Hirtelen jelentkező láz, köhögés, légszomj esetén ne a Fül-orr-gége Központba foglaljon időpontot, hanem maradjon otthonában / tartózkodási helyén és mielőbb keresse fel telefonon háziorvosát, illetve hívja a 06 80 277 455, 06 80 277 456 telefonszámot
Az egész napos küzdelem a levegőért sem kellemes, ám a fekvő helyzetben jelentkező orrdugulás még zavaróbb, hiszen ilyenkor aludni sem tudunk miatta. Dr. Moric Krisztina allergológus, fül-orr-gégész, a Fül-orr-gégeközpont orvosa elmondta, hogy gyakran allergia áll az orrdugulás hátterében. Ilyen esetben pedig a recept nélküli orrcseppek nem jelentenek jó megoldást.
Az orrdugulás oka, hogy az orrnyálkahártya megduzzad, benne az erek kitágulnak és nagy mennyiségű nyák termelődik. Fekvő testhelyzetben a váladék még inkább elzárhatja a levegő útját, emiatt panaszkodnak sokan arra, hogy nehezen alszanak el az orrdugulás miatt.
„Nátha vagy egyéb orrdugulással is járó légúti betegség esetén – ami most gyakori ebben az időszakban – fontos az orrdugulás kezelése. Nem csak a jobb közérzet, hanem a szövődmények megelőzése miatt is. Ha az orrjárat szellőzése nem megfelelő, egy egyszerű náthából is könnyen kialakulhat fül-, vagy arcüreggyulladás. Náthás orrdugulás esetén ezért fontos a rendszeres recept nélkül kapható nyálkahártya-lohasztó orrspray, kiegészítve tengervizes orrspray használatával.”
Előfordulhat, hogy az orrdugulást egyéb panasz nem kíséri, vagy ha jelentkezik is, az nem hasonít a jellegzetes náthás tünetekhez. Ha az orrdugulás a fő panasz, akkor akár orrpolip vagy orrsövényferdülés is állhat a háttérben. Utóbbi esetben jellegzetes a féloldali orrdugulás. Terhesség alatt hormonális hatásra, de vérnyomáscsökkentők szedése kapcsán és reflux vagy az orrkagyló megnagyobbodása miatt is jelentkezhet orrdugulás.
„Tartós orrdugulás esetén fontos az alapos fül-orr-gégészeti kivizsgálás. Ennek során fel tudjuk fedezni azokat az elváltozásokat, amelyek az orrdugulást okozhatják és szükség esetén gyógyszerrel vagy műtéti úton megszüntetni a kiváltó okot.”
A lakáson belüli allergének is okozhatnak orrdugulást. Ilyenkor rendszerint egyéb szénanáthás tünet is megfigyelhető: tüsszögés, szem-, vagy orrviszketés, de egyes esetekben bőrkiütések is jelentkezhetnek. Ilyen esetben háziporatka, penészgomba vagy háziállat allergia állhat a tünetek hátterében.
„Allergia esetén nincs láz, rossz közérzet, ami a náthásra jellemző tünet. A nátha 7-10 nap alatt általában elmúlik, az allergia viszont megmarad, amíg a tüneteket okozó allergén jelen van a levegőben. Ezért, ha már hosszabb ideje orrdugulással küzdünk és emellett egyéb allergiára utaló tüneteink is vannak, javasolt allergia vizsgálatot végeztetni.”
Sokan esnek abba a hibába, hogy rászoknak a recept nélküli orrcseppekre, míg végül orrcsepp-függőségük alakul ki, ami már a nyálkahártyán is súlyos elváltozásokat okozhat. Ez megelőzhető, ha idejében orvoshoz fordulnak és olyan, a szakember által javasolt készítményekkel kezelik az allergiás tüneteket, amelyek hosszútávon is biztonsággal alkalmazhatók.
További vélemények Dr. Moric Krisztináról >>>
Rendelés típusa:
*Első vizit esetén - amennyiben fizikális vizsgálat is szükséges - javasolt személyes, rendelői viziten megjelenni!
További véleményekNagyon tetszett a tájékoztatás precizitása és a kedves fogadtatás. A Doktornőt mindenkit csak ajánlani tudom!
A horkolásnak több kiváltó oka is lehet. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa néhány gyakori kiváltó okot nevezett meg, melyeket fül-orr-gégészeti vizsgálat során lehet diagnosztizálni.
A lágy szájpad közepén elhelyezkedő nyelvcsap gyulladását különböző tünetek kísérik. A fájdalom mellett nyelési nehézség jelentkezhet, a beteg úgy érezheti, hogy valami a torkán akadt. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy miben különbözik ez a betegség a valódi gombócérzéstől, más néven globus szindrómától.
A halláscsökkenés lehet átmeneti vagy tartós. Ha kialakult, fontos, hogy mielőbb felismerjék és kezeljék, mert az ép hallás hiánya az élet számos területén érezhető, és akár visszafordíthatatlan következményekkel is járhat. Dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy milyen korai jelekből ismerhető fel a halláscsökkenés.
Tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket, hogy a hatályban lévő jogszabályok szerint rendelőinkben továbbra is kötelező a maszk használata mind az ott dolgozók, mind pedig a hozzánk érkező betegek és kísérőik számára. Kérjük szíves megértésüket és az előírás betartását!