A fül-orr-gégészeti rendelésre érkező betegek egyik legjellemzőbb tünete a gombócérzés – hivatalos nevén a Globus pharyngeus. A betegség nem újkeletű, már 2500 éve is ismerték, elsőként Hippokratész írta le. A gombócérzés sokféleképpen jelentkezhet, időszakosan, vagy állandó jelleggel.
A beteg egy duzzanatot, fájdalommal nem járó csomót érez a torkában, ami szorító, feszítő érzést okoz. Az érintettek beszéd közben gyakran köszörülik a torkukat, és nehezebben veszik a levegőt. Sokszor a zárt ruházat (nyakkendő, ing, garbó) viselése is problémát jelent a számukra.
Fül-orr-gégészeti kivizsgálás során a kezelőorvos megvizsgálja a gége, a garat, a hangszalagok, a mandulák és a nyaki nyirokcsomók állapotát.
Az egyik leggyakoribb kiváltó ok a túlzott gyomorsav termelődés. A tüneteket okozhatja továbbá mandulagyulladás, arcüreggyulladás, és hátsó garatfali csorgás is. Ritkább esetben előfordulhat rosszindulatú daganat, de ilyenkor egyéb tünetek is fennállnak. ( Nehéz nyelés, félrenyelés, fogyás, véres köpet, rekedtség.)
Amennyiben fáradékonyság, testsúly csökkenés vagy gyarapodás, hajhullás és bőrszárazság kíséri a tünetet, érdemes endokrinológus segítségét kérni, hiszen a pajzsmirigybetegség tüneteként is jelentkezhet gombócérzés a torokban.
Amikor a nyelőcső záróizma nem működik megfelelően, a gyomorsav visszajut a nyelőcsőbe és gyulladást okoz. Ezt a köznyelvben refluxnak nevezzük, amely egy meglehetősen gyakori betegség. A refluxot gyakran kíséri gombócérzés, gyomorégés, nyelészavar és köhögés.
Stresszes mindennapok
Amennyiben a kivizsgálás nem mutat szervi elváltozást, érdemes a pszichológiai tényezőket is figyelembe venni. A pánik, a szorongás gyakori kiváltó ok a gombócérzés hátterében, ennek kezelésében pszichológus segítségét kérhetjük.
Amennyiben a tünetek folyamatosak, vagy folyton vissza-visszatérnek, érdemes fül-orr-gégész orvos segítségét kérni.
További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>> Rendelés típusa: Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunkKapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Téma szakértője
Dr. Holpert Valéria
A gyermekek hallásának ellenőrzéséhez többféle teszt használható, ezeket a gyermek életkorához és fejlettségi szintjéhez igazodva alkalmazzuk. Míg csecsemők és kisgyermekek esetében az objektív szűrővizsgálatokkal, kisiskolás kortól már szubjektív tesztekkel is vizsgálhatjuk a hallást – mondja dr. Kiss Sándor, audiológus, fül-orr-gégész, a Fül-orr-gége Központ szakembere, akit a szubjektív hallásvizsgálatról kérdeztünk.
Még a felnőtteket is szorongással töltheti el, ha fül-orr-gégészhez kell fordulniuk panaszaikkal, érthető, hogy a gyerekek is félnek az orvossal való találkozástól. Kellő felkészültséggel és empátiával azonban nem kell ijesztő élménynek lennie a fül-orr-gégésznél tett látogatásnak sem. Dr. Kiss Sándor audiológus, fül-orr-gégész, a Fül-orr-gége Központ munkatársa látta el tanácsokkal szülőket.
Ezer újszülöttből 1-3 gyermek súlyos halláskárosodással jön a világra, ezért is van óriási jelentősége az újszülöttkorban elvégzett objektív hallásvizsgálatnak. Dr. Kiss Sándor audiológus, fül-orr-gégész, a Füll-orr-gége Központ munkatársa avatott be bennünket a csecsemők hallásvizsgálatának rejtelmeibe.
Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!
A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!
Köszönettel:
Prima Medica Egészségközpontok