Mikor segít a savós középfülgyulladáson az orrmandula műtét?

Mikor segít a savós középfülgyulladáson az orrmandula műtét?

Dr. Csóka János Módosítva: 2023.11.22 11:46

Ha a gyermek visszatérő, vagy idült savós középfül-gyulladástól szenved, akkor a háttérben felmerül az orrmandula megnagyobbodás lehetősége is. Erről a problémáról és a műtéttel kapcsolatos tudnivalókról kérdeztük dr. Csóka János fül-orr-gégészt, a Fül-orr-gége Központ főorvosát.

A fülkürt szerepe a savós középfülgyulladás kialakulásában

Alig akad gyermek, akinél ne fordult volna elő középfülgyulladás. Annak, hogy ez a betegség gyermekkorban viszonylag gyakori, főként anatómiai okai vannak. Gyermekeknél a fülkürt – a középfület az orrgarattal összekötő ’’csövecske”, ami a középfül szellőzését biztosítja - még jóval rövidebb, gyulladásban gyorsabban elzáródik, lefutása kedvezőtlenebb, mint felnőttkorban. Amennyiben a fülkürt működészavara tartósan fennáll, a dobüregben egy idő után nyomáscsökkenés következik be, majd a középfül nyálkahártyájának ereiből savó lép ki. A dobüregben tartósan meglévő folyadék pedig vezetéses halláscsökkenést okoz.

Online Bejelentkezés

Dr. Csóka János

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Milyen tünetek utalnak a dobüregi folyadék jelenlétére?

Ha a gyermek visszatérő középfülgyulladástól szenved, akkor mindenképp érdemes alapos fül-orr-gégészeti kivizsgáláson átesnie, ne elégedjünk meg azzal, hogy a sokszor tüneti kezelésként alkalmazott gyógyszerekkel ideig-óráig sikerül javítani az állapotán. Az érintett fülben jelentkező feszülés, tompaság érzés mellett az idült savós középfülgyulladás vezető tünete a hallás csökkenése, ez különböző mértékű lehet a dobüregi savó mennyiségétől függően. Amennyiben a folyadék még nem tölti ki teljesen a dobüreget, a fej elmozdítására annak helyzete a dobüregben megváltozik, és így a fej helyzetétől függően a beteg hallása is megváltozhat.

Ha a betegség oka a megnagyobbodott orrmandula

A dobüregben felhalmozódott savó további problémák forrása lehet, felülfertőződhet – gennyes középfülgyulladás alakul ki -, kezeletlen esetben végleges halláscsökkenés is bekövetkezhet. Dr. Csóka János elmondta, hogy a fül-orr-gégészeti vizsgálat során a kiváltó okot pontosan fel tudják térképezni, majd kezelni. Egy lehetséges kiváltó ok, mely gyerekeknél gyakori, hogy a megnagyobbodott orrmandula zárja el a fülkürtöt, emiatt nem tud megfelelően szellőzni a dobüreg. Ilyen esetben műtéti úton, az orrmandula eltávolításával lehet megszüntetni a betegséget.

Hol található az orrmandula?

Az orrmandula nem azonos azzal, amit a gyermekGyerme mandula vizsgálata szájába nézve a torok két oldalán láthatunk, ezek a szájpad-, vagy torokmandulák. Az orrmandula az orrgarati részen helyezkedik el, ezért garatmandulaként is szokták említeni. Nagysága körülbelül egy ujjbegy nagyságával egyenlő, csak a jelentősen megnagyobbodott orrmandula látható, ami belóghat a szájgaratba, egyébként a lágy szájpad elfedi.

Hogyan zajlik a műtét?

A műtétet altatásban végezzük, az orrmandula eltávolítása szájon keresztül történik. A garat hátsó faláról távolítjuk el az orrmandulát, ügyelve arra, hogy minél kevesebb nyirokszövetet hagyjuk hátra – mondja dr. Csóka János. Maga a műtét rövid idő alatt lezajlik. Ébredés után előfordulhat mérsékelt torokfájdalom, garati idegentest érzet, ám ezek a tünetek rendszerint néhány órán belül csillapodnak. A gyermek már a műtét után 3-4 órával folyadékot, pépes ételeket fogyaszthat. Műtét után tilos az orrfújás, víz nem kerülhet a gyermek orrába (pl. fürdetésnél, kerülni kell az úszást 3 hétig stb.), fizikai kímélet javasolt 3 hétig. Vannak-e szövődményei a műtétnek? „Mint minden orvosi beavatkozásnak, így az orrmandula műtétnek is lehetnek veszélyei. Irodalmi adatok alapján kb. 3%-ban fordul elő utóvérzés – leggyakrabban a műtétet követő néhány órán belül -, annak érdekében, hogy ezt azonnal kezelni tudjuk, a műtét után egy éjszakára a gyermeket a kórházban megfigyelésen tartjuk.”

Téma szakértője

  • Dr. Csóka János

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
  • Specialitások:
    • garat és mandula specialista
    • orrdugulás és orrsövény-ferdülés megszüntetése
    • horkolás gátlás 
    • felnőtt és gyermek fül orr gégészet
    • fül-orr-gégészeti műtétek / kisműtétek

     

    További vélemények Dr. Csóka Jánosról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • Személyes, rendelői vizit

     

Orvos válaszol

Lenne egy kérdésem az egészségemmel kapcsolatban.
Visszatérő fehér kis valamik szoktak lenni a mandulámon, aminek utána néztem és mandulakövek ezek. Tegnap is ezt vettem észre, de az feketés volt és lentebb. Elkezdtem fültisztítóval piszkálni de nem jött ki, utána este újra megpiszkáltam és miközben világítottam láttam valami rózsszínű dolgot a nyelvem mögött. Nagyon megijedtem , és gondolkodtam hogy ez a gégefedőm lehet, ennek is utána néztem és igen az, úgy tűnik.
Ma elmentem az orr-fül-gégészetre és ott kinevettek, hogy van igen gégefedőm, de ő a a praktizálása során sosem hallott ilyet, és azt javasolta hogy vetessem ki a mandulám. Nagyon rosszul esett, hogy kinevetett és azt mondta ő nem lát semmi gégefedőt a torkomban.
Gondoltam írnék önnek, hogy van-e ilyen? Hogy a sajat gégefedőmet látom? Illetve ebből lehet probléma? A mandulám nem gócos, ezért nem is szeretném kivetetni mert félek hogy utána többel kötném be.

Mit tudok ez esetben tenni? Nagyon féltem, hogy megfulladok vagy valami tegnap, mert sosem tanultam ilyenröl és sosem láttam ilyet. Mi okozhatta ezt?

A tükörben látszódott, ahogy a nyelvem kinyújtom, hogy a nyelvem háta mögött van valami és néztem róla képeket, csak az lehet. Nem tudom mire vélni, és így most már nagyon bizonytalan vagyok.
Előre is köszönöm!

Dr. Csóka János
Dr. Csóka János
Tisztelt mándoki Melinda!
Köszönjük megkeresését!
Fizikális vizsgálat nélkül nem lehet pontos diagnózist felállítani.
kérem jelentkezzen be rendelésemre,ahol teljes körű fül-orr-gégészeti vizsgálat után ,felvilágosítást kap .Az esetleges beavatkozásokat,megbeszéljük.
Üdvözlettel: Dr.csóka János főorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Közvetlen, kedves

"Nagyon közvetlen, kedves, érthető módon elmagyarázta amire kíváncsi voltam. Körültekintően vizsgált, teljes mértékig elégedett vagyok!"

További vélemények

Hírek

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek
Miért megy nehezebben a nyelés időskorban?

Miért megy nehezebben a nyelés időskorban?

Az időskori nyelési nehézség (diszfágia) nem csak egy kellemetlen tünet. Súlyos szövődményekkel (alultápláltság, kiszáradás, aspirációs tüdőgyulladás) járhat, drasztikusan rontja az életminőséget, és az idős emberek elszigetelődéséhez vezethet. Becslések szerint az 50 év felettiek több mint 20 százaléka tapasztal diszfágiát. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész-foniáter szakorvosa az időskori diszfágia okairól és kezelési lehetőségeiről beszél.

További részletek
Ezért tapasztalhat fülfájást, ha túlzásba viszi a klímahasználatot

Ezért tapasztalhat fülfájást, ha túlzásba viszi a klímahasználatot

A légkondicionáló berendezések könnyebben elviselhetővé teszik a forró nyári időszakokat, ám nem árt tisztában lenni ezeknek a praktikus eszközöknek az egészségre gyakorolt hatásaival. Miért okozhat fülfájást a klímahasználat? –tettük fel a kérdést dr. Holpert Valériának, a Fül-orr-Gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakemberének.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Kiss Sándor
Dr. Kiss Sándor Audiológus, fül-orr-gégész
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK