Hirtelen jelentkező láz, köhögés, légszomj esetén ne a Fül-orr-gége Központba foglaljon időpontot, hanem maradjon otthonában / tartózkodási helyén és mielőbb keresse fel telefonon háziorvosát, illetve hívja a 06 80 277 455, 06 80 277 456 telefonszámot
Sok küzdelem lezajlik, mire a gyermek nem lesz elég nagy ahhoz, hogy önállóan ki tudja fújni az orrát, de sokan még az orrspray-től is idegenkednek, az orrfújást pedig – mivel rengeteg időt elvesz a játéktól – igyekeznek minél gyorsabban letudni. Pedig orrfújásra és az orrdugulás kezelésére szükség van, dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa elmondja miért, és tanácsokat ad a gyakorláshoz is.
A gyerekek legtöbbször a szájukon át veszik a levegőt, így ahhoz, hogy majd ha náthás lesz, ki tudja fújni az orrát vagy be tudja szívni az orrspray-t, először is a tudatos orrlégzést kell gyakorolni. 2 éves kortól ezt már érdemes játékosan fejleszteni. Erre jó gyakorlás lehet, ha egy tollpihét vagy pingpong labdát az asztalra teszünk, amit a kicsinek befogott szájjal kell eljuttatnia – kizárólag az orrán át kifújva a levegőt – az asztal másik végére. Fontos, hogy váltott orrlyukkal is gyakoroljuk ezt a játékot, hiszen orrfújás közben is csak az egyik orrnyílás szabad.
Ha a gyermek akár segítséggel vagy már önállóan is megfelelően fújja az orrát, akkor következik az orrdugulás megszüntetésének másik fontos lépése: a megfelelő orrspray használat. A cél az lenne, hogy egy fújással a hatóanyag minél nagyobb része az orrnyálkahártyára kerüljön, hogy ott a hatását ki tudja fejteni. Ha nem jól használjuk, az orrdugulást sem tudjuk megfelelően kezelni.
„Gyakori hiba szokott lenni, hogy a fejet hátra hajtják, így a hatóanyag csak az orrüreg első felső részébe csapódik. Használat közben az egyik orrnyílást be kell fogni, fújás közben a másikon a levegőt be kell szívni. Ez sem szokott mindig jól sikerülni, ezért is fontos az orrlégzés begyakorlása gyerekeknél. Fújás után a levegőt a szájon át kell kiengedni, hiszen az orron át a hatóanyag egy részét is kifújjuk. Fontos még az is, hogy a flakont ne ferdén vagy vízszintesen tartsuk, mert így nem tud kijönni a teljes dózis.”
„Az orrdugulás kezelése azért is fontos, mert ha a gyerekek tartósan szájon át veszik a levegőt, arccsont- és fogfejlődési zavarok, hangképzési és beszédproblémák is kialakulhatnak. Ilyen esetben a kezeléshez fogszabályozásra és logopédus bevonására is szükség lehet.”
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt |
Bejelentkezés kezelésre: |
Kivizsgálásra jelentkezzen be az alábbi gomb segítségével! |
További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>
Rendelés típusa:
Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk
További vélemények"Szeretném megköszönni a doktornőnek a figyelmességét, az alapos kivizsgálást és a részletes tanácsadást a terápiát illetően."
A torokgyulladást az esetek többségében vírusok okozzák, ilyenkor jellegzetes tünet az intenzív fájdalom, a torok vérbő, vörös színű. Ha azonban a torokfájás mellett, a mandulákon sárgás-fehéres foltokat is látunk, kisebb nyaki nyirokcsomó megnagyobbodás mellett, akkor valószínű, hogy baktérium a kórokozó, tüszős mandulagyulladással lehet dolgunk. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy mit tegyünk ilyen esetben.
Koronavírus-fertőzést követően a tünetmentes vagy enyhe tünetekkel rendelkező egyének is gyakran számolnak be szaglászavarról, hirtelen kialakuló szaglásvesztésről. Ez a fertőzés lezajlását követően legtöbbször két hét alatt megszűnik, de hosszabb ideig, akár hetekig, az esetek egy részében tartósan is megmaradhat.