BERA Hallásvizsgálat

BERA Hallásvizsgálat

Szerző: Fül-orr-gége Központ | Módosítva: 2024.02.23 11:39

A kisbabák hallásvizsgálatára különös figyelmet kell fordítani, mivel a csecsemőkortól fennálló ép hangérzékelés a beszédfejlődésük alapja. Fontos, hogy még az előtt fény derüljön a halláskárosodásra, mielőtt bármilyen tünetet okozna. A halláscsökkenés és a hallóideg veleszületett károsodásának kizárására, a BERA-szűrővizsgálat minden újszülött számára kötelező.

A rosszul halló gyermek beszéde nem fejlődik, szókincse elmarad a kortársakétól. Csecsemő és kisgyermekkorban az objektív hallásvizsgálati módszerek javasoltak, amikor a gyermek részéről visszajelzés nem szükséges. Két objektív, műszeres hallásvizsgálat létezik

  1. OAE teszt – Otoakusztikus emissziós teszt, mikor a vizsgálat során egy hangszórót és mikrofont tartalmazó készüléket helyeznek a baba fülébe. A készülék apró méretű és halk, kattanó hangokat bocsát ki. A belső fülből érkező válaszreakciókat méri. A hallás állapotát méri, illetve halláscsökkenés esetén annak jellegét is megmutatja.
  2. BERA újszülött és csecsemő hallásvizsgálat a hallórendszer belső, idegi struktúráinak működését térképezi fel. A hallás épségét vagy csökkenését tudja mérni.

    Online Bejelentkezés

    Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Hogyan történik a BERA hallásvizsgálat csecsemők esetében?

A vizsgálat a szülő jelenlétében történik, mely nyugodt körülmények között gyorsan elvégezhető. Ideális eset, amikor nyugodt a csecsemő, esetleg alszik. A vizsgálat fájdalommal nem jár – ez nagy előnye.

A baba fülére egy speciális elektródás fejhallgató kerül, mely a hangokra adott agyi reakciót méri. A vizsgálat kimutatja, hogy a hangfeldolgozás megfelelően történik-e.

A vizsgálat körülbelül 20 percet vesz igénybe és azonnali eredményt mutat. A vizsgálatot szakasszisztens végzi.

Mit jelent a BERA vizsgálat eredménye?

Amennyiben mindkét fülön „megfelelt” minősítést kapott a vizsgálat, akkor valószínűsíthető, hogy a gyermeknek nincs probléma a hallásával.

Mennyi idős korban ajánlott a hallásszűrés elvégzése?

Az első, teljes körű szűrést 4 hetes kor előtt javasolt elvégezni BERA készülékkel. Koraszülöttek esetében szükséges félévente kontroll vizsgálat elvégzése a szakmai protokoll szerint.

Magyarországon 2015 óta létezik a kormány által kiadott klinikai irányelv, mely előírja az újszülöttek számára az objektív hallásvizsgálatot. /Eük 9, 2015-05-27, 000613,Emberi Erőforrások Minisztériuma/

FONTOS!

Az időben elvégzett vizsgálat, illetve megkezdett hallás rehabilitáció nagymértékben segíti a halláscsökkent gyermekek nyelvi, szókincsbeli fejlesztését. A teljes vagy részleges halláscsökkenés késői felismerése kihat a gyermek testi és szellemi fejlődésére.

Mik lehetnek a gyermekkori halláscsökkenés rizikófaktorai?

  • halláscsökkent családtagBERA hallásvizsgálat, Fül-orr-gége Központ
  • veleszületett halláskárosodás – méhen belüli fertőzések (rubeola, herpes, szifilisz, stb.)
  • fül- és egyéb koponyafejlődési rendellenességek
  • 1500 grammnál kisebb születési súly
  • hallóideg károsodással járó, szülés utáni gyulladások
  • hallóideg- vagy halláscsökkenéssel társuló elváltozás

Miért fontos a hallás szűrése?

A halláscsökkenés az egyik leggyakoribb születéskori probléma. A korai kimutatás esélyt adhat az időben megkezdett kezelésre. Megfelelő korai ellátással még egy teljesen süketen született gyermek is tökéletesen beilleszkedhet a társadalomba.

Vizsgálatok hiányában, a későn felismert halláscsökkenés hosszú távon olyan nehézségekhez vezet, mint a szociális elszigeteltség, önbizalomhiány, csökkenő tanulmányi teljesítmény, vagy akár súlyosabb lelki problémák is kialakulhatnak. A megfelelő kommunikáció képessége nélkül a gyermek nem tudja magát megértetni környezetével, ezért magába zárkózhat, sérülhet a lelke a folyamatos kudarcélmények miatt. A közösségben nem találja a helyét, nehézzé válik számára kapcsolatok kialakítása, a társadalmi beilleszkedés. Egész életére kedvezőtlenül hathat.

Hol érhető el BERA hallásvizsgálat újszülöttek részére?

A legtöbb klinikán és szülészeten nem állnak rendelkezésre a szükséges felszerelések, eszközök az újszülöttek hallásszűrésére, magánintézményekben is ritka a legmodernebb BERA vizsgálat.

Fül-orr-gégeKözpontunkban elérhető a vizsgálat!

Téma szakértője

  • Audiológiai vizsgálat

  • Szakterületek:
    • Audiológia
  • Specialitások:
    • Hallásküszöb vizsgálat
    • Tympanometria Stapedius reflex
    • Tinnitometria
    • Beszédértés vizsgálata
    • BERA hallásvizsgálat

 

Hírek

A horkolásgátló eszközök valóban orvosolhatják a horkolást?

A horkolásgátló eszközök valóban orvosolhatják a horkolást?

A nők negyedénél, a férfiak 40 százalékánál rendszeresen jelentkezik a horkolás, ami a velük egy ágyban alvó társukra is rossz hatással van. Számtalan horkolásgátló termék érhető el az interneten, de vajon működnek is ezek a pihentető alvást ígérő termékek? Dr. Csóka János, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, fej-nyaksebész szakembere azt tanácsolja, hogy horkolás esetén inkább vizsgáltassuk ki annak okát.

További részletek
9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

A hang világnapjának megünneplése (április 16.) brazil orvosok, logopédusok, valamint énektanárok kezdeményezésére indult el 1999-ben, amelyhez évről évre újabb országok csatlakoznak. Az idei világnap alkalmából dr. Kiss Sándor, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, audiológus szakembere osztott meg néhány érdekességet az emberi hangokról.  

További részletek
Betegbiztonságot veszélyeztető visszaélés dr. Kiss Sándor nevével

Betegbiztonságot veszélyeztető visszaélés dr. Kiss Sándor nevével

Fontos, betegek biztonságát veszélyeztető internetes visszaélésre hívja fel a Fül-Orr-Gége Központ minden páciens figyelmét.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Kiss Sándor
Dr. Kiss Sándor Audiológus, fül-orr-gégész
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK