Gyakori hibák a gyerekkori orrdugulás kezelésénél

Gyakori hibák a gyerekkori orrdugulás kezelésénél

Dr. Holpert Valéria Létrehozva: 2019.06.13 Módosítva: 2023.11.30

Sok küzdelem lezajlik, mire a gyermek nem lesz elég nagy ahhoz, hogy önállóan ki tudja fújni az orrát, de sokan még az orrspray-től is idegenkednek, az orrfújást pedig – mivel rengeteg időt elvesz a játéktól – igyekeznek minél gyorsabban letudni. Pedig orrfújásra és az orrdugulás kezelésére szükség van, dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa elmondja miért, és tanácsokat ad a gyakorláshoz is.

Derítsük ki, hogy mitől dugul be az orra

  • Az orrdugulás leggyakoribb oka, ha a gyermek megfázott, náthás, folyik és dugul az orra. Hasonló tüneteket azonban légúti allergia is okozhat, így ha a tünetek nem múlnak el egy hét alatt és tüsszögés, szem- és orrviszketés is jelentkezik, akkor erre is gondolni kell, már óvodáskorú gyerekek esetében is. Az orrdugulás kezeléséhez ez esetben speciális, allergia elleni, hosszú távon is alkalmazható készítményekre van szükség. Ilyenkor a nátha esetére való orrpsray nem megfelelő.
  • Ha az orrdugulás mellett gennyes, bűzös, esetleg véres orrfolyás is jelentkezik, akkor az orrban lévő idegentest is lehet az oka. Az orrdugulás csak akkor fog megszűnni, ha az orrjáratba szorult apró tárgyat – például golyó, borsó – fül-orr-gégész eltávolítja. Otthon ne kísérletezzünk ezzel, mert még beljebb tolhatjuk.
  • Fül-orr-gégészeti vizsgálatra van szükség akkor is, ha orrpolip vagy orrmandula megnagyobbodás miatt dugul a gyerek orra. Ilyenkor akár műtétre is szükség lehet az orrdugulás kezeléséhez.

    Online Bejelentkezés

    Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Először az orrlégzést kell megtanulni

A gyerekek legtöbbször a szájukon át veszik a levegőt, így ahhoz, hogy majd ha náthás lesz, ki tudja fújni az orrát vagy be tudja szívni az orrspray-t, először is a tudatos orrlégzést kell gyakorolni. 2 éves kortól ezt már érdemes játékosan fejleszteni. Erre jó gyakorlás lehet, ha egy tollpihét vagy pingpong labdát az asztalra teszünk, amit a kicsinek befogott szájjal kell eljuttatnia – kizárólag az orrán át kifújva a levegőt – az asztal másik végére. Fontos, hogy váltott orrlyukkal is gyakoroljuk ezt a játékot, hiszen orrfújás közben is csak az egyik orrnyílás szabad.

Mire figyeljünk?

  • Előfordul, hogy a náthás gyerekek az önálló próbálkozás során mindkét orrnyílást befogják. Az orrváladék így könnyen az orrmelléküregekbe vagy akár a középfülbe juthat, szövődményként arcüreg-, vagy középfülgyulladást is okozhat.
  • Ha túl sűrű az orrváladék, megnehezítheti az orrfújást. Érdemes ilyen esetben előtte sós vizes orrspray-t használni.

Nem mindegy, hogyan használjuk az orrspray-t!

Ha a gyermek akár segítséggel vagy már önállóan is megfelelően fújja az orrát, akkor következik az orrdugulás megszüntetésének másik fontos lépése: a megfelelő orrspray használat. A cél az lenne, hogy egy fújással a hatóanyag minél nagyobb része az orrnyálkahártyára kerüljön, hogy ott a hatását ki tudja fejteni. Ha nem jól használjuk, az orrdugulást sem tudjuk megfelelően kezelni.

„Gyakori hiba szokott lenni, hogy a fejet hátra hajtják, így a hatóanyag csak azgyerekkori orrdugulás rosz kezelése orrüreg első felső részébe csapódik. Használat közben az egyik orrnyílást be kell fogni, fújás közben a másikon a levegőt be kell szívni. Ez sem szokott mindig jól sikerülni, ezért is fontos az orrlégzés begyakorlása gyerekeknél. Fújás után a levegőt a szájon át kell kiengedni, hiszen az orron át a hatóanyag egy részét is kifújjuk. Fontos még az is, hogy a flakont ne ferdén vagy vízszintesen tartsuk, mert így nem tud kijönni a teljes dózis.”

Komoly következménye lehet, ha nem kezeljük az orrdugulást!

  • A gyermekkori orrdugulás kezelésénél tehát nagyon fontos kideríteni, hogy mi okozza: nátha, allergia, idegentest vagy orrmandula megnagyobbodás, esetleg orrpolip.
  • Egészséges gyerekeknél 2 éves kortól javasolt az orrlégzést gyakorolni.
  • Ne hagyjuk magára a gyereket, amíg nem biztos a tudása, ne fújja egyedül az orrát, szükség esetén kisebbeknél használjunk orrszívót.
  • Ügyeljünk az orrspray megfelelő használatára.

„Az orrdugulás kezelése azért is fontos, mert ha a gyerekek tartósan szájon át veszik a levegőt, arccsont- és fogfejlődési zavarok, hangképzési és beszédproblémák is kialakulhatnak. Ilyen esetben a kezeléshez fogszabályozásra és logopédus bevonására is szükség lehet.

Téma szakértője

  • Dr. Holpert Valéria

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, foniáter
  • Specialitások:
    • globus szindróma kivizsgálása - gombócérzés a torokban
    • torok gyulladásos megbetegedéseinek kezelése
    • hangképzési zavarok kezelése
    • rekedtség, hangszalag bénulás
    • középfül specialista

     

    További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • Személyes, rendelői vizit
    • gyermek és felnőtt fül-orr-gégészeti magánrendelés

    Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk

Orvos válaszol

Jó napot kívánok! Van egy 3 éves kislányom és amióta elkezdte az ovodat,surjen megbetegszik. Most utoljára úgy megfázott ,hogy 3 hete nem tisztul ki az orra. Amikor alszik hallatszik,hogy be van neki dugulva. Nappal semmi gond,nem lázas,eszik jól,de nem is nagyon csorog az orra. Mitől lehet neki eldugulva a kis orra? Míg nem járt oviba nem volt beteges. Sokszor még hallgattam,hogy szuszog-e. Most meg a száján veszi a levegőt. De ha nem volt beteg az orran vette a levegőt. Így is lehetséges,hogy nagyobb a polipja vagy az orrmandula? Ön szerint mitől lehet? Választát előre is köszönöm szépen!

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész
Tisztelt Melinda !

Természetes , hogy a közösségbe kerülő gyermek így reagál az új mirobiális környezetre. Jelenleg az orrlégzési nehézséget a nyálkahártya és orrmandula duzzanat okozhatja, ami remélhetőleg egy hosszabb tünetmentes periodus után rendeződik.


Üdvözlettel,

Dr. Holpert Valéria

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Korrekt

„Korrekt vizsgálat, udvarias bánásmód, érthetően megfogalmazott diagnózis.”

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

A gyermekek hallásának szűrése – a szubjektív hallásvizsgálatról

A gyermekek hallásának szűrése – a szubjektív hallásvizsgálatról

A gyermekek hallásának ellenőrzéséhez többféle teszt használható, ezeket a gyermek életkorához és fejlettségi szintjéhez igazodva alkalmazzuk. Míg csecsemők és kisgyermekek esetében az objektív szűrővizsgálatokkal, kisiskolás kortól már szubjektív tesztekkel is vizsgálhatjuk a hallást – mondja dr. Kiss Sándor, audiológus, fül-orr-gégész, a Fül-orr-gége Központ szakembere, akit a szubjektív hallásvizsgálatról kérdeztünk.

További részletek
Így készüljünk fel gyermekünkkel a fül-orr-gégészeti vizsgálatra

Így készüljünk fel gyermekünkkel a fül-orr-gégészeti vizsgálatra

Még a felnőtteket is szorongással töltheti el, ha fül-orr-gégészhez kell fordulniuk panaszaikkal, érthető, hogy a gyerekek is félnek az orvossal való találkozástól. Kellő felkészültséggel és empátiával azonban nem kell ijesztő élménynek lennie a fül-orr-gégésznél tett látogatásnak sem. Dr. Kiss Sándor audiológus, fül-orr-gégész, a Fül-orr-gége Központ munkatársa látta el tanácsokkal szülőket.

További részletek
Üdv a hangok világában! – az újszülöttek hallásvizsgálatának objektív módszerei

Üdv a hangok világában! – az újszülöttek hallásvizsgálatának objektív módszerei

Ezer újszülöttből 1-3 gyermek súlyos halláskárosodással jön a világra, ezért is van óriási jelentősége az újszülöttkorban elvégzett objektív hallásvizsgálatnak. Dr. Kiss Sándor audiológus, fül-orr-gégész, a Füll-orr-gége Központ munkatársa avatott be bennünket a csecsemők hallásvizsgálatának rejtelmeibe.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Kiss Sándor
Dr. Kiss Sándor Audiológus, fül-orr-gégész
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

Prima Medica Egészségközpontok

Tisztelt Pácienseink!

Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!

A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!

Köszönettel:

Prima Medica Egészségközpontok