Szaglásvesztés, szaglászavar a szagok, illatok érzetének zavarát jelenti. A szaglásvesztés fennállhat ideiglenesen vagy lehet tartós állapot. Az idősebb korba lépéssel párhuzamosan természetes bizonyos mértékű szaglásvesztés, azonban az összes többi esetben más okokra vezethető vissza.
Az öregedés természetes velejárójaként jelentkező szagláscsökkenésen kívül az alábbi okok szerepelhetnek. A szaglásvesztés okai közt legelsőként az ideiglenes szaglásvesztést okozó tényezőket vesszük sorra. Ezek lehetnek: a nátha, influenza, ami után a szaglás rendszerint helyreáll. Ugyan ilyen az elhúzódó allergiás nátha és a következményeképp fellépő ideiglenes szaglásvesztés. Az orrmelléküreg-gyulladás okozhat orrpolipot, ami tartós szaglásvesztést okozhat. Terhesség alatt előfordulhat bizonyos szaglásvesztés, ami nem kóros és a hormonális változások okozzák.
Szaglásvesztés oka lehet a toxikus gázok által irritált orrnyálkahártya (pl. takarítószerek túlzott használata) reakció is.
A különböző betegségek esetében a szaglásvesztés kísérő tünetként jelenik meg csupán. A cukorbetegség következtében kialakuló idegkárosodás az orr érzőidegeire is kihatással lehet. A szívbetegség és a magas vérnyomás gyógyszerek használatának gyakori mellékhatása a szaglásvesztés. A kezeletlen fogbetegségek következtében a bakteriális fertőzés az arcüregbe átjutva okozhat szaglásvesztést.
A szaglásvesztés nagyon korai tünete lehet a Parkinson kórnak és az Alzheimer kórnak is. Ez akár évekkel előre is megelőzheti a súlyosabb betegség klinikai tüneteket.
A szaglás idegi folyamat. A szagló idegek végződései az orrüreg felső falán találhatóak. Az illatmolekulák hozzájuk kapcsolódva ingerületet váltanak ki az idegekben, ami ingerület az agyunkba jutva, feldolgozódva eredményezi a szag, illatérzékelést. Ha ebben a folyamatban valahol zavar keletkezik, a szaglás sérült lesz.
A szaglás folyamatának egyik zavara lehet, ha az illatmolekulák nem jutnak el az őket érzékelő idegi végződésekhez. Ennek eredménye szaglásvesztés. Ilyen pl. az orrdugulás, orrüregi illetve melléküregi nyálkahártya duzzanata, allergia, orrrsövényferdülés.
Fejsérüléses baleset, gyulladás, daganat és egyéb okok következtében történő agysérülés miatt az idegi diszfunkció matt is létrejöhet szaglásvesztés. Ilyen esetekben a gyógyulás hosszabb folyamat.
Szaglásvesztés mutatható ki a dohányosoknál is.
Mikor szükséges a szaglásvesztés kivizsgálása?
Amikor nátha vagy influenza után 1 -1,5 hónappal sem tér vissza a szaglási képességünk, forduljunk fül-orrgégész orvoshoz. A felső légúti gyulladásokon kívül egyéb betegség is okozhatja a szaglásvesztés jelenségét. A szaglásvesztés kivizsgálása első lépésben fül-orr-gégész szakorvosnál történik. A fül-orr-gégész a szaglásvesztés kivizsgálásakor ellenőrzi, hogy elzáródott légutak, gyulladt orr-nyálkahártya, orrsövényferdülés, vagy egyéb ok áll-e a szaglásvesztés háttérben.
A szaglásvesztés kezelése és a szaglás helyreállítása a szaglásvesztés okainak korrigálásával érhető el. Az ideiglenes szaglásvesztés a kiváltó fül-orr-gégészeti probléma kezelése által jó eséllyel megszűnik. Ilyen az allergiakezelés által helyrebillenő szaglási funkció, vagy a kikezelt orrsövényferdülés következményeként visszatérő szaglási érzékenység. Az egyéb okok miatti szaglásvesztés kezelése, pl. cukorbetegség, magas vérnyomás gyógyszerek okozta szaglásvesztés, fogfájás okozta szaglásvesztés, mint a kiváltó betegségek kezelésével és megszűntetésével érhető el.
Jelentkezzen be online szaglásvesztés kivizsgálására
További vélemények Dr. Augusztinovicz Monikáról >>> Rendelés típusa: Téma szakértője
Dr. Augusztinovicz Monika
A gyermekek hallásának ellenőrzéséhez többféle teszt használható, ezeket a gyermek életkorához és fejlettségi szintjéhez igazodva alkalmazzuk. Míg csecsemők és kisgyermekek esetében az objektív szűrővizsgálatokkal, kisiskolás kortól már szubjektív tesztekkel is vizsgálhatjuk a hallást – mondja dr. Kiss Sándor, audiológus, fül-orr-gégész, a Fül-orr-gége Központ szakembere, akit a szubjektív hallásvizsgálatról kérdeztünk.
Még a felnőtteket is szorongással töltheti el, ha fül-orr-gégészhez kell fordulniuk panaszaikkal, érthető, hogy a gyerekek is félnek az orvossal való találkozástól. Kellő felkészültséggel és empátiával azonban nem kell ijesztő élménynek lennie a fül-orr-gégésznél tett látogatásnak sem. Dr. Kiss Sándor audiológus, fül-orr-gégész, a Fül-orr-gége Központ munkatársa látta el tanácsokkal szülőket.
Ezer újszülöttből 1-3 gyermek súlyos halláskárosodással jön a világra, ezért is van óriási jelentősége az újszülöttkorban elvégzett objektív hallásvizsgálatnak. Dr. Kiss Sándor audiológus, fül-orr-gégész, a Füll-orr-gége Központ munkatársa avatott be bennünket a csecsemők hallásvizsgálatának rejtelmeibe.
Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!
A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!
Köszönettel:
Prima Medica Egészségközpontok