Az orrkagyló kóros megnagyobbodása akadályozza az orrlégzést, a melléküregek szellőzését, a szaglást. Amennyiben gyógyszeres kezelés nem vezet eredményre, műtét jelenti a megoldást. Az orrkagyló megkisebbítése történhet radiofrekvenciás eszközzel, elektrokauterrel, illetve a csontos váz vagy a nyálkahártya részleges műtéti eltávolításával. A legegyszerűbb esetekben a beavatkozás ambulanter / egynapos sebészet keretében is elvégezhető.
Alvás közben a a felső légutak lazasága, a szövetek rezonanciája miatt létrejövő hangjelenség, a horkolás. Egészségkárosodást nem okoz. Abban az esetben azonban, amikor légúti szűkület miatt alvási apnoe jön létre = amikor alvás alatt rövid időre, legalább 10 másodpercre kimarad a légzés, már komoly egészségi kockázatokkal jár.
Légzéskimaradásos epizód bárkinél előfordulhat, ez nem ad okot aggodalomra. Az alvásfüggő légzészavaros beteg esetében óránként több mint 5 ilyen legalább 10 másodpercig tartó légzéskimaradás lép fel, így egy éjszaka során akár több száz légzéskimaradás is kialakulhat.
Első lépés a részletes fül-orr-gégészeti vizsgálat mely tartalmazza az orrüreg és az algarat endoszkópos vizsgálatát. A szükséges beavatkozást segít meghatározni a kor, a testalkat, a légzészavar súlyosságát, a szűkület helyét.
Cél az életminőség javítása az alvásfüggő légzészavaros epizódok kiküszöbölésével,a vér oxigén telítettségének emelésével.
A rádiofrekvenciás orrkagyló kisebbítés ambuláns ellátásban, tehát egynapos sebészetben alkalmazható eljárás. A műtét indoltságát, minden esetben meg kell előzze egy fül-orr-gégészeti vizit, ahol műszeres áttekintés történik a szervi eltérések igazolásáért.
Megnagyobbodott belső orrkagyló, megnagyobbodott garat vagy orrmandula, vaskos-laza-megnagyobbodott lágyszájpad, orrsövényferdülés, orrpolip.
Bizonyos betegségek megléte esetében szűkséges lehet a műtét előtt
EKG, vérkép, véralvadás vizsgálata. Bármilyen szívpanasz esetén kardiológiai vizsgálat. A kezelés előtt 10 napon belül nem javasolt aszpirin, ibuprofen tartalmu gyógyszerek valamint a tartósan használt véralvadásgátlók szedése, mivel befolyásolják a véralvadást.
Alvásfüggő légzészavart okozhat az orrsövényferdülés, az alsó orrkagylók megnagyobbodása, allergiás nátha okozta nyálkahártyaduzzanat, idült orrmelléküreggyulladás nyálkahártyaduzzanattal, esetleg orrpolipokkal.
A műtétek egy része kórházi befekvést igényel, több beavatkozás elvégezhető ambuláns kezelés vagy egynapos sebészet keretében.
Ambulánsan végezhető, modern beavatkozás, mely helyi érzéstelenítésben végezhető.
Cél a megnagyobbodott alsó orrkagylók megkisebbítése, ezáltal javul az orrlégzés és a CPAP használat hatékonyabb lesz.
A rádiofrekvenciás orrkagyló kisebbítés kb. 15 percet vesz igénybe minimális kellemetlenséget okozva. A kezelés után 3-5 napon keresztül átmenetileg orrdugulás alakulhat ki.
Fül-orr-gége Központunkban a Rádiófrekvenciás műtét elvégzésének feltétele a negatív koronavírus PCR teszt 4 napnál nem régebbi igazolása.
A radioferkvenciás orrkagyló kisebbítés ellenjavallott az alábbi esetekben:
Jelentkezzen be online orrkagyló kisebbítő műtétre
További vélemények Dr. Csóka Jánosról >>> Rendelés típusa: Téma szakértője
Dr. Csóka János
"Nagyon elégedett voltam dr. Csóka János vizsgálatával. Értékeltem, hogy ügyelt arra, hogy ne okozzon fájdalmat a vizsgálat során. Elmagyarázta az eü.problémám, szakszerűen és számomra is érthetően. Nagyon örülök, hogy megismertem, mert bízom benne. Férjem is kedvet kapott, hogy elmenjen hozzá, annyi dicsérőt mondtam róla."Páciensek mondták
Elégedett
További vélemények
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.
Az időskori nyelési nehézség (diszfágia) nem csak egy kellemetlen tünet. Súlyos szövődményekkel (alultápláltság, kiszáradás, aspirációs tüdőgyulladás) járhat, drasztikusan rontja az életminőséget, és az idős emberek elszigetelődéséhez vezethet. Becslések szerint az 50 év felettiek több mint 20 százaléka tapasztal diszfágiát. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész-foniáter szakorvosa az időskori diszfágia okairól és kezelési lehetőségeiről beszél.
A légkondicionáló berendezések könnyebben elviselhetővé teszik a forró nyári időszakokat, ám nem árt tisztában lenni ezeknek a praktikus eszközöknek az egészségre gyakorolt hatásaival. Miért okozhat fülfájást a klímahasználat? –tettük fel a kérdést dr. Holpert Valériának, a Fül-orr-Gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakemberének.