Középfülgyulladás

Középfülgyulladás

Szerző: dr. Holpert Valéria | Módosítva: 2022.11.11 09:03

A heveny középfülgyulladás az egyik leggyakoribb fülészeti betegség, mely legtöbbször vírusos nátha szövődményeként jelentkezik. A középfülgyulladás megjelenésében a gyermekkori érintettség dominál, de nem ritka a felnőtteknél jelentkező, sokszor vissza-visszatérő formája. Ez utóbbi gyakran torkollik krónikus, idült állapotba.

Középfülgyulladás tünetei

Középfülgyulladás okai

Gyermekkori középfülgyulladás

Középfülgyulladás kivizsgálása

Középfülgyulladás kezelése

Középfülgyulladás szövődményei

Fül-orr-gége Központ szolgáltatásai a középfülgyulladás kezelésére:

A középfülgyulladás tünetei

Középfülgyulladás kialakulásakor a kórokozó az orr-garatűr felől a fülkürtön (garatot a középfüllel összekötő vékony nyálkahártyával bélelt járat) keresztül jut el a dobüregbe. A heveny középfülgyulladás kezdeti tünetei lehetnek láz, fülfájdalom, halláscsökkenés, elesettség, étvágytalanság . Ha a kisgyermek feltűnően gyakran piszkálja, nyomogatja a fülét, mindig gondoljunk egy esetleges középfülgyulladásra. A fertőzés előrehaladtával a tünetek erősödnek, magas láz, erős fájdalom, a dobhártya átszakadásával fülfolyás alakul ki. Mindehhez gyakran társul orrfolyás, torokfájás. Gyermekkorban tartósan fennálló fülkürtműködési zavar, általában megnagyobbodott orrmandula következtében kialakulhat savós- nyákos középfülgyulladás, melynek egyetlen jele a halláscsökkenés. Fájdalommal, egyéb tünettel nem jár. 

Kapcsolódó cikkünk

A középfülgyulladás okai

Az akut (heveny) középfülgyulladást legtöbbször nátha, esetleg garatgyulladás előzi meg. A két betegség ilyen szoros összefüggését anatómiai és élettani okok magyarázzák. Az orrüreg hátsó részén, az orrmandula közelében mindkét oldalon egy kis csatorna (fülkürt vagy más néven Eustach-kürt) indul a dobüreg felé. 
A fülkürtnek igen fontos szerepe van a normális dobűri nyomás biztosításában, mely a tökéletes hallás alapvető feltétele. A hanghullámokat a dobhártyáról a belső fül felé továbbító hallócsontocskák csak megfelelő nyomásviszonyok mellett működnek tökéletesen. Hangtovábbító feladatukat csak akkor tudják optimálisan ellátni, ha az üregben uralkodó nyomás megegyezik a külső légnyomással. Bármilyen - akár pozitív akár negatív – nyomásbeli eltérés, valamint, ha az üreg levegő helyett folyadékkal telik meg, halláscsökkenést eredményez. Előbbit saját magunk is tapasztaljuk, ha autóval szerpentinen hirtelen ereszkedünk vagy repülővel leszálláskor. Ilyen esetben a nyelés illetve ásítás az előbb említet fülkürtöt nyitja meg, biztosítva ezáltal a középfül és a külső levegő nyomásának kiegyenlítődését. 
Amennyiben a dobüreg normális légnyomási viszonyait nem tudja szervezetünk biztosítani, hallásunk csökken. Ez történhet úgy, ha fertőzés miatt a levegő helyét váladék foglalja el, illetve ha a fülkürt működési zavara miatt a kiegyenlítő funkció esik ki.

Hírek, melyeket mindenképp olvasson el!

Gyermekkori gyakori középfülgyulladás

gyermekkorban gyakori a középfülgyulladás

Középfülgyulladás magyarázataként a fülkürt sajátos anatómiája és érzékeny működése szolgál. Gyermekeknél a fülkürt még jóval rövidebb, a laza környéki kötőszövetek duzzanata miatt gyulladásban gyorsabban elzáródik, így a középfülgyulladás lefutása kedvezőtlenebb, mint felnőttkorban. A fülkürtműködést gyakran megnagyobbodott orrmandula akadályozza. Éppen ezért gyermekeknél különös figyelmet kell fordítani nátha esetén az orrváladék gyakori és alapos leszívására, a levegő áramlásának biztosítására. 
Visszatérő középfülgyulladás esetén indokolt a megnagyobbodott orrmandula műtéti eltávolítása. Ritkán, de előfordulhat, hogy a középfülgyulladás a dobhártya sérülése kapcsán alakul ki, ilyenkor a kórokozók a hallójárat felől jutnak be a dobüregbe. 
Speciális középfülgyulladást okoz a cholesteatoma , amely elszarusodó sejtek tömegének nyomásával elpusztíthatja a dobüreg csontos képleteit, megoldása minden esetben műtét.

A középfülgyulladás kivizsgálása

A heveny, bakteriális középfülgyulladás tényének megállapítása gyakran a laikus számára sem okoz különösebb nehézséget. A középfülgyulladásra jellemző tünetek (lüktető fülfájdalom, halláscsökkenés, esetleg láz,) megléte mellett nagy biztonsággal kimondható a diagnózis. Az állapot megítéléséhez, a háttér kiderítéséhez, a korszerű és megoldást nyújtó kezelés megválasztásához azonban mindig érdemes szakorvost felkeresni. A szakorvos az általános fül-orr-gégészeti szakvizsgálat során megtekinti a garatot, az orrüregeket, a hallójáratokat, a dobhártyát vizsgálva képet kap a középfül állapotáról. Képalkotó eljárások (röntgen, CT, MR) általában akkor indokolt, ha a gyakori középfülgyulladás okának felderítése, vagy az esetleges szövődmények felmérése a vizsgálat célja. 
Fontos információt ad a műszeres hallásvizsgálat. Ez részben a hallás, részben a dobűri nyomás mérését jelenti.

A középfülgyulladás kezelése

A középfülgyulladás kezelésének elsődleges feladata a dobüreg szellőzésének helyreállítása és fenntartása. Ennek érdekében kiemelt figyelmet kell fordítani csecsemő esetében a rendszeres és alapos orrszívásra, nagyobb gyermeknél a helyes és rendszeres orrfújásra. A nyálkahártya duzzanata esetén a fülkürt levegőzésének helyreállítása érdekében nyálkahártya lohasztó orrcseppeket is ajánlott használni. Fertőzéses, bakteriális eredet esetén fontos a megfelelően kiválasztott, kellő időn át alkalmazott antibiotikum. 
A fül fájdalmának csökkentésére, a gyulladásos folyamat gyógyulása érdekében ajánlott a fül melegítése. Ez történhet infravörös lámpával vagy gyermekeknél speciális fülmelegítő sapkával. 
Az előrehaladott, gennyes középfülgyulladásnál sokszor szükséges a felgyülemlett genny elfolyásának biztosítása a dobhártya átszúrása által (fül-felszúrás). Egyes esetekben a váladék képződése, folyamatos, emiatt a dobhártyán készített nyílás tartós nyitva tartása szükséges egy kis dobhártyába rögzített szellőző tubus segítségével. Amennyiben a váladékot nem ürítjük ki, a gyulladásos folyamatok a hallócsontok károsodásához is vezethetnek, ezáltal egész életre szóló halláscsökkenést okoznak

Középfülgyulladás szövődményei

középfülgyulladás szövődményei

Középfülgyulladásban a helyesen megválasztott és megfelelő ideig alkalmazott antibiotikus kezelés általában megelőzi a szövődményeket, így műtéti megoldásra ma már egyre ritkábban kerül sor. 
Ha a fülgyulladás a dobüreggel összeköttetésben lévő csecsnyúlvány (ez a fülkagyló mögötti kis üregekkel átszőtt csont) üregrendszerére is ráterjed – ez a mastoiditis. Mivel a csecsnyúlványból a váladék a szűk levezetés miatt nehezen tud ürülni, és a nyálkahártya gyulladása és duzzanata miatt is a környező csontos nyomás alá kerülnek, a csont felpuhul, beolvad. 
A gennyes középfülgyulladás legtöbbször meggyógyul, néha azonban szövődmények jelentkeznek. Ezek közül egyik legveszélyesebb a gennyes agyhártyagyulladás (meningitis). Súlyos szövődmény az agytályog kialakulása. Szövődmény jelentkezésekor a fülben lévő gyulladás megszüntetését a lehető leggyorsabban és maradéktalanul műtéti feltárás biztosíthatja. 
Gyakran előfordul, hogy a dobűri gyulladás látszólag meggyógyul, a heveny tünetek ( láz,fájdalom és a fülfolyás) megszűnik. A gyógyulás azonban nem teljes. A tünetek rövidebb-hosszabb idő múlva ismét jelentkeznek, idült gyulladás alakul ki. A nem gyógyuló, hosszabb ideje fennálló vagy ismétlődő középfülgyulladás következtében a hangvezető rendszeren (a dobhártya és a hallócsontok) maradandó elváltozások keletkezhetnek. Ebben az esetben fülműtét jelenti a megoldást, a gyulladás megszüntetését és a hallás helyreállítását.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt

 

Téma szakértői

Dr. Fülöp Györgyi

Dr. Fülöp Györgyi

fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Augusztinovicz Monika

Dr. Augusztinovicz Monika

fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Csóka János

Dr. Csóka János

fül-orr-gégész, fej-nyak sebész

 

Hírek

Hirtelen hallásvesztés - bárki járhat úgy, mint Nagy Feró?

Hirtelen hallásvesztés - bárki járhat úgy, mint Nagy Feró?

A közelmúltban megdöbbentő hír jelent meg az énekessel kapcsolatban. Egy nap arra ébredt, hogy elvesztette, majd rövid időn belül orrcseppek segítségével visszanyerte a hallását. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát arra kértük, segítsen értelmezni, hogy mi állhat az eset hátterében.

További részletek
Nyáron is fertőz a mononukleózis!

Nyáron is fertőz a mononukleózis!

A mononukleózis, csókbetegség vagy Pfeiffer-féle mirigyláz néven is ismert fertőző betegség, melyet az Epstein-Barr vírus (EBV) okoz. Ez a vírus általában nyáron és őszi hónapokban terjed, és a legtöbb esetben tizenévesek és fiatal felnőttek körében okoz megbetegedéseket. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy mit tegyünk, ha a tüneteket tapasztaljuk.

További részletek
Cukorbetegek fokozottan figyeljenek a hallásukra!

Cukorbetegek fokozottan figyeljenek a hallásukra!

A cukorbetegségről tudjuk, hogy többek között károsíthatja az idegrendszert, a veséket, az ereket és nehezen gyógyuló sebeket, lábszárfekélyt is okozhat. Kevésbé ismert szövődménye a halláskárosodás, mellyel kapcsolatban dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát kérdeztük.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Kiss Sándor
Dr. Kiss Sándor Audiológus, fül-orr-gégész
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

Prima Medica Egészségközpontok

Tisztelt Pácienseink!

Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!

Köszönettel:

Prima Medica Egészségközpontok