Ha a gyermek arra panaszkodik, hogy fáj a füle, esetleg magas láza is van, orvoshoz visszük. Az akut gennyes mellett azonban létezik a középfülgyulladásnak egy tünetmentes formája is, amely – ha nem ismerik fel – akár maradandó hallásromláshoz is vezethet. A savós középfülgyulladásról dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniátert, a Fül-orr-gégeközpont orvosát kérdeztük.
A középfül a fülkürtön keresztül van összeköttetésben az orrüreggel. Ez biztosítja a megfelelő szellőzését és a nyomás kiegyenlítését a középfülben. Ha a fülkürt valamilyen oknál fogva tartósan le van zárva, akkor a szellőzés nem biztosított és vákuum alakul ki a középfülben. Hetek-hónapok alatt itt savós folyadék szaporodik fel. A folyadék miatt füldugulás jelentkezik, a dobhártya és a hallócsontocskák nem tudnak megfelelően működni, a gyermek hallása romlik. Erre semmilyen egyéb, az akut gennyes középfülgyulladásnál jellemző tünet – fájdalom vagy láz – nem figyelmeztet.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
A savós középfülgyulladás kialakulhat az egyik vagy mindkét fülben. Talán ez az utóbbi a „szerencsésebb” helyzet, mivel ilyenkor a hallásromlás – mivel mindkét fület érinti – viszonylag hamar feltűnik a szülőknek. Ha viszont csak az egyik fület érinti, akkor nem biztos, hogy észreveszik.
A savós folyadék lassan szaporodik fel a középfülben, a hallás ez idő alatt fokozatosan romlik. Ha a középfülben ez a gyulladásos állapot hosszú ideig fennáll, akkor hegesedés alakulhat ki, ami már tartós hallásromlást okozhat és már műtéttel sem minden esetben javítható teljes mértékben. Dr. Holpert Valéria szerint ezért nagyon fontos, hogy a szülők a legkisebb gyanú esetén is vigyék orvoshoz a gyermeket.
„Ne gondoljuk, hogy a gyermek puszta figyelmetlenségből nem reagál a kéréseinkre. Gondoljunk arra, hogy a hallásával is gond lehet, ha az óvónő vagy a tanárnő arról számol be, hogy nem tudja mi a feladat, gyakran elkalandozik, nem reagál, ha szólítják.”
A fül-orr-gégészeti vizsgálatot kiegészíti a tympanometria, amellyel a dobüregi nyomást lehet mérni. Az eredményes kezeléshez a kiváltó okot kell megkeresni, ami a fülkürt elzáródását okozza. Ez lehet akár egy egyszerű nátha, de allergia, reflux vagy tartós orrmandula megnagyobbodás is állhat a háttérben. A kiváltó ok kezelése mellett fontos a fülkürt szellőzését is mielőbb helyreállítani.
A nemzetközi szakirodalom a savós fülgyulladás esetében a három hónapos tüneti kezelést és a várakozást javasolja. Ha ez nem vezet eredményre, akkor egy ventilációs tubus beültetésére van szükség, ami a teljes gyógyulásig biztosítja a középfül megfelelő szellőzését.
További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>
Rendelés típusa:
Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk
Rendelési információ:
További véleményekMinden remek volt! A Doktornő nagyon precíz, mindent el magyarázott, és teljesen megnyugtatott a problémámmal kapcsolatban. Bármikor bizalommal vissza mennék hozzá.
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.