Ha gyógyszerekkel nem kezelhető a fülzúgás

Ha gyógyszerekkel nem kezelhető a fülzúgás

Dr. Fülöp Györgyi Módosítva: 2023.11.22 15:31

Az Egyesült Államokban 10-ből 1 embert érint, hazánkban sem ritka, megközelítőleg fél millióan tapasztalják meg naponta a hosszabb-rövidebb ideig tartó fülzúgást. Az elhúzódó probléma kezelésében hatékonyan alkalmazhatók a keringésjavító gyógyszerek, de emellett több alternatíva is létezik a kezelésre.

Az Egyesült Államokban 10-ből 1 embert érint, hazánkban sem ritka, megközelítőleg fél millióan tapasztalják meg naponta a hosszabb-rövidebb ideig tartó fülzúgást. Az elhúzódó probléma kezelésében hatékonyan alkalmazhatók a keringésjavító gyógyszerek, de emellett több alternatíva is létezik a kezelésre.

Online Bejelentkezés

Dr. Fülöp Györgyi

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Ha a fülzúgás a mindennapok része

Az AMA Otolaryngology-Head & Neck Surgery folyóirat korábbi számában megjelent kutatás szerint, az érintettek 36 százalékánál a fülzúgás szüntelen jelentkezett, a csengéshez, zúgáshoz, sziszegéshez hasonló hangok az ébredés pillanatától kezdve lefekvésig megkeserítették a mindennapjaikat. Az állandó fülzúgás mellett egyre nehezebb a mindennapos tevékenységek végzése, a zaj annyira zavaró, hogy akadályozza a koncentrációt, a gondolkodást, a nyugodt pihenést, megnehezítheti az elalvást. Az életminőséget negatívan befolyásoló tünetről van szó, fülzúgás esetén ezért nagyon fontos a mielőbbi kivizsgálás és a kezelés megkezdése – javasolja dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa.

Sokan évek óta szenvednek tőle

A vizsgálatban a 76 ezer résztvevő közül 27% már több mint 15 éve szenvedett fülzúgástól. 36%-uk napi rendszerességgel, 15% legalább napi egy, 14% pedig heti egy alkalommal élte át a kellemetlen tüneteket. Az érintettek 49%-a fordult orvoshoz problémájával, 42%-uk pedig gyógyszeres kezelési lehetőségekről beszélt, egyéb gyógymódokról pedig csak alig néhány százalékban esett szó.

Fontos a kiváltó okok kivizsgálása

A Fül-orr-gége Központ orvosa szerint a fülzúgás kezelése előtt a páciens alapos kikérdezése, majd kivizsgálása szükséges, hogy a lehetséges kiváltó okokat megtalálják. Fel kell deríteni, hogy a háttérben áll-e szív- és érrendszeri, anyagcsere-, esetleg endokrinológiai, neurológiai, mozgásszervi, fogászati és természetesen fül-orr-gégészeti betegség. Fülzúgás előfordulhat nem csak valamilyen meghatározott betegség miatt, hanem okozhatják a stressz, élvezeti szerek is, de jelentkezhet zajártalom, túlzott fizikai leterheltség, vagy valamilyen gyógyszer mellékhatásaként is. Rövidebb ideje fennálló fülzúgás hátterében különböző okokból kialakult vérellátási zavar állhat, ezért itt a kezelés során rendszerint valóban keringésjavítókat adunk, ill. a kezdeti időszakban -első 10 nap- a szteroid terápiától várjuk leginkább a javulást – magyarázza dr. Fülöp Györgyi. A kellő folyadékbMás módszer is létezik, ha gyógyszerekkel nem kezelhető a fülzúgásevitel minden időszakban fontos. Mostanában, ha a páciens hajlamot mutat rá, akkor a kezdeti időszakban is ki lehet egészíteni jó hatásfokú -nem gyógyszeres- kezeléssel a keringésjavítást!

Alternatív lehetőségek, ha a gyógyszeres kezelés nem szünteti meg a fülzúgást

Ha a gyógyszeres kezeléssel sem érünk el érezhető javulást, akkor alternatív kezelési módok is szóba jönnek. A magyar kutatók által kifejlesztett - a korábban használtakhoz képest sokszoros teljesítményű- lágy lézerrel az utóbbi hónapokban igen jó eredmények születnek! A BEMER terápia továbbra is jó alternatíva lehet, de fontos tudomásul venni, hogy 4-6 hetes, naponta történő kezeléstől várhatunk csak általában javulást! A "Neuromoduláció" elvén működő készülékeknél a megfelelően kiválasztott, a fülzúgást elfedő hangot szintén tartósan javasolt alkalmazni, így elősegítheti, hogy agyunk "elfelejtse" a berögzült hangot. Sajnos sem a gyógyszeres, sem az alternatív lehetőségek alkalmazása nem garancia arra, hogy a páciens tünetmentessé váljon, de a részletes anamnézis felvétel segítheti az orvost a leghatásosabb kezelés megválasztásában. Külföldi és hazai kutatások, vizsgálatok is igyekeznek megoldást találni erre az oly sokakat érintő problémára.

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr/Nő!
Idén május 16-án már írtam Önöknek levelet, de sajnos nem kaptam választ. Leírnám még egyszer röviden a problémámat. Március közepén volt egy egy vírusos megbetegedésem, és azóta nem érzek szagokat, és nincs ízérzésem, és a bal fülem zúg.Voltam fül-orr gégészeten ott minden vizsgálatot elvégeztek rajtam. Az orrváladék vizsgálat lett pozitív streptococcus pneumoniae lett kimutatva, amire kaptam gyógyszert.Röntgen, CT, allergia vizsgálat, minden megvolt minden vizsgálat negatív. A CT mutatott ki a bal orromba 6 mm vastagságú nyálkahártya megvastagodást, de az orvos azt mondta ez nem probléma. Ezután elküldtek neurológiára ott szintén kaptam gyógyszer B vitamint. Azt is beszedtem 60 db-ot, de sajnos semmi változás. Nagyon el vagyok keseredve, és nem tudom mitévő legyek mert ez borzasztó állapot. Kérem szíveskedjenek tanácsot adni hová mehetnék vagy mit lehetne tenni, hogy meggyógyuljak.
Köszönettel: Kindler Éva

Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi
Tisztelt Kindler Éva!
Sok mindenről ír általánosságban, de egy ilyen elhúzódó, makacs panasz esetén nyilván pontosabb adatok kellenek!
Honnan gondolják, hogy vírusfertőzése zajlott? Készült akkor laborvizsgálat, mely ezt igazolta?
Milyen tünetei voltak a kezdetben és milyen terápiát alkalmazott mielőtt kialakult a szaglászavara, ízérzés zavara, fülzúgása? Ezek a tünetek milyen időbeli eloszlásban léptek fel?
A CT-n leírt nyálkahártya eltérésnél az, hogy a "bal orromban" azt jelenti, hogy a bal oldali arcüregében, vagy mást! Az arcüregi szájadékok szabadok voltak?
B Vitaminból B1, B6, B12 -t is szoktunk adni. Ön ezek kombinációját kapta?
Szteroidos orrsprayt is szoktunk pl. alkalmazni ilyen panasz esetén, vagy keringésjavítókat, de ehhez tisztázni kellene az előzményeket! Előfordult már nem egyszer pl. recept nélkül kapható megfázás elleni szer alkalmazása kapcsán kialakult szaglásvesztés is!
Jó esetben ahhoz közelebb tudunk kerülni, hogy mi okozhatta a panaszait, de sajnos garancia nincs arra, hogy ezt ki is lehet kezelni, de ha az ok sincs felderítve, úgy nehéz előre lépni!
Üdvözlettel,
Dr. Fülöp Györgyi

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Igen elégedett

"Igen elégedett vagyok, mivel erősen izgultam és féltem is egy kissé, törődött azzal is , hogy megnyugtasson. Indokolatlan fájdalmat nem okozott a kezelés közben. Most mát nem érzem a gombás fertőzés lángoló égő fájdalmát. Az orrsövény műtétem helyén is lassú javulást érzek az ajánlott krém hatására. Nagyon szépen köszönöm a doktornőnek!"

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek
Miért megy nehezebben a nyelés időskorban?

Miért megy nehezebben a nyelés időskorban?

Az időskori nyelési nehézség (diszfágia) nem csak egy kellemetlen tünet. Súlyos szövődményekkel (alultápláltság, kiszáradás, aspirációs tüdőgyulladás) járhat, drasztikusan rontja az életminőséget, és az idős emberek elszigetelődéséhez vezethet. Becslések szerint az 50 év felettiek több mint 20 százaléka tapasztal diszfágiát. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész-foniáter szakorvosa az időskori diszfágia okairól és kezelési lehetőségeiről beszél.

További részletek
Ezért tapasztalhat fülfájást, ha túlzásba viszi a klímahasználatot

Ezért tapasztalhat fülfájást, ha túlzásba viszi a klímahasználatot

A légkondicionáló berendezések könnyebben elviselhetővé teszik a forró nyári időszakokat, ám nem árt tisztában lenni ezeknek a praktikus eszközöknek az egészségre gyakorolt hatásaival. Miért okozhat fülfájást a klímahasználat? –tettük fel a kérdést dr. Holpert Valériának, a Fül-orr-Gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakemberének.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK