Otoszklerózis is okozhat hallásromlást és fülzúgást

Otoszklerózis is okozhat hallásromlást és fülzúgást

Dr. Fülöp Györgyi Létrehozva: 2015.11.26 Módosítva: 2023.11.21

Halláscsökkenés, szédülés és fülzúgás is jelezheti az otoszklerózist. A belső fül csontosodási zavarától Beethoven is szenvedett, de ma már a kezdetleges hangtölcséreknél jóval korszerűbb megoldás áll rendelkezésre. A betegség által okozott halláscsökkenés, az esetek többségében műtéttel kezelhető.

Halláscsökkenés, szédülés és fülzúgás is jelezheti az otoszklerózist. A belső fül csontosodási zavarától Beethoven is szenvedett, de ma már a kezdetleges hangtölcséreknél jóval korszerűbb megoldás áll rendelkezésre. A betegség által okozott halláscsökkenés, az esetek többségében műtéttel kezelhető.

Online Bejelentkezés

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

A középfülben található apró csontocskáknak fontos szerepük van abban, hogy a külvilágból érkező zajokat érzékeljük. „A dobhártya rezgéseit a hallócsontocskák – kalapács, üllő, kengyel - adják át a belső fülben található csigának” – magyarázza dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa. Ahhoz, hogy a rezgéseket továbbítani tudják, megfelelően kell tudniuk rezegni. „A legbelső hallócsont, a kengyel talpa éppen beleilleszkedik a csiga ovális alakú bejáratába, az ún, ovális ablakba, így vezetődik át a hang a középfül hallócsontjairól a belső fül csigájának a folyadékterére. Otoszklerózis esetén, ha a kengyel talpa becsontosodik a csiga bejáratába, a rezgéseket nem tudja megfelelően továbbítani, emiatt halláscsökkenés jelentkezik, melyhez társulhat fülzúgás is.”

A betegség első tünetei rendszerint a hallás romlása, fülzúgás és esetenként szédülés. Akár egy, vagy kétoldali halláscsökkenés is jelentkezhet, mely mivel fokozatosan, évek alatt alakul ki, ezért nem feltétlenül tűnik fel rögtön a betegnek. Az otoszklerózis által okozott vezetéses halláscsökkenés műtéttel kezelhető. A finom mozdulatokat igénylő műtét során lehetőség van a rögzült kengyel eltávolítására és a hallócsont láncolat kiegészítésére protézissel. Így ismét helyreáll a hangvezető rendszer működése.fűlzúgás

„A betegség során - ahogy a nevéből is következik- a csont gócokban átépül. A gócok idővel egyre jobban rögzítik a kengyel talpát az ovális ablakba. Eleinte jellemzően vezetéses, majd általában idegi halláscsökkenés is kialakul. Műtéti megoldás estén a halláscsökkenés vezetéses komponensét tudjuk megszüntetni, de a már kialakult hallóideg károsodást nem tudjuk visszafordítani.

Dr. Fülöp Györgyi arra is felhívja a figyelmet, hogy a csontosodási zavar az idő előrehaladtával egyre súlyosabb tüneteket képes előidézni, így célszerű már az első, enyhe tünetek észlelésekor orvoshoz fordulni és hallásvizsgálatot végeztetni. Az otoszklerózis bármely életkorban kialakulhat, azonban jellemzően pubertásban, terhesség alatt, vagy menopauza idején jelentkeznek inkább a tünetek. Kialakulásának oki hátterét napjainkban is kutatják.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Nő/Úr !

