Az ép hallás hiánya a gyermek beszédfejlődésében lemaradást okozhat, ezért is nagyon fontos mielőbb felismerni. Gazdag Gábor, a Fül-orr-gége Központ audiológiai szakasszisztense elmondta, hogy mikor javasolt szakemberhez fordulni.
A magzat már az anyaméhben is hall, a terhesség 16. hete körül képes a méhen belüli hangokat észlelni, a 24. hét környékén pedig a külvilág zajai is eljutnak hozzá. A magzatvíz hatására a hangok tompábbak, de így is láthatunk olyan ultrahangfelvételeket, ahol erős zajra összerezzen, bizonyos hangokra pedig elfordítja a fejét vagy jóleső mocorgással reagál.
A 0 decibel az ún. hallásküszöb, összehasonlításként egy lehulló falevél hangja 10dB. A csecsemők az idegrendszer fokozatos fejlődésével, az első időszakban a hangos zajoktól megijednek, összerezzennek. Rövid idő elteltével a hangforrás irányába is fordulnak, a hangokra reagálnak. A beszédfejlődés megindulásával, nemcsak megértik vagy beazonosítják a környezetükben fellépő hangokat, hanem megtanulják azokat képezni is.
Gazdag Gábor elmondta, hogy a felsorolt panaszok esetén mindenképp javasolt szakemberhez fordulni és hallásvizsgálatot végeztetni. Az időben felismert veleszületett halláscsökkenés ideális rehabilitáció esetén jól korrigálható. Megfelelő ellátás esetén a hallás- és beszédfejlődés ritmusa majdnem megegyezik az ép halló korosztályával, ami az integrálást teszi lehetővé. Ez a későn felfedezett esetekről nem mondható el. A hallásvizsgálat teljesen fájdalommentes, csecsemőknél, óvodásoknál és iskolásoknál is pontosan mérhető és kimutatható, ha halláscsökkenés áll fenn a gyermeknél.
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.
Az időskori nyelési nehézség (diszfágia) nem csak egy kellemetlen tünet. Súlyos szövődményekkel (alultápláltság, kiszáradás, aspirációs tüdőgyulladás) járhat, drasztikusan rontja az életminőséget, és az idős emberek elszigetelődéséhez vezethet. Becslések szerint az 50 év felettiek több mint 20 százaléka tapasztal diszfágiát. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész-foniáter szakorvosa az időskori diszfágia okairól és kezelési lehetőségeiről beszél.