Az egyszerű náthás tünetekkel induló arcüreggyulladás időben történő szakorvosi kivizsgálása segíthet elkerülni, az akut állapotot és a ritka, de veszélyes szövődmények kialakulását. A fül-orr-gégész szakorvosok által jól ismert baktériumtörzsek felismerése az arcüreggyulladás kivizsgálása során az orvos elsődleges felelőssége. A kivizsgálás hiányában az arcüreggyulladás másfél hónap után krónikussá válhat.
Az arcüreggyulladás kivizsgálása során a fül-orr-gégész az általános állapotán kívül kikérdezi a tünetekről, hogy Ön allergiás-e, dohányzik-e?
A kivizsgálás része a fizikális vizsgálat, amikor a fül-orr-gégész szakorvos megállapítja, hogy jelentkezik-e érzékenység nyomásra, a fájdalom hol és milyen mértékben jelentkezik. Szemrevételezi az orr és a torok nyálkahártyáját. Megvizsgálja a váladékképződést. Szükség esetén az orrmelléküregek CT vizsgálatát is előírhatja.
További vélemények Dr. Csóka Jánosról >>> Rendelés típusa: Téma szakértője
Dr. Csóka János
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.
Az időskori nyelési nehézség (diszfágia) nem csak egy kellemetlen tünet. Súlyos szövődményekkel (alultápláltság, kiszáradás, aspirációs tüdőgyulladás) járhat, drasztikusan rontja az életminőséget, és az idős emberek elszigetelődéséhez vezethet. Becslések szerint az 50 év felettiek több mint 20 százaléka tapasztal diszfágiát. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész-foniáter szakorvosa az időskori diszfágia okairól és kezelési lehetőségeiről beszél.