A 17 éves lányomnak február óta nagyon hullik a haja,, felkerestük a bőrgyógyászatot , ahol elküldtek minket vérvételre, torokváladék mintára, fogászatra ,és végül fül orr gégészetre. az első vérképen a Anti-Streptolyzin titer értéke :190.5 volt . a torokváladék és a fogászat negatív. A Fül Orr Gégész Doktornéni " GARAT :tonsillából nyomásra min.pus ürül." 2 hónapra rá újabb vérvétel itt már az AST 160, volt ,és újra gégészet, viszont a torokváladék az már negatív "Staphylococcus" A Doktor néni azt mondta h a torokváladékkal nem? kell foglalkozni, és a mandulájával kapcsolatban pedig azt ,h sajnos Ő nem tudja eldönteni hogy ki kell -e venni avagy sem. írt fel Sumetrolimot, de ezt is már úgymond "nem tudok mit csinálni" címmel.. , mivel idézem" az egyetemen nem tanulták h. a mandulát mikor szükséges kivenni, mert ha semmi baja akkor nagyon jó ha meg van, viszont ha nem akkor ki kell venni. "
A lányom haja 50 % ban már kihullott, /ami nem a legideálisabb egy 17 éves lánynak/ és az antibió hatására sem történt semmi. Ilyenkor én mit tudok tenni? Hova forduljak? jövőhéten újra vérvételre megyünk, a bőrgyógyász kérésére.
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel :Melinda

Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi
Kedves Melinda!

A gyógyításban nem minden fekete-fehér! Nagyon ritka a teljesen egészséges mandula, és ha csak egy kevés probléma van vele, akkor pedig nem kell kivenni!

Amikor hajhullás miatt érkezik hozzám valaki vizsgálatra és azt látom, hogy nyomásra egyértelműen ürül a genny a manduláiból, akkor azt javaslom, hogy vegyük ki a garatmanduláit, de mindig hozzáteszem, hogy bár a mandulái gócként szerepelnek, de egyáltalán nem biztos, hogy a hajhullása is ettől van!

Szóval ez valóban nem mindig egyszerű döntés, örüljön, hogy a doktornő ezt így felvállalta.

Érdemes olyankor végezni a mandulák nyomkodását, amikor legalább 4-6 hete nem volt már beteg a páciens.

Az AST értéke az utóbbi években már nem kéne, hogy oka legyen egy mandulaműtétnek, pláne nem olyankor, amikor a 200-as értéket el sem éri!

Mandulák gócos volta miatt szerintem nem jellemző, hogy a haj feje kihullik, ezért más irányban is érdemes vizsgálódni.

Üdvözlettel,

Dr. Fülöp Györgyi

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Panaszaim megszűntek

"A legnagyobb dícséret talán az, hogy panaszaim az első alkalom után gyakorlatilag megszűntek."

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

A horkolásgátló eszközök valóban orvosolhatják a horkolást?

A horkolásgátló eszközök valóban orvosolhatják a horkolást?

A nők negyedénél, a férfiak 40 százalékánál rendszeresen jelentkezik a horkolás, ami a velük egy ágyban alvó társukra is rossz hatással van. Számtalan horkolásgátló termék érhető el az interneten, de vajon működnek is ezek a pihentető alvást ígérő termékek? Dr. Csóka János, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, fej-nyaksebész szakembere azt tanácsolja, hogy horkolás esetén inkább vizsgáltassuk ki annak okát.

További részletek
9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

A hang világnapjának megünneplése (április 16.) brazil orvosok, logopédusok, valamint énektanárok kezdeményezésére indult el 1999-ben, amelyhez évről évre újabb országok csatlakoznak. Az idei világnap alkalmából dr. Kiss Sándor, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, audiológus szakembere osztott meg néhány érdekességet az emberi hangokról.  

További részletek
Betegbiztonságot veszélyeztető visszaélés dr. Kiss Sándor nevével

Betegbiztonságot veszélyeztető visszaélés dr. Kiss Sándor nevével

Fontos, betegek biztonságát veszélyeztető internetes visszaélésre hívja fel a Fül-Orr-Gége Központ minden páciens figyelmét.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Kiss Sándor
Dr. Kiss Sándor Audiológus, fül-orr-gégész
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK