Ha visszatérő fülfájással, fülpanaszokkal küzd, érdemes fül-orr-gégészeti kivizsgáláson meggyőződni róla, hogy nincs-e valamilyen egyéb kiváltó ok a háttérben. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy a kiújuló tüneteket akár koleszteatóma is okozhatja.
A koleszteatóma egy hám betüremkedés, amely a középfülben alakul ki. A BMJ Best Practice szerint a cholesteatoma „keratinizálódó laphám jelenléte a középfülben”, vagyis egy olyan növedék, amely felhalmozódó hámsejtek és keratin keveréke. A dobhártyán kialakult, elhalt hámmal kitöltött, baktériumokkal, gombákkal felülfertőződött betüremkedés, mely a dobüreg és a környező képletek felé terjed, azokat fokozatosan elpusztítva.
A koleszteatóma lehet veleszületett, illetve a másik formája a szerzett, amely a későbbi életévekben alakul ki. Egy korábbi tanulmány kimutatta, hogy a szerzett koleszteatóma előfordulása 1,4-szer gyakoribb férfiaknál, mint nőknél. Mivel a koleszteatómák néha családokban fordulnak elő, a szakértők egy lehetséges öröklött genetikai kapcsolatra gyanakszanak.
A betegség lassan alakul ki, a beteg hosszabb ideig is panaszmentes lehet, mire a tünetek jelentkeznek. A koleszteatóma növekedésével esetleg átmeneti tünetmentes időszakokat követően azonban a panaszok is egyre fokozódnak. A gyakori és visszatérő fülfertőzések, fülfájás mellett kellemetlen szagú fülfolyás, fülzúgás és szédülés is jelentkezhet. Helyzetéből adódóan, ahogy növekszik, az elváltozás károsíthatja a középfül csontjait, és esetleg a belső fülre is ráterjedhet. Ez hallásromlást, egyensúlyzavarokat és az arcizmok működésének problémáit okozhatja.
Számos komplikáció adódhat abból, ha a betegséget nem kezeltetjük idejében. Növekedésével, ahogy az elhalt hámsejtek felhalmozódnak a fülben, ideális környezetet biztosítanak a baktériumok és gombák szaporodásához. Ennek eredményeként a koleszteatóma területén is fertőzések, gyulladások alakulhatnak ki. A csontfalak elpusztítása és a vénás hálózatba történő behatolás során terjedhet a koponyaűr felé is, agyhártyagyulladás, tályogok kialakulásához vezethet. Az elhanyagolt betegség a krónikus fülfertőzéseken felül maradandó hallásvesztést, a hallócsontok károsodását, arcideg bénulást, tartós egyensúlyproblémákat is okozhat.
A fül-orr-gégészeti és a képalkotó (CT / MRI) vizsgálat során a koleszteatóma kiterjedése és elhelyezkedése megállapítható. A megoldás a növedék teljes eltávolítása. Itt fontos az idejében történő beavatkozás, hiszen kisebb méretű elváltozás esetén egyszerűbben végezhető el a műtét, nagyobb az esély a hallás megőrzésére.
Dr. Augusztinovicz Monika hangsúlyozza, hogy a tartós kezelés érdekében a kivizsgálás során fel kell deríteni a kiváltó okot is. A veleszületett eseteket nem lehet megelőzni, azonban ha a szerzett koleszteatóma kialakulása például gyakori fülfertőzésekhez köthető, akkor utána kell járni, hogy ezeket mi okozhatta. Gyakori kiváltó ok például a fülkürt tartós működés zavara, ami lehet egy kezeletlen légúti allergia szövődménye is. Alapos kivizsgálás után az idejében elvégzett műtét és a nyomon követés jelenti a megoldást koleszteatoma esetén.
További vélemények„Korrekt, alapos vizsgálat után számomra érthetően kaptam ismertetést az eredményekről és javaslatot a további kezelési lehetőségre.”
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.
Az időskori nyelési nehézség (diszfágia) nem csak egy kellemetlen tünet. Súlyos szövődményekkel (alultápláltság, kiszáradás, aspirációs tüdőgyulladás) járhat, drasztikusan rontja az életminőséget, és az idős emberek elszigetelődéséhez vezethet. Becslések szerint az 50 év felettiek több mint 20 százaléka tapasztal diszfágiát. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész-foniáter szakorvosa az időskori diszfágia okairól és kezelési lehetőségeiről beszél.
A légkondicionáló berendezések könnyebben elviselhetővé teszik a forró nyári időszakokat, ám nem árt tisztában lenni ezeknek a praktikus eszközöknek az egészségre gyakorolt hatásaival. Miért okozhat fülfájást a klímahasználat? –tettük fel a kérdést dr. Holpert Valériának, a Fül-orr-Gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakemberének.