönni a doktornőnek a figyelmességét, az alapos kivizsgálást és a részletes tanácsadást a terápiát illetően."
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.
Az időskori nyelési nehézség (diszfágia) nem csak egy kellemetlen tünet. Súlyos szövődményekkel (alultápláltság, kiszáradás, aspirációs tüdőgyulladás) járhat, drasztikusan rontja az életminőséget, és az idős emberek elszigetelődéséhez vezethet. Becslések szerint az 50 év felettiek több mint 20 százaléka tapasztal diszfágiát. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész-foniáter szakorvosa az időskori diszfágia okairól és kezelési lehetőségeiről beszél.
A légkondicionáló berendezések könnyebben elviselhetővé teszik a forró nyári időszakokat, ám nem árt tisztában lenni ezeknek a praktikus eszközöknek az egészségre gyakorolt hatásaival. Miért okozhat fülfájást a klímahasználat? –tettük fel a kérdést dr. Holpert Valériának, a Fül-orr-Gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakemberének.