Ritkán vesszük észre mi magunk, ha a hallásunkkal probléma van. Rendszerint a környezetünkben élők figyelmeztetnek rá, hogy egyre hangosabban hallgatjuk a tévét, és egyre többször kell megismételniük, amit nekünk mondanak. A felismerést idővel tett követi és hallásvizsgálatra megyünk. Dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa azonban egy nagyon fontos dologra hívja fel a figyelmet ezzel kapcsolatban.
- A hallásvizsgálat valójában nem igényel különösebb előkészületeket, mindössze rá kell szánnia magát az érintettnek és el kell jönni a rendelőbe. A halláscsökkenés – ha nincs egyéb terápiát igénylő oka - hallókészülékkel jól kezelhető, a páciensek újra teljes életet élhetnek. Sokak számára mégis kellemetlen azt elfogadni, hogy őket is érintheti ez a probléma és csak nehezen veszik rá magukat a vizsgálatra, ami azért nem szerencsés, mert a kezelés sikere sok esetben függ a diagnózis időpontjától.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
- Magát a hallásvizsgálatot audiológiai szakasszisztens végzi. Ő az, aki a szükséges méréseket elvégzi, majd az eredmények birtokában a diagnózist és a javasolt kezelést a fül-orr-gégész állapítja meg. Ha hallókészüléket ír fel a betegnek, akkor annak beállítása ismét az audiológus szakasszisztens feladat. Halláscsökkenés esetén tehát komplex kivizsgálás zajlik, nem elég csak a halláscsökkenés tényét megállapítani eszközös vizsgálatokkal, hanem fel kell tárni a kiváltó okot is és kezelni.
- Igen, mindenképpen érdemes, már csak az okból is, mert a hallásvizsgálat első lépése, hogy az audiológiai asszisztens otoszkóppal belevilágít a páciens fülébe és ellenőrzi, hogy a vizsgálatot el lehet-e végezni, nincs-e valamilyen elzáródás vagy egyéb elváltozás, például olyan gyulladás a fülben, ami orvosi kezelést igényel, vagy egyéb ok, ami miatt az eredmény nem lesz megbízható. Ilyenkor előfordulhat például, hogy fülzsírdugót lát a fülben, ami elég jelentős elzáródást tud okozni a hallójáratban, önmagában akár ez is előidézheti a halláscsökkenést.
A fülzsírdugótól a beteg otthon nem tud megszabadulni, sőt gyakran épp azért alakul ki, mert nem megfelelő mozdulatokkal tisztítja a fülét és beljebb tolja a fülzsírt. A hallásvizsgálat előtt ezt a mindenképp el kell távolítani, amit fül-orr-gégész tud szakszerűen elvégezni a rendelőben. Ha ez nem történik meg, akkor a hallásvizsgálat eredménye nem objektív, ezen adatok alapján pedig nem lehet megfelelő hallókészüléket javasolni sem.
- Halláscsökkenést okozhat gyerekeknél orrmandula megnagyobbodás, felnőtteknél lehet vírusos eredetű, okozhatja csontosodási zavar, elsősorban búvároknál, fúvós hangszeren játszóknál kerekablak ruptura (a megnövekedett dobüregi nyomás átszakítja a kerekablak hártyáját) és csontosodási zavar, de sokszor idiopátiás, vagyis a kiváltó oka nem ismert. A megoldást tehát nem minden esetben a hallókészülék viselése jelenti, a halláscsökkenés kezeléséhez akár műtétre is szükség lehet.
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.
Az időskori nyelési nehézség (diszfágia) nem csak egy kellemetlen tünet. Súlyos szövődményekkel (alultápláltság, kiszáradás, aspirációs tüdőgyulladás) járhat, drasztikusan rontja az életminőséget, és az idős emberek elszigetelődéséhez vezethet. Becslések szerint az 50 év felettiek több mint 20 százaléka tapasztal diszfágiát. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész-foniáter szakorvosa az időskori diszfágia okairól és kezelési lehetőségeiről beszél.
A légkondicionáló berendezések könnyebben elviselhetővé teszik a forró nyári időszakokat, ám nem árt tisztában lenni ezeknek a praktikus eszközöknek az egészségre gyakorolt hatásaival. Miért okozhat fülfájást a klímahasználat? –tettük fel a kérdést dr. Holpert Valériának, a Fül-orr-Gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakemberének.