A rossz lehelet nem csak fogászati problémára figyelmeztethet. A szájszag okai lehetnek fül-orr-gégészeti eredetűek is. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gégészeti Központ orvosa elmondta, hogy milyen betegségek állhatnak a háttérben.
A szájszag okai kapcsán elsőként valamilyen fogászati problémára gondolunk. Többek közt nem megfelelő fogmosási technika, ínybetegség és fogkő is szerepet játszhat abban, ha rossz a leheletünk. Ha azonban a fogászati vizsgálat során nem fedeztek fel erre utaló jelet, akkor érdemes a szokásainkat is vizsgálni. A túl kevés folyadékfogyasztás miatti szájszárazság mellett például a dohányzás is lehetnek a szájszag okai.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
Több betegségről is ismert, hogy rossz leheletet okozhat. Például cukor-, máj-, vesebetegséget, de gyomorsav túltengést, refluxot is jelezhet, gyakran pedig fül-orr-gégészeti probléma áll a háttérben.
Dr. Augusztinovicz Monika elmondta, hogy elsősorban az utóbbi években egyre gyakoribb krónikus orrmelléküreg-gyulladás és a következtében fellépő hátsó garatfali csorgás lehetnek a szájszag okai. A magas légszennyezettség és pollenszint, a dohányzás és a légkondicionálók használatával járó hirtelen hőmérsékletváltozás miatt a krónikus orrmelléküreg-gyulladás napjainkban népbetegség. Az elhúzódó gyulladás és a torokba csorgó orrváladék is lehetnek a szájszag okai. A kezeléshez fül-orr-gégészeti kivizsgálásra van szükség és a kiváltó okot – ami lehet például egy fel nem ismert légúti allergia – kell kezelni.
A rossz lehelet oka lehet a visszatérő mandulagyulladás miatt kialakult mandulakő is. Ilyen esetben ugyanis a mandulák belsejében lévő mély járatokban a kórokozók és elhalt sejtek, ételmaradék, valamint nyák összegyűlik és megkeményedik. Ezek a mandulakövek eltérő nagyságúak lehetnek, sokszor észrevétlenül, maguktól távoznak, de van, hogy tartós panaszokat – torokfájást, nyelési nehézséget és rossz szájszagot - is okoznak. Ahhoz, hogy a mandulakövektől megszabaduljunk, akár sebészi beavatkozásra is szükség lehet.
Akut légúti fertőzések miatt is lehet kellemetlen a lehelet, de ez rendszerint a betegség lezajlásával megszűnik. Ha azonban elhúzódó problémáról van szó, javasolt a fül-orr-gégészeti elváltozásokat is kivizsgáltatni.
További vélemények Dr. Augusztinovicz Monikáról >>>
Rendelés típusa:
További véleményekNagyon tetszett a bánásmód, az alapos lelkiismeretes vizsgálat. jó szívvel tudom ajánlani a doktornőt ismerőseimnek hozzátatozóimnak.
Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.