Állandó orrfolyás gyerekeknél

Állandó orrfolyás gyerekeknél

Dr. Holpert Valéria Módosítva: 2023.11.30 15:52

A gyerekek többségénél, amint közösségbe kerülnek, szinte egyik betegséget követi a másik. Gyakran csak az elhúzódó orrfolyás az egyetlen tünet. Krónikus rhinorrhea néven ismert a szakaszos vagy állandó orrfolyást okozó kórkép, melynek okairól dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniátert, a Fül-orr-gégeközpont orvosát kérdeztük.

Mi okozza az orrfolyást?

Az orrnyálkahártya egészséges gyerekeknél is termel váladékot, ám ennek mennyisége elenyésző, általában visszakerül a torokba és lenyelik. Bizonyos állapotok esetén azonban az orrváladék mennyisége megnövekedhet, ennek egyik gyakori kiváltó oka a megfázás. A náthás orrfolyás, orrdugulás mellett ilyenkor egyéb, a szülők által egyszerűen beazonosítható, egyéb betegségre utaló tünetek – például láz, rossz közérzet, étvágytalanság, torokfájás - is jelentkeznek. Vannak azonban olyan esetek, amikor látszólag a gyermeknél fennálló állandó orrfolyás az egyetlen tünet, amely valamilyen rendellenességre figyelmeztet.

Online Bejelentkezés

Dr. Holpert Valéria

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Állandó orrfolyás gyerekeknél – ha nem a nátha miatt

  • Az orrmelléküregek fertőzései: Egy egyszerű nátha következménye is lehet elhúzódó orrmelléküreg-gyulladás, amit – már egyéb, betegségre utaló tünet nélkül – tartós orrfolyás jelez.
  • Az orrmandulák (adenoidok) elváltozásai: Az orrmandula megnagyobbodás lehet alkati kérdés, de a gyakori légúti fertőzések, sőt akár tejallergia is okozhatja az orrmandulák megnagyobbodását. Emiatt is jelentkezhet gyakori orrfolyás.
  • Allergiás rhinitis : Allergia már gyermekkorban is jelentkezhet, a szénanátha jellegzetes tünete a vizes orrfolyás. Télen a lakáson belüli allergének – poratka, penészgomba és háziállatok – okozhatnak tüneteket.
  • Nem allergiás rhinitis : Tartós orrfolyást, szénanátha szerű tüneteket nem csak allergia okozhat, hanem bizonyos irritáló gázok – füst vagy vegyszerek, szennyezett levegő – belélegzése.
  • Nagy / duzzadt orrkagyló: Az orr belsejében három orrkagyló található. Ezek fontos szerepet töltenek be a belélegzett levegő tisztításában, melegítésében és nedvesítésében. Nem, vagy nem megfelelően kezelt allergiák vagy gyakori fertőzések miatt azonban eállandó orfolyás gyerekeknélzek az orrkagylók megnagyobbodhatnak, amit tartós orrdugulás és orrfolyás is jelezhet.
  • Orrpolipok : Már gyerekkorban is kialakulhatnak szőlőfürtszerű növekedések az orr nyálkahártyájában, az orrpolip. Orrdugulást és tartós orrfolyást okozhatnak.
  • Idegen test az orrban: Kisgyermekeknél előfordulhat, hogy valamilyen ételt vagy apróbb játékot dugnak az orrukba. Az idegen test orrdugulást okoz, jelenlétére a jellegzetes féloldali, sok esetben kellemetlen szagú orrfolyás hívhatja fel a figyelmet.
  • Orrsövényferdülés: szintén féloldali orrfolyást okoz az orrsövényferdülés. Gyermekeknél ez az elváltozás a szülés során szokott kialakulni. A későbbi életkorban kiváltó oka lehet az orr sérülése is.
  • Nazális ciszták vagy daganatok: Ritkán jó vagy rosszindulatú daganatok is okozhatnak orrdugulást és orrfolyást gyermekkorban. Ezek az elváltozások is jellemzően csak az orr egyik oldalán jelentkeznek, így itt is jellemző a féloldali orrfolyás.
  • Hátsó orrnyílás elzáródása: Előfordulhat, hogy az orr hátulja csonttal és / vagy szövettel van bezárva születéskor. Amikor ez mindkét oldalon jelen van (kétoldalú), igen hamar, gyakran már közvetlenül a születés után észlelhető. Ha azonban csak az egyik oldalon van jelen, akkor gyakran csak későbbi életkorban fedezik fel.

Az orrfolyás kivizsgálásának menete

Panaszok esetén tehát mindenképp forduljunk fül-orr-gégészhez. Az állandó orrfolyás kivizsgálása során a szakember részletesen kikérdezi a szülőket az egyéb meglévő vagy korábbi betegségekről, majd megvizsgálja a gyermeket. A fájdalmatlan vizsgálat során kiderül, ha például orrsövényferdülés áll fenn vagy idegentest zárja el az orrnyílást. Az orrmandulákról is képet kaphatunk, de az orrnyálkahártya állapota sokat elárul a kiváltó okról. További vizsgálatra is szükség lehet, ha felmerül például allergia gyanúja. Az orrfolyás kezelése a kiváltó októl függ. Bizonyos esetben gyógyszerekkel, orrspray segítségével megszüntethető, de olykor műtétre is szükség lehet.

Miért fontos a krónikus rhinorrhea kezelése?

  • Az állandó orrfolyás rontja a gyermek életminőségét.
  • Az eldugult orr miatt az alvása sem lesz pihentető, a szájlégzés pedig az állkapocs és a fogak fejlődésére is kedvezőtlenül hat.
  • Emellett a tartós szájlégzés a torkot is kiszárítja, ami növeli a további megbetegedések kockázatát. A kiszáradt nyálkahártya ugyanis védtelenebb a kórokozókkal szemben.
  • Az állandó orrfolyás, orrdugulás gyakori szövődményei a középfülgyulladás és az arcüreggyulladás. Tartós panaszok esetén ezért mindenképp kérjük szakember segítségét a kezeléshez!

Téma szakértője

  • Dr. Holpert Valéria

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
  • Specialitások:
    • globus szindróma kivizsgálása - gombócérzés a torokban
    • torok gyulladásos megbetegedéseinek kezelése, nehezített nyelés 
    • hangképzési zavarok kezelése
    • rekedtség, hangszalag bénulás
    • középfül specialista
    • középfül, arcüreggyulladás 

     

    További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • gyermek és felnőtt fül-orr-gégészeti magánrendelés
    • Gyermekellátás 3 éves kortól

    Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk

     

    Rendelési információ:

    • Széll Kálmán tér: H, Sze
    • Kolosy tér: Cs

Orvos válaszol

Kedves Doktor úr/Doktornő!

Fellángolt Chlamydia és mycoplasma fertőzésem volt. Az orrnyálkahártyáim még mindig csúnyán vörösek, van egy kis orrkagyló túltengésem is. Antibiotikumot szedtem, a felírt Szteroid szpréj viszont nem használt. Sima dekongesztánssal tudom szépen kezelni, -de ugye ezt csak 5 napig használhatom huzamosan. A háziorvostól kértem egy beutalót az OFG-re (szinuszitisz vizsgálatra), addig nasopaxet javasolt használni (4 hétig max)+ köptetőt (sok a letapadt váladék). A kérdésem az lenne, hogy az ambroxol és egyéb köptetők a melléküregek esetleges pangó váladékát is oldják? Köszönettel; Maya

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész
Tisztelt Maya!


A nyákoldókat sinusitis esetén is használjuk kiegészítő terápiaként. A fül-orr-gégészhez beutaló nélkül is bejelentkezhet. A decongestans orrsprayt / a Nasopax is ilyen / nem javasolnám 4 hétig!


Üdvözlettel,


Dr. Holpert Valéria

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Korrekt

„Korrekt vizsgálat, udvarias bánásmód, érthetően megfogalmazott diagnózis.”

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Gégetükrözés - fájdalmatlan és fontos vizsgálat!

Gégetükrözés - fájdalmatlan és fontos vizsgálat!

A gégetükrözés szó hallatán néhányan szorongani kezdenek, holott egy fájdalmatlan és sok esetben igen fontos vizsgálatról van szó. Legyen szó krónikus rekedtségről, gombócérzésről vagy a hang bármilyen problémájáról, a gégetükrözés hasznos információkkal szolgálhat az okokról. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa beszélt a vizsgálat indikációiról és lehetőségeiről.

További részletek
Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.

További részletek
Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész, horkolás specialista
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, szédülés specialista
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK