A horkolás és orrdugulás oka leggyakrabban a felső légutak (orrüreg, orrgarat) szűkülete. A leggyakoribb okok között szerepelnek az erősen ellazult, tónustalan garatképletek, megnyúlt nyelvcsap, megnagyobbodott garat vagy orrmandula, hátracsúszó nyelvgyök, vaskos-laza-megnagyobbodott lágyszájpad, orrsövényferdülés, orrpolip. A szűkület miatt a levegő áramlása megváltozik, ezzel hanghatást hoz létre.
A légútak átmeneti vagy krónikus beszűkültsége: allergiás nátha, megfázás miatti orrdugulás, légúti allergia. Ezek kezelése nem igényel sebészeti beavatkozást.
Szervi elváltozások a horkolás mögött
Nincs olyan ember, akinek a közvetlen környezetében ne lenne valaki, aki horkol. Ez szinte életünk „normális” részét képezi. Pedig nem normális. Sőt! A legújabb kutatások szerint a horkolás hátterében meghúzódó eltérések nagy számban komoly, sokszor életveszélyes betegségekhez vezetnek. Magasvérnyomáshoz, agyvérzéshez, szívinfarktushoz, hogy csak a legismertebbeket említsük.
A felnőtt emberek 50%-a horkol, 30 % rendszeresen. Idősebb korban ez még gyakoribb, meghaladja a 60%-ot.
A horkolás egészségi kockázatai
A horkolásban a legnagyobb probléma, hogy igen gyakran jár jelentős légzéskimaradással. Ez az alvási apnoe. Ezt a légzéskimaradást az alvó ember nem szokta észrevenni. Mindössze annyi tünetet érzékelhet belőle, hogy reggel álmosan, fejfájással ébred, nappal fáradtabb, kimerültebb. Párhuzamosan az éjjeli oxigénhiány megterheli a szívet, magasvérnyomáshoz vezethet. Az alvászavar okozhat továbbá koncentrálási nehezítettséget, autóvezetésnél problémát, impotenciát.
Horkolás kivizsgálásnál a fül-orr-gégész mellett igen nagy szerep jut a belgyógyásznak, kardiológusnak, neurológusnak, alvási specialistának.
Fül-orr-gégészeti szempontból az orr és garat- algarat működését, felépítését kell tüzetesen megvizsgálni. Horkolást okozhat a megnagyobbodott garatmandula, laza lágy szájpad, megnyúlt nyelvcsap (uvula), tömegesebb nyelv-nyelvgyök, állkapocsdeformitás, jelentős túlsúly. Ezen kívül lehet a háttérben allergiás nyálkahártya-duzzanat, orrsövényferdülés esetleg daganat. Egészséges anatómia mellett felmerül a garat beidegzési zavara, hormonális eltérések, cukorbetegség is.
Gyermekek esetében alvási légzéskimaradás és horkolás hátterében leggyakrabban megnagyobbodott orr- valamint garatmandula áll.
A horkolás kezelését a kiváltó tényezőnek megfelelően kell megválasztani. Allergiás nyálkahártya-duzzanat estén gyógyszeres kezelés is segíthet. Az esetek többségében egy egyszerű ambuláns beavatkozással megszűntethető a horkolás. Az orrkagylók kisebbítésével, szájpad- ill nyelvgyök kisebbítéssel. Az ambuláns, tehát járóbeteg-ellátásban végezhető műtétek gyors megoldást nyújthatnak a horkolás ellen.
A Fül-ogg-gége Központban a horkolásgátló műtétek közül a rádiofrekvenciás orrkagyló kisebbítés és a rádioferkvenciás lágyszájpad műtét is helyben végezhető, előzetes időpontfoglalással. A horkolás elleni ambuláns műtétekről itt olvashat:
A horkolásgátló lágyszájpad műtétet megelőzően szükséges, helyben elvégezhető alváskivizsgálás is.
A horkolás neurológiai kivizsgálásában alvásszakértőnk áll az Ön rendelkezésére:
Társintézményünk: www.joalvaskozpont.hu az alvásproblémák specializált központja.
Jelentkezzen be online horkolás kivizsgálására
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
További vélemények Dr. Csóka Jánosról >>> Rendelés típusa: Téma szakértője
Dr. Csóka János
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.
Az időskori nyelési nehézség (diszfágia) nem csak egy kellemetlen tünet. Súlyos szövődményekkel (alultápláltság, kiszáradás, aspirációs tüdőgyulladás) járhat, drasztikusan rontja az életminőséget, és az idős emberek elszigetelődéséhez vezethet. Becslések szerint az 50 év felettiek több mint 20 százaléka tapasztal diszfágiát. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész-foniáter szakorvosa az időskori diszfágia okairól és kezelési lehetőségeiről beszél.
A légkondicionáló berendezések könnyebben elviselhetővé teszik a forró nyári időszakokat, ám nem árt tisztában lenni ezeknek a praktikus eszközöknek az egészségre gyakorolt hatásaival. Miért okozhat fülfájást a klímahasználat? –tettük fel a kérdést dr. Holpert Valériának, a Fül-orr-Gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakemberének.