Torokfájás az egyik legbanálisabb tünet, amit csak el tudunk képzelni. Jellegzetes a torok kellemetlen égető, szúró érzése. A nyelés többnyire fájdalmassá válik. A torokfájás megjelenése nem önmagában jellemző, hanem legtöbbször a felső légúti betegségek tünetei kísérik: láz, köhögés és gyengeség. Enyhe meghűlés, akár egy fagylalt elfogyasztása is már fájdalmat okozhat a torokban. A torok képletei - mandulák, garatfal, gége - gyulladásai mind torokfájás tünettel járnak.
Amikor a torkunk fáj, legtöbbször influenzára vagy egyszerű megfázásra gondolunk, de sok esetben súlyosabb betegséget is jelezhet a torokfájás.
Foglaljon időpontot torokfájás kivizsgálására online |
Legtöbb esetben vírusok, baktériumok, speciális kórokozók vagy olyan irritáló anyagok okozzák, melyek a környezetünkben találhatóak.
Jellegzetes tünetei:
A torokfájás többnyire 2-3 nap alatt elmúlik, míg a többi panasz akár 1 hétig is fennál. Kísérő tünetek lehetnek gyakori tüsszentés, orrfolyás, fejfájás, láz, köhögés.
Többnyire baktériumok okozzák. Tünetei lehetnek:
A nyálkahártya gyulladása megfázás esetén a gégére is kiterjedhet. Ilyen esetben megduzzadhatnak a hangszálak és a nyálkahártya is.
A gégegyulladás jellegzetes tünetei:
A betegség baktériumfertőzés következtében alakul ki, melyet gyakran felső légúti vírusos fertőzés előz meg. Leggyakrabban gyermekeknél figyelhető meg, 2-8 éves kor között. Fontos a mielőbbi orvosi vizsgálat, ugyanis az akut gyulladás következtében néhány óra alatt súlyos duzzanat jöhet létre és az érintett nem kap levegőt.
Légúti allergiák és ételallergia esetén is előfordulhatnak torokfájásszerű tünetek, leginkább a kellemetlen torokkaparás következtében.
Amikor a savas gyomortartalom nem az emésztőrendszer felé folyik, hanem rossz irányba, a nyelőcső felé, az akár a nyelőcső gyulladásához is vezethet. Legjellemzőbb tünetei:
A betegség alatt a gyulladásos váladék lefolyik a torok hátulsó részén, ami gyakori torokköszörüléssel, rekedtséggel és torokfájással is járhat.
Kapcsolódó cikkünk
A torokfájás kivizsgálása fül-orr-gégész orvos feladata, kisgyerekeknél gyermekorvos, gyermekfül-orr-gégész tud segíteni. A torokfájás kivizsgálása az elhúzódó betegség és a náthás, megfázásos szövődmények elkerülése végett már a korai torokfájásos szakaszban javasolt lehet. Gyerekeknél hangsúlyos az okok feltárása és a megfelelő kezelés időben történő alkalmazása.
Torokfájás esetén fontos, hogy nem kell azonnal antibiotikummal kezelni. Enyhe gyulladások, vírusos fertőzések maguktól, vagy egy kis gyulladáscsökkentő segítségével megoldódhatnak. A torokfájás kezdeti stádiumban még enyhíthető. A torokfájás otthoni kezelésében a mézes-citromos tea, tehát sok folyadék fogyasztása javasolt. Esetleg fájdalomcsillapító is segíthet, ami egyben lázcsillapító hatású is. A közérzetünkön sokat segíthetünk. Gyermekkorban, főleg csecsemőkorban már a torokfájás lehető legkoraibb stádiumában forduljunk gyermekorvoshoz, gyermekfül-orr-gégész szakorvoshoz. A Fülorrgége Központ fül-orr-gégész és gyermekorvosai segítenek a felső légúti megbetegedések, közte a torokgyulladás, torokfájás szakszerű kezelésében, kivizsgálásában.
A Fülorrgége Központban a torokfájás, torokgyulladás, felső légúti betegségek kezelésében elismert szakorvosink állnak rendelkezésére felnőttek és gyermekek részére egyaránt:
Gyermekkorban a torokfájás igen gyakori és általános tünete a felső légúti megbetegedéseknek. A torokfájást általában követik a szokásos meghűléses, fertőzéses kellemetlen tünetek, mint a láz, levertség, torokgyulladás, köhögés. A torokfájás gyermekkorban is jelezheti egy kezdődő vírusos vagy meghűléses betegség kezdetét. Ilyenkor időben elejét kell venni a gyulladás kialakulásának, a magas láz kialakulásának. A sok folyadékbevitel (teázás) és vitamindús étrend mellett, szükséges lehet szakorvos által felírt készítmény alkalmazása.
Vírusos okozta torokfájás, torokgyulladás esetén ez alighanem elengedhetetlen. A gyermekek és csecsemők részére is nagy számban áll rendelkezésre számos gyógyhatású készítmény.
Gyermekkori torokfájás, torokgyulldás kezelésében szakorvosaink állnak rendelkezésükre.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Jelentkezzen be torokfájás kivizsgálására
Téma szakértői
A közelmúltban megdöbbentő hír jelent meg az énekessel kapcsolatban. Egy nap arra ébredt, hogy elvesztette, majd rövid időn belül orrcseppek segítségével visszanyerte a hallását. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát arra kértük, segítsen értelmezni, hogy mi állhat az eset hátterében.
A mononukleózis, csókbetegség vagy Pfeiffer-féle mirigyláz néven is ismert fertőző betegség, melyet az Epstein-Barr vírus (EBV) okoz. Ez a vírus általában nyáron és őszi hónapokban terjed, és a legtöbb esetben tizenévesek és fiatal felnőttek körében okoz megbetegedéseket. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy mit tegyünk, ha a tüneteket tapasztaljuk.
A cukorbetegségről tudjuk, hogy többek között károsíthatja az idegrendszert, a veséket, az ereket és nehezen gyógyuló sebeket, lábszárfekélyt is okozhat. Kevésbé ismert szövődménye a halláskárosodás, mellyel kapcsolatban dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát kérdeztük.
Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!
Köszönettel:
Prima Medica Egészségközpontok