Az orrdugulás okai: összefoglaltuk, amit tudni érdemes

Az orrdugulás okai: összefoglaltuk, amit tudni érdemes

Dr. Augusztinovicz Monika Létrehozva: 2019.01.21 Módosítva: 2020.02.25

Állandó orrdugulással küzd? Hosszabb ideje orrcseppeket, orrsprayt használ, tartós eredmény nélkül? A krónikus orrdugulás eredményes kezeléséhez szakember segítségére van szüksége. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus összegezte a fontosabb tudnivalókat.

Nátha vagy allergia

A hosszabb-rövidebb ideig tartó orrdugulás által okozott kellemetlenségekkel ön is találkozott már élete során. Ez leggyakrabban allergiás vagy náthás időszakban fordul elő. Bosszantó, hogy nappal sokszor csak tátott szájjal tud lélegezni, az éjszakai alvás pedig az orrdugulás miatt nem pihentető. Ilyen esetben a megfelelő kezeléssel ezek a tünetei elmúlnak: a náthás orrdugulás orrnyálkahártya lohasztó orrspray, az allergiás eredetű orrdugulás szteroid tartalmú orrspray segítségével jól kezelhető.

Krónikus arcüreggyulladás

Elhanyagolt nátha vagy fel nem ismert allergia miatt az orrnyálkahártya tartós gyulladása jöhet létre, amiről visszatérő orrdugulás és hátsó garatfali csorgás formájában szerezhet tudomást. Az orrváladék a nyálkahártya felszínének csillószőrős működése következtében normál esetben is a garat irányába vándorol. Ha a váladék mennyisége megnő, illetve kóros nyálkahártyaműködés miatt besűrűsödik, akkor ezt a kellemetlen érzést nappal is tapasztalhatja, este pedig erős köhögési rohamot is okozhat a garatot ingerlő, lecsorgó váladék. Ilyen esetben csak az alapbetegség – ami lehet allergia vagy más, az orrnyálkahártya gyulladását okozó kórkép - kezelésével lehet megszüntetni a kellemetlen tünetet és az arcüreggyulladást.

„Az őszi-téli időszakban jelentkező tartós orrdugulásért a lakáson belüli allergének, elsősorban a háziporatka és növekvő gyakorisággal a penészgomba - esetleg a lakásban tartott állat - a felelős. Allergia bármilyen életkorban kialakulhat, gondoljunk erre a lehetőségre is. A háziporatka jellegzetesen inkább orrdugulást okoz, a pollenallergiával szemben nem vizes orrfolyás tapasztalható, az orrváladék inkább sűrű és a garat felé távozik, hátsó garatfali csorgást okozva.”

Vazomotoros nátha

arcüreggyulladás nátha orrfújásOrrfolyás és orrdugulás egyéb, allergiára vagy náthára utaló tünet nélkül – röviden erről ismerhetjük fel a betegséget. Nagyobb eséllyel alakul ki, ha munkájában erős vegyszerekkel, oldószerekkel, parfümökkel dolgozik, vagy sokat tartózkodik szmogos környezetben. A tünetek száraz és hideg időben erősödnek: gyakran reggel, a meleg ágyból kikelve jelentkezik a tüsszögőroham. Vazomotoros nátha esetén nem lehet sem allergént, sem kórokozót kimutatni, amely a tünetek megjelenését magyarázná, a panaszok mégis hosszú hetekig jelentkeznek, naponta legalább egy vagy több órán át fennállnak.

Növedékek az orrban

Jóval hosszabb ideig fennálló panaszokat okoz az orrpolip jelenléte: az orr- orrmelléküregek nyálkahártyájának fokozódó duzzanata, polipszerű kitüremkedése részlegesen vagy idővel akár teljesen is elzárják az orrjáratot, ami miatt egyre nehezebben veszi a levegőt. Fül-orr-gégészeti vizsgálat alapján a szakember meg tudja állapítani, hogy az orrpolipok kezeléséhez elegendő-e a nyálkahártya gyulladását csökkentő szteroid orrspray használata, vagy műtétre van szüksége.

Orrdugulás reflux miatt

Erre különösen kiújuló orrpolip esetén érdemes gondolni. A reflux miatt a nyelőcsőbe visszaáramló savas gyomortartalom ingerli a gége, garat területét, tartós torokfájást is okozhat. Az orrnyálkahártyát reflexes úton keresztül is gyulladásban tartva pedig hozzájárulhat az orrpolip kialakulásához és ismétlődő megjelenéséhez.

„Előfordul, hogy a betegek orrpolip műtét után jönnek el hozzám, mert kiújultak a panaszaik. A kivizsgálás során aztán bebizonyosodik, hogy hiába lettek tökéletesen megoperálva az orrmelléküregek, eltávolították a műtét során az orrpolipokat, a kiváltó okot nem derítették fel, így az orrnyálkahártya újra gyulladt, a polip kiújult. Ilyen esetben csak a reflux és az orrpolip egyidejű kezelésével tudunk tartós eredményt elérni.”

Az orrdugulás oka: a ferde orrsövény

Genetikai vagy szerzett – például egy sérülést követően – adottság az orrsövényferdülés. Ez sokszor szabad szemmel is jól látható, ám van, hogy csak a tünetek - féloldali orrdugulás, orrváladékozás, visszatérő arcüreggyulladás, orrhangú beszéd, gyakori fülkürthurut - jelentkezése hívja fel rá a figyelmet. Az orrsövényferdülés csak műtéttel kezelhető.

Idegentest az orrban

gyerek idegentest orrban orrmandula nagyobbodásFéloldali orrdugulás esetén gyermekeknél gondoljunk arra a lehetőségre is, hogy a kicsi esetleg egy játék- vagy ételdarabot rejtett el a nem szelelő orrlyukban. Erről gyakran csak akkor szerzünk tudomást, amikor az idegentest miatt egyoldali véres, gennyes, bűzös orrfolyás vagy nehezített orrlégzés jelentkezik. Ilyen esetben ne próbáljuk egyedül eltávolítani, bízzuk ezt az orvosra.

Orrmandula nagyobbodás

Nagyon sok kellemetlenséget okozhat gyermekkorban a megnagyobbodott orrmandula. A gyermek nem vagy csak alig érez szagokat, éjszakai horkol, nappal tátott szájjal veszi a levegőt, az eldugult orr miatt gyakrabban beteg, az orrváladék nem tud megfelelően kiürülni, ami visszatérő fül- és arcüreggyulladásokat is okozhat. Az orrmandula 9-10 éves korra jelentősen visszafejlődhet, ennek ellenére visszatérő panaszok esetén indokolt lehet az orrmandulaműtét elvégzése fiatalabb korban.

„Az orrlégzéssel a belélegzett levegő felmelegszik, mire a tüdőhöz ér, az orrnyálkahártyán megtapadnak a szennyeződések, kórokozók. Ha orrdugulás miatt a száján át lélegzik, a levegő nem tud felmelegedni, nincs, ami megszűrje, emellett a torok is könnyebben kiszárad, az irritált nyálkahártya pedig védtelenebb a kórokozókkal szemben. Ha a szájlégzés tartósan fennáll, akkor gyermekeknél akár abnormális arc- és fognövekedés is lehet a következménye.”

Tejallergia és orrdugulás

Gyerekeknél krónikus orrnyálkahártya-duzzanatot okozhat a tejallergia is, ami miatt orrdugulás jelentkezhet. Erre is érdemes gondolni a kivizsgálás során, - különösen, ha orrfolyás, száraz köhögés, asztmaszerű tünetek, ekcéma is jelentkeznek. Ilyen esetben a tejmentes étrendre történő átállással olyan mértékű javulást lehet elérni, hogy akár az orrmandula műtét is elkerülhető.

Orrkagyló megnagyobbodás

orrspray orrdugulás ellenAz orrüregben elhelyezkedő három – alsó, középső és felső – orrkagylók a levegő szűréséért, felmelegítéséért és párásításáért felelősek. Ha az orrnyálkahártya tartós gyulladása, vagy hosszan tartó orrspray használat miatt az alsó orrkagylók megnagyobbodnak, akkor akadályozzák a légzést és tartós orrdugulást okoznak. A középső orrkagyló csontos váza veleszületetten megnagyobbodhat, szintén nehezített orrlégzést okozva. Az orrkagyló megnagyobbodás műtéttel kezelhető.

Hisztamin intolerancia

A magas hisztamin tartalmú ételek, vagy az olyan élelmiszerek fogyasztása, amik a szervezetben fokozzák a hisztamin termelődését orrfolyást, esetleg orrdugulást is okozhat. Ezt azonban nem mindig egyszerű beazonosítani, mert a tünetek elsőként az allergia gyanúját vetik fel. A hisztamin intoleranciát okozó csökkent DAO enzim szint kimutatható vérvizsgálattal, ezért érdemes elvégeztetni, különösen, ha egyéb tünetek –bőrpír, csalánkiütés, fejfájás, hasfájás, hányinger és puffadás - is utalnak rá. A kezelés módja diéta és szükség esetén enzimpótlás.

„Ha hisztamin intolerancia okozza a tüneteket, akkor erősödő panaszokat tapasztalhatunk bizonyos gyógyszerek szedése kapcsán is. Több antibiotikum, fájdalomcsillapító és gyulladácsökkentő készítmény is hisztamin felszabadító, vagy gátolja a DAO enzim működését, így felerősíti a hisztamin intoleranciások tüneteit.”

Vérnyomáscsökkentők is okozhatnak orrdugulást

Hazánkban ma 3,5 millió embernél fordul elő a magasvérnyomás betegség, a korszerű terápiás elvek szerint többségük nem egy, hanem többféle gyógyszert is szed, hogy a vérnyomását csökkentse. Egyéntől függően bizonyos vérnyomáscsökkentő készítmények is okozhatnak orrdugulást, illetve az alsó orrkagyló megnagyobbodását. Ilyen esetben a gyógyszer cseréje jelent megoldást.

Hormonális változás is lehet az orrdugulás oka

terhesség orrdugulásVárandósság alatt orrdugulás jelentkezhet, de ez a szülés után megszűnik. Pajzsmirigy alulműködés szintén okozhat hasonló tünetet. Erre egyéb panaszok is utalhatnak: többek közt a változatlan táplálkozási szokások és azonos mozgásmennyiség mellett bekövetkező – látszólag - ok nélküli hízás, fáradékonyság és hajhullás.

Orrdugulás orrspray miatt?

Igen, lehetséges. Ha túlzásba viszi a nátha esetén használt, nyálkahártya lohasztó orrspray alkalmazását, olyan tartósan fokozott nyálkahártya reakciót fog előidézni, ami miatt állandósul az orrdugulás. Így viszont egyre több orrsprayt fog használni, majd kialakul egy olyan körforgás, aminek már neve is van, hiszen világszerte sokan küzdenek vele: orrcsepp vagy orrspray függőség. Ahhoz, hogy ezt elkerülje, idejében forduljon orvoshoz és így személyre szabott kezeléssel megszüntethető az orrdugulás. Ha már kialakult az orrspray függőség, akkor fül-orr-gégész tud segíteni a „leszokásban” is, az alapbetegség kezelésével és hosszabb távon is biztonsággal használható orrdugulást megszüntető készítményekkel.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés vizsgálatra:

Fül-Orr-Gégeközpont

 +36 70 8826 307

Téma szakértői

Dr. Holpert Valéria

Dr. Holpert Valéria

fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Fülöp Györgyi

Dr. Fülöp Györgyi

fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Augusztinovicz Monika

Dr. Augusztinovicz Monika

fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

Orvos válaszol

Tisztelt Szakértők!

28 éves nő vagyok. Panaszaim március végén nehézlégzéssel kezdődtek, ami sajnos állandósult és a hónapok alatt egyéb tünetekkel egészült ki; orrdugulás, fél oldali arcpír, fülzúgás/fülfájás, fejfájás, lepedékes un.térkép nyelv, foltos torokmandula, fejfájás, improduktív köhögés/krákogás, torokszárazság, nagy mennyiségű garati váladékcsorgás. Sajnos jó pár allergiám van (étel/por/pollen/atka/penész/gomba/gyógyszer), de az évek alatt sosem okoztak ilyen összetett és súlyos reakciókat, így kezdetben arra gondoltam, hogy most is inkább orrmelléküreg gyulladásom lehet. Voltam F.O.G.-en, ahol a főorvos azt mondta súlyos rhinitisem van (be van robbanva a jobb oldali orrnyálkahártyám, kb mint egy giga vörösbab-), emellett a dobhártyám nem piros, gennyes váladékozás-láz nem jellemző, a gégém/hangszalagok épek, (nagylaborom neg/ kardió-belgyógy uhk neg/tüdő rtg neg/Spo 98-100%). Így a cetirizin mellé fölírt mometasone ciplát (de sandozt adak helyette), sima 2-2*1 puffra, mondván, hogy 2-3 nap és megszűnnek a zavaró tünetek. Az orrdugulásom időközben magától elmúlt, de a garati vaskos, felköhöghetetlen átlátszó váladék (amit a gátolt orrlégzés és a túlzott váladékképzés idéz elő)- ami a hörgőimet is és a pszichémet is nagyon megviseli [SSRE készítményt kell szednem, hogy tudjak aludni:/] és az orrnyálka duzzanat maradt és a spray 1,5 heti használata után se kezdett el javulni ;( Tudom, hogy mivel a tüneteim akutak és súlyosak, idő kell hogy hasson, de vajon mennyi?!:( A háziorvosom azt javasolta, hogy 1*10mg cetiritint szedjem mellé kombiterápiaként, vagy próbáljam ki a reggeli 1*2-2 puff helyett a 2*2-2 puff adagolást a sprayből és ha jobban vagyok, csökkentsem vissza. Szeretném az Ön véleményét is kikérni, hogy melyik terápiás javaslatot lenne érdemes kipróbálnom?
Alternatív módszereket mind kipróbáltam már (diéta, inhalálás (hagyományos és porlasztós), herbaterápia, aromaterápia etc.), de egyik se jött be hatékonyan. :( A spray előtt egyébként fiz.sóoldattal átmosom az orrom- ahogy naponta többszöris- szóval nem igazán értem miért nem működik a dolog:(( (3 hete volt pm műtétem autoimmun hyperthyreozis miatt, nem tudom ez kontraindikációja lehet-e az emelt/kombi adag alkalmazásának..°_°)

Megtisztelő válaszát köszönöm!

Tisztelettel: Anga

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész
Tisztelt Nagy Angéla !


Valószínűleg az alap betegsége / poliallergias és immunológiai megbetegedés/ okozza ezeket a nyálkahártya tüneteket. Valószínűleg ez krónikus, az alkalmazott terápia mellett enyhülni fognak, de lehet, hogy teljes tünetmentesség nem lesz, azonkívül most esett át pajzsmirigy műtéten is, nem tudom, a hormon értékei hogy állnak. Nemgondolom, hogy emelni kellene a Mometason orrsppray adagját, de mindenképpen használnám tovább a rendszeres sós orrtoalett után. az antihisztamin tablettát is szedje még, amennyiben egy -két hét múlva sincs változás ismételt fülészeti vizsgálta és esetleg gyógyszer módosítás javasolt.


Tisztelettel

Dr Holpert Valéria

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Minden tökéletes

"Minden tökéletes! Nagyon örülök, hogy Önöknél voltam, kifogástalan szervezés, profi vizsgálat, baráti hangnem."

További vélemények

Hírek

Nem csak az őszi nátha okozhat orrdugulást

Nem csak az őszi nátha okozhat orrdugulást

Az orrdugulás kiváltó oka az őszi időszakban gyakori náthás panaszok mellett allergia is lehet, elhúzódó panaszok esetén azonban mégsem ez áll a háttérben. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy krónikus tünetek kapcsán javasolt a kiváltó okokat felderíteni, mert ha túlzásba visszük az orrspray használatát, az csak tovább ront a már meglévő tüneteken.

További részletek
Fesztivál után fülzúgás? Irány a fül-orr-gégész!

Fesztivál után fülzúgás? Irány a fül-orr-gégész!

A fesztiválok, koncertek után akár egy hétig sem szűnő fülzúgás egy figyelmeztető jel arra, hogy a zajos környezet akár a hallásunkat is károsíthatta. Dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa hangsúlyozza, hogy ilyenkor ne várjunk, mert korai stádiumban még nagyobb eséllyel lehet javulást elérni.

További részletek
Koleszteatóma is állhat a gyakori fülbetegségek hátterében

Koleszteatóma is állhat a gyakori fülbetegségek hátterében

Ha visszatérő fülfájással, fülpanaszokkal küzd, érdemes fül-orr-gégészeti kivizsgáláson meggyőződni róla, hogy nincs-e valamilyen egyéb kiváltó ok a háttérben. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy a kiújuló tüneteket akár koleszteatóma is okozhatja.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Kiss Sándor
Dr. Kiss Sándor Audiológus, fül-orr-gégész
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

Prima Medica Egészségközpontok

Tisztelt Pácienseink!

Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!

A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!

Köszönettel:

Prima Medica Egészségközpontok