Fülzúgás - tinnitus

Fülzúgás - tinnitus

Szerző: dr. Fülöp Györgyi | Módosítva: 2022.10.25 10:31

Fülzúgásról (tinnitus) akkor beszélünk, ha a beteg olyan egyszerű hallási érzésekről számol be, melyek nem hozhatóak oki kapcsolatba külső hangforrással. Jelentkezhet csak egyik fülben, vagy mindkettőben. Lehet állandó, vagy visszatérő jelenség. Változatos a leírt fülzúgás (tinnitus) jelensége, valaki magas hangot, valaki mélyebb susogó hangot hall, sípolót vagy lüktető, pulzálóan ritmusos hangot hall. Ami közös minden fülzúgásban érintett személynél, hogy pszichésen kimerítő és idegesítőnek találja a legtöbb ember. Ez nem betegség, hanem egy tünet. Oka lehet komolyabb betegség, vagy jelentéktelen füljárati elzáródás.

Kezelése mindenképpen tapasztalt fül-orr-gégész szakorvost igényel, mert számos kiváltó oka lehet a jelenségnek. Értágulat, izomeredetű rángás, középfül-gyulladás, vérnyomásproblémák, károsodás a halló idegrendszerben. A probléma megszűntethető a kiváltó okok megkeresésével és azok orvoslásával.     

JELENTKEZZEN BE FÜLZÚGÁS KIVIZSGÁLÁSÁRA

A fülzúgás okai

Fülzúgás kivizsgálása

Fülzúgás kezelése

Fülzúgás kezelése modern diagnosztikával

Fülzúgás (tinnitus) okai

Izomeredetű fülzúgás (tinnitus)

Fülzúgás oka izomeredetű, éreredetű, vagy idegi alapú is lehet. A kiváltó ok lehet izomeredetű: pl a lágyszájpadban található izmok rendszeres hirtelen rángása. Okozhatja a fülközépizmok rángása, amit a betegek rendszerint zümmögésnek, lepkeszárnyverdesésnek írnak le.

Ér eredetű fülzúgás (tinnitus)

fülzúgás, fülzúgás kezelése, tinituszÉr eredetű fülzúgásnál a hanghatás párhuzamosan észlelt a szívdobbanásokkal. Okozhatja valamelyik nagyobb ér kitágulása, ahol a tágulatban keletkező örvényeket hallja a beteg, okozhatja a gyulladt középfül nyálkahártyájában kitáguló erek fokozott véráramlása is.

Idegi okok a fülzúgás (tinnitus) mögött

Fülzúgás (tinnitus) oka lehet a hallórendszer idegi elemeinek sérülése, működési zavara is. Eredményezheti a vérszegénység, alacsony vérnyomás is. Lehet a tünete egyes hallópályákat érintő daganatos elváltozásoknak is. Fülzúgás okainak kivizsgálása központunkban neves fül-orr-gégész orvosokkal, modern eszközparkkal történik.

További okok lehetnek: 

  • Egyszeri zajkárosodás vagy tartós zajterhelés
  • Fertőzések szövődményeképp, leggyakrabban középfülgyulladás, vagy belsőfül-gyulladás során
  • Autoimmun betegségek
  • Aacusticus neurinoma (daganatos betegségek)
    • Az acusticus neurinoma az agyidegen lassan kifejlődő, jóindulató tumor, amely az életre nem veszélyes, de jelentős hallásromlás, fülzúgás és szédüléses panaszok kísérik növekvését.
  • Idegrendszeri betegségek
    • A központi idegrendszer koordinálatlan működése is állhat a fülzúgás hátterében. Ennek kiváltó oka általában a stressz, a dohányzás, magas vérnyomás, gyógyszerek mellékhatása, vagy az agyi véráramlási zavara.
  • Meniére-betegség
    • A meniére betegség egy belső fülben kialakuló rendellenesség, amit a folyadékháztartásban bekövetkezett zavar okoz. Jellemző tünetei: Erős szédülés, halláskárosodás, fülzúgás, füldugultság-érzés, fejfájás, hányinger.
  • Vérszegénység
    • Vérszegénységért általában a vashiány felelős, melynek leggyakoribb tünete a bőr állapotán mutatkozik meg. A beteg fáradékony, fázékony, ingerlékeny. Romlik a koncentrálóképesség, a panaszokat továbbá látási zavarok, álmatlanság, valamint fülzúgás kíséri.
  • Hormonális betegségek
    • A fülzúgás hátterében hormonális betegségek és változások is állhatnak. Menopauza idején a hőhullámok és hangulatingadozások mellett fülzúgásos panaszok is előfordulhatnak. Kutatások alapján összefüggésbe hozható a fülzúgás és a nők szervezetében lezajló hormonális változás.
  • Fejet ért trauma
  • Magas vérnyomás
  • Túlzott koffeinbevitel
    • A túlzott koffeinfogyasztás (kávé, tea, energiaitalok) érszűkítő hatású, és emeli a vérnyomást, ezáltal rontja a fül vérellátását és fokozza a fülzúgásos panaszokat.
  • nyomelemhiány 
  • anyagcserebetegségek: pl. cukorbetegség, pajzsmirigybetegség

Fülzúgás kivizsgálása

A fülzúgás kivizsgálása első lépésben a fül-orr-gégészeti rendelőben történik. A fülorrgégész szakorvos megvizsgálja a hallószerveket és hallójáratokat. Ezután már egy sor ok kizárható lesz, vagy pedig elháríthatóvá válik valamelyik könnyen kezelhető ok. Például a szennyeződés okozta a kellemetlen zúgást.

Fülzúgás fülorrgégészeti kivizgálása

A kivizsgálás része a hallójárat és a dobhártya vizsgálata. Sok esetben a fülzsír eltávolítása megszünteti a fülzúgást. A nyaki erek vizsgálata is rámutathat az esetleges okra, ami lehet érelmeszesedés, vagy vérnyomás problémák. Erős gyanú esetén a szakorvos javasolhatja a nyaki ultrahang UH vizsgálat, vagy egyéb képalkotó diagnosztika (MR) elvégeztetését. A nyaki erek betegségei okozzák leggyakrabban a fülzúgás tüneteit.

Kapcsolódó cikkünk

A fülzúgás (tinnitus) kezelése

A fülzúgás egy tünet, tehát a kezelése a kiváltó okok megszűntetése által lehetséges. A fülzsír okozta fülzúgás kezelése a legkönnyebb, mert a fül kitisztításával rendszerint a fülcsengés megszűnik azonnal. A nyaki erek degenerációjának megszűntetésével is megszűntethető a zúgás. Azokban az esetekben, amikor antibiotikum használata okozza a fülre nézve kellemetlen tüneteket, a gyógyszer elhagyása jelentheti megoldást. A fertőzéses fülzúgás kezelése pedig, éppen antibiotikumokkal kezelhető. A fülcsengés kezelése tehát nagy jártasságot és körültekintést igényel a kezelő orr-fül-gégész orvostól. 

Fülzúgás kezelése modern diagnosztikával

A fülzúgás modern diagnosztikai eszközökkel történő kezelése érdekében központunkban fül-orr-gégészeti video-endoszkóp áll rendelkezésre. Fülcsengés és egyéb fül és koponyaüreg betegségek kivizsgálására pedig szakorvosaink által biztosított a háttér, CT és MR képalkotó vizsgálatok elvégzésére is.

Bemer kezelés

A Bemer mágnesterápia kezelés lényege a mikrokeringés javítása. A fülzúgás mögött gyakran húzódik meg mikrokeringési zavar.

A fülzúgás kivizsgálását követően, amennyiben az okként mikrokeringési zavar merül fel, Bemer mágnesterápia hatékony kezelés lehet. A hatás eléréséhez legalább 10 alkalom, alkalmanként 20 perces kezelés szükséges. 

Az ér eredetű fülzúgásoknál a Bemer mágneskezelés javítja a mikrokeringést

  • javítja a szövetek oxigén-ellátáottságát
  • tágítja a kis ereket
  • megnyit addig zárva volt kapillárisokat
  • növeli a vörösvértestek áramlási sebességét

Infúziós kezelés

A fülzúgás (tinnitus) kezelésében használt infúziós kezelések lényege a mikrokeringés javítása:

  • növelik a vörösvértestek rugalmasságát - ezáltal könnyítik a kapillárisokon való átjutásukat
  • növelik a vörösvértestek áramlási sebességét

Téma szakértői

Dr. Csóka János

Dr. Csóka János

fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Holpert Valéria

Dr. Holpert Valéria

fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Fülöp Györgyi

Dr. Fülöp Györgyi

fül-orr-gégész, audiológus

Kapcsolódó videók

 

 

Hírek

Nem csak az őszi nátha okozhat orrdugulást

Nem csak az őszi nátha okozhat orrdugulást

Az orrdugulás kiváltó oka az őszi időszakban gyakori náthás panaszok mellett allergia is lehet, elhúzódó panaszok esetén azonban mégsem ez áll a háttérben. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy krónikus tünetek kapcsán javasolt a kiváltó okokat felderíteni, mert ha túlzásba visszük az orrspray használatát, az csak tovább ront a már meglévő tüneteken.

További részletek
Fesztivál után fülzúgás? Irány a fül-orr-gégész!

Fesztivál után fülzúgás? Irány a fül-orr-gégész!

A fesztiválok, koncertek után akár egy hétig sem szűnő fülzúgás egy figyelmeztető jel arra, hogy a zajos környezet akár a hallásunkat is károsíthatta. Dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa hangsúlyozza, hogy ilyenkor ne várjunk, mert korai stádiumban még nagyobb eséllyel lehet javulást elérni.

További részletek
Koleszteatóma is állhat a gyakori fülbetegségek hátterében

Koleszteatóma is állhat a gyakori fülbetegségek hátterében

Ha visszatérő fülfájással, fülpanaszokkal küzd, érdemes fül-orr-gégészeti kivizsgáláson meggyőződni róla, hogy nincs-e valamilyen egyéb kiváltó ok a háttérben. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy a kiújuló tüneteket akár koleszteatóma is okozhatja.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Kiss Sándor
Dr. Kiss Sándor Audiológus, fül-orr-gégész
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

Prima Medica Egészségközpontok

Tisztelt Pácienseink!

Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!

A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!

Köszönettel:

Prima Medica Egészségközpontok