A mandulagyulladás gyakori és minden életkorban előfordulhat, leginkább mégis gyermekeknél, iskolásoknál diagnosztizálják. A tünetek jelentkezésekor javasolt mielőbb fül-orr-gégész szakorvost felkeresni és a kezelést megkezdeni. A megnagyobbodott torokmandulák szűkíthetik a torkot, nyelési vagy légzési nehézségeket is okozhatnak, valaminta horkoláshoz és éjszakai légzéskimaradáshoz is vezethetnek. Ilyen esetben szükség lehet a garatmandulák eltávolítására.
A torok- vagy garatmandulák a szájüreg mélyén, a torok két oldalán elhelyezkedő nyirokszövetek. A torokmandulák a fertőzések elleni védekezés fontos tényezői. A mandulák az egyik első „védvonalat” jelentik a belélegzett vagy lenyelt kórokozókkal szemben. Felületükön olyan speciális sejtek találhatóak, melyek riasztják az immunrendszert, ha kórokozóval találkoznak.
Amikor a mandulákon sárgás-fehéres foltok látszódnak kisebb nyaki nyirokcsomó megnagyobbodás mellett. A tüszős mandulagyulladás kórokozói a Streptococcus baktériumok.
Jellegzetes tünetei:
Kísérő tünetei lehetnek még:
A tünetek jelentkezésekor javasolt mielőbb fül-orr-gégész szakorvost felkeresni és a kezelést megkezdeni. Tüszős mandulagyulladás esetén antibiotikum kezelésben részesül a beteg, melynek hatása nagymértékben attól függ, hogy betartja-e az orvos utasításait.
A mandulagyulladás gyakori és minden életkorban előfordulhat, leginkább mégis gyermekeknél, iskolásoknál diagnosztizálják.
A mandulák fontos szerepet játszanak a szervezet kórokozók elleni védelmében, ezért csak alapos indokkal szabad megválni tőlük.
A műtét elvégezhető gyermek és felnőttkorban is.
Jelentkezzen be fül-orr-gégészeti kivizsgálásra online
További vélemények Dr. Csóka Jánosról >>> Rendelés típusa: Téma szakértője
Dr. Csóka János
A gyermekek hallásának ellenőrzéséhez többféle teszt használható, ezeket a gyermek életkorához és fejlettségi szintjéhez igazodva alkalmazzuk. Míg csecsemők és kisgyermekek esetében az objektív szűrővizsgálatokkal, kisiskolás kortól már szubjektív tesztekkel is vizsgálhatjuk a hallást – mondja dr. Kiss Sándor, audiológus, fül-orr-gégész, a Fül-orr-gége Központ szakembere, akit a szubjektív hallásvizsgálatról kérdeztünk.
Még a felnőtteket is szorongással töltheti el, ha fül-orr-gégészhez kell fordulniuk panaszaikkal, érthető, hogy a gyerekek is félnek az orvossal való találkozástól. Kellő felkészültséggel és empátiával azonban nem kell ijesztő élménynek lennie a fül-orr-gégésznél tett látogatásnak sem. Dr. Kiss Sándor audiológus, fül-orr-gégész, a Fül-orr-gége Központ munkatársa látta el tanácsokkal szülőket.
Ezer újszülöttből 1-3 gyermek súlyos halláskárosodással jön a világra, ezért is van óriási jelentősége az újszülöttkorban elvégzett objektív hallásvizsgálatnak. Dr. Kiss Sándor audiológus, fül-orr-gégész, a Füll-orr-gége Központ munkatársa avatott be bennünket a csecsemők hallásvizsgálatának rejtelmeibe.
Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!
A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!
Köszönettel:
Prima Medica Egészségközpontok