Szaglásvesztés

Szaglásvesztés

Módosítva: 2021.03.08 16:59

Szaglásvesztés, szaglászavar a szagok, illatok érzetének zavarát jelenti. A szaglásvesztés fennállhat ideiglenesen vagy lehet tartós állapot. Az idősebb korba lépéssel párhuzamosan természetes bizonyos mértékű szaglásvesztés, azonban az összes többi esetben más okokra vezethető vissza.

Szagláscsökkenés okai

Kapcsolódó cikkünk

Az öregedés természetes velejárójaként jelentkező szagláscsökkenésen kívül az alábbi okok szerepelhetnek. A szaglásvesztés okai közt legelsőként az ideiglenes szaglásvesztést okozó tényezőket vesszük sorra. Ezek lehetnek: a nátha, influenza, ami után a szaglás rendszerint helyreáll.  Ugyan ilyen az elhúzódó allergiás nátha és a következményeképp fellépő ideiglenes szaglásvesztés. Az orrmelléküreg-gyulladás okozhat orrpolipot, ami tartós szaglásvesztést okozhat. Terhesség alatt előfordulhat bizonyos szaglásvesztés, ami nem kóros és a hormonális változások okozzák. 

Szaglásvesztés oka lehet a toxikus gázok által irritált orrnyálkahártya (pl. takarítószerek túlzott használata) reakció is.

A különböző betegségek esetében a szaglásvesztés kísérő tünetként jelenik meg csupán. A cukorbetegség következtében kialakuló idegkárosodás az orr érzőidegeire is kihatással lehet. A szívbetegség és a magas vérnyomás gyógyszerek használatának gyakori mellékhatása a szaglásvesztés. A kezeletlen fogbetegségek következtében a bakteriális fertőzés az arcüregbe átjutva okozhat szaglásvesztést.

A szaglásvesztés nagyon korai tünete lehet a Parkinson kórnak és az Alzheimer kórnak is. Ez akár évekkel előre is megelőzheti a súlyosabb betegség klinikai tüneteket.

A szaglás idegi folyamat. A szagló idegek végződései az orrüreg felső falán találhatóak. Az illatmolekulák hozzájuk kapcsolódva ingerületet váltanak ki az idegekben, ami ingerület az agyunkba jutva, feldolgozódva eredményezi a szag, illatérzékelést. Ha ebben a folyamatban valahol zavar keletkezik, a szaglás sérült lesz.

A szaglás folyamatának egyik zavara lehet, ha az illatmolekulák nem jutnak el az őket érzékelő idegi végződésekhez. Ennek eredménye szaglásvesztés. Ilyen pl. az orrdugulás, orrüregi illetve melléküregi nyálkahártya duzzanata, allergia, orrrsövényferdülés.

Fejsérüléses baleset, gyulladás, daganat és egyéb okok következtében történő agysérülés miatt az idegi diszfunkció matt is létrejöhet szaglásvesztés. Ilyen esetekben a gyógyulás hosszabb folyamat. 

Szaglásvesztés mutatható ki a dohányosoknál is.

Szaglásvesztés kivizsgálása

Mikor szükséges a szaglásvesztés kivizsgálása?

Amikor nátha vagy influenza után 1 -1,5 hónappal sem tér vissza a szaglási képességünk, forduljunk fül-orrgégész orvoshoz. A felső légúti gyulladásokon kívül egyéb betegség is okozhatja a szaglásvesztés jelenségét. A szaglásvesztés kivizsgálása első lépésben fül-orr-gégész szakorvosnál történik. A fül-orr-gégész a szaglásvesztés kivizsgálásakor ellenőrzi, hogy elzáródott légutak, gyulladt orr-nyálkahártya, orrsövényferdülés, vagy egyéb ok áll-e a szaglásvesztés háttérben.

Szaglásvesztés - az okok kezelése

A szaglásvesztés kezelése és a szaglás helyreállítása a szaglásvesztés okainak korrigálásával érhető el. Az ideiglenes szaglásvesztés a kiváltó fül-orr-gégészeti probléma kezelése által jó eséllyel megszűnik. Ilyen az allergiakezelés által helyrebillenő szaglási funkció, vagy a kikezelt orrsövényferdülés következményeként visszatérő szaglási érzékenység. Az egyéb okok miatti szaglásvesztés kezelése, pl. cukorbetegség, magas vérnyomás gyógyszerek okozta szaglásvesztés, fogfájás okozta szaglásvesztés, mint a kiváltó betegségek kezelésével és megszűntetésével érhető el.

Téma szakértője

  • Dr. Moric Krisztina

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
  • Specialitások:
    • Orrpolip kezelése
    • akut felnőtt fül-orr-gégészeti panaszok kivizsgálása, kezelése
    • felső légúti allergiák kivizsgálása és kezelése
    • fül-orr-gégészeti góckutatás
    • szaglásvesztés kivizsgálása COVID után
    • orrdugulás, orrfolyás 
    • váladékos torok
    • fül-orr-gégeszeti tünetekkel járó anafilaxia utáni kivizsgálás
    • immunterápia

     

    További vélemények Dr. Moric Krisztináról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • Személyes, rendelői vizit
    • Távkonzultáció (*telefonon) - csütörtöki napokon kizárólag távkonzultációra lehet időpontot foglalni
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás

     

    *Első vizit esetén - megfelelő fizikális vizsgálat is szükséges - javasolt személyes, rendelői viziten megjelenni!

     

Hírek

Hirtelen hallásvesztés - bárki járhat úgy, mint Nagy Feró?

Hirtelen hallásvesztés - bárki járhat úgy, mint Nagy Feró?

A közelmúltban megdöbbentő hír jelent meg az énekessel kapcsolatban. Egy nap arra ébredt, hogy elvesztette, majd rövid időn belül orrcseppek segítségével visszanyerte a hallását. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát arra kértük, segítsen értelmezni, hogy mi állhat az eset hátterében.

További részletek
Nyáron is fertőz a mononukleózis!

Nyáron is fertőz a mononukleózis!

A mononukleózis, csókbetegség vagy Pfeiffer-féle mirigyláz néven is ismert fertőző betegség, melyet az Epstein-Barr vírus (EBV) okoz. Ez a vírus általában nyáron és őszi hónapokban terjed, és a legtöbb esetben tizenévesek és fiatal felnőttek körében okoz megbetegedéseket. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy mit tegyünk, ha a tüneteket tapasztaljuk.

További részletek
Cukorbetegek fokozottan figyeljenek a hallásukra!

Cukorbetegek fokozottan figyeljenek a hallásukra!

A cukorbetegségről tudjuk, hogy többek között károsíthatja az idegrendszert, a veséket, az ereket és nehezen gyógyuló sebeket, lábszárfekélyt is okozhat. Kevésbé ismert szövődménye a halláskárosodás, mellyel kapcsolatban dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát kérdeztük.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Kiss Sándor
Dr. Kiss Sándor Audiológus, fül-orr-gégész
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

Prima Medica Egészségközpontok

Tisztelt Pácienseink!

Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!

Köszönettel:

Prima Medica Egészségközpontok