Tüszős mandulagyulladás – így ismerje fel a tüneteit!

Tüszős mandulagyulladás – így ismerje fel a tüneteit!

Dr. Holpert Valéria Módosítva: 2023.12.11 16:12

A torokgyulladást az esetek többségében vírusok okozzák, ilyenkor jellegzetes tünet az intenzív fájdalom, a torok vérbő, vörös színű. Ha azonban a torokfájás mellett, a mandulákon sárgás-fehéres foltokat is látunk, kisebb nyaki nyirokcsomó megnagyobbodás mellett, akkor valószínű, hogy baktérium a kórokozó, tüszős mandulagyulladással lehet dolgunk. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy mit tegyünk ilyen esetben.

Vírus vagy baktérium?

A tüszős mandulagyulladás kórokozói a Streptococcus baktériumok. Jellegzetes tünetei a mandulákon látható sárgásfehér lerakódások, ám nemcsak ebben különbözik a vírusok által okozott betegség tüneteitől. Jellemzően erősebb fájdalommal és magas lázzal is jár. Más tünetek viszont, mint a köhögés, rekedtség vagy orrfolyás inkább vírusos eredetre utalnak.

Online Bejelentkezés

Dr. Holpert Valéria

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Mikor forduljunk orvoshoz?

Torokfájás ellen érdemes házi praktikákat bevetni. A fájdalom- és lázcsillapítók, torokfertőtlenítő tabletták szedése mellett fontos a folyadékpótlás. Ha a fájdalom néhány nap elteltével erősödik, vagy újabb tünet, például láz, vagy a torokban jól látható a bakteriális eredetre utaló jel – fehér foltok a mandulákon - akkor mindenképp fontos orvoshoz fordulni. A betegség ugyan sok esetben magától is gyógyul, ám a bakteriális eredetű tüszős mandulagyulladás komoly szövődményeket – például mandula körüli tályog, heveny reumás láz – is okozhat. Ezeket a szakember által javasolt, előírás szerint szedett antibiotikummal tudjuk megelőzni.

Tüszős mandulagyulladás és antibiotikum

Vírusos torokgyulladás esetén nem adunk antibiotikumot – magyarázza dr. Holpert Valéria. A Streptococcus által okozott tüszős mandulagyulladás kezelésében azonban fontos szerepük van, mivel amellett, hogy segítik a gyógyulást és megelőzni a súlyos szövődményeket, a fertőzőképesség időtartamát is lerövidítik.tüszős mandula

Tüszős mandulagyulladás esetén, az antibiotikumos kezelésben részesülő beteg, a kezelés második napjától már nem fertőz. A hatás azonban nagymértékben attól függ, hogy a beteg betartja-e az orvos utasításait, előírás szerint szedi-e a készítményt. A hatékony kezeléshez az előírt mennyiséget be kell szedni, akkor sem szabad abbahagyni az antibiotikum szedését, ha már jobban érezzük magunkat.

Jobb megválni tőlük?

A mandulák fontos szerepet játszanak a szervezet kórokozók elleni védelmében, ezért csak alapos indokkal szabad megválni tőlük. A műtét elvégezhető gyermek és felnőttkorban is. Erre általában akkor szokott sor kerülni, ha a mandulagyulladás évente háromnál többször fordul elő, elhúzódó súlyos tünetek kísérik, több éven át ismétlődik, vagy a mandulák megnagyobbodása már az egészséges páciensnél is olyan mértékű, hogy akadályozza a nyelést, esetleg légzési akadályt képez alvás során.

Téma szakértője

  • Dr. Holpert Valéria

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, foniáter
  • Specialitások:
    • globus szindróma kivizsgálása - gombócérzés a torokban
    • torok gyulladásos megbetegedéseinek kezelése
    • hangképzési zavarok kezelése
    • rekedtség, hangszalag bénulás
    • középfül specialista

     

    További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • gyermek és felnőtt fül-orr-gégészeti magánrendelés

    Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk

    Rendelési információ:

Orvos válaszol

Tisztelt Szakértő Orvosok!
6 éves kislányomnál pár hónapja tapasztalom, hogy minden reggel vizes orrfújással kezdődik, és az ébredést követő kb fél órában többször fújja az orrát. A nap további részében ez a probléma nem áll fenn, de a következő reggel mindig ugyanúgy indul a vizes orrfújással.
Pár napja hozzájött még ehhez annyi, hogy hajnal 4 óra felé arra ébred, hogy el van dugulva az orra, akkor tengervizes orrsprayvel befújok neki, és utána folytatja az alvást. Ma többször arra lettem figyelmes, hogy az orrában turkál, és azt mondja érez ott valami keményet.
Szeretném a segítségüket kérni, hogy Önök szerint mi lehet a probléma.
Köszönettel: Szilvia

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész
Tisztelt Jászfalvi Szilvia!

A panaszok hátterében állhat allergia is, orrmandula megnagyobbodás, idült nátha. Vizsgálat nélkül erre nehéz választ adni. Azt javaslom, mindenképpen vigye el egy fül-orr-gégészeti vizsgálatra.

Üdvözlettel
Dr. Holpert Valéria

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Gyerekcentrikus

"A doktornő kedves, alapos, gyerekcentrikus, türelmes és igazán meggyőző volt pozitív kisugárzásával. Mindenkinek csak ajánlani tudjuk ezt a magsasszintű szolgáltatást. A rendelő felszereltsége is kifogástalan. Köszönjük a lehetőséget és további jó munkát kívánunk!"

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK