Hallásvizsgálat

Hallásvizsgálat

Szerző: Fül-orr-gége Központ | Módosítva: 2022.10.25 10:42

Halláscsökkenéssel, fülzúgással járó állapotok esetén hallásvizsgálat elvégzése javasolt, hogy fény derüljön a háttérben álló okokra. Hallásunk az életkorral romlik, de tapasztalhatjuk a hallás csökkenését vírusfertőzések kapcsán, egyszerű nátha, vagy allergia esetén is.

A hallás változásának, csökkenésének érzetekor érdemes mielőbb fül-orr-gégész szakorvoshoz fordulni, aki szükség esetén további vizsgálatokat – esetenként hallásvizsgálatot javasolhat.

Mit jelent a hallásvizsgálat?

A fül-orr-gégészeten, audiológiákon, illetve a hallásvizsgálókban végzett hallásvizsgálatok különböznek a szűrővizsgálattól, mivel az csak tájékoztató jellegű. Szűrővizsgálat végzése után hallókészülék nem ajánlható, nem próbálható ki, ezért a hallásszűrésen megállapított halláscsökkenés esetén mindenképpen javasolt részt venni egy teljes körű hallásvizsgálaton.

JELENTKEZZEN BE HALLÁSVIZSGÁLATRA 

A hallásvizsgálat menete

A hallásvizsgálat egy állapotfelmérés után történik, menete egyszerű, gyors és fájdalommentes. Az állapotfelmérés során fény derül minden olyan tényezőre, mely befolyással lehet a hallás állapotára:

  • fül-orr-gégészeti betegségek
  • munkakörülmények

Ezután kerül sor a hallójárat állapotának vizsgálatára, mivel a dobhártya sérülése vagy fülzsír, váladék akadályozhatja a vizsgálat menetét. Ilyen esetben mindenképpen fül-orr-gégész szakorvos bevonása szükséges.

Ezt követi a hallásküszöb vizsgálat, mely során egy audiométer segítségével egy hangszigetelt, csendes kabinban különböző frekvenciájú hangokat hallanak a páciensek. A hangerő folyamatos emelésével történik a halláscsökkenés mértékének pontos megállapítása. A páciensek a kabinban kézfeltétellel vagy egy nyomógomb segítségével jelzik, amikor hallják a hangot. A két fül vizsgálata külön-külön történik.

Mi a hallásküszöb?

A hallásküszöb a leghalkabb hang, amit a páciens képes meghallani.

Mi az audiogram? 

A hallásvizsgálat eredményét audiogramon rögzíti az audiológus szakasszisztens. Ezen a hallás állapotát különböző hangmagasságokban és hangerősségeknél koordináta rendszerben ábrázolja. A leghalkabb hangot mutatja, amely még hallható adott hangmagasságok esetén.

Miből áll a beszédértés vizsgálat?

A hallásküszöb vizsgálat után beszédértés vizsgálatot végeznek. A vizsgálat során egyszótagú szavakat hall a páciens, melyeket vissza kell ismételnie. A helyesen visszaismételt szavak arányából megállapítható a beszédértés százalékos aránya. Ez az arány általában jobb a vezetéses típusú halláscsökkenés esetében, míg az idegi halláscsökkenés esetén rosszabbak az eredmények (pl. hallóideg vagy az agyi hallópályák károsodásakor).

A vizsgálatok kiegészülhetnek a középfül vizsgálatával.

A hallásvizsgálatok típusai

  • objektív (együttműködést nem igényel) vagy szubjektív (a páciens közreműködését igénylő)
  • küszöb (amit hall a páciens) vagy küszöbfeletti (a hallásküszöböt meghaladó hang adása utáni vizsgálat)
  • komplex vizsgálatok (hallókéreg működésének, beszédértés, észlelés, gyorsaság mérése)

Mikor, milyen életkorban végezhető hallásvizsgálat?

Hallásvizsgálat - Fül-orr-gége Központ

Szubjektív vizsgálat 

Minimum kisiskolás kor szükséges, mivel kooperációra van szükség.

Objektív vizsgálat:

Újszülött korban is elvégezhető altatás nélkül.

Hogyan zajlik az újszülöttek hallásvizsgálata?

Otoakusztikus emisszió mérése

A leg optimálisabb eset a vizsgálat elvégzésére az az időszak, amikor a baba alszik – vagy nyugodt. A baba fülébe kis szonda kerül, majd a készülék kiírja az eredményt.

BERA

Egy fülhallgatóra hasonlító mikrofon kerül a baba fülére, amihez a fül fölött a koponya bőrére tehető elektróda csatlakozik. Az eszköz rövid időn belül értékeli a kapott EEG hullámokat, így a hallást.

Csecsemőkorban a hallásvizsgálat fő célja a veleszületett halláscsökkenés mielőbbi kimutatása, szükség esetén hallókészülék vagy implantátum illesztése, hogy időben elkezdődhessen a beszédtanulás.

Milyen típusú hallásvizsgálatokat lehet még végezni kisgyermekkorban?

  • Tympanometria – a fülbe kis gumiszonda kerül, amin át a gyermek hangot hall, illetve kis nyomásváltozást észlel. A gép a dobüreg nyomásviszonyairól, a dobhártya rezgőképességéről, illetve dobűri folyadékról ad fölvilágosítást. Ez alapján igazolható vagy kizárható a savós középfülgyulladás
  • Hangvillavizsgálatok – jól kooperáló gyerekekkel működik. Az orvos halkan megpendített han
  • Küszöb audiometria
  • Súgásos vizsgálat
  • Játék audiometria
  • BERA vizsgálat

Mikor javasolt hallásvizsgálatra menni?

Az újszülöttek objektív hallásszűrését 2015 óta törvény írja elő, azonban a szülészeteken a vizsgálat elvégzéséhez szükséges eszközök nem minden esetben állnak rendelkezésre, így a szülők egyéb úton kell, hogy elvégeztessék a csecsemők hallásvizsgálatát.

Téma szakértője

  • Dr. Kiss Sándor

  • Szakterületek:
    • Audiológus, fül-orr-gégész
  • Specialitások:
    • Szubjektív és objektív hallásvizsgálat

    • Gyermekek hallásvizsgálata 6 éves kortól

    • Halláscsökkent betegekkel kommunikáció

    • Hallókészülékkel ellátás folyamatában aktív részvétel

    • Fül-orr-gégészeti betegségek kivizsgálása

Hírek

A horkolásgátló eszközök valóban orvosolhatják a horkolást?

A horkolásgátló eszközök valóban orvosolhatják a horkolást?

A nők negyedénél, a férfiak 40 százalékánál rendszeresen jelentkezik a horkolás, ami a velük egy ágyban alvó társukra is rossz hatással van. Számtalan horkolásgátló termék érhető el az interneten, de vajon működnek is ezek a pihentető alvást ígérő termékek? Dr. Csóka János, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, fej-nyaksebész szakembere azt tanácsolja, hogy horkolás esetén inkább vizsgáltassuk ki annak okát.

További részletek
9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

A hang világnapjának megünneplése (április 16.) brazil orvosok, logopédusok, valamint énektanárok kezdeményezésére indult el 1999-ben, amelyhez évről évre újabb országok csatlakoznak. Az idei világnap alkalmából dr. Kiss Sándor, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, audiológus szakembere osztott meg néhány érdekességet az emberi hangokról.  

További részletek
Betegbiztonságot veszélyeztető visszaélés dr. Kiss Sándor nevével

Betegbiztonságot veszélyeztető visszaélés dr. Kiss Sándor nevével

Fontos, betegek biztonságát veszélyeztető internetes visszaélésre hívja fel a Fül-Orr-Gége Központ minden páciens figyelmét.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Kiss Sándor
Dr. Kiss Sándor Audiológus, fül-orr-gégész
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK