Hallásvizsgálat

Hallásvizsgálat

Szerző: Fül-orr-gége Központ | Módosítva: 2022.10.25 10:42

Halláscsökkenéssel, fülzúgással járó állapotok esetén hallásvizsgálat elvégzése javasolt, hogy fény derüljön a háttérben álló okokra. Hallásunk az életkorral romlik, de tapasztalhatjuk a hallás csökkenését vírusfertőzések kapcsán, egyszerű nátha, vagy allergia esetén is.

A hallás változásának, csökkenésének érzetekor érdemes mielőbb fül-orr-gégész szakorvoshoz fordulni, aki szükség esetén további vizsgálatokat – esetenként hallásvizsgálatot javasolhat.

Mit jelent a hallásvizsgálat?

A fül-orr-gégészeten, audiológiákon, illetve a hallásvizsgálókban végzett hallásvizsgálatok különböznek a szűrővizsgálattól, mivel az csak tájékoztató jellegű. Szűrővizsgálat végzése után hallókészülék nem ajánlható, nem próbálható ki, ezért a hallásszűrésen megállapított halláscsökkenés esetén mindenképpen javasolt részt venni egy teljes körű hallásvizsgálaton.

JELENTKEZZEN BE HALLÁSVIZSGÁLATRA 

A hallásvizsgálat menete

A hallásvizsgálat egy állapotfelmérés után történik, menete egyszerű, gyors és fájdalommentes. Az állapotfelmérés során fény derül minden olyan tényezőre, mely befolyással lehet a hallás állapotára:

  • fül-orr-gégészeti betegségek
  • munkakörülmények

Ezután kerül sor a hallójárat állapotának vizsgálatára, mivel a dobhártya sérülése vagy fülzsír, váladék akadályozhatja a vizsgálat menetét. Ilyen esetben mindenképpen fül-orr-gégész szakorvos bevonása szükséges.

Ezt követi a hallásküszöb vizsgálat, mely során egy audiométer segítségével egy hangszigetelt, csendes kabinban különböző frekvenciájú hangokat hallanak a páciensek. A hangerő folyamatos emelésével történik a halláscsökkenés mértékének pontos megállapítása. A páciensek a kabinban kézfeltétellel vagy egy nyomógomb segítségével jelzik, amikor hallják a hangot. A két fül vizsgálata külön-külön történik.

Mi a hallásküszöb?

A hallásküszöb a leghalkabb hang, amit a páciens képes meghallani.

Mi az audiogram? 

A hallásvizsgálat eredményét audiogramon rögzíti az audiológus szakasszisztens. Ezen a hallás állapotát különböző hangmagasságokban és hangerősségeknél koordináta rendszerben ábrázolja. A leghalkabb hangot mutatja, amely még hallható adott hangmagasságok esetén.

Miből áll a beszédértés vizsgálat?

A hallásküszöb vizsgálat után beszédértés vizsgálatot végeznek. A vizsgálat során egyszótagú szavakat hall a páciens, melyeket vissza kell ismételnie. A helyesen visszaismételt szavak arányából megállapítható a beszédértés százalékos aránya. Ez az arány általában jobb a vezetéses típusú halláscsökkenés esetében, míg az idegi halláscsökkenés esetén rosszabbak az eredmények (pl. hallóideg vagy az agyi hallópályák károsodásakor).

A vizsgálatok kiegészülhetnek a középfül vizsgálatával.

A hallásvizsgálatok típusai

  • objektív (együttműködést nem igényel) vagy szubjektív (a páciens közreműködését igénylő)
  • küszöb (amit hall a páciens) vagy küszöbfeletti (a hallásküszöböt meghaladó hang adása utáni vizsgálat)
  • komplex vizsgálatok (hallókéreg működésének, beszédértés, észlelés, gyorsaság mérése)

Mikor, milyen életkorban végezhető hallásvizsgálat?

Hallásvizsgálat - Fül-orr-gége Központ

Szubjektív vizsgálat 

Minimum kisiskolás kor szükséges, mivel kooperációra van szükség.

Objektív vizsgálat:

Újszülött korban is elvégezhető altatás nélkül.

Hogyan zajlik az újszülöttek hallásvizsgálata?

Otoakusztikus emisszió mérése

A leg optimálisabb eset a vizsgálat elvégzésére az az időszak, amikor a baba alszik – vagy nyugodt. A baba fülébe kis szonda kerül, majd a készülék kiírja az eredményt.

BERA

Egy fülhallgatóra hasonlító mikrofon kerül a baba fülére, amihez a fül fölött a koponya bőrére tehető elektróda csatlakozik. Az eszköz rövid időn belül értékeli a kapott EEG hullámokat, így a hallást.

Csecsemőkorban a hallásvizsgálat fő célja a veleszületett halláscsökkenés mielőbbi kimutatása, szükség esetén hallókészülék vagy implantátum illesztése, hogy időben elkezdődhessen a beszédtanulás.

Milyen típusú hallásvizsgálatokat lehet még végezni kisgyermekkorban?

  • Tympanometria – a fülbe kis gumiszonda kerül, amin át a gyermek hangot hall, illetve kis nyomásváltozást észlel. A gép a dobüreg nyomásviszonyairól, a dobhártya rezgőképességéről, illetve dobűri folyadékról ad fölvilágosítást. Ez alapján igazolható vagy kizárható a savós középfülgyulladás
  • Hangvillavizsgálatok – jól kooperáló gyerekekkel működik. Az orvos halkan megpendített han
  • Küszöb audiometria
  • Súgásos vizsgálat
  • Játék audiometria
  • BERA vizsgálat

Mikor javasolt hallásvizsgálatra menni?

Az újszülöttek objektív hallásszűrését 2015 óta törvény írja elő, azonban a szülészeteken a vizsgálat elvégzéséhez szükséges eszközök nem minden esetben állnak rendelkezésre, így a szülők egyéb úton kell, hogy elvégeztessék a csecsemők hallásvizsgálatát.

Téma szakértői

Dr. Csóka János

Dr. Csóka János

fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi

Dr. Fülöp Györgyi

fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Holpert Valéria

Dr. Holpert Valéria

fül-orr-gégész, foniáter

Hírek

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK