Segítség, orrsprayfüggő lettem! Mit tegyek?

Segítség, orrsprayfüggő lettem! Mit tegyek?

Dr. Csóka János Módosítva: 2024.02.12 18:24

Az orrdugulás egy igencsak kellemetlen tünet, ami napokon vagy heteken keresztül megkeserítheti az életünket. Ilyenkor nem érezzük a szagokat, nem élvezhetjük az ízeket, és gyakran a torkunk is kiszárad az állandó szájon át történő légzéstől. Az orrspray-től a párásításon át sokféle házi praktika létezik a kínzó tünetek enyhítésére, ám a tartós orrdugulás miatt érdemes fül-orr-gégészt is felkeresni – javasolja a Fül-orr-gége Központ orvosa, dr. Csóka János fül-orr-gégész.

Online Bejelentkezés

Dr. Csóka János

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Mitől dugul be az orr?

Az orr feladata a belélegzett levegő felmelegítése, párásítása és mechanikus megtisztítása a szennyeződésektől, amit az erekkel gazdagon átszőtt nagy nyálkahártya felszínnek köszönhetően tud biztosítani. Időnként azonban előfordulhat, hogy a légvétel akadályozott lesz, orrdugulás alakul ki, a huzamosabb szájlégzés miatt pedig védtelenebbé válunk a különböző kórokozókkal szemben. A krónikus orrdugulás különböző okokra vezethető vissza, és akár komolyabb betegségeket is jelezhet. Leggyakrabban légúti allergiák, anatómiai eltérések (orrsövényferdülés, orrpolip, daganatok, illetve trauma okozta orrdeformitás), és heveny felső-légúti gyulladások okozhatnak ilyen tünetet. A tartós orrdugulás pontos okának meghatározásához azonban érdemes orvoshoz fordulni.

Online Bejelentkezés

Dr. Csóka János

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Jóból is megárt a sok!

A felső-légúti megbetegedéseket, különösen az akut megfázásos állapotokat gyakran kíséri orrdugulás. Ilyenkor sokan választják automatikusan a recept nélkül kapható orrnyálkahártya- lohasztó készítményeket a gyors enyhülés reményében. Az orrspray-k és orrcseppek mérséklik az orrnyálkahártya vérátáramlását, csillapítják a környező szövetek duzzanatát, és az orrváladék termelődését is. - Bár ezek az érösszehúzó-hatású készítmények valóban rövid idő alatt megszüntetik az orrdugulást, tartós használatuktól óva intenék mindenkit, ugyanis hatásuk idővel csökken, az erek kitágulásával, az erek körüli kötőszövet felszaporodásával az orrnyálkahártya duzzanata csak még nagyobb lesz, ami miatt ismét az orrspray-hez nyúlnak az érintettek – figyelmeztet dr. Csóka János. Azt tapasztaljuk, hogy egyre nagyobb számban jelennek meg az orrcsepp-Az orrspray tartós használata függőséghez vezethet.függőségben szenvedő páciensek a fül-orr-gégészeti szakrendeléseken, hogy akár több hónapja fennálló problémájuk miatt kérjék segítségünket. Az orrcsepp-függőség esetén orrdugulás, gyakori orrvérzés, irritált nyálkahártya alakul ki, és a páciensek rendszeres használat mellett sem könnyebbülnek meg. Emellett a készítmény elhagyása miatti szorongás is kialakulhat, hiszen egy idő után sokan attól tartanak, hogy ha nem használják a spray-t, akkor nem kapnak levegőt. Ezért mindig maguknál tartják a készítményt. - Fontos tehát, hogy az orrnyálkahártya-lohasztó készítményeket legfeljebb egy hétig, naponta 3-4 alkalommal szabad csak alkalmazni. Amennyiben pedig az orrdugulás tartósan fennáll, és gyógyszerek, orrspray-k segítségével sem múlnak panaszaink, mihamarabb forduljunk fül-orr-gégészhez, hogy a betegségeket és az esetleges anatómiai elváltozásokat kizárhassuk – figyelmeztet Csóka doktor.

Ha tartósan fennállnak panaszaink

-A fül-orr-gégész szakorvos alapos kivizsgálást követően tudja feltárni, hogy pontosan mi az oka a gátolt orrlégzésnek, és specifikus kezeléssel segít megszüntetni panaszainkat. Ha kezeletlen allergia húzódik meg a háttérben, szteroidos orrspray segítségével jól orvosolható a probléma. Előfordulhat azonban, hogy a tartós orrdugulásért valamilyen fül-orr-gégészeti elváltozás a felelős (orrpolip, alsó orrkagyló túltengés, krónikus orrmelléküreg-gyulladás vagy orrsövényferdülés), ez esetben tüneteink az alapbetegség kezelésével – mely jelenthet konzervatív (gyógyszeres), vagy akár sebészi terápiát –megszüntethetőek – ismerteti dr. Csóka János.

Téma szakértője

  • Dr. Csóka János

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
  • Specialitások:
    • garat és mandula specialista
    • orrdugulás és orrsövény-ferdülés megszüntetése
    • horkolás gátlás 
    • felnőtt és gyermek fül orr gégészet
    • fül-orr-gégészeti műtétek / kisműtétek

     

    További vélemények Dr. Csóka Jánosról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • Személyes, rendelői vizit

     

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő!Fiamat 2 hete műtötték orrsövény ferdüléssel.Nagyon fájt a feje és a füle,nem kapott rendesen levegőt,váladék nem jött az orrából,orrhangja volt.Műtét után tamponszedés,varratszedés,a seb szépen gyógyul,lehet orrot fújni.Mentolos kenőcsöt,orrsprayt használ,kevés váladék jön és nagyon fájdítja a fejét,rendszeresen szedi az algopirynt.Ön szerint normális ez az erős fejfájás?Mikor múlik el?Illetve mi a teendő ilyen esetben?Menjen vissza a fül-orr gégészhez?Előre is köszönöm válaszátI
Tisztelettel:Schmidtné Palkovics Mária

Dr. Csóka János
Dr. Csóka János
Tisztelt Schmidtné Palkovics Mária!

Orrsövényműtét utáni napokban kialakult kifejezett fejfájással minél előbb érdemes az operatőrnél jelentkezni.

Tisztelettel: Dr. Csóka János

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Előzékeny

"Mindent alaposan elmondott.Minden kérdésemre előzékenyen válaszolt.A három éves kisfiammal türelmes és kedves volt.Nem sürgetett mint álltalába az orvosok többrésze.Máskor is őt választjuk ha szükséges.Elégedett voltam,hogy gyorsan még aznapra kaptunk lehetőséget a vizsgálatra."

További vélemények

Hírek

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK