Rhinitis

Rhinitis

Módosítva: 2024.06.26 17:43

Az orrfolyás, viszketés és tüsszögés olyan tünetek, amik mindannyiunkkal akár napi többször is előfordulnak. Ezek az orrnyálkahártya gyulladásának tünetei, amit akkor nevezünk rhinitisnek, ha hosszú ideig vagy napi többször visszatérően jelentkeznek.

Mit jelent a rhinitis?
Milyen tüneteket okoz a rhinitis?
Mik a rhinitis különböző súlyossági fokozatai?
Hogyan csoportosítható a rhinitis eredete alapján?
Hogyan vizsgálható ki a rhinitis?
Milyen szövődményeket okozhat a rhinitis?

Kapcsolódó szolgáltatásaink a Fül-Orr-Gége Központban

Mit jelent a rhinitis?

A rhinitis az orrnyálkahártya gyulladását jelenti, amely egy igencsak gyakori tünet. Mindannyiunkkal napi rendszerességgel előfordul, hogy fújjuk az orrunkat vagy tüsszögünk, különösen hideg levegő hatására. Rhinitis esetén azonban ez átlagosan napi négynél többször fordul elő vagy legalább fél-egy órán át jelen van. A rhinitis világszerte emberek millióit érinti.

A rhinitis tünetei közé tartozik a tüsszögés, orrviszketés, orrfolyás és a gátolt orrlégzés. A rhinitis lehet akut vagy krónikus, és gyakran az eredete alapján csoportosítják. A rhinitis legegyszerűbb osztályozása az allergiás és a nem allergiás rhinitis, ám azon belül is további alcsoportok találhatóak. A rhinitis hátterében allergia, fertőzések vagy más tényezők is állhatnak, ám minden esetben jelentősen ronthatja az egyén életminőségét. Ez különösen igaz, ha a rhinitis krónikussá válik.

Kapcsolódó cikkünk

Milyen tüneteket okoz a rhinitis?

A rhinitis tünetei általában az orrüreget, a torkot és a szemet érintik, és az enyhétől a súlyosig terjednek. A rhinitis tünetei közé tartoznak a következők:

Mik a rhinitis különböző súlyossági fokozatai?

A rhinitis súlyossága főként az alapján határozható meg, hogy a rhinitis mennyire befolyásolja az életminőséget. A rhinitis súlyossága függ a tünetek erősségétől, a tünetek szervi megjelenésétől és azok időtartamától. A rhinitis súlyossága viszonylag rövid időn belül, akár egyetlen nap alatt is változhat. A rhinitis három fokozatba sorolható, melyek a következőek:Rhinitis - Fül-Orr-Gége Központ

  • Enyhe rhinitis: A rhinitis enyhe típusára a kevés és enyhe tünetek a jellemzőek, melyek általában napi egy-két óránál rövidebb ideig tartanak, és a beteg számára nem megterhelőek. Az enyhe rhinitis tünetei döntően korai fázisú, irritációs tünetek (például viszketés, tüsszögés, orrfolyás). Ez a fázisú rhinitis sokszor még kezelés nélkül is tolerálható, ugyanis alvást és a napi aktivitásokat nem befolyásolja.
  • Közepesen súlyos rhinitis: Közepesen súlyos rhinitis esetén a tünetek már a napi tevékenységet és az alvást is jelentősen zavarják. A tünetek általában napi két óránál tovább tartanak, és folyamatosan fennállhat gátolt orrlégzés. Ennél a fokozatnál már életminőségromlás jöhet létre, és kifejezett lehet a betegségtudat.
  • Súlyos rhinitis: Súlyos rhinitis esetén a tünetek folyamatosan fennállnak, kínzóak, és több szervet is érintenek. Gyakori a hörgő hiperreaktivitása miatt fellépő köhögés és átmeneti nehézlégzés is. A súlyos rhinitis tünetei már jelentősen nehezítik és ellehetetlenítik a napi tevékenységek elvégzését, valamint az alvást. Komoly betegségtudat és életminőség romlás alakulhat ki súlyos rhinitis esetén.

Hogyan csoportosítható a rhinitis eredete alapján?

A rhinitis csoportosítása azon alapszik, hogy mi váltja ki a tüneteket. A rhinitis tekinthető egy válaszreakciónak a szervezettől, amennyiben valamilyen irritáló anyagok vannak jelen. Eredete alapján a következő típusokba sorolható a rhinitis:

  • Fertőzéses eredetű rhinitis: Az akut rhinitis leggyakrabban valamilyen vírusfertőzés hatására alakul ki. Fertőzéses eredetű rhinitis esetében általában elegendő a tüneti kezelés és körülbelül egy hét alatt gyógyul is a rhinitis. Leggyakoribb a Rhinovírus által okozott fertőzéses rhinitis, de másodlagosan bakteriálisan felülfertőződhet a rhintis, ilyenkor pedig elhúzódó, krónikus rhinitis is létrejöhet.
  • Allergiás rhinitis:
    • Szezonális (intermittáló) allergiás rhinitis: A szezonális allergiás rhinitis kiváltó okai különböző virágporok (pollenek) és gombaspórák lehetnek. Magyarországon az allergiás szezon - kedvező időjárás esetén - már február-március táján elkezdődhet a kora tavasszal virágzó fák (mogyoró, nyír, éger, kőris) pollenjei révén. Ilyenkor már jelentkezhetnek az allergiás rhinitis tipikus tünetei: a vizes orrfolyás, tüsszögés, orrdugulás, amit igen gyakran kísérnek szemtünetek (rhinoconjunctivitis allergica), például viszketés, könnyezés, periorbitális ödéma, valamint orr-, és torokviszketés. Gyakori a szénanátha és a különböző súlyosságú asthma bronchiale is. Az allergiás rhinitis tünetei akár olyan súlyosak is lehetnek, hogy nehezíthetik a munkavégzést.
    • Perenniális vagy perzisztáló (nem-szezonális) allergiás rhinitis: A tünetek hasonlóak, mint a szezonális formában azzal a különbséggel, hogy általában a gátolt orrlégzés áll az előtérben és szemtünetekkel csak elvétve találkozhatunk. Ilyen esetben olyan allergének okozzák a rhinitis tüneteit, amik egész évben jelen vannak. A leggyakoribb allergének a háziporatkák és az állati szőrök, valamint foglalkozási allergének is okozhatnak perenniális/perzisztáló tüneteket.
  • Vasomotor rhinitis: A rhinitis ezen típusában az orrnyálkahártya vegetatív beidegzésének zavarából erednek a tünetek. Általában füst, por, gőz vagy légszennyező anyagok váltják ki a rhinitis tüneteit, de az orrsövényferdülés és beidegzési zavar hatására is kialakulhatnak.
  • Hormonális rhinitis: Hormonális változások hatására is kialakulhat rhinitis, az ösztrogén hormon ugyanis hatással van az orrnyálkahártya egészségére. Éppen ezért felléphetnek a rhinitis tünetei pubertáskorban, terhesség alatt, a menstruációs ciklus bizonyos szakaszaiban, orális fogamzásgátló szedésekor, vagy akár szexuális izgalom hatására is.
  • Foglalkozási rhinitis: A szerves oldószerek, formaldehid, illetve több, a vegyiparban alkalmazott anyag jellegzetesen irritatív hatásmechanizmussal nem-allergiás asthmát és rhinitist provokálhatnak. Az állatokkal vagy mezőgazdaságban dolgozóknál pedig kialakulhat allergiás rhinitis.
  • Környezeti ártalmak által kiváltott rhinitis: Fontos megemlítenünk a környezeti ártalmak által kiváltott rhinitis típusát is. Napjainkban ugyanis egyre több olyan mesterséges és káros anyag kerül a levegőbe – gondoljunk csak a kipufogógázokra, a gyárak és kőolajfinomítók káros égéstermékeire, a cigarettafüstre - ami orrnyálkahártya irritációt válthat ki, és létrejöhetnek a rhinitis tünetei.
  • Idiopathiás rhinitis: A rhinitis azon típusát nevezzük így, amikor nem sikerül azonosítani a rhinitis okát. Ebbe a csoportba sorolható a nem-allergiás rhinitis eosinophil szindromával is. Az idiopátiás rhinitis főként a felnőttek betegsége, de ritkábban gyermekek vagy serdülők körében is előfordulhat. Tartósan fennálló, gátolt orrlégzés, valamint változó mértékű orrváladékozás jellemzi a rhinitis ezen típusát. Sajnos kiváltó ok hiányában gyakran félrekezelik ezt a betegcsoportot.

A fentiek mellett megemlítenénk, hogy bizonyos élelmiszerek, valamint gyógyszer is kiválthatja a rhinitis tüneteit, illetve külön típust képez az atrófiás és pszichogén rhinitis. Amint látható tehát, nagyon sok minden állhat a rhinitis hátterében, éppen ezért pontos diagnózis csak orvosi kivizsgálás után adható.

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Hogyan vizsgálható ki a rhinitis?

A rhinitis kivizsgálásában az első és legfontosabb lépés az alapos anamnézisfelvétel. A betegre vonatkozó általános anamnézisfelvételen túl ki kell térni a tünetek megjelenésének gyakoriságára és a szezonalitásra. Fontos információkat jelenthetnek a korábbi életkorban előforduló allergiás betegségek (például ételallergia, atópiás dermatitis vagy asztma), illetve a részletes családi, környezeti és foglalkozási körülmények. A tünetek részletes elemzése szintén alapvető fontosságú a rhinitis kivizsgálása során.

Az anamnézis felvételt követi egy részletes fül-orr-gégészeti vizsgálat az orr és garat vizsgálatával. Itt érdemes külön kitérni és keresni az esetleges anatómiai variációk (például concha bullosa), vagy más fül-orr-gégészeti eltérések (például orrsövényferdülés vagy orrpolip) tüneteit. Az anamnézis és a fül-orr-gégészeti vizsgálat alapján általában már alaposan gyanítható a rhinitis típusa. A rhinitis típusának igazolásához további speciális, kiegészítő vizsgálatok végezhetőek, melyek a következők lehetnek:

  • Allergológiai vizsgálatok (például bőrpróba vagy szérum IgE vizsgálatok)
  • Nasalis provokációs vizsgálat
  • Endoszkópos vizsgálatok
  • Képalkotó vizsgálatok (CT, MR)
  • Nasalis légzésfunkciós vizsgálatok
  • Mucociliaris rendszer vizsgálatai
  • Orrváladék-vizsgálat
  • Szövettani vizsgálat
  • Szaglásvizsgálat
  • Akusztikus rinometria

A rhinitis kezelése nagyban függ a rhinitis kiváltó okától és a rhinitis típusától. Alapos kivizsgálást követően azonban felállítható a rhinitis hatékony kezelési terve.

Milyen szövődményeket okozhat a rhinitis?

Sajnos szövődményeket is okozhat a rhinitis, ha a betegség hosszútávon fennáll vagy ha nem kezelik megfelelően. A krónikus rhinitis következtében létrejöhet például arcüreggyulladás vagy fülgyulladás, a rhinitis ugyanis az Eustachiai-cső működési zavarát okozhatja. A tartósan fennálló rhinitis befolyásolhatja az alvást, a munkát és ronthatja összességében az általános életminőséget. A rhinitis tünetei ugyanis csökkenthetik koncentrációs képességet a munkahelyen, és ronthatják a munkavégzés hatékonyságát. Gyermekeknél is nehézséget okozhat a koncentráció és a rendszeres iskolalátogatás rhinitis esetén. A helyzetet fokozza, hogy az orrdugulás és a rhinitis egyéb tünetei megzavarhatják az alvást, a kialvatlanság pedig fáradtsághoz és további koncentrálási, tanulási nehézségekhez vezethet.

Fontos azonban tudni, hogy van kiút rhinitis esetén! Minden esetben érdemes orvosi kivizsgálással kezdeni, ahol pontosan felmérhető a rhinitis típusa. Ezt követően tud terápiát javasolni az orvos, hogy megszüntesse a problémát és kezelje a rhinitis tüneteit. Emellett a légtisztítók használata, a folyadékpótlás és a megfelelő higiénia is segíthet a tünetek kezelésében, valamint az olyan helyzetek elkerülésében, amik miatt létrejöhetne rhinitis.

Téma szakértői

Dr. Augusztinovicz Monika

Dr. Augusztinovicz Monika

fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina

Dr. Moric Krisztina

fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Fülöp Györgyi

Dr. Fülöp Györgyi

fül-orr-gégész, audiológus

Hírek

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek
Miért megy nehezebben a nyelés időskorban?

Miért megy nehezebben a nyelés időskorban?

Az időskori nyelési nehézség (diszfágia) nem csak egy kellemetlen tünet. Súlyos szövődményekkel (alultápláltság, kiszáradás, aspirációs tüdőgyulladás) járhat, drasztikusan rontja az életminőséget, és az idős emberek elszigetelődéséhez vezethet. Becslések szerint az 50 év felettiek több mint 20 százaléka tapasztal diszfágiát. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész-foniáter szakorvosa az időskori diszfágia okairól és kezelési lehetőségeiről beszél.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK