Hirtelen jelentkező láz, köhögés, légszomj esetén ne a Fül-orr-gége Központba foglaljon időpontot, hanem maradjon otthonában / tartózkodási helyén és mielőbb keresse fel telefonon háziorvosát, illetve hívja a 06 80 277 455, 06 80 277 456 telefonszámot
Az Egyesült Államokban 10-ből 1 embert érint, hazánkban sem ritka, megközelítőleg fél millióan tapasztalják meg naponta a hosszabb-rövidebb ideig tartó fülzúgást. Az elhúzódó probléma kezelésében hatékonyan alkalmazhatók a keringésjavító gyógyszerek, de emellett több alternatíva is létezik a kezelésre.
Az AMA Otolaryngology-Head & Neck Surgery folyóirat korábbi számában megjelent kutatás szerint, az érintettek 36 százalékánál a fülzúgás szüntelen jelentkezett, a csengéshez, zúgáshoz, sziszegéshez hasonló hangok az ébredés pillanatától kezdve lefekvésig megkeserítették a mindennapjaikat. Az állandó fülzúgás mellett egyre nehezebb a mindennapos tevékenységek végzése, a zaj annyira zavaró, hogy akadályozza a koncentrációt, a gondolkodást, a nyugodt pihenést, megnehezítheti az elalvást. Az életminőséget negatívan befolyásoló tünetről van szó, fülzúgás esetén ezért nagyon fontos a mielőbbi kivizsgálás és a kezelés megkezdése – javasolja dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa.
A vizsgálatban a 76 ezer résztvevő közül 27% már több mint 15 éve szenvedett fülzúgástól. 36%-uk napi rendszerességgel, 15% legalább napi egy, 14% pedig heti egy alkalommal élte át a kellemetlen tüneteket. Az érintettek 49%-a fordult orvoshoz problémájával, 42%-uk pedig gyógyszeres kezelési lehetőségekről beszélt, egyéb gyógymódokról pedig csak alig néhány százalékban esett szó.
A Fül-orr-gége Központ orvosa szerint a fülzúgás kezelése előtt a páciens alapos kikérdezése, majd kivizsgálása szükséges, hogy a lehetséges kiváltó okokat megtalálják. Fel kell deríteni, hogy a háttérben áll-e szív- és érrendszeri, anyagcsere-, esetleg endokrinológiai, neurológiai, mozgásszervi, fogászati és természetesen fül-orr-gégészeti betegség. Fülzúgás előfordulhat nem csak valamilyen meghatározott betegség miatt, hanem okozhatják a stressz, élvezeti szerek is, de jelentkezhet zajártalom, túlzott fizikai leterheltség, vagy valamilyen gyógyszer mellékhatásaként is. Rövidebb ideje fennálló fülzúgás hátterében különböző okokból kialakult vérellátási zavar állhat, ezért itt a kezelés során rendszerint valóban keringésjavítókat adunk, ill. a kezdeti időszakban -első 10 nap- a szteroid terápiától várjuk leginkább a javulást – magyarázza dr. Fülöp Györgyi. A kellő folyadékbevitel minden időszakban fontos. Mostanában, ha a páciens hajlamot mutat rá, akkor a kezdeti időszakban is ki lehet egészíteni jó hatásfokú -nem gyógyszeres- kezeléssel a keringésjavítást!
Ha a gyógyszeres kezeléssel sem érünk el érezhető javulást, akkor alternatív kezelési módok is szóba jönnek. A magyar kutatók által kifejlesztett - a korábban használtakhoz képest sokszoros teljesítményű- lágy lézerrel az utóbbi hónapokban igen jó eredmények születnek! A BEMER terápia továbbra is jó alternatíva lehet, de fontos tudomásul venni, hogy 4-6 hetes, naponta történő kezeléstől várhatunk csak általában javulást! A "Neuromoduláció" elvén működő készülékeknél a megfelelően kiválasztott, a fülzúgást elfedő hangot szintén tartósan javasolt alkalmazni, így elősegítheti, hogy agyunk "elfelejtse" a berögzült hangot. Sajnos sem a gyógyszeres, sem az alternatív lehetőségek alkalmazása nem garancia arra, hogy a páciens tünetmentessé váljon, de a részletes anamnézis felvétel segítheti az orvost a leghatásosabb kezelés megválasztásában. Külföldi és hazai kutatások, vizsgálatok is igyekeznek megoldást találni erre az oly sokakat érintő problémára.
Mandulagyulladás, tüszős mandulagyulladás
További vélemények Dr. Fülöp Györgyiről >>>
Rendelés típusa:
Páciensek fogadása COVID fertőzés után:
További vélemények"Nagyon kedves és szimpatikus volt Dr. Fülöp Györgyi! Általában 30perc jut egy betegre, de velem több mint 50 percet foglalkozott fülcsengés megoldása miatt. De szerencsés is voltam mert előttem nem volt senki, így 10 percel hamarabb bemehettem és 10 percel később is jöttem ki. Kb 1 hónap múlva kell kontrollra mennem, remélem addig javul az állapotom."
Koronavírus-fertőzést követően a tünetmentes vagy enyhe tünetekkel rendelkező egyének is gyakran számolnak be szaglászavarról, hirtelen kialakuló szaglásvesztésről. Ez a fertőzés lezajlását követően legtöbbször két hét alatt megszűnik, de hosszabb ideig, akár hetekig, az esetek egy részében tartósan is megmaradhat.
Egy megjelent közlemény alapján a COVID-19 fertőzésen átesett személyek közel fele számolt be arról, hogy a betegség lezajlása alatt a korábban is meglévő fülcsengése rosszabbodott. A kedvezőtlen hatás nemcsak a vírusfertőzés, hanem valószínűleg a járvány miatt megváltozott szokások következménye is lehet. Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus a Fül-orr-gége Központ orvosa beszélt róla, hogy mire érdemes különösen figyelni ebben az időszakban a fülzúgással élőknek.