Népbetegség a krónikus orrmelléküreg-gyulladás

Népbetegség a krónikus orrmelléküreg-gyulladás

Dr. Augusztinovicz Monika Létrehozva: 2019.02.15 Módosítva: 2019.02.18

A lakosság 15 százalékát érinti, az utóbbi években egyre gyakoribb az orrmelléküreg-gyulladás. Tüneteiről, kezeléséről, a szövődményeként jelentkező orrcsepp-függőségről és a betegség egy kevésbé ismert kiváltó okáról dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gégeközpont orvosa számolt be.

Civilizációs betegség az orrmelléküreg-gyulladás

Az, hogy ennyire gyakorivá vált az utóbbi években az előfordulása, vélhetően összefügg a légszennyezettséggel, a magas pollenszinttel, a légkondicionálók – nagy hőmérséklet különbségek hirtelen váltakozása - használatának elterjedésével és a dohányzással.

orrcsepp orrsprayIlyenkor télen a közösségi kórokozók szerepe is hozzáadódik: az óvodás és kisiskolás korú gyerekközösségekből különösen ellenálló kórokozók kerülnek be a családba, de a zárt munkahelyi közösségekben is gyorsan terjednek a fertőzések.

Gyakori szövődménye az orrcsepp-függőség

Az orrmelléküreg-gyulladás tüneteként jelentkező orrdugulást orrspray segítségével hatékonyan tudjuk kezelni, ám ha túlzásba visszük az egyébként nagyon hatékony, rövid távon – általában egy hétig – jól alkalmazható készítmények használatát, akkor kellemetlen tünetekre számíthatunk.

„A Rhinitis medicamentosa egy külön kórkép, ahol a folyamatos és tartós orrspray használat miatt károsodik az orrnyálkahártya normál működése. Hozzászokik a beteg, egyre nagyobb mennyiséget, egyre gyakrabban kell használnia. Ez a kockázat gyakorlatilag az összes recept nélkül kapható, érszűkítő hatású, nátha esetén használt orrspray esetében fennáll, ha a leírástól eltérően túl hosszú ideig és túl gyakran használjuk.”

Elhúzódó panaszok

Ha a betegség 12 hétnél tovább tart, akkor krónikus orrmelléküreg-gyulladásról beszélünk.

Ilyenkor minden esetben alapos kivizsgálással kell felderíteni a kiváltó okokat, nem elég csak a tünetet kezelni.

gyomorégés refluxKrónikus orrmelléküreg-gyulladást például fel nem ismert allergia, vagy nyáron a klíma használat is okozhat.

Reflux is okozhat orrdugulást

A kivizsgálás során egyre gyakrabban jelenik meg kiváltó okként a krónikus orrmelléküreg-gyulladás hátterében reflux betegség.

Ha a nyelőcső és a gyomor közötti izomgyűrű nem zár jól, a savas gyomortartalom visszakerül a nyelőcsőbe, egészen akár a garat magasságáig is fel tud jutni.

„Klinikai vizsgálatok is igazolják és a tapasztalataink is azt mutatják, hogy a krónikus orrmelléküreg-gyulladás és a következményeként jelentkező orrpolip megjelenése és kiújulása is összefügghet a reflux betegséggel. Ilyen esetben a reflux és az orrtünetek együttes kezelésével tudunk javulást elérni.”

Nem mindig okoz tipikus tüneteket

Akinél gyakori panasz a gyomor tájékán jelentkező erős égő érzés sem feltétlenül gondol rá, hogy ez összefügghet a fül-orr-gégészeti panaszaival.

A helyzetet nehezíti, hogy a reflux nem is mindenkinél okoz jellegzetes tüneteket.

A néma refluxra gyakran csak a másodlagos tünetek, mint például a tartós orrdugulás, visszatérő rekedtség, éjszakai köhögés alapján lehet következtetni.

A betegség fokozatai-meddig visszafordítható?

fül-orr-gégszeti endoszkóp vizsgálatHa a kezdeti panaszok észlelésekor orvoshoz fordulunk, az orrmelléküreg-gyulladás viszonylag könnyen kezelhető.

Ebben a stádiumban még csak néha jelentkezik orrdugulás, vagy csorog hátra a váladék a garatba, ami nagyon kellemetlen és sok embert érintő tünet.

