Halláscsökkenéssel, fülzúgással járó állapotok esetén hallásvizsgálat elvégzése javasolt, hogy fény derüljön a háttérben álló okokra. Hallásunk az életkorral romlik, de tapasztalhatjuk a hallás csökkenését vírusfertőzések kapcsán, egyszerű nátha, vagy allergia esetén is.
A hallás változásának, csökkenésének érzetekor érdemes mielőbb fül-orr-gégész szakorvoshoz fordulni, aki szükség esetén további vizsgálatokat – esetenként hallásvizsgálatot javasolhat.
A fül-orr-gégészeten, audiológiákon, illetve a hallásvizsgálókban végzett hallásvizsgálatok különböznek a szűrővizsgálattól, mivel az csak tájékoztató jellegű. Szűrővizsgálat végzése után hallókészülék nem ajánlható, nem próbálható ki, ezért a hallásszűrésen megállapított halláscsökkenés esetén mindenképpen javasolt részt venni egy teljes körű hallásvizsgálaton.
JELENTKEZZEN BE HALLÁSVIZSGÁLATRA |
A hallásvizsgálat egy állapotfelmérés után történik, menete egyszerű, gyors és fájdalommentes. Az állapotfelmérés során fény derül minden olyan tényezőre, mely befolyással lehet a hallás állapotára:
Ezután kerül sor a hallójárat állapotának vizsgálatára, mivel a dobhártya sérülése vagy fülzsír, váladék akadályozhatja a vizsgálat menetét. Ilyen esetben mindenképpen fül-orr-gégész szakorvos bevonása szükséges.
Ezt követi a hallásküszöb vizsgálat, mely során egy audiométer segítségével egy hangszigetelt, csendes kabinban különböző frekvenciájú hangokat hallanak a páciensek. A hangerő folyamatos emelésével történik a halláscsökkenés mértékének pontos megállapítása. A páciensek a kabinban kézfeltétellel vagy egy nyomógomb segítségével jelzik, amikor hallják a hangot. A két fül vizsgálata külön-külön történik.
A hallásküszöb a leghalkabb hang, amit a páciens képes meghallani.
A hallásvizsgálat eredményét audiogramon rögzíti az audiológus szakasszisztens. Ezen a hallás állapotát különböző hangmagasságokban és hangerősségeknél koordináta rendszerben ábrázolja. A leghalkabb hangot mutatja, amely még hallható adott hangmagasságok esetén.
A hallásküszöb vizsgálat után beszédértés vizsgálatot végeznek. A vizsgálat során egyszótagú szavakat hall a páciens, melyeket vissza kell ismételnie. A helyesen visszaismételt szavak arányából megállapítható a beszédértés százalékos aránya. Ez az arány általában jobb a vezetéses típusú halláscsökkenés esetében, míg az idegi halláscsökkenés esetén rosszabbak az eredmények (pl. hallóideg vagy az agyi hallópályák károsodásakor).
A vizsgálatok kiegészülhetnek a középfül vizsgálatával.
Minimum kisiskolás kor szükséges, mivel kooperációra van szükség.
Újszülött korban is elvégezhető altatás nélkül.
A leg optimálisabb eset a vizsgálat elvégzésére az az időszak, amikor a baba alszik – vagy nyugodt. A baba fülébe kis szonda kerül, majd a készülék kiírja az eredményt.
Egy fülhallgatóra hasonlító mikrofon kerül a baba fülére, amihez a fül fölött a koponya bőrére tehető elektróda csatlakozik. Az eszköz rövid időn belül értékeli a kapott EEG hullámokat, így a hallást.
Csecsemőkorban a hallásvizsgálat fő célja a veleszületett halláscsökkenés mielőbbi kimutatása, szükség esetén hallókészülék vagy implantátum illesztése, hogy időben elkezdődhessen a beszédtanulás.
Az újszülöttek objektív hallásszűrését 2015 óta törvény írja elő, azonban a szülészeteken a vizsgálat elvégzéséhez szükséges eszközök nem minden esetben állnak rendelkezésre, így a szülők egyéb úton kell, hogy elvégeztessék a csecsemők hallásvizsgálatát.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Szubjektív és objektív hallásvizsgálat Gyermekek hallásvizsgálata 6 éves kortól Halláscsökkent betegekkel kommunikáció Hallókészülékkel ellátás folyamatában aktív részvétel Fül-orr-gégészeti betegségek kivizsgálásaTéma szakértője
Dr. Kiss Sándor
A közelmúltban megdöbbentő hír jelent meg az énekessel kapcsolatban. Egy nap arra ébredt, hogy elvesztette, majd rövid időn belül orrcseppek segítségével visszanyerte a hallását. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát arra kértük, segítsen értelmezni, hogy mi állhat az eset hátterében.
A mononukleózis, csókbetegség vagy Pfeiffer-féle mirigyláz néven is ismert fertőző betegség, melyet az Epstein-Barr vírus (EBV) okoz. Ez a vírus általában nyáron és őszi hónapokban terjed, és a legtöbb esetben tizenévesek és fiatal felnőttek körében okoz megbetegedéseket. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy mit tegyünk, ha a tüneteket tapasztaljuk.
A cukorbetegségről tudjuk, hogy többek között károsíthatja az idegrendszert, a veséket, az ereket és nehezen gyógyuló sebeket, lábszárfekélyt is okozhat. Kevésbé ismert szövődménye a halláskárosodás, mellyel kapcsolatban dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát kérdeztük.
Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!
Köszönettel:
Prima Medica Egészségközpontok