A mandulakő a mandula felületén megjelenő apró rizsszem nagyságú, fehéres sárgás színű „kő”. A mandula felszíne egyenetlen, így az apró hasadékokban elhalt sejtek, baktérium maradványok és váladékok gyűlhetnek össze, majd idővel mandulakövekké alakulhatnak. A mandulakő ellenben a vese- és epekővel, valamint a test egyéb részein megtalálható kövekkel szemben nem szilárd kőkeménységű, hanem puhább, gumiszerű.
A mandulakő pár milliméterestől akár néhány centiméteres nagyságig megnőhet. A mandulakövek előfordulhatnak a szájpadláson és a torokban is, de jellemzően a mandulákon találhatóak.
A mandulakő általában nem jár egészségügyi kockázattal, de kellemetlen szájszagot és diszkomfortérzetet okozhat. Ha nagyra nő, a mandulák is megduzzadhatnak tőle.
Ha fáj a torkunk és fehér foltokat látunk a mandulákon, akkor általában tüszős mandulagyulladásra gondolunk, mert ez a betegség jellegzetes tünete. A fehér foltoknak azonban ennél több kiváltó oka is lehet, ezeket foglalta össze dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa.Kapcsolódó cikkünk
Fehér foltok a mandulákon – mit jelentenek?
A mandulakő tünetei az alábbiak lehetnek:
A mandulakövek kialakulásának hátterében nem áll egzakt dolog, bárkinél, bármilyen életkorban kialakulhat. Van néhány mandulakőre hajlamosító tényező, mint például a gyakori mandulagyulladás, a felső légúti betegségek, valamint a szájhigiénia hiánya.
Otthon házi módszerekkel nem érdemes a mandulakő eltávolításával próbálkozni, főleg akkor, ha a kövek időről időre visszatérnek. Könnyedén megsérthetjük a mandulát, ha magunk próbáljuk a köveket eltávolítani. Amennyiben enyhíteni szeretnénk a tüneteket, enyhe sós vízzel öblögethetünk. Mindenképpen javasolt fül-orr-gégészhez fordulni, aki vizsgálat alapján a legjobb megoldást és kezelést fogja javasolni.
A mandulakő eltávolítását a fül-orr-gégész speciális eszközzel végzi, helyi érzéstelenítésben.
Amennyiben visszatérő probléma a mandulakő és a mandulagyulladás, érdemes lehet a mandula eltávolítását is fontolóra venni. Érdemes kikérni fül-orr-gégész véleményét, aki a legjobb megoldást fogja javasolni.
A mandulakövek ellen védekezhetünk antibakteriális és immunerősítő ételek fogyasztásával. Ilyenek lehetnek a hagymafélék, melyek rendszeres fogyasztásával ellenállóvá válik szervezetünk a mikrobákkal szemben. Érdemes tehát a fokhagymát és a vöröshagymát beépíteni az étrendünkbe.
Téma szakértői
Jelentkezzen be mandula vizsgálatára!
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Az orrdugulás kiváltó oka az őszi időszakban gyakori náthás panaszok mellett allergia is lehet, elhúzódó panaszok esetén azonban mégsem ez áll a háttérben. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy krónikus tünetek kapcsán javasolt a kiváltó okokat felderíteni, mert ha túlzásba visszük az orrspray használatát, az csak tovább ront a már meglévő tüneteken.
A fesztiválok, koncertek után akár egy hétig sem szűnő fülzúgás egy figyelmeztető jel arra, hogy a zajos környezet akár a hallásunkat is károsíthatta. Dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa hangsúlyozza, hogy ilyenkor ne várjunk, mert korai stádiumban még nagyobb eséllyel lehet javulást elérni.
Ha visszatérő fülfájással, fülpanaszokkal küzd, érdemes fül-orr-gégészeti kivizsgáláson meggyőződni róla, hogy nincs-e valamilyen egyéb kiváltó ok a háttérben. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy a kiújuló tüneteket akár koleszteatóma is okozhatja.
Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!
A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!
Köszönettel:
Prima Medica Egészségközpontok