A horkolás és orrdugulás oka leggyakrabban a felső légutak (orrüreg, orrgarat) szűkülete. A szűkület miatt a levegő áramlása megváltozik, ezzel hanghatást, horkolást hoz létre. Nincs olyan ember, akinek a közvetlen környezetében ne lenne valaki, aki horkol. A horkolás szinte életünk „normális” részét képezi. Pedig nem normális a horkolás. Sőt! A legújabb kutatások szerint a horkolás hátterében meghúzódó eltérések nagy számban komoly, sokszor életveszélyes betegségekhez vezetnek. A horkolás és a vele összefüggő obstruktív alvási apnoe magas vérnyomáshoz, agyvérzéshez, szívinfarktushoz vezethet, hogy csak a legismertebbeket említsük.
Horkolással kapcsolatos szolgáltatásaink
Mik a horkolás tünetei?
Milyen okok állnak a horkolás hátterében?
Milyen tényezők hajlamosítanak a horkolásra?
Milyen szövődményei lehetnek a horkolásnak?
Hogyan diagnosztizálható a horkolás?
Hogyan kezelhető a horkolás?
A horkolás gyakran összefügg az obstruktív alvási apnoe (OSA) nevű alvászavarral, de nem minden horkolónak van OSA-ja. Az OSA-t gyakran hangos horkolás jellemzi, amelyet csöndes időszakok követnek, amikor a légzés leáll vagy majdnem leáll. Végül ez a légzéscsökkenés vagy légzésszünet indítja el, hogy felébredjen, és hangos horkantással vagy ziháló hanggal ébredhet fel.
Előfordulhat, hogy a megszakított alvás miatt könnyedén alszik. A légzésszüneteknek ez a mintázata az éjszaka folyamán többször is megismétlődhet. Az obstruktív alvási apnoéban szenvedő emberek általában minden alvásórában legalább ötször tapasztalnak olyan időszakokat, amikor a légzés lelassul vagy leáll.
Ha a horkolást az alábbi tünetek bármelyike kíséri, az jelezheti, hogy orvoshoz kell fordulni az OSA további kivizsgálása céljából:
A horkolást számos tényező okozhatja, kezdve a száj és a melléküregek anatómiai variációitól, az alkoholfogyasztás, az allergia, a megfázás és a magasabb testsúlyig. Általánosságban az az elv igaz, hogy minden olyan tényező horkoláshoz vezet, amely szűkíti a garatot. Ennek oka, hogy amikor elszundít, és alvása a könnyűből mély alvássá válik, a lágy szájpadlás, a nyelv és a torok izmai ellazulnak, tónustalanná válnak. A torkában lévő szövetek (különösen, ha valami térszűkítés is fennáll) annyira ellazulhatnak, hogy részben elzárják a légutakat és rezegnek. Minél szűkebb a légút, annál erőteljesebb lesz a légáramlás, a horkolás. Ez növeli a szövetek rezgését, ami miatt a horkolás hangosabbá válik.
A következő állapotok szűkíthetik a légutakat és horkolást okozhatnak:
A horkoláshoz hozzájáruló kockázati tényezők közé tartoznak:
A horkolás több problémát okoz, mint gondolnánk. A horkolás nemcsak egy egyszerű kellemetlenség, és az ágyban fekvő partner alvásának megzavarása. A horkolás a rossz alvásminőség és a légzéskimaradások, valamint a légzéskimaradások alatti szimpatikus aktiváció miatt számos szövődményhez vezethet. Ha a horkolás OSA-val jár, más szövődmények kockázata is fennállhat, többek között:
Horkolás és légzéskimaradás - otthoni alvásvizsgálat - JóAlvás Központ
Énekléssel a horkolás ellen - Fül-orr-gége Központ
Gyermekkori horkolás - Fül-orr-gége Központ
Orrsövényferdülés és horkolás - van összefüggés! - Fül-orr-gége Központ
Horkolás kivizsgálásnál a fül-orr-gégész mellett igen nagy szerep jut a belgyógyásznak, kardiológusnak, neurológusnak, alvási specialistának. Fül-orr-gégészeti szempontból a horkolás kapcsán az orr és garat- algarat működését, felépítését kell tüzetesen megvizsgálni. Horkolást okozhat a megnagyobbodott garatmandula, laza lágy szájpad, megnyúlt nyelvcsap (uvula), tömegesebb nyelv-nyelvgyök, állkapocsdeformitás, jelentős túlsúly. Ezen kívül lehet a háttérben allergiás nyálkahártya-duzzanat, orrsövényferdülés esetleg daganat. Egészséges anatómia mellett felmerül a garat beidegzési zavara, hormonális eltérések, cukorbetegség is.
Gyermekek esetében alvási légzéskimaradás és horkolás hátterében leggyakrabban megnagyobbodott orr- valamint garatmandula áll.
Az anatómiai felépítés vizsgálata történhet fizikális vizsgálattal és képalkotással. Orvosa képalkotó vizsgálatot kérhet, például röntgenfelvételt, számítógépes tomográfiát vagy mágneses rezonanciás képalkotást. Ezek a vizsgálatok a légutak szerkezetét ellenőrzik, a lágyrészek megnagyobbodása látható rajta.
Alvásvizsgálatra is továbbíthatja orvosa a horkolásának és egyéb tüneteinek súlyosságától függően. Az alvásvizsgálat néha otthon is elvégezhető, vagy egy éjszakára be kell feküdni a vizsgálat miatt az alvásközpontba. Itt egy poliszomnográfiának nevezett vizsgálatot végeznek, mellyel a légzéskimaradások és a szimpatikus aktiváció is felmérhető. A poliszomnográfia során Önt számos érzékelőhöz csatlakoztatják, és egész éjszaka megfigyelik. Az alvásvizsgálat során a következő információkat rögzítik:
A horkolás kezelését a kiváltó tényezőnek megfelelően kell megválasztani, a súlyosságot is figyelembe véve. Az alábbiakban a horkolás leggyakoribb kezelési módjait ismertetjük. Allergiás nyálkahártya-duzzanat estén gyógyszeres kezelés is segíthet a duzzanat csökkentésében, ezáltal a légutak szabaddá tételében. A horkolás kezeléséhez orvosa valószínűleg először életmódbeli változtatásokat fog javasolni, például:
OSA-val járó horkolás esetén orvosa javasolhatja:
A horkolásgátló lágyszájpad műtétet megelőzően szükséges, helyben elvégezhető alváskivizsgálás is.
A horkolás neurológiai kivizsgálásában alvásszakértőnk áll az Ön rendelkezésére:
Dr. Vida Zsuzsanna - neurológus főorvos, alvás medicina szakértő
Társintézményünk: www.joalvaskozpont.hu az alvásproblémák specializált központja.
További vélemények Dr. Csóka Jánosról >>> Rendelés típusa: Téma szakértője
Dr. Csóka János
A gyermekek hallásának ellenőrzéséhez többféle teszt használható, ezeket a gyermek életkorához és fejlettségi szintjéhez igazodva alkalmazzuk. Míg csecsemők és kisgyermekek esetében az objektív szűrővizsgálatokkal, kisiskolás kortól már szubjektív tesztekkel is vizsgálhatjuk a hallást – mondja dr. Kiss Sándor, audiológus, fül-orr-gégész, a Fül-orr-gége Központ szakembere, akit a szubjektív hallásvizsgálatról kérdeztünk.
Még a felnőtteket is szorongással töltheti el, ha fül-orr-gégészhez kell fordulniuk panaszaikkal, érthető, hogy a gyerekek is félnek az orvossal való találkozástól. Kellő felkészültséggel és empátiával azonban nem kell ijesztő élménynek lennie a fül-orr-gégésznél tett látogatásnak sem. Dr. Kiss Sándor audiológus, fül-orr-gégész, a Fül-orr-gége Központ munkatársa látta el tanácsokkal szülőket.
Ezer újszülöttből 1-3 gyermek súlyos halláskárosodással jön a világra, ezért is van óriási jelentősége az újszülöttkorban elvégzett objektív hallásvizsgálatnak. Dr. Kiss Sándor audiológus, fül-orr-gégész, a Füll-orr-gége Központ munkatársa avatott be bennünket a csecsemők hallásvizsgálatának rejtelmeibe.
Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!
A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!
Köszönettel:
Prima Medica Egészségközpontok