Hirtelen jelentkező láz, köhögés, légszomj esetén ne a Fül-orr-gége Központba foglaljon időpontot, hanem maradjon otthonában / tartózkodási helyén és mielőbb keresse fel telefonon háziorvosát, illetve hívja a 06 80 277 455, 06 80 277 456 telefonszámot
Az orrmandula műtétre akkor van szükség, amikor valami miatt kórosan megnagyobbodik. A megnagyobbodott, problémát okozó orrmandula eltávolítása általában gyermekkorban történik.
Az orrmandula – vagy garatmandulának is nevezik, egy olyan ujjbegy méretű nyirokszövet, amely az orrüreg mögött az orrgaratban helyezkedik el. Normál esetben a szájpad takarja, akkor látható, ha jelentősen megnagyobbodik és belelóg a szájgaratba.
Az orrmandulát, ha gyerekkorban nem veszik ki, az felnőtt korra elsorvad. Az orrmandula kivételére azért kerül sor gyermekkorban, mert a gyerekek még éretlen immunrendszerrel rendelkeznek, főként a levegővel terjedő fertőző ágensek ellen veszik fel a harcot, így az orrmandula nagy szerepet játszik a védekezésben, azonban 16-18 éves korra az immunrendszer már teljesen kifejlődik és a leggyakoribb kórokozók ellen a szervezet védetté válik.
Az orrmandula megnagyobbodás hátterében állhat gyakori felső légúti probléma, de a pontos diagnosztizáláshoz fül-orr-gégészeti vizsgálat szükséges, mely kiegészülhet tenyésztéses laborvizsgálatokkal, képalkotó vizsgálatokkal (CT), vagy hallásvizsgálattal.
Amikor az orrmandula mérete eléri azt a nagyságot, amely tüneteket okoz vagy krónikus gyulladás alakul ki, akkor annak eltávolítása az egyetlen lehetőség.
Foglaljon időpontot fül-orr-gégészeti kivizsgálásra online
További vélemények Dr. Csóka Jánosról >>> Rendelés típusa: Téma szakértője
Dr. Csóka János
Minél korábban születik egy baba, annál gyakrabban fordulnak elő az éretlenséghez kapcsolható eltérések. A koraszülöttek körében emiatt magasabb a halláskárosodás kialakulásának kockázata. Gazdag Gábor, a Fül-orr-gége Központ audiológiai szakasszisztense elmondta, hogyan tudjuk ezt idejében felismerni, milyen időközönként javasolt a koraszülöttek hallásvizsgálata.
A legtöbb ember átlagosan 8, vagy több órát is a munkahelyén tölt megszakítás nélkül. Ha mindezt zajos vagy bizonyos vegyszerekkel terhelt munkakörnyezetben teszi, idővel hallásromlás jelentkezhet. Dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, ilyen esetben miért fontos, hogy az érintettek rendszeres hallásvizsgálaton vegyenek részt.
A horkolásnak több kiváltó oka is lehet. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa néhány gyakori kiváltó okot nevezett meg, melyeket fül-orr-gégészeti vizsgálat során lehet diagnosztizálni.
Tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket, hogy a hatályban lévő jogszabályok szerint rendelőinkben továbbra is kötelező a maszk használata mind az ott dolgozók, mind pedig a hozzánk érkező betegek és kísérőik számára. Kérjük szíves megértésüket és az előírás betartását!