Az orrmandula műtétre akkor van szükség, amikor valami miatt kórosan megnagyobbodik. A megnagyobbodott, problémát okozó orrmandula eltávolítása általában gyermekkorban történik.
Az orrmandula – vagy garatmandulának is nevezik, egy olyan ujjbegy méretű nyirokszövet, amely az orrüreg mögött az orrgaratban helyezkedik el. Normál esetben a szájpad takarja, akkor látható, ha jelentősen megnagyobbodik és belelóg a szájgaratba.
Az orrmandulát, ha gyerekkorban nem veszik ki, az felnőtt korra elsorvad. Az orrmandula kivételére azért kerül sor gyermekkorban, mert a gyerekek még éretlen immunrendszerrel rendelkeznek, főként a levegővel terjedő fertőző ágensek ellen veszik fel a harcot, így az orrmandula nagy szerepet játszik a védekezésben, azonban 16-18 éves korra az immunrendszer már teljesen kifejlődik és a leggyakoribb kórokozók ellen a szervezet védetté válik.
Az orrmandula megnagyobbodás hátterében állhat gyakori felső légúti probléma, de a pontos diagnosztizáláshoz fül-orr-gégészeti vizsgálat szükséges, mely kiegészülhet tenyésztéses laborvizsgálatokkal, képalkotó vizsgálatokkal (CT), vagy hallásvizsgálattal.
Amikor az orrmandula mérete eléri azt a nagyságot, amely tüneteket okoz vagy krónikus gyulladás alakul ki, akkor annak eltávolítása az egyetlen lehetőség.
Foglaljon időpontot fül-orr-gégészeti kivizsgálásra online
További vélemények Dr. Csóka Jánosról >>> Rendelés típusa: Téma szakértője
Dr. Csóka János
A közelmúltban megdöbbentő hír jelent meg az énekessel kapcsolatban. Egy nap arra ébredt, hogy elvesztette, majd rövid időn belül orrcseppek segítségével visszanyerte a hallását. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát arra kértük, segítsen értelmezni, hogy mi állhat az eset hátterében.
A mononukleózis, csókbetegség vagy Pfeiffer-féle mirigyláz néven is ismert fertőző betegség, melyet az Epstein-Barr vírus (EBV) okoz. Ez a vírus általában nyáron és őszi hónapokban terjed, és a legtöbb esetben tizenévesek és fiatal felnőttek körében okoz megbetegedéseket. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy mit tegyünk, ha a tüneteket tapasztaljuk.
A cukorbetegségről tudjuk, hogy többek között károsíthatja az idegrendszert, a veséket, az ereket és nehezen gyógyuló sebeket, lábszárfekélyt is okozhat. Kevésbé ismert szövődménye a halláskárosodás, mellyel kapcsolatban dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát kérdeztük.
Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!
Köszönettel:
Prima Medica Egészségközpontok