Szaglásvesztés

Szaglásvesztés

Módosítva: 2023.11.22 14:36

Szaglásvesztés, szaglászavar a szagok, illatok érzetének zavarát jelenti. A szaglásvesztés fennállhat ideiglenesen vagy lehet tartós állapot. Az idősebb korba lépéssel párhuzamosan természetes bizonyos mértékű szaglásvesztés, azonban az összes többi esetben más okokra vezethető vissza.

Szagláscsökkenés okai

Az öregedés természetes velejárójaként jelentkező szagláscsökkenésen kívül az alábbi okok szerepelhetnek. A szaglásvesztés okai közt legelsőként az ideiglenes szaglásvesztést okozó tényezőket vesszük sorra. Ezek lehetnek: a nátha, influenza, ami után a szaglás rendszerint helyreáll.  Ugyan ilyen az elhúzódó allergiás nátha és a következményeképp fellépő ideiglenes szaglásvesztés. Az orrmelléküreg-gyulladás okozhat orrpolipot, ami tartós szaglásvesztést okozhat. Terhesség alatt előfordulhat bizonyos szaglásvesztés, ami nem kóros és a hormonális változások okozzák. 

Szaglásvesztés oka lehet a toxikus gázok által irritált orrnyálkahártya (pl. takarítószerek túlzott használata) reakció is.

A különböző betegségek esetében a szaglásvesztés kísérő tünetként jelenik meg csupán. A cukorbetegség következtében kialakuló idegkárosodás az orr érzőidegeire is kihatással lehet. A szívbetegség és a magas vérnyomás gyógyszerek használatának gyakori mellékhatása a szaglásvesztés. A kezeletlen fogbetegségek következtében a bakteriális fertőzés az arcüregbe átjutva okozhat szaglásvesztést.

Online Bejelentkezés

Dr. Augusztinovicz Monika

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

A szaglásvesztés nagyon korai tünete lehet a Parkinson kórnak és az Alzheimer kórnak is. Ez akár évekkel előre is megelőzheti a súlyosabb betegség klinikai tüneteket.

A szaglás idegi folyamat. A szagló idegek végződései az orrüreg felső falán találhatóak. Az illatmolekulák hozzájuk kapcsolódva ingerületet váltanak ki az idegekben, ami ingerület az agyunkba jutva, feldolgozódva eredményezi a szag, illatérzékelést. Ha ebben a folyamatban valahol zavar keletkezik, a szaglás sérült lesz.

A szaglás folyamatának egyik zavara lehet, ha az illatmolekulák nem jutnak el az őket érzékelő idegi végződésekhez. Ennek eredménye szaglásvesztés. Ilyen pl. az orrdugulás, orrüregi illetve melléküregi nyálkahártya duzzanata, allergia, orrrsövényferdülés.

Fejsérüléses baleset, gyulladás, daganat és egyéb okok következtében történő agysérülés miatt az idegi diszfunkció matt is létrejöhet szaglásvesztés. Ilyen esetekben a gyógyulás hosszabb folyamat. 

Szaglásvesztés mutatható ki a dohányosoknál is.

Szaglásvesztés kivizsgálása

Mikor szükséges a szaglásvesztés kivizsgálása?

Amikor nátha vagy influenza után 1 -1,5 hónappal sem tér vissza a szaglási képességünk, forduljunk fül-orrgégész orvoshoz. A felső légúti gyulladásokon kívül egyéb betegség is okozhatja a szaglásvesztés jelenségét. A szaglásvesztés kivizsgálása első lépésben fül-orr-gégész szakorvosnál történik. A fül-orr-gégész a szaglásvesztés kivizsgálásakor ellenőrzi, hogy elzáródott légutak, gyulladt orr-nyálkahártya, orrsövényferdülés, vagy egyéb ok áll-e a szaglásvesztés háttérben.

Szaglásvesztés - az okok kezelése

A szaglásvesztés kezelése és a szaglás helyreállítása a szaglásvesztés okainak korrigálásával érhető el. Az ideiglenes szaglásvesztés a kiváltó fül-orr-gégészeti probléma kezelése által jó eséllyel megszűnik. Ilyen az allergiakezelés által helyrebillenő szaglási funkció, vagy a kikezelt orrsövényferdülés következményeként visszatérő szaglási érzékenység. Az egyéb okok miatti szaglásvesztés kezelése, pl. cukorbetegség, magas vérnyomás gyógyszerek okozta szaglásvesztés, fogfájás okozta szaglásvesztés, mint a kiváltó betegségek kezelésével és megszűntetésével érhető el.

Téma szakértője

  • Dr. Augusztinovicz Monika

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
  • Specialitások:
    • orrmelléküreg (arcüreg, homloküreg) specialista
    • COVID utáni szaglásvesztés, szaglástréning
    • felsőlégúti allergiák
    • általános fül-orr-gégészeti panaszok
    • gyermek fül-orr-gégészeti kezelések
    • fülfájás, füldugulás kezelése

     

    További vélemények Dr. Augusztinovicz Monikáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • Személyes, rendelői vizit
    • Távkonzultáció (telefonon) szerda délután
    • magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available

     

     

Hírek

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK