Népbetegség a krónikus orrmelléküreg-gyulladás

Népbetegség a krónikus orrmelléküreg-gyulladás

Dr. Augusztinovicz Monika Módosítva: 2023.11.24 09:51

A lakosság 15 százalékát érinti, az utóbbi években egyre gyakoribb az orrmelléküreg-gyulladás. Tüneteiről, kezeléséről, a szövődményeként jelentkező orrcsepp-függőségről és a betegség egy kevésbé ismert kiváltó okáról dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gégeközpont orvosa számolt be.

Civilizációs betegség az orrmelléküreg-gyulladás

Az, hogy ennyire gyakorivá vált az utóbbi években az előfordulása, vélhetően összefügg a légszennyezettséggel, a magas pollenszinttel, a légkondicionálók – nagy hőmérséklet különbségek hirtelen váltakozása - használatának elterjedésével és a dohányzással.

orrcsepp orrsprayIlyenkor télen a közösségi kórokozók szerepe is hozzáadódik: az óvodás és kisiskolás korú gyerekközösségekből különösen ellenálló kórokozók kerülnek be a családba, de a zárt munkahelyi közösségekben is gyorsan terjednek a fertőzések.

Online Bejelentkezés

Dr. Augusztinovicz Monika

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Gyakori szövődménye az orrcsepp-függőség

Az orrmelléküreg-gyulladás tüneteként jelentkező orrdugulást orrspray segítségével hatékonyan tudjuk kezelni, ám ha túlzásba visszük az egyébként nagyon hatékony, rövid távon – általában egy hétig – jól alkalmazható készítmények használatát, akkor kellemetlen tünetekre számíthatunk.

„A Rhinitis medicamentosa egy külön kórkép, ahol a folyamatos és tartós orrspray használat miatt károsodik az orrnyálkahártya normál működése. Hozzászokik a beteg, egyre nagyobb mennyiséget, egyre gyakrabban kell használnia. Ez a kockázat gyakorlatilag az összes recept nélkül kapható, érszűkítő hatású, nátha esetén használt orrspray esetében fennáll, ha a leírástól eltérően túl hosszú ideig és túl gyakran használjuk.”

Elhúzódó panaszok

Ha a betegség 12 hétnél tovább tart, akkor krónikus orrmelléküreg-gyulladásról beszélünk.

Ilyenkor minden esetben alapos kivizsgálással kell felderíteni a kiváltó okokat, nem elég csak a tünetet kezelni.

Krónikus orrmelléküreg-gyulladást például fel nem ismert allergia, vagy nyáron a klíma használat is okozhat.

Reflux is okozhat orrdugulást

A kivizsgálás során egyre gyakrabban jelenik meg kiváltó okként a krónikus orrmelléküreg-gyulladás hátterében reflux betegség.

Ha a nyelőcső és a gyomor közötti izomgyűrű nem zár jól, a savas gyomortartalom visszakerül a nyelőcsőbe, egészen akár a garat magasságáig is fel tud jutni.

„Klinikai vizsgálatok is igazolják és a tapasztalataink is azt mutatják, hogy a krónikus orrmelléküreg-gyulladás és a következményeként jelentkező orrpolip megjelenése és kiújulása is összefügghet a reflux betegséggel. Ilyen esetben a reflux és az orrtünetek együttes kezelésével tudunk javulást elérni.”

Nem mindig okoz tipikus tüneteket

Akinél gyakori panasz a gyomor tájékán jelentkező erős égő érzés sem feltétlenül gondol rá, hogy ez összefügghet a fül-orr-gégészeti panaszaival.

A helyzetet nehezíti, hogy a reflux nem is mindenkinél okoz jellegzetes tüneteket.

A néma refluxra gyakran csak a másodlagos tünetek, mint például a tartós orrdugulás, visszatérő rekedtség, éjszakai köhögés alapján lehet következtetni.

A betegség fokozatai-meddig visszafordítható?népbetegség a nátha

Ha a kezdeti panaszok észlelésekor orvoshoz fordulunk, az orrmelléküreg-gyulladás viszonylag könnyen kezelhető.

Ebben a stádiumban még csak néha jelentkezik orrdugulás, vagy csorog hátra a váladék a garatba, ami nagyon kellemetlen és sok embert érintő tünet.

Az orrnyálkahártya elváltozásait fül-orr-gégészeti endoszkóppal, szükség esetén orrmelléküreg CT alapján már az enyhe tünetek mögött is látni lehet, mindenképp javasolt már ilyenkor orvoshoz fordulni.

Korai stádiumban még - sós vizes öblögetéssel, orvosi javaslatra felírt orrspray – segítségével visszafordítható, de van egy határ, ami után már nem várható, hogy helyreáll a helyzet és már csak műtéttel lehet kezelni.

Ne várjon sokáig a kivizsgálással!

Ha az orrdugulás 1-2 hét alatt nem múlik el, akkor már érdemes orvoshoz fordulni, hogy az orrdugulás okait még korai stádiumban felderítsük.

A kivizsgálást azért sem érdemes halogatni, mert a tartós tünetek bakteriális felülfertőződést is jelezhetnek, melynek kezeléséhez antibiotikumra is szükség lehet.

Téma szakértője

  • Dr. Augusztinovicz Monika

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
  • Specialitások:
    • orrmelléküreg (arcüreg, homloküreg) specialista
    • COVID utáni szaglásvesztés, szaglástréning
    • felsőlégúti allergiák
    • általános fül-orr-gégészeti panaszok
    • gyermek fül-orr-gégészeti kezelések
    • fülfájás, füldugulás kezelése

     

    További vélemények Dr. Augusztinovicz Monikáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • Személyes, rendelői vizit
    • Távkonzultáció (telefonon) szerda délután
    • magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available

     

     

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő/Doktorúr!

Az orrom másfél hete bedugul, sokszor annyira, hogy egyáltalán nem tudok lélegezni rajta. Reggelente, miután befújok, sikerül ideig-óráig megszüntetni az orrdugulást, aztán minden kezdődik előlről. Reggel zöldes, sűrű orrváladék jön, ki; aztàn ahogy telik a nap átvált sárgásra, estére színtelen lesz az orrváladék. Ezt kíséri enyhe vizes orrfolyás. Hallottam, hogy ilyen tünetet okozhat a hőmérsèkletváltozás. Budapestről utaztam ki külföldre egy 1600 m-en lévő faluba. Allergiám sosem volt, viszont van orrsövény ferdülésem, amire pár éve az orvos azt mondta, nem szükséges műteni. Kérem, ha bármilyen ötlettel tud segíteni így látatlanban, segítsen, esetleg milyen összetételű gyógyszert kérjek itt az olaszországi orvostól. Sajnos szeptemberig nem tudok haza menni. Köszönettel: Emese

Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi
Kedves Emese!

A recept nélkül kapható, úgynevezett lohasztó orrcseppet maximum 7-10 napi használatra szoktuk javasolni, mert gyorsan alakul ki tőle függőség, ill. szétmarja az
orr nyálkahártyáját. Ilyen elhúzódóbb esetben inkább steroidos orrsprayt (pl. Avamys, Dymista, Nasonex) kéne használnia, akár egy hónapig, mert ennek gyulladáscsökkentő hatása is van, de nem várhat olyan hirtelen hatást, mint az eddig használt spraynél.
A zöldes-sárga váladék miatt felmerül az arcüreg gyulladás lehetősége is.
üdvözlettel
Fülöp Györgyi

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Korrekt

„Korrekt, alapos vizsgálat után számomra érthetően kaptam ismertetést az eredményekről és javaslatot a további kezelési lehetőségre.”

További vélemények

Hírek

Gégetükrözés - fájdalmatlan és fontos vizsgálat!

Gégetükrözés - fájdalmatlan és fontos vizsgálat!

A gégetükrözés szó hallatán néhányan szorongani kezdenek, holott egy fájdalmatlan és sok esetben igen fontos vizsgálatról van szó. Legyen szó krónikus rekedtségről, gombócérzésről vagy a hang bármilyen problémájáról, a gégetükrözés hasznos információkkal szolgálhat az okokról. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa beszélt a vizsgálat indikációiról és lehetőségeiről.

További részletek
Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.

További részletek
Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész, horkolás specialista
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, szédülés specialista
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK