Orrdugulás lefekvéskor – allergia is okozhatja?

Orrdugulás lefekvéskor – allergia is okozhatja?

Dr. Moric Krisztina Létrehozva: 2019.11.13 Módosítva: 2021.04.28

Az egész napos küzdelem a levegőért sem kellemes, ám a fekvő helyzetben jelentkező orrdugulás még zavaróbb, hiszen ilyenkor aludni sem tudunk miatta. Dr. Moric Krisztina allergológus, fül-orr-gégész, a Fül-orr-gégeközpont orvosa elmondta, hogy gyakran allergia áll az orrdugulás hátterében. Ilyen esetben pedig a recept nélküli orrcseppek nem jelentenek jó megoldást.

Orrdugulás – miért épp lefekvéskor?

Az orrdugulás oka, hogy az orrnyálkahártya megduzzad, benne az erek kitágulnak és nagy mennyiségű nyák termelődik. Fekvő testhelyzetben a váladék még inkább elzárhatja a levegő útját, emiatt panaszkodnak sokan arra, hogy nehezen alszanak el az orrdugulás miatt.

„Nátha vagy egyéb orrdugulással is járó légúti betegség esetén – ami most gyakori ebben az időszakban – fontos az orrdugulás kezelése. Nem csak a jobb közérzet, hanem a szövődmények megelőzése miatt is. Ha az orrjárat szellőzése nem megfelelő, egy egyszerű náthából is könnyen kialakulhat fül-, vagy arcüreggyulladás. Náthás orrdugulás esetén ezért fontos a rendszeres recept nélkül kapható nyálkahártya-lohasztó orrspray, kiegészítve tengervizes orrspray használatával.”

Tartós orrdugulás – náthás tünetek nélkül

Előfordulhat, hogy az orrdugulást egyéb panasz nem kíséri, vagy ha jelentkezik is, az nem hasonít a jellegzetes náthás tünetekhez. Ha az orrdugulás a fő panasz, akkor akár orrpolip vagy orrsövényferdülés is állhat a háttérben. Utóbbi esetben jellegzetes a féloldali orrdugulás. Terhesség alatt hormonális hatásra, de vérnyomáscsökkentők szedése kapcsán és reflux vagy az orrkagyló megnagyobbodása miatt is jelentkezhet orrdugulás.

„Tartós orrdugulás esetén fontos az alapos fül-orr-gégészeti kivizsgálás. Ennek során fel tudjuk fedezni azokat az elváltozásokat, amelyek az orrdugulást okozhatják és szükség esetén gyógyszerrel vagy műtéti úton megszüntetni a kiváltó okot.”

Orrdugulás fekvő helyzetben – egy ágyban az allergénnel?

A lakáson belüli allergének is okozhatnak orrdugulást. Ilyenkor rendszerint egyéb szénanáthás tünet is megfigyelhető: tüsszögés, szem-, vagy orrviszketés, de egyes esetekben bőrkiütések is jelentkezhetnek. Ilyen esetben háziporatka, penészgomba vagy háziállat allergia állhat a tünetek hátterében.

  • Orrdugulást okozhat a háziállat allergia is.A lefekvéskor jelentkező orrdugulást okozhatja az is, ha valaki házi kedvencet tart, s az állat szabadon közlekedhet a lakásban. Így megeshet, hogy az ágyban fekve közelről lélegzi be az allergéneket.
  • Szintén lefekvéskor erősödnek a poratka allergia tünetei, mivel ezek az allergének lehullott emberi hámsejtekkel táplálkoznak, amiből az ágyban – matracon, párnában – található a legtöbb.
  • De a penészesedés is gyakori probléma az otthonokban, előfordulhat, hogy a hálószobában szaporodott el a penészgomba, ezért jelentkezik orrdugulás lefekvéskor.

 

„Allergia esetén nincs láz, rossz közérzet, ami a náthásra jellemző tünet. A nátha 7-10 nap alatt általában elmúlik, az allergia viszont megmarad, amíg a tüneteket okozó allergén jelen van a levegőben. Ezért, ha már hosszabb ideje orrdugulással küzdünk és emellett egyéb allergiára utaló tüneteink is vannak, javasolt allergia vizsgálatot végeztetni.”

Előzze meg az orrcsepp-függőséget!

Sokan esnek abba a hibába, hogy rászoknak a recept nélküli orrcseppekre, míg végül orrcsepp-függőségük alakul ki, ami már a nyálkahártyán is súlyos elváltozásokat okozhat. Ez megelőzhető, ha idejében orvoshoz fordulnak és olyan, a szakember által javasolt készítményekkel kezelik az allergiás tüneteket, amelyek hosszútávon is biztonsággal alkalmazhatók.

Téma szakértője

  • Dr. Moric Krisztina

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
  • Specialitások:
    • Orrpolip kezelése
    • akut felnőtt fül-orr-gégészeti panaszok kivizsgálása, kezelése
    • felső légúti allergiák kivizsgálása és kezelése
    • fül-orr-gégészeti góckutatás
    • szaglásvesztés kivizsgálása COVID után
    • orrdugulás, orrfolyás 
    • váladékos torok
    • fül-orr-gégeszeti tünetekkel járó anafilaxia utáni kivizsgálás
    • immunterápia

     

    További vélemények Dr. Moric Krisztináról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • Személyes, rendelői vizit
    • Távkonzultáció (*telefonon) - csütörtöki napokon kizárólag távkonzultációra lehet időpontot foglalni

     

    *Első vizit esetén - megfelelő fizikális vizsgálat is szükséges - javasolt személyes, rendelői viziten megjelenni!

     

Orvos válaszol

Tisztelt Dr. Fülöp Györgyi!
Ötödik napja fennálló orrdugulásom van.Nem alszom. Már mindent próbáltam, semmi nem használ. A sok orrspray-től vérzik az orrom. Ilyen esetben használható-e a Safe Laser? Ha igen akkor mi a leghatásosabb alkalmazási mód?(gondolok itt a kezelendő területre kivül vagy orr üregben).Köszönöm válaszát! Tisztelettel: Marancsik Andrea

Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi
Kedves Marancsik Andrea!
Orrdugulásra nem írta mi mindent használt, milyen egyéb tünetei voltak, ill. kérdése nem is erre vonatkozott, de javasolnám, hogy a szokásos orrcseppek mellett szedjen napi 1 tabl. antihisztamint is, használhat orrmosót fiziológiás oldattal, ...
Ha jelenleg vérzik az orra, akkor nem javaslom a lézer használatát. Néhány napig használjon Emofix orrkenőcsöt naponta 3-4 alkalommal. Ha már nem vérzik az orra, akkor fokozatosan kezdheti alkalmazni a lasert.
Ha az orrdugulása nem szűnne, akkor javasolt lenne fül-orr-gégészeti vizsgálata is!
Üdvözlettel
Fülöp Györgyi


Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Nagyon segítőkész

A személyzet es a Doktornő is nagyon kedves es segitőkész volt! :)

További vélemények

Hírek

Meglepő tünetek, melyekkel fül-orr-gégészhez kell fordulni

Meglepő tünetek, melyekkel fül-orr-gégészhez kell fordulni

Ha náthásak vagyunk, régóta dugul az orrunk, fáj a fülünk, fül-orr-gégészhez fordulunk. Vannak azonban olyan kevésbé egyértelmű tünetek, melyek kapcsán szintén indokolt a kivizsgálás. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa most az alvással kapcsolatos fül-orr-gégészeti problémákra hívja fel a figyelmet.

További részletek
Nátha, arcfeszülés és fejfájás: az akut arcüreggyulladás első tünetei?

Nátha, arcfeszülés és fejfájás: az akut arcüreggyulladás első tünetei?

Az akut arcüreggyulladás következtében az orrmelléküregekben nyálkahártya duzzanat alakul ki, váladék termelődik. A náthás tünetek mellett kellemetlen arcfeszülés és erős fejfájás is jelezheti a betegséget. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ orvosa összefoglalta az akut arcüreggyulladás tüneteivel és kezelésével kapcsolatos tudnivalókat.

További részletek
Dohányzik? Vegyen részt hallásvizsgálaton!

Dohányzik? Vegyen részt hallásvizsgálaton!

A dohányzás a halláscsökkenés egyik rizikótényezője. A kutatások azt mutatták, hogy a cigarettafüstnek való expozíció - akár közvetlen vagy közvetett módon – egyaránt károsíthatja a hallásunkat. Dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát az összefüggés okairól kérdeztük.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Kiss Sándor
Dr. Kiss Sándor Audiológus, fül-orr-gégész
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

Prima Medica Egészségközpontok

Tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket, hogy a hatályban lévő jogszabályok szerint rendelőinkben továbbra is kötelező a maszk használata mind az ott dolgozók, mind pedig a hozzánk érkező betegek és kísérőik számára. Kérjük szíves megértésüket és az előírás betartását!