Hirtelen jelentkező láz, köhögés, légszomj esetén ne a Fül-orr-gége Központba foglaljon időpontot, hanem maradjon otthonában / tartózkodási helyén és mielőbb keresse fel telefonon háziorvosát, illetve hívja a 06 80 277 455, 06 80 277 456 telefonszámot
A kisbabák hallásvizsgálatára különös figyelmet kell fordítani, mivel a csecsemőkortól fennálló ép hangérzékelés a beszédfejlődésük alapja. Fontos, hogy még az előtt fény derüljön a halláskárosodásra, mielőtt bármilyen tünetet okozna. A halláscsökkenés és a hallóideg veleszületett károsodásának kizárására, a BERA-szűrővizsgálat minden újszülött számára kötelező.
A rosszul halló gyermek beszéde nem fejlődik, szókincse elmarad a kortársakétól. Csecsemő és kisgyermekkorban az objektív hallásvizsgálati módszerek javasoltak, amikor a gyermek részéről visszajelzés nem szükséges. Két objektív, műszeres hallásvizsgálat létezik
A vizsgálat a szülő jelenlétében történik, mely nyugodt körülmények között gyorsan elvégezhető. Ideális eset, amikor nyugodt a csecsemő, esetleg alszik. A vizsgálat fájdalommal nem jár – ez nagy előnye.
A baba fülére egy speciális elektródás fejhallgató kerül, mely a hangokra adott agyi reakciót méri. A vizsgálat kimutatja, hogy a hangfeldolgozás megfelelően történik-e.
A vizsgálat körülbelül 20 percet vesz igénybe és azonnali eredményt mutat. A vizsgálatot szakasszisztens végzi.
Amennyiben mindkét fülön „megfelelt” minősítést kapott a vizsgálat, akkor valószínűsíthető, hogy a gyermeknek nincs probléma a hallásával.
Az első, teljes körű szűrést 4 hetes kor előtt javasolt elvégezni BERA készülékkel. Koraszülöttek esetében szükséges félévente kontroll vizsgálat elvégzése a szakmai protokoll szerint.
Magyarországon 2015 óta létezik a kormány által kiadott klinikai irányelv, mely előírja az újszülöttek számára az objektív hallásvizsgálatot. /Eük 9, 2015-05-27, 000613,Emberi Erőforrások Minisztériuma/
Az időben elvégzett vizsgálat, illetve megkezdett hallás rehabilitáció nagymértékben segíti a halláscsökkent gyermekek nyelvi, szókincsbeli fejlesztését. A teljes vagy részleges halláscsökkenés késői felismerése kihat a gyermek testi és szellemi fejlődésére.
A halláscsökkenés az egyik leggyakoribb születéskori probléma. A korai kimutatás esélyt adhat az időben megkezdett kezelésre. Megfelelő korai ellátással még egy teljesen süketen született gyermek is tökéletesen beilleszkedhet a társadalomba.
Vizsgálatok hiányában, a későn felismert halláscsökkenés hosszú távon olyan nehézségekhez vezet, mint a szociális elszigeteltség, önbizalomhiány, csökkenő tanulmányi teljesítmény, vagy akár súlyosabb lelki problémák is kialakulhatnak. A megfelelő kommunikáció képessége nélkül a gyermek nem tudja magát megértetni környezetével, ezért magába zárkózhat, sérülhet a lelke a folyamatos kudarcélmények miatt. A közösségben nem találja a helyét, nehézzé válik számára kapcsolatok kialakítása, a társadalmi beilleszkedés. Egész életére kedvezőtlenül hathat.
A legtöbb klinikán és szülészeten nem állnak rendelkezésre a szükséges felszerelések, eszközök az újszülöttek hallásszűrésére, magánintézményekben is ritka a legmodernebb BERA vizsgálat.
Fül-orr-gégeKözpontunkban hamarosan elérhető a vizsgálat!
Jelentkezzen be online BERA hallásvizsgálatra
Gyakran felmerülő kérdés a napokban, melyik COVID-19 elleni oltás adható különféle betegséggel élőknek. Ezért készítettünk egy összehasonlító táblázatot a COVID19 oltásokról. A táblázatban a jelenleg rendelkezésünk álló hivatalos alkalmazási előírásokból származó információkból.
FONTOS! Ezek általános irányelvek, mindenkinél egyedileg az oltó orvosnak kell mérlegelnie és szakmai döntést hoznia az olthatóságról - ide értve, hogy mit jelent az adott illetőnél a "fellángolás", az "egyensúly", a "jelentős eltérés".
Egész nap csak folyadékot kortyolgat, vagy cukorkákkal próbálja meg átvészelni a kellemetlen száraz torok érzést? Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa összefoglalta a gyakori kiváltó okokat és kezelési lehetőségeket.