Torokgyulladás-gyakori kérdések

Torokgyulladás-gyakori kérdések

Dr. Holpert Valéria Létrehozva: 2021.06.21 Módosítva: 2021.06.21

Torokgyulladás egész évben előfordulhat. Az őszi és téli időszakban elsősorban a különböző kórokozók miatt, nyáron a légkondicionáló vagy a hideg ételek, italok fogyasztása is okozhatja. Emellett bizonyos betegségek megléte, sőt az életkor is befolyásolja, hogy kinél jelentkeznek a panaszok. A torokgyulladással kapcsolatban gyakran feltett kérdésekre dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa válaszolt.

Baktériumok: megtelepedhetnek a torokban?

A torokgyulladást vírus és baktérium is okozhatja. A kiváltó októl függően tüneti kezeléssel vagy antibiotikum szedésével a tünetek általában 7-10 nap alatt teljesen elmúlnak. Elhúzódó vagy nagyon gyakran visszatérő torokfájást okozhat, ha a torokban, a garat nyálkahártyáján baktériumok telepedtek meg. Ezek hosszú ideig inaktívan, gyulladást, panaszokat nem okozva ott élhetnek, míg egy megfázás, az immunrendszer legyengülése miatt a baktériumok „aktiválódnak” és kialakul egy torokgyulladás. Ilyen esetben bakteriális tenyésztést javasolt végezni. A torokból mintát vesznek és abból a kórokozót beazonosítva lehet megfelelő kezelést adni, célzott, az adott baktérium elleni antibiotikumot tud az orvos felírni.

Hogyan okozhat a reflux állandó torokfájást?

Reflux is okozhat torokfájást.Gyakori, hogy a panasz hátterében reflux betegség áll. A gyomorsav visszaáramlása a nyelőcsőbe egészen a garatig eljuthat. A nyálkahártyát ingerli, tartós gyulladást is okozhat. Krónikus torokfájás esetén erre a lehetőségre is gondolni kell, noha a reflux nem mindig okoz jellegzetes tüneteket. Hiányozhat a gyomorégés, mellkasi nyomás, égő érzés, ún. néma reflux esetén csak a gége, garat területét maró, savas nyomornedv irritáló hatása miatt fordulnak orvoshoz a betegek. Ilyen esetben a fül-orr-gégész és a gasztroenterológus együtt kezeli a beteget, mert savlekötők szedése is szükséges a panaszok megszüntetésére.

Mit jelez a jellegzetes szag?

Torokgyulladás esetén bizony gyakran előfordul, hogy kellemetlen szájszagot is tapasztalnak a betegek. Torokfájás esetén, náthás, garat felé csorgó orrváladékos betegeknél jelentkezhet ez a bakteriális, gyulladásos szag, amit a betegséget okozó baktériumok termelnek. Érdekesség, hogy az egyes baktériumok ebben is különbözhetnek, a kezelőorvos néhány esetben már vizsgálat közben, a jellegzetes szag alapján jó eséllyel meg tudja állapítani, hogy melyik baktériumtörzs okozza a torokgyulladást és eszerint tud antibiotikumot választani.

Miért gyakori idősebb korban a torokgyulladás?

A kor előrehaladtával jellemző, hogy idős embereknél a nyálkahártyák szárazabbá válnak, ami a kellemetlen torokszárazság érzése mellett krónikus száraz garatgyulladáshoz is vezethet. A kiszáradt nyálkahártya sérülékenyebb, fogékonyabb a kórokozókkal szemben, gyakoribb bakteriális, gombás fertőzés is jelentkezhet. A krónikus garatgyulladás esetén fontos a gyakori folyadékfogyasztás, többször kevesebbet inni, megfelelően táplálkozni és a rövid ideig alkalmazott fertőtlenítő torokcukorka is segíthet.

Mikor van szükség antibiotikumra?

