Állandó orrdugulással küzd? Hosszabb ideje orrcseppeket, orrsprayt használ, tartós eredmény nélkül? A krónikus orrdugulás eredményes kezeléséhez szakember segítségére van szüksége. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus összegezte a fontosabb tudnivalókat.
A hosszabb-rövidebb ideig tartó orrdugulás által okozott kellemetlenségekkel ön is találkozott már élete során. Ez leggyakrabban allergiás vagy náthás időszakban fordul elő. Bosszantó, hogy nappal sokszor csak tátott szájjal tud lélegezni, az éjszakai alvás pedig az orrdugulás miatt nem pihentető. Ilyen esetben a megfelelő kezeléssel ezek a tünetei elmúlnak: a náthás orrdugulás orrnyálkahártya lohasztó orrspray, az allergiás eredetű orrdugulás szteroid tartalmú orrspray segítségével jól kezelhető.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
Elhanyagolt nátha vagy fel nem ismert allergia miatt az orrnyálkahártya tartós gyulladása jöhet létre, amiről visszatérő orrdugulás és hátsó garatfali csorgás formájában szerezhet tudomást. Az orrváladék a nyálkahártya felszínének csillószőrős működése következtében normál esetben is a garat irányába vándorol. Ha a váladék mennyisége megnő, illetve kóros nyálkahártyaműködés miatt besűrűsödik, akkor ezt a kellemetlen érzést nappal is tapasztalhatja, este pedig erős köhögési rohamot is okozhat a garatot ingerlő, lecsorgó váladék. Ilyen esetben csak az alapbetegség – ami lehet allergia vagy más, az orrnyálkahártya gyulladását okozó kórkép - kezelésével lehet megszüntetni a kellemetlen tünetet és az arcüreggyulladást.
„Az őszi-téli időszakban jelentkező tartós orrdugulásért a lakáson belüli allergének, elsősorban a háziporatka és növekvő gyakorisággal a penészgomba - esetleg a lakásban tartott állat - a felelős. Allergia bármilyen életkorban kialakulhat, gondoljunk erre a lehetőségre is. A háziporatka jellegzetesen inkább orrdugulást okoz, a pollenallergiával szemben nem vizes orrfolyás tapasztalható, az orrváladék inkább sűrű és a garat felé távozik, hátsó garatfali csorgást okozva.”
Orrfolyás és orrdugulás egyéb, allergiára vagy náthára utaló tünet nélkül – röviden erről ismerhetjük fel a betegséget. Nagyobb eséllyel alakul ki, ha munkájában erős vegyszerekkel, oldószerekkel, parfümökkel dolgozik, vagy sokat tartózkodik szmogos környezetben. A tünetek száraz és hideg időben erősödnek: gyakran reggel, a meleg ágyból kikelve jelentkezik a tüsszögőroham. Vazomotoros nátha esetén nem lehet sem allergént, sem kórokozót kimutatni, amely a tünetek megjelenését magyarázná, a panaszok mégis hosszú hetekig jelentkeznek, naponta legalább egy vagy több órán át fennállnak.
Jóval hosszabb ideig fennálló panaszokat okoz az orrpolip jelenléte: az orr- orrmelléküregek nyálkahártyájának fokozódó duzzanata, polipszerű kitüremkedése részlegesen vagy idővel akár teljesen is elzárják az orrjáratot, ami miatt egyre nehezebben veszi a levegőt. Fül-orr-gégészeti vizsgálat alapján a szakember meg tudja állapítani, hogy az orrpolipok kezeléséhez elegendő-e a nyálkahártya gyulladását csökkentő szteroid orrspray használata, vagy műtétre van szüksége.
Erre különösen kiújuló orrpolip esetén érdemes gondolni. A reflux miatt a nyelőcsőbe visszaáramló savas gyomortartalom ingerli a gége, garat területét, tartós torokfájást is okozhat. Az orrnyálkahártyát reflexes úton keresztül is gyulladásban tartva pedig hozzájárulhat az orrpolip kialakulásához és ismétlődő megjelenéséhez.
„Előfordul, hogy a betegek orrpolip műtét után jönnek el hozzám, mert kiújultak a panaszaik. A kivizsgálás során aztán bebizonyosodik, hogy hiába lettek tökéletesen megoperálva az orrmelléküregek, eltávolították a műtét során az orrpolipokat, a kiváltó okot nem derítették fel, így az orrnyálkahártya újra gyulladt, a polip kiújult. Ilyen esetben csak a reflux és az orrpolip egyidejű kezelésével tudunk tartós eredményt elérni.”
Genetikai vagy szerzett – például egy sérülést követően – adottság az orrsövényferdülés. Ez sokszor szabad szemmel is jól látható, ám van, hogy csak a tünetek - féloldali orrdugulás, orrváladékozás, visszatérő arcüreggyulladás, orrhangú beszéd, gyakori fülkürthurut - jelentkezése hívja fel rá a figyelmet. Az orrsövényferdülés csak műtéttel kezelhető.
Féloldali orrdugulás esetén gyermekeknél gondoljunk arra a lehetőségre is, hogy a kicsi esetleg egy játék- vagy ételdarabot rejtett el a nem szelelő orrlyukban. Erről gyakran csak akkor szerzünk tudomást, amikor az idegentest miatt egyoldali véres, gennyes, bűzös orrfolyás vagy nehezített orrlégzés jelentkezik. Ilyen esetben ne próbáljuk egyedül eltávolítani, bízzuk ezt az orvosra.
Nagyon sok kellemetlenséget okozhat gyermekkorban a megnagyobbodott orrmandula. A gyermek nem vagy csak alig érez szagokat, éjszakai horkol, nappal tátott szájjal veszi a levegőt, az eldugult orr miatt gyakrabban beteg, az orrváladék nem tud megfelelően kiürülni, ami visszatérő fül- és arcüreggyulladásokat is okozhat. Az orrmandula 9-10 éves korra jelentősen visszafejlődhet, ennek ellenére visszatérő panaszok esetén indokolt lehet az orrmandulaműtét elvégzése fiatalabb korban.
„Az orrlégzéssel a belélegzett levegő felmelegszik, mire a tüdőhöz ér, az orrnyálkahártyán megtapadnak a szennyeződések, kórokozók. Ha orrdugulás miatt a száján át lélegzik, a levegő nem tud felmelegedni, nincs, ami megszűrje, emellett a torok is könnyebben kiszárad, az irritált nyálkahártya pedig védtelenebb a kórokozókkal szemben. Ha a szájlégzés tartósan fennáll, akkor gyermekeknél akár abnormális arc- és fognövekedés is lehet a következménye.”
Gyerekeknél krónikus orrnyálkahártya-duzzanatot okozhat a tejallergia is, ami miatt orrdugulás jelentkezhet. Erre is érdemes gondolni a kivizsgálás során, - különösen, ha orrfolyás, száraz köhögés, asztmaszerű tünetek, ekcéma is jelentkeznek. Ilyen esetben a tejmentes étrendre történő átállással olyan mértékű javulást lehet elérni, hogy akár az orrmandula műtét is elkerülhető.
Az orrüregben elhelyezkedő három – alsó, középső és felső – orrkagylók a levegő szűréséért, felmelegítéséért és párásításáért felelősek. Ha az orrnyálkahártya tartós gyulladása, vagy hosszan tartó orrspray használat miatt az alsó orrkagylók megnagyobbodnak, akkor akadályozzák a légzést és tartós orrdugulást okoznak. A középső orrkagyló csontos váza veleszületetten megnagyobbodhat, szintén nehezített orrlégzést okozva. Az orrkagyló megnagyobbodás műtéttel kezelhető.
A magas hisztamin tartalmú ételek, vagy az olyan élelmiszerek fogyasztása, amik a szervezetben fokozzák a hisztamin termelődését orrfolyást, esetleg orrdugulást is okozhat. Ezt azonban nem mindig egyszerű beazonosítani, mert a tünetek elsőként az allergia gyanúját vetik fel. A hisztamin intoleranciát okozó csökkent DAO enzim szint kimutatható vérvizsgálattal, ezért érdemes elvégeztetni, különösen, ha egyéb tünetek –bőrpír, csalánkiütés, fejfájás, hasfájás, hányinger és puffadás - is utalnak rá. A kezelés módja diéta és szükség esetén enzimpótlás.
„Ha hisztamin intolerancia okozza a tüneteket, akkor erősödő panaszokat tapasztalhatunk bizonyos gyógyszerek szedése kapcsán is. Több antibiotikum, fájdalomcsillapító és gyulladácsökkentő készítmény is hisztamin felszabadító, vagy gátolja a DAO enzim működését, így felerősíti a hisztamin intoleranciások tüneteit.”
Hazánkban ma 3,5 millió embernél fordul elő a magasvérnyomás betegség, a korszerű terápiás elvek szerint többségük nem egy, hanem többféle gyógyszert is szed, hogy a vérnyomását csökkentse. Egyéntől függően bizonyos vérnyomáscsökkentő készítmények is okozhatnak orrdugulást, illetve az alsó orrkagyló megnagyobbodását. Ilyen esetben a gyógyszer cseréje jelent megoldást.
Várandósság alatt orrdugulás jelentkezhet, de ez a szülés után megszűnik. Pajzsmirigy alulműködés szintén okozhat hasonló tünetet. Erre egyéb panaszok is utalhatnak: többek közt a változatlan táplálkozási szokások és azonos mozgásmennyiség mellett bekövetkező – látszólag - ok nélküli hízás, fáradékonyság és hajhullás.
Igen, lehetséges. Ha túlzásba viszi a nátha esetén használt, nyálkahártya lohasztó orrspray alkalmazását, olyan tartósan fokozott nyálkahártya reakciót fog előidézni, ami miatt állandósul az orrdugulás. Így viszont egyre több orrsprayt fog használni, majd kialakul egy olyan körforgás, aminek már neve is van, hiszen világszerte sokan küzdenek vele: orrcsepp vagy orrspray függőség. Ahhoz, hogy ezt elkerülje, idejében forduljon orvoshoz és így személyre szabott kezeléssel megszüntethető az orrdugulás. Ha már kialakult az orrspray függőség, akkor fül-orr-gégész tud segíteni a „leszokásban” is, az alapbetegség kezelésével és hosszabb távon is biztonsággal használható orrdugulást megszüntető készítményekkel
További vélemények Dr. Augusztinovicz Monikáról >>>
Rendelés típusa:
További véleményekElőszőr jártam Önöknél, de nagyon pozitív élményben volt részem, mind a személyzet, de különösen a doktornő hozzáállása és szakértelme, kedvessége, alapossága. Dr. Augusztinovicz Mónika doktornő nagyon pozitv benyomást tett rám, akihez a jövőben is visszamegyek majd.
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.