Légúti Allergiák

Légúti Allergiák

Szerző: dr. Balogh Katalin |
A fül-orr-gégészeti megbetegedések és légúti allergiák közti fő különbség, hogy míg előbbiek döntő többsége április-szeptember között fordul elő, utóbbiak az allergiát okozó növény virágzásának időszakában jelentkeznek és a pollenszórás végéig tartanak. A kellemetlen panaszok elmúlnak a növény virágzása után, de ha nem körültekintően történik az allergia kezelése, a gyulladás elhúzódhat és fül-orr-gégészeti panaszokat okozhat.

Fontos a pontos diagnózis

A pontos diagnózis felállítása mindig szakorvosi kompetencia, azonban nem árt a pácienseknek is felismerni, elkülöníteni az allergiás és egyéb fül-orr-gégészeti betegségek tüneteit. Ezzel elkerülhető a félrekezelés, a felesleges gyógyszerszedés.

A légúti allergiák tünetei

Kapcsolódó cikkünk

A panaszok az problémát okozó virágok, növények virágzásakor jellemzőek, de a nem megfelelő vagy helytelen kezelés miatt fül-orr-gégészeti szövődmények is kialakulhatnak, melyekkel összefüggő tünetek már egész évben fennállhatnak.

Allergia leggyakoribb tünetei:

  • orrdugulás, orrfolyás (vizes, híg váladék), orrviszketés
  • szagláscsökkenés
  • tüsszögés
  • szemviszketés, vörös szem, szemduzzanat könnyezés, kötőhártya-gyulladás
  • torokkaparás, torokviszketés rekedtség
  • arcduzzanat

Fül-orr-gégészeti betegségek leggyakoribb tünetei

A tünetek lefolyása (pl. nátha esetén) lehet 7-10 nap, de nem megfelelő kezelés miatt krónikussá is válhatnak. Ilyen panaszok:

légúti allergia

Légúti allergia fül-orr-gégészeti szövődményei

A nem időben megkezdett vagy helytelenül véghezvitt kezelés akár krónikus arcüreggyulladást is okozhat. Leggyakoribb oka a nem időben felismert allergia.

A nem megfelelően alkalmazott és/vagy kiválasztott orrspray, orrcsepp károsíthatja, tönkreteheti az orrnyálkahártyát. Allergia esetén más készítményekre van szükség, mint pl. megfázásos betegségben!

Bizonyos gyógyszerek, pl. dekongesztánsok, antihisztaminok szárítják a nyálkahártyát. Fontos! Ez nem természetes, normális állapot, így fontos szakorvos véleményét kikérni, és esetleges gyógyszert váltani.

Ezért kiemelten fontos a megfelelő diagnózis, a szakember által előírt terápia és az időszakos kontroll.

allergia vizsgálat

Diagnosztika, kezelés

Fül-orr-gégészeti panaszok esetén a szakorvosi kivizsgálásnak csupán egy része az allergia-kivizsgálás.

A vizit során lényeges egy általános fül-orr-gégészeti kivizsgálás; a kórelőzmény, a korábbi betegségek feltárása, szükség esetén endoszkópos vizsgálat, MR, RTG, ultrahang vizsgálat. Ezen eljárások segítségével még idejében felismerhetők a szövődmények, elváltozások.

A probléma okának feltárása után tudja a fül-orr-gégész, allergológus szakorvos pontos diagnózist felállítani, és elrendelni a szükséges kezelést, beavatkozást.

Allergia esetén lényeges a tüneteket okozó virág, növény megismerése! Kövesse nyomon az aktuális pollenjelentést, figyelje a pollen naptárat. Az allergiaellenes készítmények akkor igazán eredményesek, ha a virágzás elején, a pollenszórás kezdetekor kezdi el alkalmazni. A tüneti kezelés mellett létezik tartós megoldás is az allergia kezelésére: az immunterápia már az első évben jelentősnek csökkenti a tüneteket.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés szédülés kezelésére:

Allergia kivizsgálásra jelentkezzen be az alábbi gomb segítségével!

+36 70 8826 307

 

Téma szakértői

Dr. Augusztinovicz Monika

Dr. Augusztinovicz Monika

fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin

Dr. Balogh Katalin

fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina

Dr. Moric Krisztina

fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

Hírek

Hirtelen hallásvesztés - bárki járhat úgy, mint Nagy Feró?

Hirtelen hallásvesztés - bárki járhat úgy, mint Nagy Feró?

A közelmúltban megdöbbentő hír jelent meg az énekessel kapcsolatban. Egy nap arra ébredt, hogy elvesztette, majd rövid időn belül orrcseppek segítségével visszanyerte a hallását. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát arra kértük, segítsen értelmezni, hogy mi állhat az eset hátterében.

További részletek
Nyáron is fertőz a mononukleózis!

Nyáron is fertőz a mononukleózis!

A mononukleózis, csókbetegség vagy Pfeiffer-féle mirigyláz néven is ismert fertőző betegség, melyet az Epstein-Barr vírus (EBV) okoz. Ez a vírus általában nyáron és őszi hónapokban terjed, és a legtöbb esetben tizenévesek és fiatal felnőttek körében okoz megbetegedéseket. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy mit tegyünk, ha a tüneteket tapasztaljuk.

További részletek
Cukorbetegek fokozottan figyeljenek a hallásukra!

Cukorbetegek fokozottan figyeljenek a hallásukra!

A cukorbetegségről tudjuk, hogy többek között károsíthatja az idegrendszert, a veséket, az ereket és nehezen gyógyuló sebeket, lábszárfekélyt is okozhat. Kevésbé ismert szövődménye a halláskárosodás, mellyel kapcsolatban dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát kérdeztük.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Kiss Sándor
Dr. Kiss Sándor Audiológus, fül-orr-gégész
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

Prima Medica Egészségközpontok

Tisztelt Pácienseink!

Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!

Köszönettel:

Prima Medica Egészségközpontok