A betegek általában kétféleképpen reagálnak a torokfájásra. Valaki már egy-két nap után antibiotikumot szeretne, míg másokat akár egy hetes panaszok után is csak nehezen lehet rábeszélni a szedésére. A torokfájást, torokgyulladást az esetek többségében vírusok, ritkábban baktériumok okozzák, esetleg bakteriális felülfertőzés áll fenn. A kezelőorvos a tünetek és a vizsgálatok alapján el tudja dönteni, hogy adott esetben melyik kórokozóról van szó és a megfelelő kezelést fogja felírni. Antibiotikum vírus ellen hatástalan, csak bakteriális fertőzés esetén, akkor viszont az orvos utasítása alapján, az előírt dózisban és ideig kell szedni.

Téma szakértője

  • Dr. Holpert Valéria

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, foniáter
  • Specialitások:
    • globus szindróma kivizsgálása - gombócérzés a torokban
    • hangképzési zavarok kezelése
    • rekedtség, hangszalag bénulás
    • gége betegségeinek kezelése
    • fülfájás, füldugulás kezelése
    • középfül specialista
    • fülzúgás
    • gyermek és felnőtt fül-orr-gégészeti magánrendelés

     

    További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • Személyes, rendelői vizit

     

    Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk

Orvos válaszol

Tisztelt dr-nő! Szakmámból kifolyólag sokat beszélek, mivel bölcsődében dolgozom. Imádok énekelni és már 18 éve egy kis kórusban énekelek. Pár hónapja úgy érzem elfáradtak a hangszálaim, egyre nehezebben esik a beszéd és az ének. Ezzel voltam is orvosnál aki azt állapította meg hogy a hangszalag hátsó harmadában jelzett záródási defektus van. Erre nincs gyógyír, a hangterhelés mérséklését ajánlotta. A kérdésem az lenne, hogy ezt a problémámat hangképzésekkel lehet e gyógyítani.

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész
Tisztelt Orosz Katalin !


Mindenképpen fontos a pihentetés majd utána lehetséges, hogy szükséges lenne egy foniátriai vizsgálat illetve logopédiai hanggyakorlat.



Üdvözlettel,

Dr. Holpert Valéria

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Ügyesen kezeli a gyerekeket

"A doktornő nagyon kedves volt és ügyesen kezelte a kislányom, aki nem félt a vizsgálat alatt."

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Meglepő tünetek, melyekkel fül-orr-gégészhez kell fordulni

Meglepő tünetek, melyekkel fül-orr-gégészhez kell fordulni

Ha náthásak vagyunk, régóta dugul az orrunk, fáj a fülünk, fül-orr-gégészhez fordulunk. Vannak azonban olyan kevésbé egyértelmű tünetek, melyek kapcsán szintén indokolt a kivizsgálás. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa most az alvással kapcsolatos fül-orr-gégészeti problémákra hívja fel a figyelmet.

További részletek
Nátha, arcfeszülés és fejfájás: az akut arcüreggyulladás első tünetei?

Nátha, arcfeszülés és fejfájás: az akut arcüreggyulladás első tünetei?

Az akut arcüreggyulladás következtében az orrmelléküregekben nyálkahártya duzzanat alakul ki, váladék termelődik. A náthás tünetek mellett kellemetlen arcfeszülés és erős fejfájás is jelezheti a betegséget. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ orvosa összefoglalta az akut arcüreggyulladás tüneteivel és kezelésével kapcsolatos tudnivalókat.

További részletek
Dohányzik? Vegyen részt hallásvizsgálaton!

Dohányzik? Vegyen részt hallásvizsgálaton!

A dohányzás a halláscsökkenés egyik rizikótényezője. A kutatások azt mutatták, hogy a cigarettafüstnek való expozíció - akár közvetlen vagy közvetett módon – egyaránt károsíthatja a hallásunkat. Dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát az összefüggés okairól kérdeztük.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Kiss Sándor
Dr. Kiss Sándor Audiológus, fül-orr-gégész
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

Prima Medica Egészségközpontok

Tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket, hogy a hatályban lévő jogszabályok szerint rendelőinkben továbbra is kötelező a maszk használata mind az ott dolgozók, mind pedig a hozzánk érkező betegek és kísérőik számára. Kérjük szíves megértésüket és az előírás betartását!