Az orrnyálkahártya elváltozásait fül-orr-gégészeti endoszkóppal, szükség esetén orrmelléküreg CT alapján már az enyhe tünetek mögött is látni lehet, mindenképp javasolt már ilyenkor orvoshoz fordulni.

Korai stádiumban még - sós vizes öblögetéssel, orvosi javaslatra felírt orrspray – segítségével visszafordítható, de van egy határ, ami után már nem várható, hogy helyreáll a helyzet és már csak műtéttel lehet kezelni.

Ne várjon sokáig a kivizsgálással!

Ha az orrdugulás 1-2 hét alatt nem múlik el, akkor már érdemes orvoshoz fordulni, hogy az orrdugulás okait még korai stádiumban felderítsük.

A kivizsgálást azért sem érdemes halogatni, mert a tartós tünetek bakteriális felülfertőződést is jelezhetnek, melynek kezeléséhez antibiotikumra is szükség lehet. 

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés orrmelléküreg-gyulladás kivizsgálásra:

Orrmelléküreg-gyulladás kivizsgálásra jelentkezzen be az alábbi gomb segítségével!

+36 70 8826 307

Téma szakértői

Dr. Csóka János

Dr. Csóka János

fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi

Dr. Fülöp Györgyi

fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Holpert Valéria

Dr. Holpert Valéria

fül-orr-gégész, foniáter

Orvos válaszol

Doktor nő egy olyan kérdésem lenne ,hogy egy hónapja volt tüszős mandulagyulladásom! Nem mentem el orvoshoz ,itthon kezeltem magamat sós víz öblögetéssel! Azóta olyan mintha lenne valami a torkokban ,mintha a bal oldali mandulámat le akarnám nyelni,nagyon kellemetlen érzés ! Reggel erősebben érzem !
Száraz a torkom és a nyelvem is ! Beszéd is nehezebben megy ! Nagyon szépen köszönöm a válaszát !

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész
Tisztelt Szendi Lili !

A panaszok utalhatnak refluxra, de vizsgálat nélkül ezt nehéz megmondani. Azt ajánlom, hogy keressen fel fül-orr-gégészeti szakrendelést.


Üdvözlettel
Dr. Holpert Valéria

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Alapos, lelkiismeretes

Nagyon tetszett a bánásmód, az alapos lelkiismeretes vizsgálat. jó szívvel tudom ajánlani a doktornőt ismerőseimnek hozzátatozóimnak.

További vélemények

Hírek

Meglepő tünetek, melyekkel fül-orr-gégészhez kell fordulni

Meglepő tünetek, melyekkel fül-orr-gégészhez kell fordulni

Ha náthásak vagyunk, régóta dugul az orrunk, fáj a fülünk, fül-orr-gégészhez fordulunk. Vannak azonban olyan kevésbé egyértelmű tünetek, melyek kapcsán szintén indokolt a kivizsgálás. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa most az alvással kapcsolatos fül-orr-gégészeti problémákra hívja fel a figyelmet.

További részletek
Nátha, arcfeszülés és fejfájás: az akut arcüreggyulladás első tünetei?

Nátha, arcfeszülés és fejfájás: az akut arcüreggyulladás első tünetei?

Az akut arcüreggyulladás következtében az orrmelléküregekben nyálkahártya duzzanat alakul ki, váladék termelődik. A náthás tünetek mellett kellemetlen arcfeszülés és erős fejfájás is jelezheti a betegséget. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ orvosa összefoglalta az akut arcüreggyulladás tüneteivel és kezelésével kapcsolatos tudnivalókat.

További részletek
Dohányzik? Vegyen részt hallásvizsgálaton!

Dohányzik? Vegyen részt hallásvizsgálaton!

A dohányzás a halláscsökkenés egyik rizikótényezője. A kutatások azt mutatták, hogy a cigarettafüstnek való expozíció - akár közvetlen vagy közvetett módon – egyaránt károsíthatja a hallásunkat. Dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát az összefüggés okairól kérdeztük.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Kiss Sándor
Dr. Kiss Sándor Audiológus, fül-orr-gégész
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

Prima Medica Egészségközpontok

Tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket, hogy a hatályban lévő jogszabályok szerint rendelőinkben továbbra is kötelező a maszk használata mind az ott dolgozók, mind pedig a hozzánk érkező betegek és kísérőik számára. Kérjük szíves megértésüket és az előírás betartását!