Torokgyulladás-gyakori kérdések

Torokgyulladás-gyakori kérdések

Dr. Holpert Valéria Módosítva: 2021.06.21 14:02

Torokgyulladás egész évben előfordulhat. Az őszi és téli időszakban elsősorban a különböző kórokozók miatt, nyáron a légkondicionáló vagy a hideg ételek, italok fogyasztása is okozhatja. Emellett bizonyos betegségek megléte, sőt az életkor is befolyásolja, hogy kinél jelentkeznek a panaszok. A torokgyulladással kapcsolatban gyakran feltett kérdésekre dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa válaszolt.

Baktériumok: megtelepedhetnek a torokban?

A torokgyulladást vírus és baktérium is okozhatja. A kiváltó októl függően tüneti kezeléssel vagy antibiotikum szedésével a tünetek általában 7-10 nap alatt teljesen elmúlnak. Elhúzódó vagy nagyon gyakran visszatérő torokfájást okozhat, ha a torokban, a garat nyálkahártyáján baktériumok telepedtek meg. Ezek hosszú ideig inaktívan, gyulladást, panaszokat nem okozva ott élhetnek, míg egy megfázás, az immunrendszer legyengülése miatt a baktériumok „aktiválódnak” és kialakul egy torokgyulladás. Ilyen esetben bakteriális tenyésztést javasolt végezni. A torokból mintát vesznek és abból a kórokozót beazonosítva lehet megfelelő kezelést adni, célzott, az adott baktérium elleni antibiotikumot tud az orvos felírni.

Hogyan okozhat a reflux állandó torokfájást?

Reflux is okozhat torokfájást.Gyakori, hogy a panasz hátterében reflux betegség áll. A gyomorsav visszaáramlása a nyelőcsőbe egészen a garatig eljuthat. A nyálkahártyát ingerli, tartós gyulladást is okozhat. Krónikus torokfájás esetén erre a lehetőségre is gondolni kell, noha a reflux nem mindig okoz jellegzetes tüneteket. Hiányozhat a gyomorégés, mellkasi nyomás, égő érzés, ún. néma reflux esetén csak a gége, garat területét maró, savas nyomornedv irritáló hatása miatt fordulnak orvoshoz a betegek. Ilyen esetben a fül-orr-gégész és a gasztroenterológus együtt kezeli a beteget, mert savlekötők szedése is szükséges a panaszok megszüntetésére.

Mit jelez a jellegzetes szag?

Torokgyulladás esetén bizony gyakran előfordul, hogy kellemetlen szájszagot is tapasztalnak a betegek. Torokfájás esetén, náthás, garat felé csorgó orrváladékos betegeknél jelentkezhet ez a bakteriális, gyulladásos szag, amit a betegséget okozó baktériumok termelnek. Érdekesség, hogy az egyes baktériumok ebben is különbözhetnek, a kezelőorvos néhány esetben már vizsgálat közben, a jellegzetes szag alapján jó eséllyel meg tudja állapítani, hogy melyik baktériumtörzs okozza a torokgyulladást és eszerint tud antibiotikumot választani.

Miért gyakori idősebb korban a torokgyulladás?

A kor előrehaladtával jellemző, hogy idős embereknél a nyálkahártyák szárazabbá válnak, ami a kellemetlen torokszárazság érzése mellett krónikus száraz garatgyulladáshoz is vezethet. A kiszáradt nyálkahártya sérülékenyebb, fogékonyabb a kórokozókkal szemben, gyakoribb bakteriális, gombás fertőzés is jelentkezhet. A krónikus garatgyulladás esetén fontos a gyakori folyadékfogyasztás, többször kevesebbet inni, megfelelően táplálkozni és a rövid ideig alkalmazott fertőtlenítő torokcukorka is segíthet.

Mikor van szükség antibiotikumra?

A betegek általában kétféleképpen reagálnak a torokfájásra. Valaki már egy-két nap után antibiotikumot szeretne, míg másokat akár egy hetes panaszok után is csak nehezen lehet rábeszélni a szedésére. A torokfájást, torokgyulladást az esetek többségében vírusok, ritkábban baktériumok okozzák, esetleg bakteriális felülfertőzés áll fenn. A kezelőorvos a tünetek és a vizsgálatok alapján el tudja dönteni, hogy adott esetben melyik kórokozóról van szó és a megfelelő kezelést fogja felírni. Antibiotikum vírus ellen hatástalan, csak bakteriális fertőzés esetén, akkor viszont az orvos utasítása alapján, az előírt dózisban és ideig kell szedni.

Téma szakértője

  • Dr. Holpert Valéria

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
  • Specialitások:
    • globus szindróma kivizsgálása - gombócérzés a torokban
    • torok gyulladásos megbetegedéseinek kezelése, nehezített nyelés 
    • hangképzési zavarok kezelése
    • rekedtség, hangszalag bénulás
    • középfül specialista
    • középfül, arcüreggyulladás 

     

    További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • gyermek és felnőtt fül-orr-gégészeti magánrendelés
    • Gyermekellátás 3 éves kortól

    Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk

     

    Rendelési információ:

    • Széll Kálmán tér: H, Sze
    • Kolosy tér: Cs

Orvos válaszol

Tiszteletem azzal a kérdéssel fordulok önhöz hogy a 16 hónapos babánk 1-hete hurutosan köhög de más tünet nincsen se orrfolyasa se láza nincs köptetőt kap sinuprettet de nem javult sőt szerintem rosszabb lett.
Orvosnál voltunk de nem mondott semmit azt mondta hogy majd el múlik.
Minket ez nem nyugtat meg.
Mielöbbi válaszát előre is köszönöm.
Tömpe László.

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész
Tisztelt Tömpe László!

Vizsgálat nélkül sajna nem tudok sokat mondani, de ha nem lázas és láthatóan nem nyűgös a baba, akkor szövődménytől nem kell tartani.


Üdvözlettel,
Dr Holpert Valéria

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Korrekt

„Korrekt vizsgálat, udvarias bánásmód, érthetően megfogalmazott diagnózis.”

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Gégetükrözés - fájdalmatlan és fontos vizsgálat!

Gégetükrözés - fájdalmatlan és fontos vizsgálat!

A gégetükrözés szó hallatán néhányan szorongani kezdenek, holott egy fájdalmatlan és sok esetben igen fontos vizsgálatról van szó. Legyen szó krónikus rekedtségről, gombócérzésről vagy a hang bármilyen problémájáról, a gégetükrözés hasznos információkkal szolgálhat az okokról. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa beszélt a vizsgálat indikációiról és lehetőségeiről.

További részletek
Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.

További részletek
Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész, horkolás specialista
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, szédülés specialista
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK