A fül-orr-gégészeti rendelésre érkező betegek egyik legjellemzőbb tünete a gombócérzés – hivatalos nevén a Globus pharyngeus. A betegség nem újkeletű, már 2500 éve is ismerték, elsőként Hippokratész írta le. A gombócérzés sokféleképpen jelentkezhet, időszakosan, vagy állandó jelleggel.
A beteg egy duzzanatot, fájdalommal nem járó csomót érez a torkában, ami szorító, feszítő érzést okoz. Az érintettek beszéd közben gyakran köszörülik a torkukat, és nehezebben veszik a levegőt. Sokszor a zárt ruházat (nyakkendő, ing, garbó) viselése is problémát jelent a számukra.
Fül-orr-gégészeti kivizsgálás során a kezelőorvos megvizsgálja a gége, a garat, a hangszalagok, a mandulák és a nyaki nyirokcsomók állapotát.
Az egyik leggyakoribb kiváltó ok a túlzott gyomorsav termelődés. A tüneteket okozhatja továbbá mandulagyulladás, arcüreggyulladás, és hátsó garatfali csorgás is. Ritkább esetben előfordulhat rosszindulatú daganat, de ilyenkor egyéb tünetek is fennállnak. ( Nehéz nyelés, félrenyelés, fogyás, véres köpet, rekedtség.)
Amennyiben fáradékonyság, testsúly csökkenés vagy gyarapodás, hajhullás és bőrszárazság kíséri a tünetet, érdemes endokrinológus segítségét kérni, hiszen a pajzsmirigybetegség tüneteként is jelentkezhet gombócérzés a torokban.
Amikor a nyelőcső záróizma nem működik megfelelően, a gyomorsav visszajut a nyelőcsőbe és gyulladást okoz. Ezt a köznyelvben refluxnak nevezzük, amely egy meglehetősen gyakori betegség. A refluxot gyakran kíséri gombócérzés, gyomorégés, nyelészavar és köhögés.
Stresszes mindennapok
Amennyiben a kivizsgálás nem mutat szervi elváltozást, érdemes a pszichológiai tényezőket is figyelembe venni. A pánik, a szorongás gyakori kiváltó ok a gombócérzés hátterében, ennek kezelésében pszichológus segítségét kérhetjük.
Amennyiben a tünetek folyamatosak, vagy folyton vissza-visszatérnek, érdemes fül-orr-gégész orvos segítségét kérni.
További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>> Rendelés típusa: Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk Rendelési információ:Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Téma szakértője
Dr. Holpert Valéria
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.
Az időskori nyelési nehézség (diszfágia) nem csak egy kellemetlen tünet. Súlyos szövődményekkel (alultápláltság, kiszáradás, aspirációs tüdőgyulladás) járhat, drasztikusan rontja az életminőséget, és az idős emberek elszigetelődéséhez vezethet. Becslések szerint az 50 év felettiek több mint 20 százaléka tapasztal diszfágiát. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész-foniáter szakorvosa az időskori diszfágia okairól és kezelési lehetőségeiről beszél.
A légkondicionáló berendezések könnyebben elviselhetővé teszik a forró nyári időszakokat, ám nem árt tisztában lenni ezeknek a praktikus eszközöknek az egészségre gyakorolt hatásaival. Miért okozhat fülfájást a klímahasználat? –tettük fel a kérdést dr. Holpert Valériának, a Fül-orr-Gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakemberének.