Hirtelen jelentkező láz, köhögés, légszomj esetén ne a Fül-orr-gége Központba foglaljon időpontot, hanem maradjon otthonában / tartózkodási helyén és mielőbb keresse fel telefonon háziorvosát, illetve hívja a 06 80 277 455, 06 80 277 456 telefonszámot
Arcüreggyulladás esetén természetes gyógymódokkal is érdemes kiegészíteni az orvos által felírt kezelést. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gégeközpont orvosa elmondta, milyen házi praktikákat javasolt bevetni a lábadozás idején.
Az orrmelléküreg egyike, az arcüregek az orr két oldalán, a szemek alatt helyezkednek el. Az arcüreggyulladás lehet egyoldali, de akár mindkét oldalon is jelentkezhet egyszerre. Az akut betegség jellegzetes tünete a lehajláskor, köhögésre fokozódó, szúró, pulzáló arcfájdalom. A krónikus arcüreggyulladásnál azonban nem jellemző a fájdalom. Orrdugulás, bő orrváladék, hátsó garatfali csorgás és ingerköhögés mindkét típus esetében jelentkezhet. A duzzadt nyálkahártya, a gátolt orrlégzés miatt légszomj, fáradtság és szaglászavar is lehet a panasz.
Az orvos által javasolt kezelést érdemes kiegészíteni sós vízzel történő orrmosással. Ehhez készen vásárolhatunk port, amit egy e célra kifejlesztett eszközben, előzőleg felforralt, majd lehűtött vízben kell feloldani, majd a megadott módon az orrüregeket átmosni a segítségével. A fájdalmatlan procedúra során kitisztítjuk az orrüregeket, a folyadék segít feloldani a lerakódott orrváladékot. A sós oldat hosszú időre nedvesíti az orrnyálkahártyát, ami segít a gyulladást csökkenteni. Érdemes a műveletet naponta több alkalommal is megismételni.
Arcüreggyulladásra a legjobb természetes gyógymód, ha melegen tartjuk a beteg területet. A meleg hatására ugyanis felgyorsul a vérkeringés, ezáltal a gyógyulás is hamarabb következhet be. Habár az infralámpa használata a legtöbb esetben jól esik, de figyeljünk rá, hogy ekkor se essünk túlzásba! Használjuk naponta két-három alkalommal, 15-20 percig. Ügyeljünk rá, hogy használat közben a szemeinket takarjuk le!
Számos légúti betegség, így az arcüreggyulladás természetes gyógymódja is az inhalálás. Nem kell hozzá más, mint vizet forralni és a fejünket törölközővel letakarva fölé hajolni. Ügyeljünk az égési sérülések elkerülésére! Ne hajoljunk túl közel a forró gőzhöz, csak olyan távolságból lélegezzük be, ahol még nem irritálja a nyálkahártyát a túl meleg levegő. Az inhalálást naponta két-három alkalommal, 15 percig érdemes végezni. Segítségével az orrjáratok kitisztulnak, a lerakódott váladék felszakad. A hatást fokozhatjuk illóolajok használatával. Az Amerikai Sinus Intézet ajánlása szerint az alábbi illóolajokat érdemes bevetni, akár az inhaláló vízbe is néhány cseppet csepegtetve: mentol, borsmenta, citrom, eukaliptusz, teafaolaj, szegfűszeg és rozmaring.
Az orrmosó és az inhalálás mellett a szoba levegőjének párásítása is segít, hogy nedvesen tartsuk az orrnyálkahártyát és így a gyulladás miatti feszítő érzés is javul, könnyebben távozik az orrváladék. A legegyszerűbb, ha hideg párásító készüléket használunk, ha a szobában teregetünk, vagy a fűtőtestre vízzel teli tálat teszünk. A páratartalmat 40 és 60% között tartsuk, ha ennél magasabb, akkor már nagy az esélye, hogy allergének jelenhetnek meg. A túl magas páratartalom ugyanis kedvező életfeltételt jelent a háziporatka és a penészgomba számára.
A hidratálás belsőleg is fontos, igyunk bőségesen folyadékot a lábadozás ideje alatt. Ásványvíz, gyógy-, vagy gyümölcsteák és leveseket fogyasszunk. A pihenés arcüreggyulladás esetén is az egyik legjobb természetes gyógymód. Hagyjunk időt a szervezetünknek a regenerálódásra, pihenjünk, aludjunk, amennyit csak tudunk.
Arcüreggyulladás esetén a természetes gyógymódokat kiegészítésként ajánljuk, az orvosi vizsgálatot és diagnózist követően, a szakember által javasolt egyéb kezelés – orrspray, gyógyszerek – mellett. Akut arcüreggyulladás esetén, melynek kiváltója valamilyen légúti fertőzés – vírus vagy baktérium – rendszerint 1-2 hét alatt megszűnnek a panaszok. Krónikus arcüreggyulladást többek közt allergia, fogászati probléma vagy fül-orr-gégészeti elváltozás – például orrsövényferdülés, orrpolipok vagy légúti fertőzés – is okozhat. Ilyen esetben az arcüreggyulladás kiújulására kell számítani, amíg az alapbetegséget nem kezeljük.
Ha panaszaink két hét alatt nem javulnak, vagy rosszabbodnak, mindenképp forduljunk orvoshoz!
További vélemények Dr. Augusztinovicz Monikáról >>>
Rendelés típusa:
Páciensek fogadása COVID fertőzés után:
További vélemények„Góckutatás miat mentem a Doktórnőhöz. Nagyon elégedett voltam az előzmények részletes feltérképezésével, a lehetséges okok és a szükséges vizsgálatok részletes átbeszélésével, alapos és körültekintő volt a Doktórnő. Türlemesen, részletesen minden elmagyarászott, bármit kérdezhettem, megkaptam a választ. Csak ajánlani tudom.„
A horkolásnak több kiváltó oka is lehet. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa néhány gyakori kiváltó okot nevezett meg, melyeket fül-orr-gégészeti vizsgálat során lehet diagnosztizálni.
A lágy szájpad közepén elhelyezkedő nyelvcsap gyulladását különböző tünetek kísérik. A fájdalom mellett nyelési nehézség jelentkezhet, a beteg úgy érezheti, hogy valami a torkán akadt. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy miben különbözik ez a betegség a valódi gombócérzéstől, más néven globus szindrómától.
A halláscsökkenés lehet átmeneti vagy tartós. Ha kialakult, fontos, hogy mielőbb felismerjék és kezeljék, mert az ép hallás hiánya az élet számos területén érezhető, és akár visszafordíthatatlan következményekkel is járhat. Dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy milyen korai jelekből ismerhető fel a halláscsökkenés.
Tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket, hogy a hatályban lévő jogszabályok szerint rendelőinkben továbbra is kötelező a maszk használata mind az ott dolgozók, mind pedig a hozzánk érkező betegek és kísérőik számára. Kérjük szíves megértésüket és az előírás betartását!