Hirtelen jelentkező láz, köhögés, légszomj esetén ne a Fül-orr-gége Központba foglaljon időpontot, hanem maradjon otthonában / tartózkodási helyén és mielőbb keresse fel telefonon háziorvosát, illetve hívja a 06 80 277 455, 06 80 277 456 telefonszámot
A halláscsökkenés a mindennapi kommunikációt alapjaiban nehezíti és hozza hátrányba azt, akinek a hallása nem tökéletes. A halláscsökkenés, azaz halláskárosodás lehet veleszületett, ez a ritkább jelenség. Leggyakoribb az idegi alapú halláscsökkenés, halláskárosodás, ami sajnos nem csak az idősebbeket, hanem a fiatalokat is egyre sűrűbben érinti. A halláscsökkenés mellett sajnos majd minden ötödik ember érintett fülzúgásban vagy egyéb hosszan fennálló fülpanaszban.
A halláskárosodás származhat a hallójáratból, középfül üregből, dobhártya károsodásból. Legegyszerűbb ok lehet a füldugulás, ami a termelődő fülzsír felgyülemlése, ami mechanikusan megakadályozza a hanghullámok terjedését a belső fül irányába. Gyermekek vizenyős középfülgyulladása is okozhat halláscsökkenést. Az időskori halláscsökkenés természetes folyamat.
Az idegi okú halláscsökkenés lehet öröklődő betegség, vagy okozhatja vegyszer, fertőzés, vérellátási probléma. A kísérő tünet fülzúgás és szédülés, akár migrén is lehet. A vírusfertőzés okozta halláscsökkenés kísérő tünetei a fülfájás, fejfájás, hányinger.
A halláscsökkenés, hallásromlás legtöbbször zajártalom következményeképpen jön létre. Tartós zaj maradandó hallásromlást okozhat. Először a magas hangtartományoknál mutatkozik halláscsökkenés, később a mély hangoknál. Az idős korral együtt jár a fülben található apró szőrsejtek elhalása, mindkét fülben halláscsökkenést eredményez, egyénileg változó mértékben.
Kezelésének alapja a hiba helyének és okának pontos feltárása. Ennek érdekében a legkülönbözőbb vizsgálatokra van szükség. Az egyszerű külső hallójárat megtekintésétől kezdve a süketszobás agyi kiváltott válasz számítógépes vizsgálatáig.
A halláscsökkenés kivizsgálása a Fülorrgége Központban a legmodernebb diagnosztikai eszközök állnak rendelkezésére. A gyermek és felnőtt halláscsökkenés kivizsgálása és mielőbbi kezelése érdekében.
A gyermekkori halláscsökkenés a beszédfejlődést is degenerálhatja ezért fontos a kivizsgálása. Az időben felfedezett és kezelt gyermekkori halláscsökkenés megelőzheti az iskolai, óvodai teljesítmény romlását és a gyermek közösségben kialakuló kommunikációs problémáit.
Már csecsemőkorban is megmutatkozhat a halláscsökkenés, ha például a csecsemő nem reagál a körülötte lévő zajokra, hangokra, a gyermeket hallásvizsgálatra kell vinni. A veleszületett süketség hátterében genetikai okok lehetnek. A süket gyermekek nevelése és a velük való foglalkozás speciális szakértőket igényel.
A gyermekkori hallásszűrés jelentősége igen magas. A vírusos hallóideg gyulladás hirtelen halláscsökkenés formájában is jelentkezhet, szédülés és hányinger kísérheti. A vírusfertőzés akár arcidegbénulást is okozhat. A hirtelen halláscsökkenés az enyhe hallásvesztéstől a teljes süketségig terjedhet. Mielőbbi gyógyszeres kezelés állíthatja helyre a hallásromlást.
A halláscsökkenés kivizsgálásában és korrekciójában központunk neves szakorvosokkal és modern diagnosztikai háttérrel várja felnőtt és gyermek pácienseit.
Jelentkezzen be online halláscsökkenés kivizsgálására
Téma szakértői
A torokgyulladást az esetek többségében vírusok okozzák, ilyenkor jellegzetes tünet az intenzív fájdalom, a torok vérbő, vörös színű. Ha azonban a torokfájás mellett, a mandulákon sárgás-fehéres foltokat is látunk, kisebb nyaki nyirokcsomó megnagyobbodás mellett, akkor valószínű, hogy baktérium a kórokozó, tüszős mandulagyulladással lehet dolgunk. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy mit tegyünk ilyen esetben.
Koronavírus-fertőzést követően a tünetmentes vagy enyhe tünetekkel rendelkező egyének is gyakran számolnak be szaglászavarról, hirtelen kialakuló szaglásvesztésről. Ez a fertőzés lezajlását követően legtöbbször két hét alatt megszűnik, de hosszabb ideig, akár hetekig, az esetek egy részében tartósan is megmaradhat.