Gyakori hibák a gyerekkori orrdugulás kezelésénél

Gyakori hibák a gyerekkori orrdugulás kezelésénél

Dr. Holpert Valéria Módosítva: 2023.11.30 11:43

Sok küzdelem lezajlik, mire a gyermek nem lesz elég nagy ahhoz, hogy önállóan ki tudja fújni az orrát, de sokan még az orrspray-től is idegenkednek, az orrfújást pedig – mivel rengeteg időt elvesz a játéktól – igyekeznek minél gyorsabban letudni. Pedig orrfújásra és az orrdugulás kezelésére szükség van, dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa elmondja miért, és tanácsokat ad a gyakorláshoz is.

Derítsük ki, hogy mitől dugul be az orra

  • Az orrdugulás leggyakoribb oka, ha a gyermek megfázott, náthás, folyik és dugul az orra. Hasonló tüneteket azonban légúti allergia is okozhat, így ha a tünetek nem múlnak el egy hét alatt és tüsszögés, szem- és orrviszketés is jelentkezik, akkor erre is gondolni kell, már óvodáskorú gyerekek esetében is. Az orrdugulás kezeléséhez ez esetben speciális, allergia elleni, hosszú távon is alkalmazható készítményekre van szükség. Ilyenkor a nátha esetére való orrpsray nem megfelelő.
  • Ha az orrdugulás mellett gennyes, bűzös, esetleg véres orrfolyás is jelentkezik, akkor az orrban lévő idegentest is lehet az oka. Az orrdugulás csak akkor fog megszűnni, ha az orrjáratba szorult apró tárgyat – például golyó, borsó – fül-orr-gégész eltávolítja. Otthon ne kísérletezzünk ezzel, mert még beljebb tolhatjuk.
  • Fül-orr-gégészeti vizsgálatra van szükség akkor is, ha orrpolip vagy orrmandula megnagyobbodás miatt dugul a gyerek orra. Ilyenkor akár műtétre is szükség lehet az orrdugulás kezeléséhez.

    Online Bejelentkezés

    Dr. Holpert Valéria

    Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Először az orrlégzést kell megtanulni

A gyerekek legtöbbször a szájukon át veszik a levegőt, így ahhoz, hogy majd ha náthás lesz, ki tudja fújni az orrát vagy be tudja szívni az orrspray-t, először is a tudatos orrlégzést kell gyakorolni. 2 éves kortól ezt már érdemes játékosan fejleszteni. Erre jó gyakorlás lehet, ha egy tollpihét vagy pingpong labdát az asztalra teszünk, amit a kicsinek befogott szájjal kell eljuttatnia – kizárólag az orrán át kifújva a levegőt – az asztal másik végére. Fontos, hogy váltott orrlyukkal is gyakoroljuk ezt a játékot, hiszen orrfújás közben is csak az egyik orrnyílás szabad.

Mire figyeljünk?

  • Előfordul, hogy a náthás gyerekek az önálló próbálkozás során mindkét orrnyílást befogják. Az orrváladék így könnyen az orrmelléküregekbe vagy akár a középfülbe juthat, szövődményként arcüreg-, vagy középfülgyulladást is okozhat.
  • Ha túl sűrű az orrváladék, megnehezítheti az orrfújást. Érdemes ilyen esetben előtte sós vizes orrspray-t használni.

Nem mindegy, hogyan használjuk az orrspray-t!

Ha a gyermek akár segítséggel vagy már önállóan is megfelelően fújja az orrát, akkor következik az orrdugulás megszüntetésének másik fontos lépése: a megfelelő orrspray használat. A cél az lenne, hogy egy fújással a hatóanyag minél nagyobb része az orrnyálkahártyára kerüljön, hogy ott a hatását ki tudja fejteni. Ha nem jól használjuk, az orrdugulást sem tudjuk megfelelően kezelni.

„Gyakori hiba szokott lenni, hogy a fejet hátra hajtják, így a hatóanyag csak azgyerekkori orrdugulás rosz kezelése orrüreg első felső részébe csapódik. Használat közben az egyik orrnyílást be kell fogni, fújás közben a másikon a levegőt be kell szívni. Ez sem szokott mindig jól sikerülni, ezért is fontos az orrlégzés begyakorlása gyerekeknél. Fújás után a levegőt a szájon át kell kiengedni, hiszen az orron át a hatóanyag egy részét is kifújjuk. Fontos még az is, hogy a flakont ne ferdén vagy vízszintesen tartsuk, mert így nem tud kijönni a teljes dózis.”

Komoly következménye lehet, ha nem kezeljük az orrdugulást!

  • A gyermekkori orrdugulás kezelésénél tehát nagyon fontos kideríteni, hogy mi okozza: nátha, allergia, idegentest vagy orrmandula megnagyobbodás, esetleg orrpolip.
  • Egészséges gyerekeknél 2 éves kortól javasolt az orrlégzést gyakorolni.
  • Ne hagyjuk magára a gyereket, amíg nem biztos a tudása, ne fújja egyedül az orrát, szükség esetén kisebbeknél használjunk orrszívót.
  • Ügyeljünk az orrspray megfelelő használatára.

„Az orrdugulás kezelése azért is fontos, mert ha a gyerekek tartósan szájon át veszik a levegőt, arccsont- és fogfejlődési zavarok, hangképzési és beszédproblémák is kialakulhatnak. Ilyen esetben a kezeléshez fogszabályozásra és logopédus bevonására is szükség lehet.

Téma szakértője

  • Dr. Holpert Valéria

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, foniáter
  • Specialitások:
    • globus szindróma kivizsgálása - gombócérzés a torokban
    • torok gyulladásos megbetegedéseinek kezelése
    • hangképzési zavarok kezelése
    • rekedtség, hangszalag bénulás
    • középfül specialista

     

    További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • gyermek és felnőtt fül-orr-gégészeti magánrendelés

    Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk

    Rendelési információ:

Orvos válaszol

Kedves Doktor úr/Doktornő!

Fellángolt Chlamydia és mycoplasma fertőzésem volt. Az orrnyálkahártyáim még mindig csúnyán vörösek, van egy kis orrkagyló túltengésem is. Antibiotikumot szedtem, a felírt Szteroid szpréj viszont nem használt. Sima dekongesztánssal tudom szépen kezelni, -de ugye ezt csak 5 napig használhatom huzamosan. A háziorvostól kértem egy beutalót az OFG-re (szinuszitisz vizsgálatra), addig nasopaxet javasolt használni (4 hétig max)+ köptetőt (sok a letapadt váladék). A kérdésem az lenne, hogy az ambroxol és egyéb köptetők a melléküregek esetleges pangó váladékát is oldják? Köszönettel; Maya

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész
Tisztelt Maya!


A nyákoldókat sinusitis esetén is használjuk kiegészítő terápiaként. A fül-orr-gégészhez beutaló nélkül is bejelentkezhet. A decongestans orrsprayt / a Nasopax is ilyen / nem javasolnám 4 hétig!


Üdvözlettel,


Dr. Holpert Valéria

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Jó tanácsok

"Kedves, kellemes személy, minden kérdésre szívesen válaszolt, minden lehetséges vizsgálatot elvégzett, jó tanácsokat adott."

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK