A horkolás és orrdugulás oka leggyakrabban a felső légutak (orrüreg, orrgarat) szűkülete. A leggyakoribb okok között szerepelnek az erősen ellazult, tónustalan garatképletek, megnyúlt nyelvcsap, megnagyobbodott garat vagy orrmandula, hátracsúszó nyelvgyök, vaskos-laza-megnagyobbodott lágyszájpad, orrsövényferdülés, orrpolip. A szűkület miatt a levegő áramlása megváltozik, ezzel hanghatást hoz létre.
A légútak átmeneti vagy krónikus beszűkültsége: allergiás nátha, megfázás miatti orrdugulás, légúti allergia. Ezek kezelése nem igényel sebészeti beavatkozást.
Nincs olyan ember, akinek a közvetlen környezetében ne lenne valaki, aki horkol. Ez szinte életünk „normális” részét képezi. Pedig nem normális. Sőt! A legújabb kutatások szerint a horkolás hátterében meghúzódó eltérések nagy számban komoly, sokszor életveszélyes betegségekhez vezetnek. Magasvérnyomáshoz, agyvérzéshez, szívinfarktushoz, hogy csak a legismertebbeket említsük.
A felnőtt emberek 50%-a horkol, 30 % rendszeresen. Idősebb korban ez még gyakoribb, meghaladja a 60%-ot.
Hírek, melyeket mindenképp olvasson el! |
A horkolásban a legnagyobb probléma, hogy igen gyakran jár jelentős légzéskimaradással. Ez az alvási apnoe. Ezt a légzéskimaradást az alvó ember nem szokta észrevenni. Mindössze annyi tünetet érzékelhet belőle, hogy reggel álmosan, fejfájással ébred, nappal fáradtabb, kimerültebb. Párhuzamosan az éjjeli oxigénhiány megterheli a szívet, magasvérnyomáshoz vezethet. Az alvászavar okozhat továbbá koncentrálási nehezítettséget, autóvezetésnél problémát, impotenciát.
Ne vegyük természetesnek, ha a gyerek az orra helyett a száján át veszi a levegőt! Ha a tartósan bedugult orr mellett gyakori középfülgyulladás és horkolás is jelentkezik nála, akkor valószínű, hogy a megnagyobbodott orrmandula okozza a panaszokat.Kapcsolódó cikkünk
Szájlégzés, gyakori betegségek és horkolás gyermekkorban
Horkolás kivizsgálásnál a fül-orr-gégész mellett igen nagy szerep jut a belgyógyásznak, kardiológusnak, neurológusnak, alvási specialistának.
Fül-orr-gégészeti szempontból az orr és garat- algarat működését, felépítését kell tüzetesen megvizsgálni. Horkolást okozhat a megnagyobbodott garatmandula, laza lágy szájpad, megnyúlt nyelvcsap (uvula), tömegesebb nyelv-nyelvgyök, állkapocsdeformitás, jelentős túlsúly. Ezen kívül lehet a háttérben allergiás nyálkahártya-duzzanat, orrsövényferdülés esetleg daganat. Egészséges anatómia mellett felmerül a garat beidegzési zavara, hormonális eltérések, cukorbetegség is.
Gyermekek esetében alvási légzéskimaradás és horkolás hátterében leggyakrabban megnagyobbodott orr- valamint garatmandula áll.
A horkolás kezelését a kiváltó tényezőnek megfelelően kell megválasztani. Allergiás nyálkahártya-duzzanat estén gyógyszeres kezelés is segíthet. Az esetek többségében egy egyszerű ambuláns beavatkozással megszűntethető a horkolás. Az orrkagylók kisebbítésével, szájpad- ill nyelvgyök kisebbítéssel. Az ambuláns, tehát járóbeteg-ellátásban végezhető műtétek gyors megoldást nyújthatnak a horkolás ellen.
A Fül-ogg-gége Központban a horkolásgátló műtétek közül a rádiofrekvenciás orrkagyló kisebbítés és a rádioferkvenciás lágyszájpad műtét is helyben végezhető, előzetes időpontfoglalással. A horkolás elleni ambuláns műtétekről itt olvashat:
A horkolásgátló lágyszájpad műtétet megelőzően szükséges, helyben elvégezhető alváskivizsgálás is.
A horkolás neurológiai kivizsgálásában alvásszakértőnk áll az Ön rendelkezésére:
Dr. Vida Zsuzsanna - neurológus főorvos, alvás medicina szakértő
Társintézményünk: www.joalvaskozpont.hu az alvásproblémák specializált központja.
Jelentkezzen be online horkolás kivizsgálására
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Téma szakértői
A közelmúltban megdöbbentő hír jelent meg az énekessel kapcsolatban. Egy nap arra ébredt, hogy elvesztette, majd rövid időn belül orrcseppek segítségével visszanyerte a hallását. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát arra kértük, segítsen értelmezni, hogy mi állhat az eset hátterében.
A mononukleózis, csókbetegség vagy Pfeiffer-féle mirigyláz néven is ismert fertőző betegség, melyet az Epstein-Barr vírus (EBV) okoz. Ez a vírus általában nyáron és őszi hónapokban terjed, és a legtöbb esetben tizenévesek és fiatal felnőttek körében okoz megbetegedéseket. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy mit tegyünk, ha a tüneteket tapasztaljuk.
A cukorbetegségről tudjuk, hogy többek között károsíthatja az idegrendszert, a veséket, az ereket és nehezen gyógyuló sebeket, lábszárfekélyt is okozhat. Kevésbé ismert szövődménye a halláskárosodás, mellyel kapcsolatban dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát kérdeztük.
Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!
Köszönettel:
Prima Medica Egészségközpontok