A pontos diagnózis felállítása mindig szakorvosi kompetencia, azonban nem árt a pácienseknek is felismerni, elkülöníteni az allergiás és egyéb fül-orr-gégészeti betegségek tüneteit. Ezzel elkerülhető a félrekezelés, a felesleges gyógyszerszedés.
Kapcsolódó cikkünk
A panaszok az problémát okozó virágok, növények virágzásakor jellemzőek, de a nem megfelelő vagy helytelen kezelés miatt fül-orr-gégészeti szövődmények is kialakulhatnak, melyekkel összefüggő tünetek már egész évben fennállhatnak.
Allergia leggyakoribb tünetei:
A tünetek lefolyása (pl. nátha esetén) lehet 7-10 nap, de nem megfelelő kezelés miatt krónikussá is válhatnak. Ilyen panaszok:
A nem időben megkezdett vagy helytelenül véghezvitt kezelés akár krónikus arcüreggyulladást is okozhat. Leggyakoribb oka a nem időben felismert allergia.
A nem megfelelően alkalmazott és/vagy kiválasztott orrspray, orrcsepp károsíthatja, tönkreteheti az orrnyálkahártyát. Allergia esetén más készítményekre van szükség, mint pl. megfázásos betegségben!
Bizonyos gyógyszerek, pl. dekongesztánsok, antihisztaminok szárítják a nyálkahártyát. Fontos! Ez nem természetes, normális állapot, így fontos szakorvos véleményét kikérni, és esetleges gyógyszert váltani.
Ezért kiemelten fontos a megfelelő diagnózis, a szakember által előírt terápia és az időszakos kontroll.
Fül-orr-gégészeti panaszok esetén a szakorvosi kivizsgálásnak csupán egy része az allergia-kivizsgálás.
A vizit során lényeges egy általános fül-orr-gégészeti kivizsgálás; a kórelőzmény, a korábbi betegségek feltárása, szükség esetén endoszkópos vizsgálat, MR, RTG, ultrahang vizsgálat. Ezen eljárások segítségével még idejében felismerhetők a szövődmények, elváltozások.
A probléma okának feltárása után tudja a fül-orr-gégész, allergológus szakorvos pontos diagnózist felállítani, és elrendelni a szükséges kezelést, beavatkozást.
Allergia esetén lényeges a tüneteket okozó virág, növény megismerése! Kövesse nyomon az aktuális pollenjelentést, figyelje a pollen naptárat. Az allergiaellenes készítmények akkor igazán eredményesek, ha a virágzás elején, a pollenszórás kezdetekor kezdi el alkalmazni. A tüneti kezelés mellett létezik tartós megoldás is az allergia kezelésére: az immunterápia már az első évben jelentősnek csökkenti a tüneteket.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt |
|
Bejelentkezés szédülés kezelésére: |
Allergia kivizsgálásra jelentkezzen be az alábbi gomb segítségével! |
Téma szakértői
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.
Az időskori nyelési nehézség (diszfágia) nem csak egy kellemetlen tünet. Súlyos szövődményekkel (alultápláltság, kiszáradás, aspirációs tüdőgyulladás) járhat, drasztikusan rontja az életminőséget, és az idős emberek elszigetelődéséhez vezethet. Becslések szerint az 50 év felettiek több mint 20 százaléka tapasztal diszfágiát. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész-foniáter szakorvosa az időskori diszfágia okairól és kezelési lehetőségeiről beszél.
A légkondicionáló berendezések könnyebben elviselhetővé teszik a forró nyári időszakokat, ám nem árt tisztában lenni ezeknek a praktikus eszközöknek az egészségre gyakorolt hatásaival. Miért okozhat fülfájást a klímahasználat? –tettük fel a kérdést dr. Holpert Valériának, a Fül-orr-Gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakemberének.