A mandulagyulladás gyakori és minden életkorban előfordulhat, leginkább mégis gyermekeknél, iskolásoknál diagnosztizálják. A tünetek jelentkezésekor javasolt mielőbb fül-orr-gégész szakorvost felkeresni és a kezelést megkezdeni. A megnagyobbodott torokmandulák szűkíthetik a torkot, nyelési vagy légzési nehézségeket is okozhatnak, valaminta horkoláshoz és éjszakai légzéskimaradáshoz is vezethetnek. Ilyen esetben szükség lehet a garatmandulák eltávolítására.
A torok- vagy garatmandulák a szájüreg mélyén, a torok két oldalán elhelyezkedő nyirokszövetek. A torokmandulák a fertőzések elleni védekezés fontos tényezői. A mandulák az egyik első „védvonalat” jelentik a belélegzett vagy lenyelt kórokozókkal szemben. Felületükön olyan speciális sejtek találhatóak, melyek riasztják az immunrendszert, ha kórokozóval találkoznak.
Amikor a mandulákon sárgás-fehéres foltok látszódnak kisebb nyaki nyirokcsomó megnagyobbodás mellett. A tüszős mandulagyulladás kórokozói a Streptococcus baktériumok.
Jellegzetes tünetei:
Kísérő tünetei lehetnek még:
A tünetek jelentkezésekor javasolt mielőbb fül-orr-gégész szakorvost felkeresni és a kezelést megkezdeni. Tüszős mandulagyulladás esetén antibiotikum kezelésben részesül a beteg, melynek hatása nagymértékben attól függ, hogy betartja-e az orvos utasításait.
A mandulagyulladás gyakori és minden életkorban előfordulhat, leginkább mégis gyermekeknél, iskolásoknál diagnosztizálják.
A mandulák fontos szerepet játszanak a szervezet kórokozók elleni védelmében, ezért csak alapos indokkal szabad megválni tőlük.
A műtét elvégezhető gyermek és felnőttkorban is.
Jelentkezzen be fül-orr-gégészeti kivizsgálásra online
További vélemények Dr. Csóka Jánosról >>> Rendelés típusa: Téma szakértője
Dr. Csóka János
A közelmúltban megdöbbentő hír jelent meg az énekessel kapcsolatban. Egy nap arra ébredt, hogy elvesztette, majd rövid időn belül orrcseppek segítségével visszanyerte a hallását. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát arra kértük, segítsen értelmezni, hogy mi állhat az eset hátterében.
A mononukleózis, csókbetegség vagy Pfeiffer-féle mirigyláz néven is ismert fertőző betegség, melyet az Epstein-Barr vírus (EBV) okoz. Ez a vírus általában nyáron és őszi hónapokban terjed, és a legtöbb esetben tizenévesek és fiatal felnőttek körében okoz megbetegedéseket. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy mit tegyünk, ha a tüneteket tapasztaljuk.
A cukorbetegségről tudjuk, hogy többek között károsíthatja az idegrendszert, a veséket, az ereket és nehezen gyógyuló sebeket, lábszárfekélyt is okozhat. Kevésbé ismert szövődménye a halláskárosodás, mellyel kapcsolatban dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát kérdeztük.
Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!
Köszönettel:
Prima Medica Egészségközpontok