A foniátria az orvostudomány, azon belül a fül-orr-gégészet egyik speciális szakterülete. A hangképzés, a beszéd és részben a hallás zavaraival foglalkozik. A foniátria alapját a fül-orr-gégegyógyászat anatomiai-élettani, diagnosztikus és terápiás ismeretei alkotják. A foináter szakorvos tevékenysége során szorosan együttműködik más orvosi szakokkal (ideggyógyászat, pszichiátria, gyermekgyógyászat, szájsebészet) és több nem orvosi szakterülettel (nyelvészet, fonetika, akusztika). Megelőzi, diagnosztizálja és kezeli az emberi verbális (hang alapú) kommunikációs zavarokat.
Az emberi hangképzés magyarázatára két elméletet állítottak fel.
A Tonndorf által 1925-ben leírt myoelasticus-aerodynamias elmélet szerint a hangszalagok a rezgések kialakulásában csak passzív szerepet játszanak. A fonáció kezdetén a központi idegrendszer parancsára ugyan aktív zárómozgást végeznek, de a hangadás folyamán a subglotticus térből kiáramló légoszlop hozza őket rezgésbe . A rezgések konkrét kialakulását Tonndorf a következőképpen magyarázza:
A fonáció kezdetén akaratlagosan zárt hangrést a tüdőből kiáramló légoszlop megnyitja. A subglotticus nyomás csökkenésével a rugalmas hangszalagok ismét zárják a hangrést, majd a nyomásnövekedés újra és újra megnyitja azt.
A hang megfigyelését nem helyettesíthetik a leglátványosabb műszeres vizsgálatok sem.
A hang és hangképzés vizsgálatáról bővebben itt olvashat >
A foniátriai vizsgálat szerves része a gége és környékének alapos tanulmányozása. Ez hagyományosan gégetükrözéssel, modernebb rendelőkben már endoszkópos-monitoros vizsgálattal történik. Amennyiben régóta fenáll rekedtség, vagy egyéb olyan tünet, mely a hangképzéssel összefügg, stroboszkópos vizsgálatra is sor kerül.
Stroboszkópos vizsgálat segítségével pontosabb diagnózis állítható fel, megállapítható, hogy a rekedtséget mi okozza valójában:
A stroboszkópos vizsgálat a hangszalag olyan mozgását is láthatóvá teszi, amit szabad szemmel nem látunk, mint például azt, hogy a hangszalag mozgásképtelenségét valódi bénulás okozza-e. Fontos információt nyújt a kezeléshez, hogy a hangszálon kialakult csomót még konzervatív módon lehet kezelni, vagy mindenképpen sebészi beavatkozás szükséges.
A hangképzés zavarait okozó szervi megbetegedéseket az alábbiak szerint osztályozhatjuk:
Bővebben a megbetegedésekről itt olvashat >
A hangképzés zavarok kezelésére az alábbi módszerek állnak rendelkezésre:
Inhaláció alatt különböző gyógyhatású anyagok, gőzök belélegeztetését értjük. Az inhaláció célja:
A hangképzés zavarok kezeléséről bővebben itt olvashat >
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>> Rendelés típusa: Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunkTéma szakértője
Dr. Holpert Valéria
A közelmúltban megdöbbentő hír jelent meg az énekessel kapcsolatban. Egy nap arra ébredt, hogy elvesztette, majd rövid időn belül orrcseppek segítségével visszanyerte a hallását. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát arra kértük, segítsen értelmezni, hogy mi állhat az eset hátterében.
A mononukleózis, csókbetegség vagy Pfeiffer-féle mirigyláz néven is ismert fertőző betegség, melyet az Epstein-Barr vírus (EBV) okoz. Ez a vírus általában nyáron és őszi hónapokban terjed, és a legtöbb esetben tizenévesek és fiatal felnőttek körében okoz megbetegedéseket. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy mit tegyünk, ha a tüneteket tapasztaljuk.
A cukorbetegségről tudjuk, hogy többek között károsíthatja az idegrendszert, a veséket, az ereket és nehezen gyógyuló sebeket, lábszárfekélyt is okozhat. Kevésbé ismert szövődménye a halláskárosodás, mellyel kapcsolatban dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát kérdeztük.
Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!
Köszönettel:
Prima Medica Egészségközpontok