Az orrkagyló kóros megnagyobbodása akadályozza az orrlégzést, a melléküregek szellőzését, a szaglást. Amennyiben gyógyszeres kezelés nem vezet eredményre, műtét jelenti a megoldást. Az orrkagyló megkisebbítése történhet radiofrekvenciás eszközzel, elektrokauterrel, illetve a csontos váz vagy a nyálkahártya részleges műtéti eltávolításával. A legegyszerűbb esetekben a beavatkozás ambulanter / egynapos sebészet keretében is elvégezhető.
Alvás közben a a felső légutak lazasága, a szövetek rezonanciája miatt létrejövő hangjelenség, a horkolás. Egészségkárosodást nem okoz. Abban az esetben azonban, amikor légúti szűkület miatt alvási apnoe jön létre = amikor alvás alatt rövid időre, legalább 10 másodpercre kimarad a légzés, már komoly egészségi kockázatokkal jár.
Légzéskimaradásos epizód bárkinél előfordulhat, ez nem ad okot aggodalomra. Az alvásfüggő légzészavaros beteg esetében óránként több mint 5 ilyen legalább 10 másodpercig tartó légzéskimaradás lép fel, így egy éjszaka során akár több száz légzéskimaradás is kialakulhat.
Első lépés a részletes fül-orr-gégészeti vizsgálat mely tartalmazza az orrüreg és az algarat endoszkópos vizsgálatát. A szükséges beavatkozást segít meghatározni a kor, a testalkat, a légzészavar súlyosságát, a szűkület helyét.
Cél az életminőség javítása az alvásfüggő légzészavaros epizódok kiküszöbölésével,a vér oxigén telítettségének emelésével.
A rádiofrekvenciás orrkagyló kisebbítés ambuláns ellátásban, tehát egynapos sebészetben alkalmazható eljárás. A műtét indoltságát, minden esetben meg kell előzze egy fül-orr-gégészeti vizit, ahol műszeres áttekintés történik a szervi eltérések igazolásáért.
Megnagyobbodott belső orrkagyló, megnagyobbodott garat vagy orrmandula, vaskos-laza-megnagyobbodott lágyszájpad, orrsövényferdülés, orrpolip.
Bizonyos betegségek megléte esetében szűkséges lehet a műtét előtt
EKG, vérkép, véralvadás vizsgálata. Bármilyen szívpanasz esetén kardiológiai vizsgálat. A kezelés előtt 10 napon belül nem javasolt aszpirin, ibuprofen tartalmu gyógyszerek valamint a tartósan használt véralvadásgátlók szedése, mivel befolyásolják a véralvadást.
Alvásfüggő légzészavart okozhat az orrsövényferdülés, az alsó orrkagylók megnagyobbodása, allergiás nátha okozta nyálkahártyaduzzanat, idült orrmelléküreggyulladás nyálkahártyaduzzanattal, esetleg orrpolipokkal.
A műtétek egy része kórházi befekvést igényel, több beavatkozás elvégezhető ambuláns kezelés vagy egynapos sebészet keretében.
Ambulánsan végezhető, modern beavatkozás, mely helyi érzéstelenítésben végezhető.
Cél a megnagyobbodott alsó orrkagylók megkisebbítése, ezáltal javul az orrlégzés és a CPAP használat hatékonyabb lesz.
A rádiofrekvenciás orrkagyló kisebbítés kb. 15 percet vesz igénybe minimális kellemetlenséget okozva. A kezelés után 3-5 napon keresztül átmenetileg orrdugulás alakulhat ki.
Fül-orr-gége Központunkban a Rádiófrekvenciás műtét elvégzésének feltétele a negatív koronavírus PCR teszt 4 napnál nem régebbi igazolása.
A radioferkvenciás orrkagyló kisebbítés ellenjavallott az alábbi esetekben:
Jelentkezzen be online orrkagyló kisebbítő műtétre
További vélemények Dr. Csóka Jánosról >>> Rendelés típusa: Téma szakértője
Dr. Csóka János
Nagyon köszönök mindent, maximálisan elégedett voltam az Önök szolgáltatásaival. Csóka János doktor úr személyében végre egy igazi orvossal volt szerencsém találkozni – még egyszer köszönöm!Páciensek mondták
Kiváló orvos
További vélemények
Ha náthásak vagyunk, régóta dugul az orrunk, fáj a fülünk, fül-orr-gégészhez fordulunk. Vannak azonban olyan kevésbé egyértelmű tünetek, melyek kapcsán szintén indokolt a kivizsgálás. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa most az alvással kapcsolatos fül-orr-gégészeti problémákra hívja fel a figyelmet.
Az akut arcüreggyulladás következtében az orrmelléküregekben nyálkahártya duzzanat alakul ki, váladék termelődik. A náthás tünetek mellett kellemetlen arcfeszülés és erős fejfájás is jelezheti a betegséget. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ orvosa összefoglalta az akut arcüreggyulladás tüneteivel és kezelésével kapcsolatos tudnivalókat.
A dohányzás a halláscsökkenés egyik rizikótényezője. A kutatások azt mutatták, hogy a cigarettafüstnek való expozíció - akár közvetlen vagy közvetett módon – egyaránt károsíthatja a hallásunkat. Dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát az összefüggés okairól kérdeztük.
Tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket, hogy a hatályban lévő jogszabályok szerint rendelőinkben továbbra is kötelező a maszk használata mind az ott dolgozók, mind pedig a hozzánk érkező betegek és kísérőik számára. Kérjük szíves megértésüket és az előírás betartását!