Orrdugulás lefekvéskor – allergia is okozhatja?

Orrdugulás lefekvéskor – allergia is okozhatja?

Dr. Moric Krisztina Létrehozva: 2019.11.13 Módosítva: 2023.12.07

Az egész napos küzdelem a levegőért sem kellemes, ám a fekvő helyzetben jelentkező orrdugulás még zavaróbb, hiszen ilyenkor aludni sem tudunk miatta. Dr. Moric Krisztina allergológus, fül-orr-gégész, a Fül-orr-gégeközpont orvosa elmondta, hogy gyakran allergia áll az orrdugulás hátterében. Ilyen esetben pedig a recept nélküli orrcseppek nem jelentenek jó megoldást.

Orrdugulás – miért épp lefekvéskor?

Az orrdugulás oka, hogy az orrnyálkahártya megduzzad, benne az erek kitágulnak és nagy mennyiségű nyák termelődik. Fekvő testhelyzetben a váladék még inkább elzárhatja a levegő útját, emiatt panaszkodnak sokan arra, hogy nehezen alszanak el az orrdugulás miatt.

„Nátha vagy egyéb orrdugulással is járó légúti betegség esetén – ami most gyakori ebben az időszakban – fontos az orrdugulás kezelése. Nem csak a jobb közérzet, hanem a szövődmények megelőzése miatt is. Ha az orrjárat szellőzése nem megfelelő, egy egyszerű náthából is könnyen kialakulhat fül-, vagy arcüreggyulladás. Náthás orrdugulás esetén ezért fontos a rendszeres recept nélkül kapható nyálkahártya-lohasztó orrspray, kiegészítve tengervizes orrspray használatával.”

Online Bejelentkezés

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Tartós orrdugulás – náthás tünetek nélkül

Előfordulhat, hogy az orrdugulást egyéb panasz nem kíséri, vagy ha jelentkezik is, az nem hasonít a jellegzetes náthás tünetekhez. Ha az orrdugulás a fő panasz, akkor akár orrpolip vagy orrsövényferdülés is állhat a háttérben. Utóbbi esetben jellegzetes a féloldali orrdugulás. Terhesség alatt hormonális hatásra, de vérnyomáscsökkentők szedése kapcsán és reflux vagy az orrkagyló megnagyobbodása miatt is jelentkezhet orrdugulás.

„Tartós orrdugulás esetén fontos az alapos fül-orr-gégészeti kivizsgálás. Ennek során fel tudjuk fedezni azokat az elváltozásokat, amelyek az orrdugulást okozhatják és szükség esetén gyógyszerrel vagy műtéti úton megszüntetni a kiváltó okot.”

Orrdugulás fekvő helyzetben – egy ágyban az allergénnel?Házi allergia

A lakáson belüli allergének is okozhatnak orrdugulást. Ilyenkor rendszerint egyéb szénanáthás tünet is megfigyelhető: tüsszögés, szem-, vagy orrviszketés, de egyes esetekben bőrkiütések is jelentkezhetnek. Ilyen esetben háziporatka, penészgomba vagy háziállat allergia állhat a tünetek hátterében.

  • A lefekvéskor jelentkező orrdugulást okozhatja az is, ha valaki házi kedvencet tart, s az állat szabadon közlekedhet a lakásban. Így megeshet, hogy az ágyban fekve közelről lélegzi be az allergéneket.
  • Szintén lefekvéskor erősödnek a poratka allergia tünetei, mivel ezek az allergének lehullott emberi hámsejtekkel táplálkoznak, amiből az ágyban – matracon, párnában – található a legtöbb.
  • De a penészesedés is gyakori probléma az otthonokban, előfordulhat, hogy a hálószobában szaporodott el a penészgomba, ezért jelentkezik orrdugulás lefekvéskor.

„Allergia esetén nincs láz, rossz közérzet, ami a náthásra jellemző tünet. A nátha 7-10 nap alatt általában elmúlik, az allergia viszont megmarad, amíg a tüneteket okozó allergén jelen van a levegőben. Ezért, ha már hosszabb ideje orrdugulással küzdünk és emellett egyéb allergiára utaló tüneteink is vannak, javasolt allergia vizsgálatot végeztetni.”

Előzze meg az orrcsepp-függőséget!

Sokan esnek abba a hibába, hogy rászoknak a recept nélküli orrcseppekre, míg végül orrcsepp-függőségük alakul ki, ami már a nyálkahártyán is súlyos elváltozásokat okozhat. Ez megelőzhető, ha idejében orvoshoz fordulnak és olyan, a szakember által javasolt készítményekkel kezelik az allergiás tüneteket, amelyek hosszútávon is biztonsággal alkalmazhatók.

Téma szakértője

  • Dr. Moric Krisztina

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
  • Specialitások:
    • Orrpolip kezelése
    • akut felnőtt fül-orr-gégészeti panaszok kivizsgálása, kezelése
    • felső légúti allergiák kivizsgálása és kezelése
    • fül-orr-gégészeti góckutatás
    • szaglásvesztés kivizsgálása COVID után
    • orrdugulás, orrfolyás 
    • váladékos torok
    • fül-orr-gégeszeti tünetekkel járó anafilaxia utáni kivizsgálás
    • immunterápia

     

    További vélemények Dr. Moric Krisztináról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • Személyes, rendelői vizit
    • Távkonzultáció (*telefonon) - csütörtöki napokon kizárólag távkonzultációra lehet időpontot foglalni
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás

     

    *Első vizit esetén - megfelelő fizikális vizsgálat is szükséges - javasolt személyes, rendelői viziten megjelenni!

     

Orvos válaszol

Tisztelt Dr. Fülöp Györgyi!
Ötödik napja fennálló orrdugulásom van.Nem alszom. Már mindent próbáltam, semmi nem használ. A sok orrspray-től vérzik az orrom. Ilyen esetben használható-e a Safe Laser? Ha igen akkor mi a leghatásosabb alkalmazási mód?(gondolok itt a kezelendő területre kivül vagy orr üregben).Köszönöm válaszát! Tisztelettel: Marancsik Andrea

Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi
Kedves Marancsik Andrea!
Orrdugulásra nem írta mi mindent használt, milyen egyéb tünetei voltak, ill. kérdése nem is erre vonatkozott, de javasolnám, hogy a szokásos orrcseppek mellett szedjen napi 1 tabl. antihisztamint is, használhat orrmosót fiziológiás oldattal, ...
Ha jelenleg vérzik az orra, akkor nem javaslom a lézer használatát. Néhány napig használjon Emofix orrkenőcsöt naponta 3-4 alkalommal. Ha már nem vérzik az orra, akkor fokozatosan kezdheti alkalmazni a lasert.
Ha az orrdugulása nem szűnne, akkor javasolt lenne fül-orr-gégészeti vizsgálata is!
Üdvözlettel
Fülöp Györgyi


Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Nagyon segítőkész

A személyzet es a Doktornő is nagyon kedves es segitőkész volt! :)

További vélemények

Hírek

A horkolásgátló eszközök valóban orvosolhatják a horkolást?

A horkolásgátló eszközök valóban orvosolhatják a horkolást?

A nők negyedénél, a férfiak 40 százalékánál rendszeresen jelentkezik a horkolás, ami a velük egy ágyban alvó társukra is rossz hatással van. Számtalan horkolásgátló termék érhető el az interneten, de vajon működnek is ezek a pihentető alvást ígérő termékek? Dr. Csóka János, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, fej-nyaksebész szakembere azt tanácsolja, hogy horkolás esetén inkább vizsgáltassuk ki annak okát.

További részletek
9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

A hang világnapjának megünneplése (április 16.) brazil orvosok, logopédusok, valamint énektanárok kezdeményezésére indult el 1999-ben, amelyhez évről évre újabb országok csatlakoznak. Az idei világnap alkalmából dr. Kiss Sándor, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, audiológus szakembere osztott meg néhány érdekességet az emberi hangokról.  

További részletek
Betegbiztonságot veszélyeztető visszaélés dr. Kiss Sándor nevével

Betegbiztonságot veszélyeztető visszaélés dr. Kiss Sándor nevével

Fontos, betegek biztonságát veszélyeztető internetes visszaélésre hívja fel a Fül-Orr-Gége Központ minden páciens figyelmét.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Kiss Sándor
Dr. Kiss Sándor Audiológus, fül-orr-gégész
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK