Hirtelen jelentkező láz, köhögés, légszomj esetén ne a Fül-orr-gége Központba foglaljon időpontot, hanem maradjon otthonában / tartózkodási helyén és mielőbb keresse fel telefonon háziorvosát, illetve hívja a 06 80 277 455, 06 80 277 456 telefonszámot
A torokgyulladást az esetek többségében vírusok okozzák, ilyenkor jellegzetes tünet az intenzív fájdalom, a torok vérbő, vörös színű. Ha azonban a torokfájás mellett, a mandulákon sárgás-fehéres foltokat is látunk, kisebb nyaki nyirokcsomó megnagyobbodás mellett, akkor valószínű, hogy baktérium a kórokozó, tüszős mandulagyulladással lehet dolgunk. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy mit tegyünk ilyen esetben.
A tüszős mandulagyulladás kórokozói a Streptococcus baktériumok. Jellegzetes tünetei a mandulákon látható sárgásfehér lerakódások, ám nemcsak ebben különbözik a vírusok által okozott betegség tüneteitől. Jellemzően erősebb fájdalommal és magas lázzal is jár. Más tünetek viszont, mint a köhögés, rekedtség vagy orrfolyás inkább vírusos eredetre utalnak.
Torokfájás ellen érdemes házi praktikákat bevetni. A fájdalom- és lázcsillapítók, torokfertőtlenítő tabletták szedése mellett fontos a folyadékpótlás. Ha a fájdalom néhány nap elteltével erősödik, vagy újabb tünet, például láz, vagy a torokban jól látható a bakteriális eredetre utaló jel – fehér foltok a mandulákon - akkor mindenképp fontos orvoshoz fordulni. A betegség ugyan sok esetben magától is gyógyul, ám a bakteriális eredetű tüszős mandulagyulladás komoly szövődményeket – például mandula körüli tályog, heveny reumás láz – is okozhat. Ezeket a szakember által javasolt, előírás szerint szedett antibiotikummal tudjuk megelőzni.
Vírusos torokgyulladás esetén nem adunk antibiotikumot – magyarázza dr. Holpert Valéria. A Streptococcus által okozott tüszős mandulagyulladás kezelésében azonban fontos szerepük van, mivel amellett, hogy segítik a gyógyulást és megelőzni a súlyos szövődményeket, a fertőzőképesség időtartamát is lerövidítik.
Tüszős mandulagyulladás esetén, az antibiotikumos kezelésben részesülő beteg, a kezelés második napjától már nem fertőz. A hatás azonban nagymértékben attól függ, hogy a beteg betartja-e az orvos utasításait, előírás szerint szedi-e a készítményt. A hatékony kezeléshez az előírt mennyiséget be kell szedni, akkor sem szabad abbahagyni az antibiotikum szedését, ha már jobban érezzük magunkat.
A mandulák fontos szerepet játszanak a szervezet kórokozók elleni védelmében, ezért csak alapos indokkal szabad megválni tőlük. A műtét elvégezhető gyermek és felnőttkorban is. Erre általában akkor szokott sor kerülni, ha a mandulagyulladás évente háromnál többször fordul elő, elhúzódó súlyos tünetek kísérik, több éven át ismétlődik, vagy a mandulák megnagyobbodása már az egészséges páciensnél is olyan mértékű, hogy akadályozza a nyelést, esetleg légzési akadályt képez alvás során.
További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>
Rendelés típusa:
Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk
További vélemények"Nagyon fontos volt számomra, hogy azonnal kapjak időpontot aznapra. Hétfőn reggel 8-kor telefonáltam a rendelőbe, és 10-kor már tudtak is fogadni. A doktornő nagyon barátságos volt, és nagyon alaposan feltárta a problémát, azonnali megoldást találva. "
Gyakran felmerülő kérdés a napokban, melyik COVID-19 elleni oltás adható különféle betegséggel élőknek. Ezért készítettünk egy összehasonlító táblázatot a COVID19 oltásokról. A táblázatban a jelenleg rendelkezésünk álló hivatalos alkalmazási előírásokból származó információkból.
FONTOS! Ezek általános irányelvek, mindenkinél egyedileg az oltó orvosnak kell mérlegelnie és szakmai döntést hoznia az olthatóságról - ide értve, hogy mit jelent az adott illetőnél a "fellángolás", az "egyensúly", a "jelentős eltérés".
Egész nap csak folyadékot kortyolgat, vagy cukorkákkal próbálja meg átvészelni a kellemetlen száraz torok érzést? Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa összefoglalta a gyakori kiváltó okokat és kezelési lehetőségeket.