Hirtelen jelentkező láz, köhögés, légszomj esetén ne a Fül-orr-gége Központba foglaljon időpontot, hanem maradjon otthonában / tartózkodási helyén és mielőbb keresse fel telefonon háziorvosát, illetve hívja a 06 80 277 455, 06 80 277 456 telefonszámot
Ne vegyük természetesnek, ha a gyerek az orra helyett a száján át veszi a levegőt! Ha a tartósan bedugult orr mellett gyakori középfülgyulladás és horkolás is jelentkezik nála, akkor valószínű, hogy a megnagyobbodott orrmandula okozza a panaszokat.
A torokban található mandulák mellett az orrmandulák is fontos szerepet töltenek be a légúti betegségek megelőzésében. Első védelmi vonalként tartóztatják fel a szervezetbe jutó kórokozókat, a bennük található, immunsejtek által előállított fehérjék segítségével megakadályozzák a fertőzés továbbterjedését. Az orrüreg felső részében elhelyezkedő orrmandulák növekedése általában 3 és 7 éves kor között befejeződik. Az évek előrehaladtával méretük egyre csökken, serdülőkorra gyakran teljesen el is tűnnek.
A torokmandulákkal ellentétben az orrmandulák nem láthatóak, csak vizsgálat során tudjuk ellenőrizni az állapotukat – magyarázza dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, a Fül-orr-gége Központ orvosa. „A megnagyobbodott orrmandula gyakori panasz gyerekeknél. Kialakulásának oka lehet, ha egy lezajlott fertőzés után a duzzadás megszűnik ugyan, de a mandula mégsem húzódik vissza eredeti méretére. Okozhatja allergia is, de sokszor nincs igazi kiváltó oka, a mandula mérete egyéni adottság kérdése is lehet.”
A megnagyobbodott orrmandula miatt a gyerek orra bedugul, így a száján veszi a levegőt. Megszűnik az orrüreg szűrő funkciója, könnyebben alakul ki alsó légúti fertőzés. Ha ez az állapot tartós, akkor akár abnormális arcizom és fognövekedés is lehet a következménye. Az orrdugulás miatt a gyerek horkol, az alvása felszínessé válhat, emiatt nappal is fáradtabb lesz, nehezebben koncentrál, figyelmetlenebb lehet. Ha az az orrjárat nem tud megfelelően szellőzni, akkor az orrot a füllel összekötő Eustach-kürt sem működik megfelelően, ami miatt gyakori savós középfülgyulladás jelentkezhet.
Az orrmandulák mérete a korral csökken, a panaszok egy része tehát kezelés nélkül is elmúlik. Átmeneti rosszabbodást nátha, vagy egyéb légúti fertőzés esetén lehet tapasztalni. A gyulladás miatt ilyenkor a tünetek is intenzívebben jelentkezhetnek, ám ez a betegség lezajlásával rendszerint elmúlik. A műtéti megoldásra általában akkor kerül sor, ha a megnagyobbodott orrmandula komoly panaszokat, szövődményeket okoz. Ilyen például a tartós horkolás a kisgyermeknél, vagy a gyakori középfülgyulladás. A tervezett műtét előtt mindig érdemes kizárni a táplálék-, vagy légúti allergia lehetőségét, mivel ennek hatékony kezelése esetén elkerülhető az orrmandula eltávolítása.
Hírek, melyeket mindenképp olvasson el! |
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt |
|
Bejelentkezés kezelésére: |
Orrmandula kivizsgálásra jelentkezzen be az alábbi gomb segítségével! |
További vélemények Dr. Augusztinovicz Monikáról >>>
Rendelés típusa:
Páciensek fogadása COVID fertőzés után:
További véleményekNagyon tetszett a bánásmód, az alapos lelkiismeretes vizsgálat. jó szívvel tudom ajánlani a doktornőt ismerőseimnek hozzátatozóimnak.
Gyakran felmerülő kérdés a napokban, melyik COVID-19 elleni oltás adható különféle betegséggel élőknek. Ezért készítettünk egy összehasonlító táblázatot a COVID19 oltásokról. A táblázatban a jelenleg rendelkezésünk álló hivatalos alkalmazási előírásokból származó információkból.
FONTOS! Ezek általános irányelvek, mindenkinél egyedileg az oltó orvosnak kell mérlegelnie és szakmai döntést hoznia az olthatóságról - ide értve, hogy mit jelent az adott illetőnél a "fellángolás", az "egyensúly", a "jelentős eltérés".
Egész nap csak folyadékot kortyolgat, vagy cukorkákkal próbálja meg átvészelni a kellemetlen száraz torok érzést? Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa összefoglalta a gyakori kiváltó okokat és kezelési lehetőségeket.